SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#401 09-10-2018 12:07:34

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

Re: Lidl - naradie (vsetko okrem zvaraciek)

Tipi napsal(a):

" aj keď al" - s týmtob som chcel povedať ze  to JE hliník, ale v tom nevidím zásadný problém ak je prierez dostatočný (odhadom tak cca 50mm2)

Ale obzeral som letaky co zasrali schranku a tam su kable ze vraj 100% Meď (Cu) big_smile

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2fasW7J Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O

#402 09-10-2018 12:37:50

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

A pořád a pořád lidi hledají, jak co nejvíc ušetřit - prostě je to marný... Asi doufají, že za pár peněz objeví nějaký opomenutý čínský zázrak.
Ty kabely snad budou z Cu, ale mají deklarovaný průřez 6mm2, je to třeba tady http://www.autodilyadoplnky.cz/index.ph … ct_id=1225 , ale i na jiných stránkách.
Na start při 200-300A je 6mm2 opravdu ideální! (pokud tam vůbec těch 6mm2 je).

Editoval Zdenek11 (09-10-2018 16:37:01)

#403 09-10-2018 12:59:43

atishajn
Člen
Místo: ČeskoSlovensko

ja mam v ponuke kable AL 25mm2  a je to ako CU 16mm2  ,  prudová zatažitelnost   max  6A na 1mm2 u AL , a 11A pri CU ...  Tak hrube kable  niekde podvadzajú  aj lacnov cenov a hrubími žilami v pletenci  :-)  a málo ohybné ...   Ale sú káble , ako nazývané " MEDENE "  a je to len pomedený AL kabel ...

Editoval atishajn (09-10-2018 13:02:13)

#404 09-10-2018 13:17:12

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11

Mam delane startovaci kabely ze zbytku kabelu co slouzi jako pohyblive privody takze z lanka prurez 35 mm² a fungujou vyborne.Ted jsem delal vinuti na trafo bodovky a sehnal jsem kabel o prurezu 70mm2 (vetsi se tam uz nevejde).

Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

#405 09-10-2018 13:36:33

Zdenek11
Člen

Pro benzínový auta se udává pro nastartování jako krajní minimum při 3m kabelech 16mm2 měď, doporučuje se 25mm2. Takový to "oživení" a nabití baterky pro jeden start s tenkými kabely někdy funguje, ale v mrazech často ne, začátek nabíjení vybité promrzlé baterie je problematický.

#406 09-10-2018 16:42:34

varok
Člen

Proto možná kupované startovací kabely nemají ani ty 3m. :-) Ale i těch třeba 1,5m při průřezu kabelu kolem 2,5mm2 je pro srandu.

Telwin Bimax 4.195, Omicron GAMA 1900L HF
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#407 09-10-2018 16:59:51

Zdenek11
Člen

Ono i těch 6mm2 je na nic. Konkrétně ty kabely Lidl (3m) mají odpor asi 20mΩ, předpokládaný přechodový odpor na 1 kleštích 1mΩ. Startér si běžně řekne o 200A, napětí baterky klesne při startu na cca 11V. To znamená, že na to startované auto se dostane nějakých 6,2V. S tím to určitě nenatočí. Ten údaj na nich 400A je snad jejich tavný proud.

Editoval Zdenek11 (09-10-2018 17:00:48)

#408 11-10-2018 18:34:34

Carcharot
Člen

Těmi super kabely z bau.. mi nešla nastartovat ani motorka, jen cvaklo relé.. tak jsem se nasr.l a udělal jsem si káble z kabelů od staré svářečky, s těmi by šla natočit tatra :-) Sice jsou těžký, ale funkční na 1.. Podle mě jsou ty baukábly dobré tak na zapálení auta.

#409 12-10-2018 09:31:11

Tipi
Člen

Chlapi vy čo tu zase riešite?! big_smile Už ani neviem o čom splietate, jedenému tu už tečie hliník, druhému je hliník príliš tvrdý, ďalší splieta niečo o 6mm2 a 20mΩ, alebo dokonca 2,5mm2... Vyťahujete tu rôzne iné bau bau káble a čo ja viem čo ešte. Pýtam sa teda čo z toho sa týka káblov ktoré (už len) boli v lidl??? Ihlan a toto ti nevadí? (hlavne keď to sám živíš?) Držali ste tie káble vôbec v ruke? Alebo vychádzate z toho, že ak iný reťazec má tieto káble úplne naprd, tak to bude tak aj s týmito? A toto vám príde akože objektívne?

Aby bol jasno, ja tie káble nijak nehájim. Ani ich nebudem kupovať (mám vlastné "domácky" vyrobené). Len som povedal, že by som sa ich nebál, lebo majú aspoň náznak toho čo by takéto káble mali mať (dostatočný prierez, celkom služné svorky). A sú na míle vzdialené od rôznych odrbov typu 1cm izolácia a vo vnútri pár žiliek sotva o prerezu 1,5mm2 (myslím že o tých tu je aj článok niekde). Ale to je len môj subjektívny pohľad, ale stále to má vyššiu informačnú hodnotu než to čo tu splietate vy,  nakoľko ja (narozdiel od vás) som tie káble aspoň reálne držal v rukách wink

#410 12-10-2018 14:13:51

senior
Člen

Tak narovinu. Tie informácie o vlastnostiach hliníkových káblov nie sú na zahodenie, ale mali by tiež byť aj pravdivé. Že sa to dostalo do vlákna o Lidlových ponúkach, je to možno off-topic, ale nie tak celkom, lebo al - káble sa v Lidlu vyskytujú. Iná vec sú údaje o Al- properties. Tak kábel l=3m o prireze 6 mm2 má odpor 14 mΩ, bez prechodových odporov na koncovkách.
Že hliník tečie, je všeobecne známa vec u elektrikárskej verejnosti, no takmer nikto si nepoložil otázku, prečo a za akých podmienok tento stav nastáva. Ak máme v RD starú Al inštaláciu a dokonca s poddimenzovaným prierezom, tak pri požívaní moderných výkonných spotrebičov dochádza k prehrievaniu spoja v zásuvke. Prehrievaním sa, má hliník tendenciu zväčšovať objem a tak v spojitosti so znížením tvrdosti vplyvom ohrevu dochádza deformácii, stláčaniu. Hlina ľahko oxiduje, a tak tenká vrstva oxidu, ktorá bola pri prvotnej montáži odstránená tlakom svorky (skrutky) sa obnovuje a zvyšuje prechodový odpor. Opakovaným ohrevom a chladnutím, sa tak dostáva do štádia, že je spoj úplne voľný. Ako sa tento jav prejavuje pri zváracích, či štartovacích kábloch? Kitajci našli spôsob, ako tie nepríjemné vlastnosti čiastočne eliminovať Al káble mávajú pomedené vlákna. Tým sa zabráni zvyšovaniu prechodových odporov v okách a tým aj javu známym ako tečenie hliníka. navyše odvod tepla z prechodu kábel - svorka je dostatočný na to, aby k nežiadúcemu prehriatiu došlo.
Add- hliník je tvrdý. Je pravda, že hliník je tvrdší ako meď, správnejšie, hliník ochotnejšie tvrdne pri opakovanej deformácii ako meď, aj keď Cu tvrdne tiež.  Tu pomáha znižovanie priemeru drôtikov lana a tiež správe navrhnutý a dimenzovaný prechod svorka-kábel.
Sorry za of-topic, ale predpokladám, že tieto poznatky budú aspoň pre niekoho užitočné.

#411 12-10-2018 15:01:17

Zdenek11
Člen

Se Lidlu omlouvám, já jsem reagoval s těmi 6mm2 na ty kabely z odkazu #401 a nevšiml jsem si, že to je od jiného prodejce.

#412 12-10-2018 19:15:14

Atlan
Člen

Ked uvidis niekde na drote napisane nieco ako AL pripadne Fe
CuAl zober to a obij to predajcovi o hlavu a strc do zadku.

#413 12-10-2018 20:34:38

ihlan
Člen

Zdenek11 napsal(a):

Se Lidlu omlouvám, já jsem reagoval s těmi 6mm2 na ty kabely z odkazu #401 a nevšiml jsem si, že to je od jiného prodejce.

Je to tiez nemecky retazec - tema vznikla aby LIDL zvaracky a to naradie sa nemiesalo
viac menej je tema o dostupnom naradi pre hobbikov aby ludia nekupovali veci ktore nefunguju a je fuk ci je to
Kaufland LIdl AutovKelly maju takmer ten isty tovar len v inych farbach Kaufland ma ten tovar +/- jeden tyzden posunuty.
Mna v letaku zaujala ta poznamka 100% med... asi ako dnes pisu pri Pepsi ze prava chut s cukrom big_smile

Editoval ihlan (12-10-2018 20:50:40)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2fasW7J Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O

#414 13-10-2018 20:01:01

Zdenek11
Člen

senior napsal(a):

---Že hliník tečie, je všeobecne známa vec u elektrikárskej verejnosti, no takmer nikto si nepoložil otázku, prečo a za akých podmienok tento stav nastáva. Ak máme v RD starú Al inštaláciu a dokonca s poddimenzovaným prierezom, tak pri požívaní moderných výkonných spotrebičov dochádza k prehrievaniu spoja v zásuvke...

Seniore, mám sice úctu před vašimi šedinami, ale to vysvětlení má nějaké chyby. Proč by se měl sám od sebe řádně dotažený spoj začít přehřívat? To je snad nějaké pochybné vysvětlení z internetu. Pokud stejnou silou dotáhnu spoj z mědi a hliníku, mají v počáteční fázi stejný přechodový odpor. Ten se u mědi léty nemění, u Al se skutečně začnou spoje (třeba v té zásuvce, ale hlavně v krabicích nebo na svorkovnici v rozvaděči) přehřívat, ale ne jen tak samy od sebe, ale proto, že hliníkový spoj na rozdíl od mědí po čase ztratí potřebný tlak pro bezchybnou funkci, pokud není uložen v dostatečně pružném loži. U domovních instalací s proudy kolem 16A to není tak podstatné, ale u výkonových aplikací už ano. A u startovacích kabelů nejsou nijak výjimečné i proudy kolem 400A. Tam jsou už rozdíly v přechodových odporech v řádech miliohmů zásadní.
Edit.: nejvíc požárů od elektroinstalací bylo od vzniklých přechodových odporů u spojů v instalačních krabicích (ty bývají často uloženy tak, že nejsou příliš na očích) a nedotahovaly se u nich v předepsaných intervalech spoje. S novým nástupem mědi do instalací tyto příčiny požárů prakticky vymizely.

Editoval Zdenek11 (13-10-2018 20:43:07)

#415 13-10-2018 21:11:34

senior
Člen

Zdenku, nechcem sa s vami hádať. Voľakedy, v polovici 20. storočia, až asi do 80-tých rokov sa vo väčšine elektrických bytový a domových rozvodov používal hlavne hliník. Ja, hoci som nebol elektrikár, som bol často privolávaný k problémom s elektrinou. Väčšina zásuviek, vypínačov i spotrebičov bola pripájaná tak, že al vodič bol pod skrutku strčený a pritiahnutý. Hliník , ako je známe rýchlo zoxiduje, a AlO3 je izolant. Tá malá styčná plocha drôtu pod skrutkou sa čoskoro vplyvom tohoto stávala menej vodivou a degradácia vodivého spoja sa stupňovala. Preto som už vtedy najmä pri hline všetky spoje očkoval. Robil som to aj pri medi, ale pri hliníku sa už neobjavovala recidíva.

#416 14-10-2018 11:33:28

Zdenek11
Člen

Samozřejmě ani já se nechci hádat. Ta oxidace Al problém není, nebo ne až tak podstatný, hlavně jde o to nepříjemné tečení hliníku. Vím, že v minulých firmách s tím při svorkování Al (pokud neměl elektrikář dostatečnou praxi) měli někdy problémy, buď hned, nebo po pár letech. Proto jsem psal, že jen tak plácnout a zmáčknout hliník do svorky, byť je poměděný, není zase jen tak a u těch levných CE výrobků si nedělám žádné iluze. Pokud by šlo o proudy řádově desítky ampér, no budiž. Ale u startování jde o stovky ampér. Já osobně bych se řídil jednoznačně podle #412.
http://www.in-el.cz/referat/101676/hlin … -pouzivani
Edit.: ten problém tečení a svorkování Al je někde pěkně a podrobněji na netu v AJ, už jsem ho ale bohužel nenašel.
Edit2.: tím nechci říct, že všechny Al kabely musí být špatné a nikoho taky nechci zrazovat od jejich koupě - podle toho, jak pečlivě jsou udělané, klidně můžou vydržet spoustu let. Prezentuji tady jen čistě svůj osobní názor.

Editoval Zdenek11 (14-10-2018 15:27:38)

#417 14-10-2018 16:10:45

huat
Člen
Místo: Komárno

Neviem ako tie pohyblivé káble ale tie staré inštalačné solidné časom stvrdli a dosť lahko sa lámali.Mal som to potešenie  vymieňať zásuvky a spínače v bytovkách a hlavne v nemocnici u nás v meste.Sranda bola ked začala horieť zásuvka na operačke počas operácie.Ak som mal šťastie tak som tam vedel dať čokoládku a kus iného káblika ale bolo to len také hasenie požiaru. smile

malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

#418 14-10-2018 16:11:21

bobobo
Člen

Ale žádný názor , ale fakt . Bylo dokonce předepsáno , Al spoje pravidelně dotahovat . Vyhoření spoje vzhledem k oxidaci je zase kravina na třetí . Tam jde o plochu . Kurńa to ti nedojde , že očko je namáháno plošnou silou tak jedné črvrtiny oproti bočně nastrčenému drátu . Proto je menší plošný tlak a proto dojde i k menšímu "odtečení" . A i vzniklé teplo má stejněnásobně větší plochu , pro jeho odvedení . Ježíš to jsou zase plky .
Jenom stále nemohu padnout na nikoho , kdo silné kabely spolu s oky pájel . Dnes se lisují , to ale v 60sátých nebylo . Je to pěkná práce viditelná na rozvodnách . A drží desetiletí bez jediné reklamace ........

#419 14-10-2018 20:48:04

Atlan
Člen

Tak mi mlady nepametame, oka sa lisovali na 240 kabloch, bud nastrelovanim, nabojom na prasata. A moderne aku elektrickou lisovackou.

#420 14-10-2018 22:09:17

Brembo
Člen

Ja som kupil včera tu spájkovačku,má digitálny displej so zobrazením dosiahnutej teploty,su k nej 3 hroty a 2 mini cievočky cínu. Spájkuje dobre,je to o trochu jenoduchšie ako s trafo-kde sa teplota musela riadit spínaním a vypínaním. Tu sa nastaví teplota  a displej zobrazuje dosiahnutu teplotu i výkon ohrevu. Po dosiahnutí zvolenej teploty sa táto nastavená hodnota udržiava. Najnižšia nastavitelná teplota je 200,najvyššia 450. Nastavenu teplotu dosiahne pomerne rýchlo,do jednej minuty. Na tu cenu je to velmy solídny výrobok. Káble som zabudol obzriet,mám už nie z Lidl,tie maju skutočných 25 mm,naštartoval som s nimi bez problémov diesel 1,7 s vymlátenou batériou. Káble su hliníkové-podla hmotnosti.

Editoval Brembo (17-10-2018 11:36:34)

#421 15-10-2018 06:56:03

ihlan
Člen

skus pozret ake napatie ide do vyhrevneho telieska tie lacnejsie pustaju priamo 220V ale tu bude asi menej.
Mohol by si to odfotit je viac modelov ako tam to vyhrevne teliesko upevnuju.

Toto je ona ? https://www.youtube.com/watch?v=5lsSQHbKC6Q&vl=en
Hroty su asi to najdolezitejsie vies ich zmerat potom sa da pozret ci su bezne k dostaniu. Uz som sa popalil pri Parkside
Ja som mal klon HAKKO 936 a tam isly bezne hroty (z GME/TME) akurat blba malo flexi snura a pero nejako blba ergonomia.
Ako Mikropajka vs TRafo to sa porovnavat nemoze ani nie tak hmotnost skor ta regulacia a iny sposob pajkovania.
Teraz celkom letia tie co maju PID a LCD
http://www.aliexpress.com/store/product … 58323.html pripadne hybrid ne napajanie 220V/LiPo
Potom celkom uzitocne je ked to vie znizit teplotu a neprepaluje idealne ked ma na to sprveny stojan a nie vlastnu logiku big_smile

Editoval ihlan (15-10-2018 07:08:15)

#422 15-10-2018 14:34:10

Brembo
Člen

Ihlan áno je to presne tá,z odkazu na yout. čo treba merat na tých hrotoch? Letovaniu sa velmy nevenujem,doteraz som pájkoval komančonskou trafo. Pero je docela pohodlné,kábel k nej mohol byt trochu tenší a ohybnejší,no nie je to tak hrozné. Na pere je udaj 230 V  48W  50Hz.

#423 15-10-2018 22:06:13

ihlan
Člen

ked rozoberies pero idealne studene je tam vyhrievacie keramicke teliesko toto odfot a ked mozes stiahni hrot
a zmeraj ho ak je duty priemer a hlbku potom pozrem co to ma za hroty nejake tu mam porovnam to.
casom sa ti ten hrot znici pripadne budes potrebovat iny a vtedy zistis ze tych hrotov je velmi velmi vela
a lisia sa prave vtych rozmeroch pripadne kvalite. pozeral som tvoja standby nema cize drzi kludne aj 350`C

#424 16-10-2018 08:11:09

Charon
Člen
Místo: Praha

Nestandartní hroty mohou být problém. Měl by být z mědi pokovené železem nebo niklem. Měl by mít hmotu aby dodal teplo při pájení a teplota moc nekolísala. A doporučuji mít aspoň jeden náhradní v šuplíku. Kus drátu na smyčku v trafopájce se vždy najde, u hrotu to není tak jednoduché.

#425 16-10-2018 16:14:43

Brembo
Člen

hrot je plný,povrch asi chrom dlžka 25 mm,priemer závitu 4 mm-vonkajší,priemer hrotu 4,5 mm. Až budem mat oko v poriadku,pozriem a nafotím i pero i hrot. Takže to asi bude čínsky atyp.S jedným okom to ide dost blbo.

Editoval Brembo (16-10-2018 16:21:19)

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla