SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu ohledně zvláštního chování redukčního ventilu:
Popíšu problém v bodech:
1) Začal jsem používat hasičák CO2 (ale nejsem si jistý, zda má vytaženou stoupací trubku ... je pořád v originál provedení, tedy není natřený na černo, tak si myslím, že trubku nikdo nevytahoval)
2) Namontoval jsem redukční ventil fronius, který jsem dostal od kolegy jakožto repasovaný a údajně plně funkční
3) Nastavil průtok 8l/min a začal svařovat
4) Po chvilce svařování začala jít ručička manometru (tlaku/průtoku) v hadici nahoru až téměř na maximum, kdy mi vystřelila hadička
5) V domnění, že darovaný redukční ventil je vadný jsem koupil fungl nový redukční ventil Kowax mini CO2.
6) Bohužel se chová stejně ... po chvilce začne ručička manometru na hadici jít nahoru, až vystřelí hadička.
Nenapadá někoho v čem by mohl být problém, že redukční ventil nedrží nastavený tlak? Mohlo by to být tím, že hasičák by mohl mít stoupací trubku a že například ventil namrzá?
Děkuji za radu :-)
Offline
Otoč hasičák dole ventilom.
Offline
Prostě to zamrzá. Musíš si buď dodelat ohřev nebo pouzivat hasičák hore nohama...
Offline
A nebo odstranit tu trubičku uvnitř.
Offline
Bude tam trubička, do vyčerpání plynu používej hasičák otočený jak píše huat. Pak z hasičáku vyndej, nebo nech vyndat trubičku.
Přesvědčit o trubičce se můžeš, pokud dnem hasičáku tukneš o zem. Trubička uvnitř bude vibrovat a lze to poznat. Nejlepší je vzít hasičák za držadlo aby se hasičák mohl v ruce kývat, hasičák vykývnout a z výšky 20cm tuknout dnem o beton.
Editoval Charon (20-08-2018 18:34:08)
Offline
Zkus ubrat průtok, v těchto vedrech to snad nemůže při normálním průtoku zamrzat.
Offline
Dobrý den,
děkuji za rady. Problém je tedy v zamrzání redukčního ventilu, chápu-li to správně.
Já ten hasičák vyberu ventilem dolů a až půjdu pro novou náplň, tak jim ho vyměním za ten černě nastříkaný, který by měl být bez trubičky. Myslím, že to mají už upraveno právě pro účely hobby svářečů :-)
Offline
Nebo si to nech naplnit směskou Ar+CO2 a nemusíš nic řešit
Offline
Řešit se musí tak i tak. Ventil na co2 má pojistku. Na corgon se pojistka nepoužívá.
Offline
Řešit nemusí. Pojistka se dá vyměnit za silnější hliníkový plech...
Offline
Netreba nič riešiť. Poistka je na maximálny skúšobný tlak flaše.
Opačne by bol problém. Do AR flaše bez poistky nenapustia CO2 , keďže tlak CO2 vplyvom tepla stúpa.
Editoval Robi G (22-08-2018 15:49:32)
Offline
Není, už jsem tak dva hasičáky plnil (u druhého jsem na tuto zkutečnost zapomněl) a u cca 140BAR vyletěla pojistka a celý obsah hasičáku se pěkně vyprázdnil. Ono pokud je hasičák plný Co2, tak je tam tlak max cca 60BAR, protože je Co2 v tekutém stavu a odečítá se pouze tlak plynného Co2 cože je právě tech cca 60BAR. Tím pádem je pojistka cca dvounásobkem "normálního" tlaku. Pokud tam chce někdo naprat co nejvíc mixu, což z plné 200BAR flaška dá cca 170BAR, tak musí tuto pojistku vyrušit našroubováním tlustšího hliníkového plechu (stačí 0.5- místo stávající tenké "fólie", která se při vyšším tlaku prorazí...
Offline
Čo potom znamená hodnota 190 na tej medenej membráne? Mám hasičák na vyšší tlak 6l-250bar a z plnej 50l flaše ju v pohode naplním.
Editoval Robi G (22-08-2018 17:16:46)
Offline
To jsou možná ty novější, které jsou testované na 300BAR (250BAR). Já raději beru v úvahu ty starší, které byly testované "jen" na 190BAR, tak ta pojistka rupne u těch cca 140BAR.
Kdysi jsem se pokoušel o hasičáku přidat článek na svarinfo, ale nijak to nedopadlo, tak článek mám alespoň u sebe - https://uloz.to/!fgUqw8Tdf/tig-pdf (je to pojmenované "TIG", ale jde o předělání nebo úpravě hasičáku...
Editoval Rellik (22-08-2018 17:51:50)
Offline
Mal som na mysli membránku zo starej flaše. Na nej je číslo 190. Myslel som že povolí pri tom tlaku...
Offline
Tady jsem našel jak jsem svařovaj já s hasičákem než jsem si ho předělal... https://rellik.rajce.idnes.cz/Schody/#I … 103316.jpg Tato poloha víceméně stačí...
Offline
Ze niekoho vobec napadne taka blbost upravovat poistne ventili. Z fleku by som tu zmienku o tom vymazal.
Offline
Atlan: A jaký je v tom rozdíl když tam dáš nový nentil na Ar? Ten žádnou pojistku nemá a klidně tak můžeš do toho hasičáku nacpat kolik snese... Tyto "úpravy" pojistného ventilu, respektive jeho zrušení, je normální věc, kterou potvrdí každý co s hasičákem pracuje. Něco jiného je pokud to chce opět plnit pouze čistým CO2, tam bych to teda rozhodně nedoporučil. POkud to ale bude plnit směsí nebo čistým Ar, tak se bez toho neobejde...
Offline
Preco lebo mozno ma niekto stary hasicak s 4covou podstavou a kto vie akym stavom.
A predstava ze niemto do toho naprasi i co len 140bar ma desi.
Pochybujem ze ma niekto tlakovu skusku na takom hasicaku.
Ked glasu na argon kde ma byt 200bar tak rozhodne platna tlakovna.
Offline
Pokud praskne pojistná pojistná membrána, jde o sluch. Pokud praskne láhev, jde o život. Když nejde o život jde o h..... Někteří lidé mají kuráž, jako kdyby permanentně šlo právě o to.
Offline
Videl už niekto fľašu od hasičáku roztrhnutú? Je samozrejme nutné dodržiavať predpisy kvôli bezpečnosti. Ak však ideme plniť (podomacky) hasičák čímkoľvek, predpisy už porušujem, lebo nemám na uvedenú činnosť oprávnenie. Ak idem do toho napriek tomu, že som si vedomý, že to nesmiem, musím zvážiť aj mieru rizika, prípadne, či to je riziko len pre mňa, alebo môžem ohroziť aj okolie. Čo sa týka samotných fliaš na technické plyny, tam môžem dať k dispozícii niekoľko skúsenosti. Za socíku si nemohol nikto obstarať kyslíkovo - acetylénovú súpravu a ja v polovici 60-tých rokoch min. storočia vtedy ešte mladý hobbik som také niečo chcel veľmi vlastniť, tak som si to obstaral takto. Vo firme mali už vtedy vyradené 10 litr. fľaše s menovitým tlakom 150 atp a skúšobným 225 atp. Jednú som prispôsobil na acetylén, a to tak, že som ju naplnil dreveným uhlím a nalial do nej 4 litre acetónu. Ventil som samozrejme musel dať oceľový, resp. bez obsahu Cu. Ďalšie 2 fľaše som nechal na kyslík. Po čase niektorí známi si podľa môjho vzoru tento spôsob okopírovali s tým, že nemali ako zohnať 10 litrové fľaše na 150 atp, tak použili staré hasičáky. Zaujímavé bolo, že hasiace prístroje hoci sú menšieho objemu boli podstatne ťažšie ako moje 10 litr. Asi tam bolo rátané, že sa môžu vyskytovať na mieste požiaru ako nepoužité, teda plné a poistka by možno mohla zlýhať, neviem. Je to len špekulácia, ale neviem o tom, aby sa niekde podarilo takúto fľašu rozváliť. Ešte jednú epizódu opíšem. Tiež v tomto minulom období si naší technici pre tlakové zariadenia len tak pre zaujímavosť dohodli v skúšobni v nejakom výskumnom ústave, že zistia koľko vydrží 3/4" ventil alebo kohút, už neviem, určený pre tlak 6 atp. No rozlomilo ho pri viac ako 320 atp.
BTW, Tá kyslíkovo - acetylénová súprava je dones funkčná, aj keď ju už nevlastním.
Offline
Hmm, pánové nevím co tu řešíte, dneska se vše včetně tlak. lahví dá koupit, zas takovej žebrák nikdo není aby na tomhle šetřil.Aby to dali do BP tak to bylo nějakým smrťákem určo podložený.Pokud to není spešl velikost a podobně tak bych do toho nešla.
Offline
Ví vůbec někdo z vás jak se provádí tlaková zkouška? Pokud to někdo neví, tak ať se klidně bojí. Ano jde o život. Dál psát nebudu... Ty pojistné ventily se normálně vyžazují z provozu kvůli plnění JINÝM plynem než Co2. Co2 dosahuje v hasičáku cca 1/3 tlaku než co udrží pojistná membrána, takže je víceméně 3x dimenzovaná. Pokud si o tom najdete víc info možná tomu porozumíte.
My v práci máme několik takto "upravených" hasičáků, které prošly i zkušebnou a jestli mají čtvercový nebo žádný podstavec u nich nehrálo žádnou roli... A jelikož vyrábíme i přímo pro linde, tak k tomu ví psát nebudu...
Offline
Welda napsal(a):
Pokud praskne pojistná pojistná membrána, jde o sluch. Pokud praskne láhev, jde o život. Když nejde o život jde o h..... Někteří lidé mají kuráž, jako kdyby permanentně šlo právě o to.
Čo si s tým chcel povedať , vieš vôbec kedy má tá membrána prasknúť?
Offline