SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-09-2017 21:56:45

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Materiál pro galvanické zinkování

Zdravím všechny a poprosil bych o radu, jaký materiál mohu použít nad vanu galvanického zinkování. Jde o rám, na kterém budou háky pro ponor a lepší zinkování. Samotný rám nebude v lázni samozřejmě ale jedná se o to, že rám bude asi 40cm nad lázní a kyseliné páry budou "lízat" tento rám. Byl jsem požádám o výrobu dvou rámů obdélnikového tvaru z profilu 60x40, který se bude díky pohonu pohybovat pomalými kmity podélně pro lepší zinkování drobných věcí. Už takto mají asi 8 rámů s pohony vyrobených a chtěli by ještě dva nad 2 metrové vany (ty původní jsou tam prý už dobrých 15 let). Nevím z jakého materiálu jsou ty původní vyrobené (jsou MIGem vařené). Popravdě  ani hledáním na internetu nejsem moc chytrý (chemie není moje silná srtránka). Jako první jsem pomyslel na 1.4404  (AISI 316L) nebo lépe 1.4571  (AISI 316Ti) ale tam asi narazím na samotný profil, který jsem v požadovaném 60x40x3 (4) nenašel jen v 301 potravinářské. Rámy samotné kloužou v silonových kostkách.
U tigu bych šáhl po správném přídavném materiálu ale myšlenka padla i na trubičku BÖHLER EAS 2-FD ta ovšem podle specifikace nevyhovuje.

Díky za případné rady a podněty.

Editoval Discovera (20-09-2017 22:00:31)

Offline

 

#2 21-09-2017 19:42:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Materiál pro galvanické zinkování

Lázeň pro kyselé zinkování by ve skutečnosti moc kyselá neměla být. Mělo by tam být PH kolem pěti a to moc není. Troufám si odhadnout, že tam může být klidně obyčejný černý materiál.
Doporučil bych se na tu lázeň zeptat technologa a podívat se aspoň zběžně na stávající rámy, třeba jak moc jsou zkorodované a jakou barvu má  ta rez.
V prostředí galvanovny obecně by rez z černé oceli měla mít barvu tmavě hnědou až hnědočernou trochu do červena, možná místně s čerstvou rzí jasně "rezavé" barvy. Koroze na nerezové oceli, pokud se na tom povrchu vyskytne, by měla mít barvu spíš černou s zeleným nádechem.
Provedení toho rámu by mělo být co nejhladší, bez všelijakých zbytečných štěrbin, ve kterých by se držela vlhkost a hran, to znamená dotyky a držáky obvařit kolem dokola a povrch těch profilů bez okují a hladký. Případně konzultovat s technologem,jakým nátěrem to napajcovat, aby to déle vydrželo. S technologem proto, že jak to začne reznout, začne to z toho rámu padat do lázně.

Ale je docela možné, že ty původní rámy dělali z nějakých jaklů, co jim roky ležely jako nějaký přebytek na dvoře....

Offline

 

#3 24-09-2017 19:18:12

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Materiál pro galvanické zinkování

Díky Radime za informace. Zkusím tam odchytnout technologa ale jestli pomůže nevím...tam to jaksi žije svým životem.  Přímo v provozu jsem byl a vím jak to vypadá viz obrázek. Je tam i rám z černé a dělící plechy mezi vanami a barva rzi sedí přesně jak píšeš ale chctějí to z nerezi jako ty ostatní právě aby se nemuseli dívat na zrezlou konstrukci. Stávající nerez rámy jsou mírně chycené a po setření hadrou je povrch opět čistý ale není vyžraný.

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20170920_173047.jpg
http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20170920_174130.jpg

Editoval Discovera (24-09-2017 19:19:59)

Offline

 

#4 25-09-2017 12:06:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Materiál pro galvanické zinkování

V lázních na kyselé zinkování by se měla hodně používat kyselina chlorovodíková. Tudíž tam bude plno chloridových iontů, tudíž by tam měla být nerez odolná tomuto prostředí.
Problém je ale v tom, že já jsem už dlouho z oboru a navíc galvanovny jsem měl spíš okrajově, hlavní bylo lakování.
Je možné, že v tom režimu, jak se ty rámy používají, například že by se tam srážela vlhkost a a kapičky lázně přibrané unikajícími plyny jen po kratší dobu a po delší dobu by byly suché nebo že by další přísady v lázni, jako třeba leskutvorné chránily nerez před důlkovou korozí způsobenou chloridovými ionty, takže by tam stačila obyčejná "potravinářská"  nerez. Nebo praktici v galvanovnách prostě našli jiný běžný nerezový materiál, který tam dostatečně vydrží.
Nebo je v lince po zinkování zařazeno ještě lakování uzavíracím průhledným lakem, který se dostává na ten rám a tak ho i chrání....

Editoval Radim (25-09-2017 12:08:06)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče