SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-12-2016 12:40:01

LadKa
Člen
Registrovaný: 06-12-2016
Příspěvky: 1

Svařování tenkých plechů

Dobrý den. Jsem naprostý začátečník bez jakýchkoliv zkušeností se svářením. Potřeboval bych provést koutový svar (žádné pájení), velmi tenkých ocelových plechů pod 0,8 mm, i pozinkovaných, případně i z hliníku nebo z barevných kovů. Mám invertor Gama 166, který umožňuje svářet metodami MMA a TIG. Svářecí hořák na TIG ani žádný plyn ještě nemám. Nejde mi o rychlost práce, ale o kvalitu dosažitelnou co nejlevnějším způsobem v domácí dílně.
Prosím o radu, jaké elektrody použít a jak nastavit svářečku, případně jaký plyn a hořák dokoupit.
Nebylo by ekonomičtější pořídit místo vybavení pro TIG nějaký miniautogen a Gamu nechat jen pro MMA na hrubší práce?
Děkuji za pomoc.

Offline

 

#2 06-12-2016 13:30:43

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Svařování tenkých plechů

Pajanie plechu 0,8 bud tig-drahe alebo autogen to by som nechcel ja kedze nebezpecne a problem s plnenim.
Mosadz s Tigom problem.
Na hlinik treba AC tig takze gama nie. Navyse s hlinikom treba vediet.
Nevybral sisi lahke veci AlA farebne kovy a tenke plechy.

Offline

 

#3 06-12-2016 14:23:49

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařování tenkých plechů

Sváření tak tenkých plechů je kapitola sama pro sebe. Nejtěžší je právě koutový svár. Natupo jde svařit i plech 0,4mm (pulsem), ale o koutový svár jsem se ani nepokoušel. U tak tenkých materiálů převést kde se to dá na lemové sváry, nebo pájet. Tady už jsme u technologičnosti konstrukce.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#4 06-12-2016 14:59:49

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Svařování tenkých plechů

No tak tenke plechy jsem cvičně zkoušel - když se to vzadu podloží kusem hliníkového nebo měděného bloku tak to jde. Ale ne s GAMA 166 :-) (teda aspoň já na to nemám ruky).

Offline

 

#5 06-12-2016 16:23:25

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování tenkých plechů

Svařování tenkých plechů je vysokou školou svařování obecně. Začátečník, říkám to nerad, nemá ani naději, natož šanci. Je-li to z technologických důvodů nezbytné, je nutné použít specielní velmi drahé svařovací zařízení s tzv. mikroobloukem.
V našich amatérských svařovacích pokusech se občas někomu povede tenké materiály spojit, ale je to zpravidla děsivá řada pokusů a omylů. Koutový svár na tenkém plechu si vymyslí jen konstruktér nešika. Mnohem schůdnější je použít lemové sváry, v nejhorším případě vnější hranové (ale dovnitř se pak raději nedívejte).
Když v práci dostanu k posouzení vyrobitelnosti takový konstruktérský paskvil, tak rovnou navrhuji odmítnutí poptávky. Už jsem zažil zahraničního zákazníka, pro kterého běžně vyrábíme, že poslal s odmítnutou poptávkou konstruktéra a na místě jsme si vyříkali problémy se svařováním tenkých nerezových plechů. A po jeho návštěvě se všechny takové konstrukce změnily tak, aby se taková nepříjemná místa mohla bodovat. Dřív to odmítali.

Offline

 

#6 07-12-2016 08:00:32

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Svařování tenkých plechů

Jirkati: Nikdy neříkej, že něco nejde, protože vždycky se najde nějaký blbec, který neví, že to nejde a udělá to. Je to výzva, večer si půjdu hrát.

Offline

 

#7 07-12-2016 10:00:30

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování tenkých plechů

Peprník - to máš pravdu, ale fyzikální zákony se velmi špatně očurávají. Když jsem pracoval v AUTOMOTIVE tak jsme pro opravy lisovacích nástrojů pořídili mikroplazmovou svářečku. Moc jsem si s ní vyhrál, jsou to velice chytré (a drahé) přístroje. S tou jsem dokázal dělat regulérní kouťáčky na nerezovém plechu 0,4 mm a na Al 0,3 mm. Měl jsem totiž povinnost, po zprovoznění mašinky dodavatelem a mém zaškolení, naučit hochy navařování lisovacích forem. Na to samozřejmě pouhé zaškolení nestačí, to se musí dostat do ruky. A abych mohl někoho učit tak jsem to musel napřed zvládnout sám.

Offline

 

#8 07-12-2016 22:50:15

FF
Člen
Registrovaný: 27-07-2010
Příspěvky: 520

Re: Svařování tenkých plechů

Kútový (nielen) zvar z ocelových plechov 0,8mm ide celkom slušne GMAW-om, či už za použita drôtu 0,6 alebo 0,8mm a musí to ísť aj GTAW-om, ale s MMA bude problémčok... ...a tie farebné kovy sú trochu iná káva.
Takže skôr ako elektródou by to išlo s tou tvojou druhou možnosťou teda plameňom a to sa stále bavíme iba o "čiernej" oceli. ...alebo skúsiť ten "TIG", ale ak si začiatočník, tak ním budeš s tenkými plechmi ešte dlho...

Editoval FF (07-12-2016 22:58:20)

Offline

 

#9 08-12-2016 10:38:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Svařování tenkých plechů

Plamen ale vnáší do okolí masívní zokujení a tím dost urychlenou korozi. Viděl jsem to u černé oceli a u jiných materiálů to nejspíš bude podobné.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče