SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#251 08-03-2017 12:37:06

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Začínam s inventorom

styles napsal(a):

Nejde tady o to,že je to test citlivosti rukou svářeče

Styles , zmysel pre humor asi nebude Vaša silná stránka...

Bourač s tebou musí byť radosť pracovať , viem si predstaviť ako tam máte veselo smile

Offline

 

#252 08-03-2017 13:10:05

GudeBoy
Člen
Registrovaný: 26-01-2017
Příspěvky: 85

Re: Začínam s inventorom

Ten filc znie ako dobrý nápad :-) ....možno to tam capnem :-) ..aj keď zas, nevidím v tom nejaký problém, že to ide ľahko... Skôr ma zaujímalo, či to tak má byť :-)...
Mr. styles - netreba to brať tak vážne..ako celkovo život..sme všelijakí ľudia a pokiaľ nejde o život nejde o nič:-) ...(úprimná priateľská rada ) :-)

Offline

 

#253 08-03-2017 13:31:35

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Začínam s inventorom

G-boy, ten filc tam dej štvalo by tě to. Sqad To mě bude zajímat tak za měsíc, ale pro LM (to nejsou lidové milice).


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#254 08-03-2017 14:15:30

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Začínam s inventorom

Take lacne citlive  potaky pouziva omikron aj v odbockovych co2masin-mam tu jednu 256 a ked sa nieco sem tam lepi tak staci tuknut don potaku na posuv drotu a hned je to az za polovicou ,ze setri sa kde sa len da smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#255 08-03-2017 14:43:46

TomasR
Člen
Registrovaný: 19-08-2016
Příspěvky: 30

Re: Začínam s inventorom

Juggernault napsal(a):

Lehce jde proto že tam je potenciomtr za 10kč/ks made in china .
Ty co jdou hezky z těžka jsou třeba od firmy Bourns za 100kč/ks

Výměna potenciometru není zas tak triviální věc. Znamená to potenciometr vykuchat, zajít s ním do obchodu, vybrat rozměrově kompatibilní alternativu a tu namontovat zpět.
Zlatej filc.
Snadno se protáčí zejména potenciometry se štíhlým dříkem. Na své elektro konstrukce kupuju sice čínské potenciometry, ale se 6mm průměrem dříku. Ty chodí dobře za ty prachy, stojí cca. 20Kč.

Offline

 

#256 08-03-2017 17:07:18

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Začínam s inventorom

Ten filc je ale třeba použít s citem. Protože zavádí tah na hřídel a tím pnutí v potenciometru nebo dokonce přes vývody potenciometru do desky.
Jinak pokud není svářečka v záruce, nic nebrání se podívat dovnitř, změřit rozměry a zjistit hodnotu potenciometru. Rozměry potenciometrů a rastr vývodů bývají normalizované, takže správný typ se zjistí snadno třeba z nějakých nákresů v datasheetech potenciometrů.  Není pak problém kdykoliv potom, když cesta povede kolem, koupit nový potencimetr někde v prodejně.  Nebo bastlíř přidá potencimetr k nákupu jiných součástek.

Jinak potencimetr jde lehce ze dvou důvodů. Jednak se u levných potenciometrů používají levné odporové dráhy, na které se kontakty nemůže moc tlačit, protože by se rychle vydřely a zničily a proto jdou lehce. S tím se asi nedá dělat nic.
A potom u levných potencimetrů mně připadá, že se hřídelka a ložisko hřídelky potenciometru, ve kterém se hřídelka otáčí, dělá schválně v mírně minusových tolerancích, aby všechny potenciometry šly snadno smontovat. V ložisku je potom velká vůle a potenciometr jde tak úplně lehce. Tam by možná pomohlo nacpat do ložiska potenciometru netuhnoucí hmotu typu medvědího "hovna" v množství tak půl, jeden milimetr krychlový.

Editoval Radim (08-03-2017 17:18:46)

Offline

 

#257 08-03-2017 17:24:09

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Začínam s inventorom

Radime, na odporovou dráhu se nesmí nikdy tlačit. Kvalitní výrobky mívaly sběrač z uhlíkového terčíku. Ty lepší potenciometry (ale i některé typy levných) mají v ložisku hřídelky jakousi vazkou hmotu, velice to připomíná nevytvrzenou epoxidovou pryskyřici.

Offline

 

#258 08-03-2017 17:50:34

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1364

Re: Začínam s inventorom

Kto má staršiu mašinu a pripadne namiesto displeja iba ciferník pod potenciometrom, mám jeden tip, ako si vylepšiť ovládanie. Ja som pri svojej home-made mašine, už vzhľadom na skúsenosti z iných aplikácii, použil namiesto potenciometra 12-polohový prepínač. Rýchlosti som si nastavil podľa E12, tj. 2,2; 2,7; 3,3; 3,9; 4,7; 5,6; 6,8 atd. a verte, že je to veľmi výhodné. Jednoducho šahnem a pridám jeden či 2 cvaky ani sa nemusím pozerať. Je to len námet.

Editoval senior (08-03-2017 18:03:12)

Offline

 

#259 08-03-2017 18:05:42

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Začínam s inventorom

Taková hmota se také používá v optických přístrojích (dalekohledy, mikroskopy)na vymezení vůle. Nevím ale kde to sehnat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#260 08-03-2017 18:06:46

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1364

Re: Začínam s inventorom

Tak pardon, som si neuvedomil, že som v sekcii MMA a nie MIG/MAG.

Offline

 

#261 08-03-2017 18:24:15

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Začínam s inventorom

Famater napsal(a):

Taková hmota se také používá v optických přístrojích (dalekohledy, mikroskopy)na vymezení vůle. Nevím ale kde to sehnat.

Přesně! I mně by se trocha hodila, ale jako nějaká vazelína to nevypadá, neoxiduje to, mám to v dalekohledu už přes 30 let a pořád to má stejné vlastnosti.

Offline

 

#262 08-03-2017 18:24:58

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Začínam s inventorom

Tu odbornou neschopnost jsi opět ihlane dosvědčil . Dodnes nemáš ponětí o baterkách v kukle a trepeš nesmysly tečka
Na nesmyslu sesumarizovat papírové pohádky trvám .
Jinak džou pohybuji se v elektronice již téměř 50 let . Na kšeft jsem dělal třeba měniče do trabanta . Kšeftoval jsem to po celých Čechách - tenkrát přes SM . Tedy Svět motorů . Po revoluci jsem stavěl PA konce pro DJ 2x300W , dodnes jim to chodí . Stavěl jsem výkonové spínače pro DJ světla . Kdysi sem za NFG s velkou přeladitelností dostal stříbrnou visačku , jestli někdo dnes tuší , co to byl Hificlub . Já byl v Pardubkách . Začal jsem chemikem , přešel jsem na zámečníka a dostal se na elektromechanika . Dodělal jsem si ke třem výučním listům a zkouškám ještě maturu silnoproud , maturitní otázka - náhradní schema transformátoru . Písemná část - osciloskop a pohled na budoucnost JE . Potom jsem postavil na nohy fizikální laboratoř z nuly . Zavedení zkoušek dle harmonizovaných norem , zaučení pracovníků , vybavení . Měl jsem na starost jednání se zkušebnami v Čechách , na Slovensku i v Německu . Zařídil jsem audit fabriky u TÜV . Dokázal jsem , že jak v Mnichově , tak i v Praze se sekli . Měl jsem na starost zavedení ISA ve fabrice . A dnes jsem se před důchodem vrátil na pozici provozního elektrikáře . Jsem schopen oprav auta . Ať již výměny ložiska náboje kola , nebo těsnění pod hlavou na VW1,6 s generálkou těsnění na ventilech . Opravuji neopravitelné vzduchové klapky . Vyrobil jsem si pro sebe několik svářeček a usměrňovačů k nim , srovnávačku s protahem , spodní frézu , do které jsem si na praxi elektrikáře převinul motor , dlabačku , brusku pásmovou , několik kompresorů , všechno co jsem si potřeboval vyrobit na soustruhu jsem si vytočil , naučil jsem se pracovat jak se svářečkama obloukem , tak autogenem . Pracoval jsem v Rakousku ve výrobě lanovek ve Völsu u fy Wopfner , ať již jako svářeč , tak obsluha poloautomatické pily či 6m nůžek na plechy do 20mm tloušťky , kde se po střihu ozve rána jak z děla . Kdo zná ví o čem hovořím - tedy klapu . V Semtíně jsem vyráběl nejdříve acetoctan , potom amidopyrin . Byl jsem jak ve výrobě , tak v zásobování provozů . Denně mi prošlo rukama tolik lihu , co většina z vás za celý život neuvidí . Pořídil jsem si dva syny , přestavěl barák a zasadil stromů neurekom . Starší generaci pochopitelně ctím a do svých synů to tlačím . Kromě obyčejného vzdělání jsem oběma zaplatil LŠU , hrají na akordeon . Po Innsbrucku jsem lítal ráno s popeláři svou škodou 130 , takže mne jen tak něco nepřekvapí . Když to sečtu , tak jsem byl v Rakousku rok . Pochopitelně jsem i sloužil jako voják 2 roky u bojováku . Mám za sebou i třikrát Doupov . Za bolševika jsem bydlel v našem domě , který nám znárodnili bolševici a platil jsem v něm nájem . A protože toto všechno jsem si i odžil , tak na mne nemá momentální proamícká propaganda . No a u těch papírů u levných svářeček je také jen propaganda . PS vyjmenovávat řadu přístrojů , které jsem si musel pro elektroniku vyrobit nemá cenu . Jestli budeš mít cestu , tak se stav ukážu ti , co budeš chtít . PSS nyní na stará kolena jsem musel v mědi předělat topení a vyvložkovat nerezem dva průlezné komíny . I to ti mohu ukázat i ten žebřík , který jsem musel do toho komína vevařit . Ale co , jdu raději na pivo .

Offline

 

#263 08-03-2017 19:08:28

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Začínam s inventorom

tak já se vyučil paličem, pak jsem pracoval jako palič, no a teď taky pálím železo big_smile
(sorry nemohl jsem si pomoct)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#264 08-03-2017 19:17:53

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Začínam s inventorom

No vidis BOBOBO  ,ze si konecne napisal co som sa Ta pytal .  A bolo to take jednoduche.  Davam klobuk dole pred Tebou . Ale  je tu jedno ale -si vzdelany ,aj univerzalny -sikovny vo viacerych oboroch -oblastiach Ale niekedy zbytocne P.o.d.j.b.k.a.v.a.s    a  neuznavas robotu inych ktori tiez nieco vytvorili a obetovali svoj volny cas  -aspon tak to vyzera keby si po sebe precital svoje niektore prispevky a stacilo keby si to len inak,,podal,,  sak kazdy sme neaky-napriklad Styles vyzera,ze je dobry servisak-hoci ho nepoznam  ale ked tu nieco opisuje tak zbytocne to,,zaprudi,, okolo toho svojimi vylevami-ludovo povedane hundre,  Varok zase stale sa na nieco vypytuje hoci je to obycajne a jednoduche co druhy by sa take blbosti nepytal a podobne by som takto mohol opisovat kazdeho-ved kazdy si urobi neaky nazor na niekoho  a  Ty mozes byt fajn chlap-mozno aj si-nepoznam Ta len z prispevkov niekedy ked to clovek po Tebe cita tak ma dojem,ze miesto toho aby si zvolil iny sposob komunikacie-napriklad poradil-polopate prispel k problemu ked vies ako by si ho Ty riesil tak Ty zbytocne zabrdnes takym niekedy zbytocne urazajucim sposobom a potom je ohen na streche.  Taky je moj nazor smile  Verim,ze pri pive alebo dvojke domacej by sme aj nasli spolocnu cestu  smile     Az som dostal chut na jeden zdravotny-u nas na dalekom vychode dnes  este zima bola  -idem si dat  Na zdravie panstvo  smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#265 08-03-2017 19:34:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Začínam s inventorom

Zdenek11 napsal(a):

Radime, na odporovou dráhu se nesmí nikdy tlačit. Kvalitní výrobky mívaly sběrač z uhlíkového terčíku. Ty lepší potenciometry (ale i některé typy levných) mají v ložisku hřídelky jakousi vazkou hmotu, velice to připomíná nevytvrzenou epoxidovou pryskyřici.

Když si potenciometr rozebereš, uvidíš, že sběrač potenciometru je k odporové dráze přitlačován pérkem. A to je právě ono. Pérko tam nebýt nemůže, protože bez pérování taková přesnost, aby se sběrač vždy dotýkal odporové dráhy tak dobře, aby byl stabilní kontakt a ve všech polohách potenciometru, prostě za ty peníze není zajistitelná.

Nevytvrzená epoxidová pryskyřice je taky možnost, jak chod toho potenciometru udělat natuho. Pokud ta pryskyřice zaručeně netuhne, některé epoxidové pryskyřice v řádu let tuhnou i bez tužidla.

Editoval Radim (08-03-2017 19:42:07)

Offline

 

#266 08-03-2017 19:49:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Začínam s inventorom

Famater napsal(a):

Taková hmota se také používá v optických přístrojích (dalekohledy, mikroskopy)na vymezení vůle. Nevím ale kde to sehnat.

Možná by šlo použít:
epoxidová pryskyřice, kvalitní, která netuhne. Třeba původní CHS1200. Případně pro jistotu proti tuhnutí přimixovat trochu viskóznějšího minerálního oleje.
nebo to medvědí prd
Nebo polybutenový tmel, ten netuhne.

Offline

 

#267 08-03-2017 21:35:45

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Začínam s inventorom

Nebo jít a obědnat si pořádnej kroutič za 85 kaček. píšou Rotational Life (No Load) 100,000 cycles
nebo s kovovou osičkou řada 3852A za 168kč také.
nebo za 1200kč Rotational Life (No Load) .....................20,000,000 shaft revolutions to je pro ty co se klepou extrémě.

čim to bude že je třeba Kemppi používá od 89 (možná i dříve ) roku a pořád žádný problém.
Je jasný že  dneska je levnějíší tam nacpat LCD a 6 tlačítek včetně CPU než 15 potenciometrů.

I prachotěsná tesla je supr ty má pořád kde kdo .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#268 09-03-2017 00:27:45

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3420
Web

Re: Začínam s inventorom

zahajskej napsal(a):

Chlapi, nechcete si určit datum, hodinu a louku, kde se sejdete a nakopete si zádel?

Kedykolvek ale ani jeden z tych odbornikov by nedosiel lebo by mali plnu plienku.
ked sa to tak vezme lepsie mat plnu plienku ako ked mi jeden znich a potom jeho kamarat zasrali recenziu big_smile

Inak pekna tema o tom filci  musim to skusit smile

Editoval ihlan (09-03-2017 00:28:44)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#269 09-03-2017 00:56:35

GudeBoy
Člen
Registrovaný: 26-01-2017
Příspěvky: 85

Re: Začínam s inventorom

Keď sme už pri tom filci... Mohol by niekto v skratke napísať ako ten filc co najjednoduchšie tam dať.:-)

Offline

 

#270 09-03-2017 01:05:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Začínam s inventorom

nastříhnout a na místě malou MALOU kapičku lepidla?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#271 09-03-2017 01:07:18

GudeBoy
Člen
Registrovaný: 26-01-2017
Příspěvky: 85

Re: Začínam s inventorom

Takze len zasunúť za koliesko ? Nadávať ho dole?

Offline

 

#272 09-03-2017 01:09:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Začínam s inventorom

no kdoví jak číňan to kolečko k hřídelce připojil - zabereš a je po potenciometru big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#273 09-03-2017 01:10:23

GudeBoy
Člen
Registrovaný: 26-01-2017
Příspěvky: 85

Re: Začínam s inventorom

Skusal som to kus ťahať a ozaj to nejde :-/

Offline

 

#274 09-03-2017 01:14:27

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3420
Web

Re: Začínam s inventorom

Mas novy stroj este to dobre drzi inak to ide dolu ale kedze to mas v zaruke tak ako ti radi bourac
aby ta neobvinili z neodborneho zasahu do masinky.


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#275 09-03-2017 01:18:42

GudeBoy
Člen
Registrovaný: 26-01-2017
Příspěvky: 85

Re: Začínam s inventorom

To je pravda ..nejdem vŕtať do toho zatial :-) .takze ono je to tam len nastrknute a da sa to pri väčšej sile len tak vytiahnuť?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče