SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 13-06-2018 02:24:08

pistorius13
Člen

Svařování po vysoké

Zdarec. Jsem student VUT v Brně na oboru "strojírenství" s profesním zaměřením "strojírenské technologie". V studiu se chci zaměřit na svařování a následně se tím živit. Zkusil jsem si již kde co, jak ve škole, tak i v životě ale na svařovně jsem se cítil jako v ráji (doufám že mi to vydrží i do budoucna).
Škola mi umožní zaměření již v druháku - volba ročníkového projektu se zaměřením na svařování, možnost volby volitelných předmětů a nakonec volba bakalářské práce v oblasti svařování. Chtěl bych se ale i přes to nakonec zeptat zda-li mi ten titul v této oblasti bude vůbec k něčemu, jestli mi na trhu práce přidá nějaké body, protože nakonec to skončí tak, že si budu muset dodělávat zkoušky a kurzy abych mohl vůbec svářečku chytit do ruky nebo se pletu? Následně bych se chtěl rozvíjet dál - IWT nebo dálkově inženýra a následně IWE nebo rozjet něco vlastního - děda nám nechal malou dílnu s revolverovým soustruhem, malým soustruhem, frézou a další hromadou vybavením, která ho od devadesátek živila a před důchodem si žil přímo pohádkově.

Jaké jsou Vaše názory - názory ostřílených lidí z praxe ?

#2 13-06-2018 05:56:36

jarinox
Člen
Místo: Bratislava

Re: Svařování po vysoké

Trošku Vás sklamem, nie je to také jednoduché. Po vyštudovaní vysokej školy (vysokoškolské vzdelanie II. stupňa) si môžete spraviť kurz IWE (medzinárodný zváračský inžinier) a môžete potom robiť koordinátora zvárania v rozsahu úplných požiadaviek podľa STN EN ISO 14731. Cena takého kurzu vrátane skúšky je cca 3000 Eur. :-( Tým chcem len povedať, že dodatočné kurzy a skúšky Vás neminú. Absolvovanie vysokej školy je však podmienkou na IWE, ale to viete aj sám..

Nuž každá škola niečo človeku dá, minimálne titul a nejakú tú vedomosť. Titul, ktorý je dnes vyžadovaný aj na pozíciách, kde pred 20 rokmi stačil výučný list a šikovné ruky.

EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

#3 13-06-2018 20:51:59

tomape
Člen

Ahoj, zkus zajít za p. Kubíčkem a popovídat na toto téma. Pán je velice ochotný a na VUT ví o svařování asi nejvíc. A hned po něm p. Kratochvíl.

Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

#4 14-06-2018 14:08:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Obecně význam svařování asi trochu poklesne, víc věcí se bude dělat místo svařování třeba z plastových materiálů či lepením a co se týká třeba stavby linek, víc se preferuje třeba sešroubovávání z připravených polotovarů než svařované konstrukce.
Přesto se bude svařování stále dost používat.
V nových technologiích se bude používat speciální svařování pro 3D tisk kovových dílů.

#5 14-06-2018 15:05:24

pistorius13
Člen

tomape: S p. Kratochvílem jsem se právě bavil je pán co se opravdu vyzná a byl celkem nadšený, že jsem se hlásil přímo na svařování i mě navedl na p. Kubíčka ohledně bakalářské práce. Bavili jsme se i o kurzech, které se dělají přímo na VUT. Říkal, že nej je to přes pracák a že to teďka ÚP dost podporuje, naznačil, že se potom dá i na "něčem" (asi tím myslel nějaké zkoušky navíc) domluvit. No a právě mě trklo, že bych si ty papíry udělal abych měl aspoň něco v ruce nebo to aspoň trochu ovládal a víc si to ošahal ale nevím, jestli by mi to bylo úplně k něčemu platné, zda-li bych byl schopný sehnat brigádu, jinak by mi byly papíry asi k ničemu.

Radim: ano industry 4.0 se nevyhnutelně blíží. Představoval bych si stejně po praxi ve firmě mít vlastní podnik spojený s dílnou, o které jsem se zmiňoval. Na malovýrobu ideál.

#6 15-06-2018 11:15:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

pistorius13: No, já mysllím, že dnes stačí na nějakou brigádu jako svářeč umět přesvědčit zaměstnavatele, že po krátkém zaučení to svařování půjde.
Svářečů je totiž nedostatek a podle mne spousta firem se snaží sehnat aspoň někoho, kdo by to zavařil na papíry nějakého svého stálého svářeče. A kdo je aspoň trochu spolehlivý, chodí pravidelně do práce a neopíjí se.
Chce to najít firmu, která takové svařování umožňuje, ale současně tam nešetří za úplně každou cenu, třeba na ochranných pomůckách a pracovním prostředí a jsou ochotni, pokud se člověk ukáže jako dobrý a spoelhlivý pracant, umožnit mu dostat se i k náročnějším věcem.
Ale asi taky záleží na konkrétním regionu.

#7 23-07-2018 14:23:25

nellospeed
Člen

Já bych to industry 4.0 jak říká i Zeman chtěl vidět, v sedmdesátých a osmdesátých letech taky řikali že se bude osídlovat vesmír a kde to je ? po obloze lítá jedna konzerva iss. Myslim si že nástrojem budoucnosti bude obyčejná motyka na pole, tímhle směrem bych se zaměřil...

#8 23-07-2018 14:50:18

Atlan
Člen

Zvaracov je dost, len ich treba zaplatit.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla