SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobry den prajem a prosim vas o pomoc, ak niekto ma podobnu skusenost alebo vie poradit, kde hladat chybu ( urcite sa tu niekto taky najde :-)
Nie som vyuceny elektrikar ale ani uplny noob a elektronika mi nie je cudzia ale sam elektroniku nevyrabam.
Doma mame zvaracku od vyrobcu Iskra Varjenje, model MIG SGA 230.
Fungovala spolahlivo (a dufam, ze este bude nadalej) ale jedneho dna sa nam na nej rozpadol povodny vackovy spinac, ktorym sa zvaracka zapinala na 230/400V. Kupili sme teda novy a dali ho vymenit elektrikarovi (podla fotra - ze vraj "radsej jemu" )
Zvaracka sa po vymene vypinaca sice zapne, aj zvaracie napatie je OK - zvarat "by sa dalo". Co ale OK nie je, tak to je posuv drotu. Pretoze rychlost posuvu je zavysla od zvoleneho stupna zvaracieho napatia (prudu). Regulacia potenciometrom sice funguje, ale rychlost ovplyvnuje aj zvoleny zvaraci prud. Nemozem mat konstantnu rychlost posuvu drotu pri roznych zvaracich prudoch.
Co sa tyka riadenia zvaracky, tak je v nej pouzita doska "RE 266". Na tej doske je transformator a usmernovac, ktory by mal robit napatie prave pre motor posuvu drotu. Teda chyba by podla mna mala byt najskor na tejto doske.
Po elektrikarovi som uz prekontroloval vsetky kable, zapojenie. Meral som uz zvaracie napatie, potenciometer, na doske : 230V, vystup z transformatora, usmernene napatie. Vsetko OK, ale posuv drotu ide nespravne, tak ako som to popisal vyssie.
Kde by mohla byt chyba?
Tu su fotky zvaracky + je tam aj schema zapojenia od vyrobcu:
https://drive.google.com/drive/folders/ … DdHS0tUY0k
doska:
https://drive.google.com/open?id=0B7q_u … FZOMzZnWjg
Editoval oberon (21-05-2017 22:21:35)
Offline
Podle popisu to vypadá,že ten elektrikář při výměně zapojil špatně přepínač.Zkontroluj to podle schématu co máš v odkaze.
Offline
Ako som pisal v prvom prispevku, zapojenie som kontroloval (myslim podla schemy samozrejme)
No k tomu este tolko, ze najprv som kupil vackovy spinac "nejaky", ten sa tam dal a nefungovalo to dobre. Tak som kupil vackovy spinac original od vyrobcu v nadeji, ze je problem tam ale ide to zle aj tak. Zapojeny je presne podla tej schemy, takze tam problem asi nebude.
Ale pri merani som zistil, ze ten 6-polohovy prepinac "prudu" je asi otoceny o 180° voci prednemu plechu , pretoze na 4 stupni robi zvaracka najmensie napatie, potom 5 , 6 , 1 , 2 a na 3 je napatie najvacsie. Lenze ten uz je tazsie odkontrolovat podla schemy, pretoze na transformatore nie su cisla. Neviem ci ho ten elektrikar vyberal a potom dal naspat otoceny alebo tak uz bol, ked sme ju kupili.
Editoval oberon (21-05-2017 22:50:24)
Offline
V tom případě bych proměřil vypínač jestli spíná tak jak má.Může se jednat o jinej typ nebo prostě může spínat jinak.
Vinutí trfa lze proměřit a podle toho určit jednotlivý vodiče a jejich zapojení.
Offline
Mam jednu dolezitu (laicku!) otazku, aby som nahodou neopravoval dobru zvaracku.
Ak mam potenciometer posuvu dajme tomu na 5-ke (0 až 10) a zvaracie napatie mam na 1 (1 až 6) a drot sa bude posuvat urcitou rychlostou,. A ak prepnem zvaracku na vyssie zvaracie napatie, napriklad na 3 (potenciometer posuvu necham tak, ako bol na 5) - ma sa mi drot posuvat rychlejsie alebo by sa mal posuvat stale rovnako rychlo ?
Editoval oberon (23-05-2017 23:35:46)
Offline
U klasických odbočkových mašin bude mít stále stejnou rychlost. Ať máte nastaven přepínač sv. stupňů na 1 nebo 6ku, posuv je vždy stejný.
Offline
varok napsal(a):
U klasických odbočkových mašin bude mít stále stejnou rychlost. Ať máte nastaven přepínač sv. stupňů na 1 nebo 6ku, posuv je vždy stejný.
Ale u klasických lacných zváračiek kde nie je samostatný zdroj pre reguláciu posuvu to funguje práve tak, že zvýšením napätia sa zväčší aj posuv. Výrobca to v manuáli prezentuje ako výhodu, akúsi jednoduchú synergiu. Ten problém je asi v nesprávnom poradí spínania odbočiek trafa. Myslím, že problém je možné jednoducho vyriešiť správnym zapojením odbočiek na spinač. Ten spínač je potrebné premerať a priradiť správnu pozíciu polohe vačky.
Offline
@varok: Takto by to malo fungovat aj podla mna
@senior: No prave, ze na tej doske ten samostatny zdroj je (transformator) - som myslel, ze je prave na napajanie motora podavaca. Ale ked sa pozeram na spodok DPS, tak mi pride, ze ten darlingtonov tranzistor je napajany zo zvaracieho napatia a teda to trafo na doske napaja dosku samotnu.
Ale urcite sa budem musiet pozriet na zapojenie toho prepinaca pre odbocky, lebo tam to je asi prehodene.
Editoval oberon (24-05-2017 10:42:06)
Offline
update: Vyrobca sa vyjadril, ze tak ako to funguje, tak je to v poriadku. Cize sa nejedna o vadu.
Aj tak ale mam v plane vyrobit PWM regulaciu a samostatne napajanie pre motor podavaca.
Neskor dam vediet, ako to funguje po uprave.
Offline
PWM regulátor sa neoplatí vyrábať, ja som kupoval na nete za cca 3 €. Fungujú dobre, jediná vec ktorú som upravoval, že som potenciometer nahradil 12-polohovým prepínačom. Inakšie sú dosť sťažené nastavenia pri malých rýchlostiach. Možno by stačilo aj použiť exponencialny poťak.
Offline
Protože pro malé rychlosti je třeba změnit frekvenci PWM regulátoru. (mám taky kupovanej -z eBay)
Offline
Sender napsal(a):
Protože pro malé rychlosti je třeba změnit frekvenci PWM regulátoru. (mám taky kupovanej -z eBay)
To je samozrejme pravda, ale to riešenie s prepínačom našťastie dobre plní svoj účel. Mimo toho sa dá v tom lepšie orientovať aj bez vizuálnej kontroly, pridám 1 cvak alebo 2, podľa potreby.
Offline
Určitě.Stačí aby si člověk pamatoval polohy napětí a posuvu a je to.Ono není taky špatný řešení tak jak je tomu u WLSP 315. Na potenciometru je stupnice s popisem prouudů (možná i napětí).
Offline
Ja som po PWM regulatoroch pozeral na Aliexpress-e. Konkretne tento sa mi pozdaval najviac, kvoli nizsej frekvencii 3 kHz (vhodna je skor nizsia podla svarinfo clankov) https://www.aliexpress.com/item/High-Qu … e682f33bdb
Na akej frek. bezia tie vase PWM a s akymi motormi, funguju OK ?
Editoval oberon (31-05-2017 08:39:27)
Offline
Zrovna včera jsem narazil někde na netu (Aliexpress,eBay ...) na PWM regulátor u kterýho lze nastavit frekvenci (jumperem a doladit trimrem) v rozsahu 1Hz-10kHz (tuším ve třech stupních).
Jakou správnou frekvenci ? Záleží na motoru.Mám odzkoušený,že na motor ze stěrače(12V LADA) je 1kHz moc.Tady na svarforu v článcích je někde tuším doporučováno pro tyto motory 200-400Hz. Četl jsem na netu,že někdo doporučuje pro stěračovej motor 50Hz (údajně bez ztráty kroutícího momentu takřka v celým rozsahu otáček).
Číňani většinou vyrábí PWM regulátory s časovačem 555.V tomto zapojení lze jednoduše změnit frekvenci záměnou kondenzátoru (případně i rezistoru).
Edit: Tohle je ono,ale je třeba dořešit výkonová část regulátoru.
Editoval Sender (31-05-2017 08:52:33)
Offline
Neviem presne aky typ motora tam mam, musim ho vybrat a skusit zistit aspon jeho napajacie napatie. Zatial mam iba jednu fotku ale podla toho cisla som nic nezistil. Pri takom malom motore tych 3kHz by mozno bolo aj OK?
Editoval oberon (31-05-2017 09:39:10)
Offline
To jsou ty jednodušší PWM, kde to tepavé spínané napětí jde do motorku. Pak jsou ještě složitější PWM, kde se to spínané napětí s kmitočtem od 40 - 50 kHz výš vyhlazuje kombinací tlumivky a rychlé diody a do motorku jde už vyhlazené stejnosměrné napětí.
Ale pokud by ten regulátor měl fungovat na základě 555, tak bych si ho raději udělal sám, než ho nakupovat přes půlku světa. Součástky nemohou být o moc dražší a potom přesně vím, co v něm je a jak kvalitně to je uděláno.
Offline
Vždyť jste vedle , jak ta jedle . Je tam PWM a motor je napájený z výkonu a to napětí se se stupněm mění . co se tady zase motáte . Mezi nejmenším a největším proudem je rozdíl napětí pro motor meti 24 a 36V .
Varok tady zase bleje nějaký cikrářský nesmysly . Ani sender nevidí připojení motoru přímo na silovinu , to jsou věci ....
A ty jako majitel moc přemejšlíš a nepamatujete si doma, jak to předtím bylo .
Offline
@bobobo:
No nepamatujeme lebo sa casto nepouzivala, stava sa.
24 - 36 V ? Odkial ? Napatie na zvaranie je v rozsahu 15-25 V. To PWM je tam vyriesene tym LM324N ? ak ano, tak to je zbytocne komplikovane ale asi je to tym, ze je to dost stary design tej dosky.
Ano moc premyslam - kym zijem, tak budem no .. ale diky za nazor
Editoval oberon (02-06-2017 08:14:31)
Offline
zas tak komplikované to není. PWM se se čtyřmi operáky dělá dost komfortně.
Offline
Cenově šváb se 4 nebo se 2 operáky nebude tak velký rozdíl. Nejdražší budou koncové tranzistory s chladičem a ochranné diody, svorkovnice a slušné elektrolytické kondenzátory a hlavně potenciometr.
Jde to vyrobit i s jedním operákem: na + vstup operáku se přivede napětí z jezdce poťáku, na – vstup se připojí kondenzátor a přivede se zpětná vazba (odpor) z výstupu, je tak možno nastavovat střídu obdélníku od 0 do 100%.
Pokud se použijí 4 operáky, lze to zapojit tak, že první dělá virtuální 0. Získá se tím symetrické napájení. Další dva se použijí pro výrobu pily, pokud se použije více kondenzátorů, je možno pomocí přepínače nebo zkratovacích propojek měnit frekvenci pily.
Poslední operák porovnává okamžité napětí pily s napětím na jezdci potenciometru, tím je možno nastavit střídu obdélníku 0 -100% a přitom se nemění frekvence.
Při nákupu, nebo výrobě takového regulátoru je dobré promyslet další souvislosti, např brzděni při doběhu, vypnutí podávání při přehřátí svářečky, nároky na napájecí zdroj podavače.
Protože je potřeba aby se podavač točil nějakou min rychlostí, aby se nestalo, že třeba1/4 dráhy potenciometru budou nepoužitelné otáčky, tedy je třeba střída např 15 – 100%. To lze vyřešit tím, že mezi zem a regulační potenciometr zařadí určitý odpor. Podobně je možné omezit i max otáčky.
Výhoda použití operáku oproti 555, je i možnost použití vyššího napětí (podle použitého operáku).
Offline
Kupte novou řídící jednotku budto omi KTC 112 nebo AEK 115 udelate nove zapojení pridate napajeci trafo a mate vyřešeno..
Offline
Ok, tak tam teda to PWM uz je.
Napadlo ma teda, ci by nestacilo pridat transformator (15-20V AC), usmernit, vyhladit a toto napatie pouzit ako privod do orig. dosky na napajanie motora podavaca.
Toto riesenie by mohlo pomoct plynulosti chodu podavaca drotu a ani by to vela nestalo.
Co vy na to ?
Offline
Hej , ale zázraky nečekej .
Offline
oberon napsal(a):
Ok, tak tam teda to PWM uz je.
Napadlo ma teda, ci by nestacilo pridat transformator (15-20V AC), usmernit, vyhladit a toto napatie pouzit ako privod do orig. dosky na napajanie motora podavaca.
Toto riesenie by mohlo pomoct plynulosti chodu podavaca drotu a ani by to vela nestalo.
Co vy na to ?
Exitujú zdroje 24V, malé, ploché, nezaberajú miesto a sú lacné. Do 6 A je to s bohatou rezervou.
Offline
Stránky: 1