SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-11-2017 10:25:43

boraicho
Člen
Registrovaný: 22-05-2010
Příspěvky: 13

MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Zdar.
Zaujíma ma aky mate nazor na MIG/MAG trafo a invertor. Co je lepšie?
Minule som v zvaracskom obchode videl invertorove zvaračky ktore mali prepinač MMA/MIG/TIG niektore len MMA/MIG a regulaciu napetia prudu a posuvu drotu.
Celkom ma to zaujalo. Aky mate nazor? može byť invertor taky dobry ako trafo?

Aj som sa pýtal v predajni tak mi povedali že invertor ma lepšie prúdove zaťaženie ako trafo atd. A teraz mi prišiel emailom letak kde napriklad uvadzam ako príklad
https://www.zvaracka.eu/homer-mg-160?ut … varacka-eu
kde pišu Zaťažovateľ (100%): 50 A a Hmotnosť: 28,2 kg, nieje lepší už invertor?

Diky.

Offline

 

#2 17-11-2017 10:39:20

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Invertor jednoznačne vyhráva.
Nespôsobuje prúdové nárazy ako trafo.
Má podstatne lepši zaťažovateľ než trafo .
Je ľahký a výkonný .

Trafo je ťažké , nemotorné a slabé.
Pri slabšom istení je istič večne dole.

Čo sa týka spoľahlivosti , tak v tom je zas trafo lepšie.
Invertor keď sa pokazí a jedná sa o hobby čínsky stroj no neviem neviem .
Značkový nieje problém poslať do servisu na opravu.

Offline

 

#3 17-11-2017 22:42:49

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

No, už som to kedysi písal. Nevýhody trafa sú hlavne v hmotnosti, čo však možno pri neportejbl použití možno tolerovať, pretože 5 kg cievka drôtu a cca 10 kg fľaša plynu túto nevýhodu do značnej miery bagatelizujú. Čo sa týka prúdového nárazu pri spúšťaní, tak bez soft-staru je pri nabíjaní elytov väčší impulz ako pri magnetizácii jadra trafa. Zaťažiteľnosť záleží na dimenzii trafa. Moje trafo samodomo má 16,5 kg a na nete je ponúkané celomedené trafo do komerčnej zváračka a do 165 A, ktoré váži 12,5 kg. Ja som svoje zaťažil, zváraním 10 mm plechov na bagri, kde som spotreboval viac ako 2,5 kg drôtu a trafo bolo vlažné.

Editoval senior (17-11-2017 22:46:07)

Offline

 

#4 17-11-2017 22:57:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Invertor nemůže vyhrávat . Je zatím drahý , draze opravitelný , má menší životnost . Už z principu nemůže mít lepší zatěžovatel . Má jedinou výhodu a tou je hmotnost . Ale mi je fuk , zda má svářečka hmotnost 15 nebo 30kg .....
Dostáváme se nyní ale do stavu , kdy nenáročná svářečka MMA může stát i 2000,- Kč . Pokud bude stát COčko 200A do 3000,-Kč , potom i zde může invertor vyhrát . Ano myslím cenu jen zdroje svářecího proudu .

Offline

 

#5 18-11-2017 00:18:52

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Bobo nevieš čo píšeš. Je vidieť že si nikdy nemal v ruke invertor. 1f mig invertor jednoznačne vyhrava nad 1f trafom.

Editoval Robi G (18-11-2017 00:19:25)

Offline

 

#6 18-11-2017 10:48:00

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

bobobo: to si snad děláš legraci, ne?


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#7 21-11-2017 22:29:45

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

problém bude že Homer MG-160 není svářečka ale napodobenina.
Pokud svařím 5 věcí za rok a 15kg klubko vydrží ve svářečce 3 roky je pak kničemu si to kupovat.
když si budu sem tam něco smrkat po víkendech tak slušný trafo (co svařuje a nezaslintá to jak žvejkačkou) většinou na 4 kolečkach se hodí. Teoreticky to opraví každej kdo ma do pr.... díru ale taky ne ... to by tu nebyl dotaz na foru kažej tejden 3x na to samí pořád dokola.
Když chci malou lehkou tak jedině inventor jen na 5kg cívku (když jsem prachatej tak trubičkový drát a nemusím tahat flašku) .
Většina z levnejch už vaří slušně rozdíl tu ovšem je a čím vyšší rozpočet tím to bude větší rozdíl .

Pokud to drží někdo  v ruce poprvé tak stejně nepozná rozdíl mezi tou za 10tis kč a za 100tis kč


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#8 25-11-2017 19:01:34

vastrap
Člen
Registrovaný: 24-11-2012
Příspěvky: 65

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Boraicho.
   Co je pre teba vyhodnejsie, zelezi aj od toho, co chces zvarat. Ak chces zvarat len doma, pre radost, a len zelezo, tak jednoznacne nejaka slusna transformatorova zvaracka s prepinanim odbociek. Na zatazovatel sa kludne vykasli, ty ju asi doma nezoderies. Keby si to chcel na nejake podnikanie, tak by to bolo ine. Takato zvaracka ti kludne pozvara aj neraz, a aj hlinik, aj ked ten nebude optimalny. Hlavne, takato zvaraccka, ak je kvalitna, ta prezije, pretoze sa tam toho moc nema co pokazit. Aj velke firmy robia s odbockovymi masinami, mostne konstrukcie, statory na veterne elektrarne, mulcovace, cela elektriciek... krasne veci..... a su to kvalitne zvary, kontrolovane rontgenom.
    Naproti tomu invertor. Ja mozno lahsi, drahsi, zlozitejsi, sofistikovanejsi. Ak je este k tomu digitalny, umuznuje vselijako upravovat zvarovacie charakteristiky, co je vyhodne napr. pre neraz a hlinik. Nastavenie startovacieho prudu, zaverneho prudu, vselijake zatahovanie drotu.... kopec veci. Alebo aj vypnutie prudu v momente, ked kvapka kovu odpada od zvaraciho drotu, co ma za nasledok minimalny rozstrek. Toto trafak naozaj nedokaze. Ale pri zeleze to je jedno.   Taketo digitalne masiny uprednostnuju automobilky a ich dodavatelia, na roboticke aplikacie.
     A este som zabudol, za trafak ti v pulze zvarat nebude.

Editoval vastrap (25-11-2017 19:19:48)

Offline

 

#9 25-11-2017 20:43:27

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1502

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Trafo je minulost, invertor budoucnost. Je to stejné jako s nabíječkou na mobil, trafo versus spínaný zdroj, klasická kukla a kukla samostmívací ... Minulost je většinou ověřená časem, méně poruchová a lehčeji opravitelná. Jen neumí to co ta budoucnost.

Offline

 

#10 25-11-2017 23:29:01

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Trafo je minulost ale je dobre ho mat v dielni ako rezervu  smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#11 26-11-2017 07:08:54

Maajjo
Člen
Místo: Horná Streda, Slovakia
Registrovaný: 01-05-2014
Příspěvky: 116

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Osobne nie som zastancom tohto ,,preelektrizovaneho" sveta,ale pokrok sa zastavit neda...Mam invertor aj trafo,takze je mi to fuk :-) Ale suhlasim,ze modernejsie stroje poskytuju daleko vacsie moznosti.Aj s novymi autami mam problem,ale co uz clovek narobi...Taky je svet.


KITin 170 TIG LA, KITin 2080 MIG EURO, ForMIG 260D, Speedglas 9100X

Offline

 

#12 26-11-2017 08:38:57

dxr
Člen
Registrovaný: 06-03-2014
Příspěvky: 7

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

A viete kam to vaše úsilie povedie? http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 120#p96120
Lubo ze Ty si vždy vyberieš takú boráčiovinu že HOMER big_smile Už dva roky si mohol mať niečo slušné viď  #15

Offline

 

#13 26-11-2017 12:08:40

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

vastrap napsal(a):

Boraicho.
   Co je pre teba vyhodnejsie, zelezi aj od toho, co chces zvarat. Ak chces zvarat len doma, pre radost, a len zelezo, tak jednoznacne nejaka slusna transformatorova zvaracka s prepinanim odbociek. Na zatazovatel sa kludne vykasli, ty ju asi doma nezoderies.

Súhlasím s tebou ale len v rovine trojfázových zváračiek. Trafá na 230v majú absolútne tragický zaťažovaťel čo človeka pripraví o pár rokov života. Zvárať malú bránku na desať krát čakajúc zopnutie tepelnej poistky nie je práca ale trápenie. Naopak jednoduchý jednofázový mig invertor bez tebou popísaných moderných funkcií ponúka oveľa vyššiu pridanú hodnotu. Vzhladom na jej zaťažovateľ sa dá invertorom reálne pracovať. Osobne používam v dielni radšej trafo a vonku invertor magnum.

Editoval Robi G (26-11-2017 12:12:16)

Offline

 

#14 26-11-2017 16:20:05

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

mam "co2" na 230 a este mi ho telepelna poistka nevypla...ono asi aj zalezi co si kto vyberie,pokial to bude daky low-end za najnizsiu cenu tak caka obsluhu vzdy len sklamanie, 1f / 3f zvaracka...nozik sa mi vo vacku otvara ked to ludia porovnavaju lebo porovnavaju neporovnatelne,vzdy to je tak ze beru dakeho 1f zebraka ktory nikdy normalne nezvaral a porovnavaju tu z 200kg zvarackou niekde z vyroby,pokial sa ma porovnavat tak nech ma trafo na vystupe rovnake napatie a prud schopne dodavat trvale to je porovnanie !

Offline

 

#15 26-11-2017 17:34:40

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Už som o porovnávaní trafa s invertorom kedysi písal a môj názor, že u MIG/MAg nemusí byť odbočka menejcenná oproti invertoru, bol dosť kritizovaný. Táto téma sa odvtedy pár krát znovu objavovala a kritika odbočiek mala stále navrch. Nakoniec som prišiel na to, čo píše nado mnou pavol.sk, že sa s invertormi porovnávajú slabé low cost odbočky, ktoré asi nikdy poriadne nezvárali. Aj tu na fóre je niekoľko návodov ako tieto stroje vylepšiť. Nepoznám všetky odbočky, ktoré na 230 alebo 220 V boli na trhu dostupné či bolo možné obstarať aj kvalitnejšie, ale som nakoniec pochopil, že odbočky nie sú kritizované pre princíp fungovania, ale pre reálne skúsenosti s malo kvalitnými zváračkami. Ono sa totiž kvôli cene muselo šetriť s materiálmi, ktoré sú prti výrobe zváračky kľúčové. Keď pred časom prišli za mnou traja moji bývali spolupracovníci za účelom odskúšať dnipro 250A, tak vidiac, že mám homemade CO2, tiež prejavili záujem si ju skúsiť. Nechcem písať o nadšení, ale jeden z nich ma začal prehovárať, aby som mu spísal aký materiál a súčiastky treba pozháňať, že si takúto zváračku chce postaviť. Nedal si povedať, že to nedá, takže po čase som na UA webe  našiel dnipro multifunkčnú 200A zváračku v cene cca 350 €. Keďže mal na UA známeho, ktorý mu medzitým obstaral MMA dnipro za 80 €, tak som ho presvedčil, ale s podmienkou, že si to na UA predtým vyskúša. Teraz trochu ku konštrukcii zváračky ktorá ho tak nadchla.
Trafo doma vinuté celomedené, primar ø 1,7 mm, sek. █ 3,5x6 mm. Mostík 4x160A diódy. Pomocné diódy schottky 2 páry, každý pár 2x 30A. Capacitor 22 mF, Tlmivka s odbočkou a pomocným vinutím, ako trafotlmivka. Regulácia posuvu pomocou 12 polohového prepínača a rady E12 od 2,2; 2,7; 3,3 ... celkom 11°, pričom 1.° je 0. Riadiaca jednotka vlastnej výroby. Softstart je 1.° pomocou SSR a o necelú sekundu elektromagnetické relé.

Offline

 

#16 26-11-2017 18:32:26

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Ono to je všetko pekné čo píšete , ale môžete uviesť príklad fabrickej 1f zvýračky so zaťažovatelom 100A-100% čo považujem za minimum k zámočníckej práci okolo domu. Bežne bývajú okolo 60A-100%. Invertor za 300-400eur zvládne 140A-100% , v tej cene sa mu nevyrovná žiadna odbočka. K tomu silný podavač , dlhší horák s eurokonektorom , stabilné zváracie vlastnosti. Viem že sú kvalitné 1f stroje , ale napríklad taký formig 189 za 400eur kúpite asi ťažko...

Pavol ja 1f a 3f neporovnávam ale práve že rozlišujem.

Offline

 

#17 26-11-2017 19:39:52

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Naco ti bude na doma co s 100A 100% ? Branka s jaklu 5cm. To mas 20cm zvari na jednej strane, potom musi komstrukciiu otocit. Tak 100% ti je na dve veci.
Teoreticky nieje broblem vyrobit to co chces 100A a 100% lenze doma to nevyuzijes a v priemysle je somarina tahat z 1f zasuvky 16 a nieto este 20A.
Tak ze sa pekne pouzine 3f trafo a tym padom zatazenie siete je symetricke, netecu kravske 20A prudy. A aj zasuvkove obvody v priemysle su pre normalnu prevadzku robene na 3x16A.

Na doma jednoznacne co2 invertor. Lebo hoby 1f CO trafo je na figu od trafa cez usmernovac az po tlmivku.
Jedine ze si niekto kupi pouzitu profi odbocku tak to uz hej (lenze cena novej je mimo moznosti hoby.)
Tak ze na doma z praktickeho a financenho hladiska bud novy invertor co2 alebo jazdenku profi odbocku co2.

Editoval Atlan (26-11-2017 19:42:38)

Offline

 

#18 26-11-2017 19:51:02

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

100% mi je na nič ale bežne sa zvára vyšším prúdom ako je 100A. Uviedol som hodnotu 100% pre porovnanie. To býva uvedené u každej zváračke. Na ráme z jaklu 50x50 zvarím 600mm zvaru pred otočením.

Offline

 

#19 26-11-2017 20:39:48

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1502

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

senior napsal(a):

Nakoniec som prišiel na to, čo píše nado mnou pavol.sk, že sa s invertormi porovnávajú slabé low cost odbočky, ktoré asi nikdy poriadne nezvárali. Aj tu na fóre je niekoľko návodov ako tieto stroje vylepšiť. ...

Porovnávají se low cost odbočky a low cost invertory.
V tom to částečně bude a částečně v tom, že se do porovnání dostávají starší stroje. Nové dobré odbočky jsou mnohem dražší než srovnatelné invertory.
Nedávno jsem si prostudoval schéma staré WLSP 315 a elektrikářsky mě nadchla. Jednoduchá na pochopení a opravitelná. Bohužel má pár svých negativ. Dost těžká svářečka na převážení a v dílně zabere nemálo místa. Na stavbě nebo v terénu hůře použitelná a člověk by se přenášením hodně nadřel.  Vysychají kondenzátory a má hodně mechanických dílu (opalování kontaktů a prach), použitý tachogenerátor je super ale, pokud se rozbije tak nový neseženete. Nastavení parametrů je omezené. Zde zkušenější mě jistě doplní. Prostě svářečka není na vždy.

Offline

 

#20 28-11-2017 06:50:36

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Přátelé, tak mi někdo ukažte odbočku za 10 000kč včetně redukčního ventilu a euro hořáku, která bude lepší než invertor?


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#21 28-11-2017 14:21:41

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

za tie prachy sa neda kupit normalny stroj mig/mag a je jedno ci ma trafo alebo invertorovy zdroj,jedine nieco z bazosa ale tam by som sa odvazil kupit jedine nieco s trafom,neviem ci sa vyraba co2ka co da trvale 100A na jednu fazu...ak aj ano este som nevidel domaci rozvod ktory by ju utiahol,na to su 3f stroje ja to beriem takto co2ku jedine do dielne a urcite trafo,kedze nerobim hrube veci tak 1f bohate staci...(tak to je podla mna u 90% ludi co chcu takyto stroj) nakolko ten kto ma cočko ma ho preto ze roby s tenkym matrosom,stale pisem o domacom hoby zvarani,na montaze zas jedine invertor ale nie cočko ale klasika na elektrody

Editoval pavol.sk (28-11-2017 14:43:20)

Offline

 

#22 28-11-2017 14:59:42

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Zastav sa niekedy na tú sľúbenú kávu , vyskúšaš si magnuma a možno zmeníš názor smile Mať COčko na montáži je paráda. Odkedy ho mám MMA som použil len zriedkavo.
Ja som si ho prvý krát vyskúšal u kamaráta a bol som nadšený. Odbočky som kúpil použité štyri a nebol problém ani s jednou. Invertor jedine nový.

Editoval Robi G (28-11-2017 15:00:25)

Offline

 

#23 28-11-2017 19:39:47

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Keď som čítal posledný príspevok, napadla ma otázka, či by sa dalo s niekym tuná zo Slovenska dohodnúť na vyskúšaní MIG/MAG zvárania? Som z Levíc, ale v rámci západného a stredného Slovenska nemám problém pricestovať, priniesť materiál na poskúšanie..., lepšie raz skúsiť, ako stokrát rozprávať/písať... Mám aj nejaké nápoje s obsahom alkoholu na revanš, prípadne iná forma, ja tomu alkoholu moc neholdujem a tak si prezenty akurát odkladám do špajze, možno by niekto našiel pre to lepšie využitie smile.

Offline

 

#24 28-11-2017 20:28:40

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

Som od Levic 45km. Môžeš sa pokojne zastaviť. Lampáše môžeš nechať doma. Nepoužívam alkoholické nápoje smile Napíš mi mail a dohodneme sa.

Offline

 

#25 02-12-2017 23:07:15

boraicho
Člen
Registrovaný: 22-05-2010
Příspěvky: 13

Re: MIG/MAG Rozdiel Trafo vs. Invertor

dxr napsal(a):

A viete kam to vaše úsilie povedie? http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 120#p96120
Lubo ze Ty si vždy vyberieš takú boráčiovinu že HOMER big_smile Už dva roky si mohol mať niečo slušné viď  #15

Haha, nie ja nič nekupujem, to som daval iba ako priklad. Možno niekedy neskor v buducnosti, mam MMA a TIG takže pohode. S rutilovymi sa mi dobre zvara.

čo su to tie odbočky? ako a kde sa to da kupiť? alebo tými odbočkami myslite trafo MIG/MAG?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče