SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-07-2017 18:19:11

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Ahojte, vymyslel som si malý projekt, na ktorom by som si chcel vyskúšať prácu s tenkým plechom (1mm hrubá čierna oceľ). Je to zopár oblých dielov, ktoré sú nakoniec zvarené spolu veľmi krátkymi stehmi. Keď najbližšie zvary mám už asi len 2cm od seba, spojím ich niekoľkými stehmi v krátkom slede za sebou.
Problém ale je, že napr. z 5-6 stehov aspoň dva sú také, že mi zo začiatku nechytí oblúk, a drôt má snahu horák odtláčať od materiálu.

Skúšal som vymeniť prievlak za nový, zlepšiť zem prichytením svorky cez medený kábel a pod, ale moc sa to nezlepšilo.
Trochu sa mi zdá, že pomohlo pohýbať horákom alebo akoby škriabnuť drôtom o materiál pred dotknutím sa materiálu.
Myslím si, že častejšie sa to stávalo vtedy, keď som nechal väčší výlet drôtu, alebo keď som stehy robil v krátkom slede za sebou (interval do jednej sekundy), a menej často, ak som nechal dlhší čas (viac ako 2 sekundy) medzi zvarmi.

Je mi jasné, že na vine je buď trochu začernený materiál od predošlého stehu, ktorý funguje trochu ako izolant, alebo málo vodivý povrch guličky, ktorá sa utvorí na drôte po dokončení zvárania (zvyčajne nie je priemerom väčšia, ako 0,8mm na 0,6mm drôte).
Nie je však reálne, aby som odcvikával guličku alebo čistil predošlý zvar po každom jednom stehu.
Sledoval som rôzne videá kde sa to zváračom nestávalo, aj keď na prvý pohľad zvolili rovnaký postup ako ja.

Riešili Ste niekto niečo podobné úspešne? Ak áno, prosím poraďte, lebo keď sa mi to stane pár krát za sebou, už mi z toho tečú nervy...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/259_plech.jpg

Offline

 

#2 08-07-2017 19:59:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Jakou máte prosím mašinu? Ty levné hobby strojky to dělají běžně, ale čím to přesně je nevím. Mě to taky na Bimaxu dělá. Kdysy tady někdo psal, že to je asi měkkým trafem, ale nejsem si jistý. U lepších mašin bývají velké kondíky a různá elektronika, která to většinou řídí. Bývá i nastavování přibližovací rychlosti, což ty levné mašiny nemají.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 08-07-2017 21:22:31

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Mne sa to tiež stáva asi nie je dostatočne dlhý dofuk plynu.Moc s tým nenarobíš. Skús pracovať rýchlejšie pokial sa nevytvorí vrstva oxidov na konci drôtu.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#4 08-07-2017 21:46:12

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

varok: Je to ten môj doma prerobený Iskravar... Aj som myslel, či to nie je mašinou, ale robilo to aj na MAG invertore, tak si myslím, že to tvrdosťou trafa v podstatnej miere nebude.

huat: Dofuk by som vedel predĺžiť, to je dobrý nápad.

Offline

 

#5 08-07-2017 22:26:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Aha, tak jestli vám to dělá i s jinou mašinou, tak nevím. Z osobní zkušenosti vím, že to takhle dělají všechny mašiny. Ale já to mám spíše naopak. Když dělám karosařinu a dávám rychle bod za bodem, kdy je konec drátu ještě trošku žhavý, tak to zapalije oblouk naopak lépe.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#6 09-07-2017 11:00:32

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Jak už psal huat,zkusit delší dofuk,případně svařovat s kratším výletem(průvlakem blíž svařenci) tak aby konec drátové elektrody vychládl v krytí ochrannou atmosférou,pak se na konci nevytvoří okuje se sníženou vodivostí.Platí to stopro pro argonové směsi od M21 a bohatší na argon,u CO2 si nejsem stopro jistý,tam se mi to občas stane ať dělám co dělám.Teď to možná doladím,mám dělat kamarádovi nějako "prácičku" za "děkuju",takže nebudu plýtvat Ferrolinem,ale nasadím hasičák.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#7 09-07-2017 18:49:55

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Nám to dělalo také, nic moc nepomohlo (myslím že jsme laborovali s plynem i výletem drátu), tak jsme to poslali to Omicronu a bylo to pak o dost lepší. Něco vyměnili, ale co nevím.

Kromě tohoto dělává někdy to, že při zapálení oblouku jen prskne, rozžhaví se konec drátu k průvlaku nebo i odlétne a nic víc, drát dál neleze i přes mačkání spouště hořáku. Pak se musí chvíli počkat, 1s?, ozve se takové brnknutí a z průvlaku vystřelí nový drát. Vypadá to jakoby průvlak musel ochladnout aby se stáhnul a mohl prolézt drát který k němu natlačil podavač

Offline

 

#8 09-07-2017 22:13:11

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

jees: Aj to sa mi už párkrát stalo, ale myslím si že je to hlavne nastavením mašiny - asi príliš veľké napätie. Kamarát mi nedávno spomínal, že mu to tiež občas robí aj o dosť drahšia mašina, ale jemu to tam niekedy zataví až tak, že sa drôt zo špičky už nedá vybrať (treba odšróbovať špičku, odcviknúť drôt a špičku asi len zahodiť). Mne sa to našťastie takto natvrdo ešte nestalo (vždy sa to uvolnilo ako vravíš).

Skúsil som teda predĺžiť dofuk na 2s, predtým tam bolo iba 500ms. Snáď to pomôže. Ak nie, tak asi len nachystám kus šmirgla blízko miesta zvárania, a po každom bode po tom trochu prejdem. To ešte bude reálne, aj keď trochu otravné...

Offline

 

#9 10-07-2017 13:55:24

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Já amatér a jasic mig 160. Také s tím občas bojuji, někdy se na svařenci vytvoří "sklo"  a tam se vařit nedá.Je černé, špatně vidět a většinou v kráteru, který chci novým zapálením vyplnit. Na to by pomohl snad drát s menším obsahem Si,jinak je třeba sklo odstranit jako strusku při vaření obalenou elektrodou. Pomáhá mi bodovat ještě do žhavého, jinak se mi stává to co tobě. Vařím v čistém CO2 a dofuk mám cca 2 sec, tak to ti asi nepomůže, ale rozhodně čas dofuku natáhni. Zkus i klidně 5sec. Kdyby to pomohlo, bylo by možná zajímavé udělat dofuk např. 2sec 8l/min+3sec3l/min. To vyšší napětí na začátku by mělo mít spíš pozitivní účinek.Nebo si vytvořit vyhodnocovací obvod (vypínatelný) a začít vařit s drátem opřeným o svařenec s tím, že pokud by nebyl spojený obvod tak by se svářečka nespustila a začla by např. pískat. Pokud ale takto začínám vařit (hlavně na vyšších výkonech) tak se mi často zapeče drát do špičky a to pak kroutím s celým hořákem, aby se drát uvolnil. chceš šmirglovat svařenec, drát, nebo obojí? V tom případě je podle mě rychlejší drát po neúspěšném zapálení uštípnout, udělá se ostrá hrana a ta nikdy nezklame (pokud nenarazí na sklo, ale do běžného očouzení).
jess: Spíš za 1sec ochladne drát a uvolní se ze špičky.

Editoval KMU1 (10-07-2017 13:58:59)

Offline

 

#10 10-07-2017 23:24:06

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

jees napsal(a):

Nám to dělalo také, nic moc nepomohlo (myslím že jsme laborovali s plynem i výletem drátu), tak jsme to poslali to Omicronu a bylo to pak o dost lepší. Něco vyměnili, ale co nevím.

Kromě tohoto dělává někdy to, že při zapálení oblouku jen prskne, rozžhaví se konec drátu k průvlaku nebo i odlétne a nic víc, drát dál neleze i přes mačkání spouště hořáku. Pak se musí chvíli počkat, 1s?, ozve se takové brnknutí a z průvlaku vystřelí nový drát. Vypadá to jakoby průvlak musel ochladnout aby se stáhnul a mohl prolézt drát který k němu natlačil podavač

Ještě mě napadlo, že by to mohlo být občasným menším výletem drátu a ten by se stejným proudem dřív odtavil a konec zůstal v průvlaku. Ať tak nebo tak, je to šíleně otravné.

KMU1: jestli dřív ochladne drát nebo průvlak samozřejmě nevím, nejspíš průvlak, protože to je větší masa zvenku a drát visí uvnitř, ale rozhodně to člověka nenadchne

Offline

 

#11 10-07-2017 23:48:37

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Podle mě je to šetření na nesprávném místě. " Vydřená špička ". Kupujte kvalitu.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#12 11-07-2017 14:59:41

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

kemppin: Neviem, či to bolo na mňa, ale mne nešlo o šetrenie na špičkách... Ako mi to začalo robiť, ako jednu z prvých vecí som skúšal dať novú špičku. Ak poznáš nejaké kvalitné druhy špičiek, ktoré sa tak skoro nevyderú, daj prosím link.

Ja som popravde ani nevedel, že v špičkách sú nejaké kvalitatívne rozdiely - mal som to len za kúsok medi a bral som vždy čo mali bežne v zváračských potrebách...

Offline

 

#13 11-07-2017 17:04:36

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

jestli jde o průvlak, vyzkoušel jsem jich víc a nemá to vliv, použil jsem ty klasické i ty masivnější, kupuju je v nijak levném obchodu, takže nešetřím, výsledek pořád stejný. Jakoby se drát v průvlaku po obvodu odtavil na menší průměr a ven vyjel poloviční drát který je na nastavené parametry moc slabý

Offline

 

#14 11-07-2017 17:13:15

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Pokud se týká průvlaků, nacpali se teď na zdejší trh různí "taky výrobci", kteří vyrábějí průvlaky vrtáním. To je z hlediska přenosu svařovacího proudu prasečina, protože se tím významně sníží dotyková plocha pro přenos svařovacího proudu do drátu. Dokonce už jsem viděl průvlaky z nejkvalitnějšího CuCrZr materiálu vrtané. Doporučuji se do průvlaku při kupování podívat, je to dobře vidět, jestli je vrtaný, nebo správně protlačovaný.

Offline

 

#15 11-07-2017 20:22:41

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Kupujem binzelky ,niekedy vydrží hodne inokedy sa zapečie po pár zapáleniach oblúka.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#16 11-07-2017 22:39:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

Šéf výroby si mi stěžoval, že novému svářeči průvlak nevydrží ani čtyři hodiny práce. Chvíli jsem hocha pozoroval a zjistil jsem, že ukončuje svár natažením oblouku až do utržení. Po důrazném připomenutí funkce tlačítka na hořáku pro ukončení sváru problém se zapečenými dráty v průvlaku zmizel. Při natažení oblouku naroste napětí a drát odhořívá a odhořívá ...

Offline

 

#17 12-07-2017 16:30:59

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

jirkati: On teda ukončil MAG zvar tým, že oddialil horák od materiálu stále so stlačeným tlačidlom na horáku? Čo ho k tomu viedlo a čo robil s drôtom, ktorý mu medzitým vytlačil posuv?

Offline

 

#18 12-07-2017 16:44:29

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

A takový "svářeč" disponoval veškerými oprávněními a zkouškami?To mi nějak hlava nebere


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#19 12-07-2017 17:49:18

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Rada - zlepšenie zapálenia oblúka

třeba to byl zvyk z tigu nebo elektrody?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče