SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Chalani ahojte ospravedlnujem sa ze zakladam novu temu ale nemozem nikde najst aku funkciu ma tlmivka ... Mam zvaracku jasic 250 J04 a na nejakych zakladnych nastaveniach to celko dobre zvara ked dam aj napetie aj prud aj tlmivku na priblizne rovnake hodnoty tak to zvara s pomerne dobrym smazenim ale rad by som sa dozvedel na co konkretne sluzi tlmivka a nemam ani uplne jasno aky vplyv ma napetie na ten zvar
Dakujem
Offline
ZDRAVÍM,mám jasic 250 spoustu let a zdá se mi že funkce tlumivka u mé mašiny nemá žádný vliv na svár. Experimentoval jsem s tím mnohokrát a nikdy se nic nezměnilo .
Offline
Je to řešený nějakým servopohonem,kterej oddaluje a přibližuje jádro tlumivky,nebo jak ?
Offline
ferino815 - to všechno jsou triviálnosti, které byste se dozvěděl při obyčejném Zaškolovacím kurzu podle ČSN 050705 za pár kaček.
Za usměrňovačem není čistý ss proud, vždy tam zůstáva střídavá složka - tzv. zvlnění. Tuto složku pomáhá tlumivka zmírnit tím, že pří nárůstu proudu ve zvlnění akumuluje energii a při poklesu onu energii vydá. Tím se zvlnění značně omezí.
Napětí na oblouku má vliv na šířku sváru. A zároveň platí, že čím je delší výlet drátu, tím je vyšší napětí na hořícím oblouku.
Offline
hmm...ta energie se musí do něčeho(kondenzátor ?) načerpat aby bylo možné ji zase odebíret ...
Děkuji za info.Zkusím kouknout po netu.
Offline
OK,děkuji.Koukal jsem na net,něco jsem vyčet.Netušil jsem,že se dá něco takového použít ve svářečkách.Určitě by bylo dobré přímo schéma z nějakého invertoru.
Narazil jsem i na program,který údajně umí i tyto záležitosti počítat:
http://www.8bitu.cz/DSE/
Offline
Vrátím se ,s dovolením, od teorie k původnímu dotazu. Jasic mig 250 J04 má tři ovládací prvky /kolečka-potenciometry/. Napětí, proud a elektronickou tlumivku. Potenciometrem V- napětí se nastavuje napětí na oblouku a je to stejné jako u odbočkových strojů vícepolohové přepínače. Pouze se napětí nenastavuje skokově , ale plynule. Kolečko označené jako A ampery je pouze posuv drátu a nic dalšího. Pro roztavení určitého množství drátu je potřeba určité množství energie, která se skládá z V a A. Volty nastavíme, množství drátu taky a trafo svářečky dodá potřebné ampery. Pokud to nezvládne, musíme ubrat drát, nebo přidat napětí. Tímto postupem najdeme optimální bod ve kterém svářečka nejlépe svařuje. Třetí knoflík - tlumivka - jemně doladí zbývající vlastnosti oblouku. Čím je její hodnota vyšší, tím je oblouk jemnější, méně prská, ale hůře zapaluje. Nastavuje se v závislosti na použitém plynu, síle drátu a výkonu. Pro plyn CO2 jsou hodnoty tlumivky menší, čím silnější drát tím menší tlumení, čím vyšší parametry svařování, tím vyšší hodnoty tlumivky. Každý si musí najít takové parametry všech těchto tří ovládacích prvků aby svařování bylo co nejlepší. Tento Jasic J04 je vynikající stroj , který ve své výkonové kategoriji patří k tomu nejlepšímu co se na našem trhu objevilo a snese srovnání i s těmi nejdražšími značkovými stroji.
Offline
Chalani velka vdaka uz tomu rozumiem trochu viac
Pan zdenal pisete ze pre co2 je tlmenie mensie . Pouzivam teraz mix s argonom a drot 0.8 takze ak to spravne rozumiem mozem tu tlmivku doladzovat napr od polovice stupnice nahor v tych vyssich stupnoch ?
Offline
Sender napsal(a):
Narazil jsem i na program,který údajně umí i tyto záležitosti počítat:
http://www.8bitu.cz/DSE/
Na ten program by som sa pri konkrétnom projekte nespoliehal. Skúsil som ho nainštalovať a už pri bežnej prehliadke sú vidieť zásadné chyby. Napr. už tabuľka rozmero a hodnôt vodičov podľa normy AWG sú prepočítané priemery aj prierezy uvádzané v mm a mm2, v skutočnosti sú uvedené hodnoty odpovedajúce m a m2. Skúsil som aj návrh syntetickej tlmivky a pre 20 µH, odpor 50 mOhm vyšiel kondík 32 mF. Nehovoriac o tom, že vo výpočte nie sú zahrnuté parametre záťaže OZ.
Offline
Oni tam píší,že je to testovací verze.Při nalezení chyby budou rádi,když se ohlásí chyba na e-mail.
Já ho instalovat ani nezkoušel.To,že to nějak umí počítat syntetickou indukčnost jsem vyčetl v popisu na webu.
Stejně si nedovedu představit využití syntetický idukčnosti v případě svařovacího zdroje.Viděl bych to spíš na běžnou tlumivku s možností elektronický degradace indukčnosti.
Offline
Co si neumíš představit ? Že bude na svorkách invertoru výstupní výkon se změnou , jako by byla v serii tlumivka ? Tu energii rostě dodá navíc nebo ji ubere řízení . Co je na tom světoborného ? Kdyby neexistovaly procesory , byla by to jiná . A jak upozorňuji výše . Možnost přidání je omezena celkovým povoleným výkonem invertoru .
Offline
bobobo: to áno. Pravdepodobne tak nejako tie regulačné tlmivky v invertoroch fungujú. To ale ako to popisuje styles, je to jiné zelí. On opísuje samostatnú syntetickú tlmivku nezávislu na zdroji a aj v uvedenom programe je výpočet pre toto riešenie. Tam si priamo obvod sleduje zmeny prúdu a automatický kompenzuje bez toho, aby inicioval reakciu zdroja. Neviem si ale ani ja predstaviť, ako by sa to dalo ekonomicky prijateľne použiť vo zváračke. Prikladám aj obrázok z výpočtu:
Editoval senior (16-01-2017 10:43:30)
Offline
Ale právě jsi ho svedl do techniky jiného oboru. A ani jsi funkci nevysvětlil . Jen jsi to zběžně popsal . Tak by to fungovat nemohlo , protože by tento obvod musel mít vlastní zdroj a musel by pracovat proti vlastnímu zdroji sváření , čímž by došlo k tomu , že by pracovaly proti sobě . Tím by vzniklo teplo , které by se muselo nějak vyzářit , ještě by se snížila účinnost stroje . Já jsem to popsal správně . Meleš tam něco o operákách a to zde vůbec nemá co dělat . Je to čistě digitální problém v řízení jednoho zdroje , tečka .
Offline
Žes nám tu tlumivku ale vysvětlil !!!
Offline
bobobo: Ta elektronická náhrada tlmivky v invertoroch zrejme funguje tak ako popisuješ. No nie je to plnohodnotná náhrada, pretože na okamžitú zmenu prúdu zareaguje so spozdením. Ta zmena v prúde sa musí premietnuť do zmeny riadiaceho obvodu výkonových prvkov a tak spätne sa tá vyvolaná kompenzácia musí dostať cez trafo a usmerňovač na výstup. Nech budú akokoľvek rýchle obvody ktoré tú kompenzáciu majú na starosti, nemôže ta reakcia byť okamžitá. Tie najrýchlejšie zmeny zrejme kompenzujú pasivné komponenty ako vinutia a vodiče. Pravá syntetická tlmivka však reaguje bezprostredne. Na porovnanie uvediem príklad. Predstav si. že potrebuješ na rovinke nezabrzdené auto posunúť o 2 m ďalej. Zatlačíš naňho zozadu a protitlak na tvojej ruke je reakcia na tvoju akciu a obe sú časovo zhodné. Ak ale tá rovinka nie je ideálna a zistíš, že sa auto začína pohýnať späť dozadu, tak ho potrebuješ zastaviť. V tomto prípade si vizuálne zistil, že sa auto pohlo, očný vnem inicializoval v mozgu potrebu konať a mozog vyšle signál pre úkon, ktorý zariadi zastavenie auta.
BTW, tá syntetická tlmivka je vlastne dvojpol a nepotrebuje externé napájacie obvody. Na svoju funkciu využíva prúd, ktorý má za úlohu moderovať. Princíp je veľmi jednoduchý a podobá sa to regulátoru prúdu, ktorý sa objavil už v začiatkoch sfetovaných tranzistorov
oproti regulátoru je tlmivka usporiadaná tak, aby netrvala na nastavenom prúde, ale aby kompenzovala iba rýchle zmeny prúdu.
Plne však súhlasím, že na zváracie aparáty takéto riešenie nie je vhodné, lebo vykazuje značné straty a produkuje množstvo tepla. Veď len saturačným napätím na polovodičoch, hoci len 1 V pri 200 A je to 200 W.
Offline
Však áno , je to len náhrada . Ale je to lepšie , ako nič . Však znáš tlmivku z normálnych zváračiek . Tridsať kilo železa a desať medi .
Offline
Tlumivka třeba tady https://www.google.com/patents/US3904846 .Určitě je mnoho spůsobů a řízení u moderních inventoru kde v jedné svářečce je nekolik 8bit procesorů tu můžete rozebírat asi věčně.
Důležité je že to funguje, a ke sváření to přináší komfort obsluhy při změně parametů svařování.
Offline
Vďaka Juggernault za zaujímavý link. To riešenie pomocou choppera som tiež mal v pláne uviesť v príspevku 23, ale nechcel som písať litánie. Akurát, že to z US patentu je dokonálejšie v tom, že ja som mal na mysli chopper ako komplet riadenie charakteristiky včítane tlmivky a to by bolo tiež energetický náročné, kdežto v uvedenom dokumente je chopper využitý iba na rozdielové kompenzačné prúdy. Samozrejme sú tam aj iné rovnako sofistikované riešenia. Hold zas som sa niečomu priučil.
Offline