SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR BAZAR SVAR INZERT SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
nebo z ceho ste je vykuchaly
Offline
poil4dj napsal(a):
kde ste sehnaly ty transformatory sd250-3 coilcraft a cs1000l coilcraft nebo jestly ste je nekdo vynul tak bych prosil návod
Tak toto by aj mna zaujimalo, vobec nikde to neviem zohnat.
Offline
Ja tiež zhanam tieto transformatory,ak viete niekto,prosim poradte
Offline
Panu Skřivánkovi musíme v prvé řadě poděkovat za pořádný kus odvedené práce. Ty trafa tam určitě dal protože je výhodně sehnal, nebo je měl v šuplíku. Podobná budící trafa jsou v každém dvojčinném měniči, např. v PC zdrojích, problem je, že v PC zdroji jsou na menší napětí a i na menší proud, musel by to být měnič se stejným výkonem. Jeho stavba ale není dogma je třeba použít co se sežene.
Já jsem použil na 1 trafo 2 toroidy na sobě, primár 21z, sek. 2x 22z.
toroid: vnější pr. 16,2mm/vnitř. pr. 10mm/ výška 6,3mm (Pramet, typ 205 516, materiál neznám)
vinutí: typ CvB, 0,07mm2 (drát v teflonu) jde použít i tenký zvonkový vodič, pouze lakovaný použít nejde, mezi dráty je moc velké napětí)
Jádra je možno omotat teflonovou páskou aby se neprodřela izolace vodičů. Je třeba vinout všechna vinutí součastně, závit vedle závitu. Potom se po obvodě natáhne smršťovací bužírka nebo se omotá lepící páskou, k plošnému spoji se připevní stahovací páskou. Trafa nehřejou a vešly se na původní plošňák.
Změn jsem musel provést víc. Ještě to nemám celý hotový.
Offline
Budicí trafo není problém, protože jdou snadno a levně předimenzovat. Jedná se o to, že střídač menšího výkonu má výkonové spínače s menším proudem a těm zase stačí menší ovládací proud. Případně není využito plné ovládací napětí, které je u ovládacích elektrod výkonových spínačů obvykle + 20 volt a vstupní tvarovací obvod při plném využití dává takových 15 - 18 volt. Zatímco při menším proudu se výkonový spínač dostatečně otevře i při ovládacím napětí třeba + 12 voltů, při velkém proudu invertoru by se otevřel nedostatečně, byla by na něm vysoká výkonová ztráta a zničil by se přehřátím.
A IGBT tranzistory používané v invertorech potřebují obvykle znatelně vyšší ovládací proud než spínací prvky používané v PC zdrojích, tam bývají obvykle Mosfety. Údaje jsou v datasheetech jednotlivých spínačů.
Editoval Radim (27-12-2011 07:46:15)
Offline
Děkuji za doplnění, je to přesně tak, nechtel jsem se moc rozepisovat. Celá budící deska má odběr asi 0,15A, dělal jsem jiný měnič a zkoušel jsem, co vydrží jádro z těchto dvou toroidů a při 90kHz přenášely 10W, to už dost hřály fety (byly bez chladičů), trafo začalo hřát při 8W, částečně taky od vynutí už bylo přetížené, tento ferit není tak kvalitní jako nové materiály.
Na budící desce jsem toroidy zdvojil, aby se mi tam v pohodě vešly závity. I tak vypadá, že toto trafo je menší než originál.
Offline
Pozor taky na starší ferity. 90kHz může být na ně moc. Buďto jsou optimalizovány na nižší kmitočty, jako třeba H 21 z Prametu na 40 - 50 kHz nebo tusím H 19 jen na 20 kHz nebo mají poměrně nízkou curieho teplotu, tuším h 19 jen okolo 90 st C , při které ferit ztrácí indukčnost nebo mají nízkou indukčnost a nízké povolené indukční zatížení jako třeba tuším H 12. Trafa z takových feritů pak musí být větší než z nějakého optimálního a současného feritu.
Offline
zdravím , chcel by som sa spýtať niekoho kto už túto zváračku zostavil , či boli nejaké chyby v schéme alebo zapojení , nejaké varovania alebo problémy , idem to robiť ako stredoškolskú prácu takže nechcem do toho vrážať ďalšie peniaze neopatrným odpalovaním súčiastok ,, za akúkoľvek poznámku alebo postreh budem vďačný ..
Offline
sqad napsal(a):
Presne ako Ste písali, hodnota 0R je rovná 0 ohm a teda je to prepojka, ktorá sa používa pravdepodobne z dôvodu ľahšieho použitia, alebo vizuálnych dôvodov.
http://www.gme.sk/sk/index.php?product=900-001
sorry, stara tema, ale nedalo mi zareagovat... rezistor z hodnotou 0 ohm sa nepouziva "iba" ako forma drotenej "estetickej" prepojky, ale aj ako forma poistky, nakolko vodivy prechod je tvoreny uhlikovou vrstvou, ktora reaguje v pripade skratu rychlejsie ako drotena prepojka s hrubkou 0,8mm. Takze nielen esteticka, ale aj ochranna funkcia
ps : osadzaciemu automatu je jedno co osadza ci je to drot alebo 0 ohm rezistor, tieto suciastky vo vyrobe neosadzuju ludia ale stroje
Editoval Marek1975 (05-12-2017 17:24:30)
Offline
Sice už jsem viděl nespočet přerušených 0R smd rezistorů, ale nazývat je pojistkou? Spíše mi připadá že je výrobci zneužívají na funkci kurvítka. Pojistky v smd pouzdře jsou přeci běžné a s danou hodnotou. Jaká je hodnota "pojistky" s nápisem 0 nebo 000, dle čeho se to dimenzuje? (ideálně na dva roky a dva měsíce)
Zbývá už jen zodpovědět filozofickou otázku: Jak se může přepálit něco, co má nula ohmů?
Offline
franta 486 napsal(a):
Zbývá už jen zodpovědět filozofickou otázku: Jak se může přepálit něco, co má nula ohmů?
Přemejšlím, jestli to je skutečně filozofická otázka. Čím dál, tím víc o tom pochybuji, jak pro koho, ale mohu se samozřejmě mýlit. Ostatně jako vždy....
Offline
franta 486 napsal(a):
...Zbývá už jen zodpovědět filozofickou otázku: Jak se může přepálit něco, co má nula ohmů?
Nula ohmů mít nemůže, má sice nepatrný odpor, ale nějaký má. Prakticky nezměřitelný odpor mají pouze některé materiály ve stavu supravodivosti, ty se myslím přepálit nedají.
Offline
Odpory (správně resistory) s hodnotou 0R samozřejmě čistě nulovou hodnotu nemají, jako nic běžně na světě. Jejich zvýšený výskyt se datuje od doby používání součástek SMD - tedy pro povrchovou montáž a nahradily běžně používané drátové propojky v technologii DPS osazovaných klasickými součástkami s drátovými vývody.
Mohou v případě, že nanesená vodivá vrstva je z grafitu, plnit funkci pojistky, protože při přetížení vrstva odhoří. Pokud jsou vyrobeny s vrstvou na bázi metaloxidu, dojde při přetížení k vyredukování kyslíku a na nosném materiálu zůstane kov, který bude mít nejspíše odpor ještě menší. Daleko častěji se však využívá jako pojistky resistor s odporem řádu jednotek až desítek Ohmů, kde lze lépe zajistit (a spočítat) odpojení při zvýšení proudu nad určitou požadovanou mez.
Offline
Dalo by se o tom dlouze polemizovat, např kolik W, když R = 0, (P=I².R)
když je přesnost +/-1% z 0 bude záporný odpor a podobně
Nebo se podívat do katalogu konkrétního výrobce.
Yageo, 1206, 1/4W
Resistance Range
1% (E24/E96) 1 Ω to 10 MΩ
Zero Ohm Jumper < 0.05 Ω
Jumper Criteria
Rated Current 2 A, Pracovní proud
Maximum Current 10 A Maximální proud
Offline
Zdenek11 napsal(a):
franta 486 napsal(a):
...Zbývá už jen zodpovědět filozofickou otázku: Jak se může přepálit něco, co má nula ohmů?
Nula ohmů mít nemůže, má sice nepatrný odpor, ale nějaký má. Prakticky nezměřitelný odpor mají pouze některé materiály ve stavu supravodivosti, ty se myslím přepálit nedají.
+ ostatní
Tak nějak jsem doufal ,že to bude chápáno jako žert, k čemuž jsem pro odlehčení situace doplnil smajlíka.
Uznávám že máte všichni pravdu, a já už to příště psát nebudu.
Přísahám!
Offline
presne tak, ako pise VašekP, denne mi prejde rukami niekolko stoviek DPS pri testovani - zmiesama montaz, pri SMD nahradzaju funkciu drotenych prepojok a z casti aj poistiek, rovnako pouzivame aj pri klasickej montazi odpori s hodnotou 0R (s ciernym pruzkom) ale tam je efekt viac menej iba estticky aky tam nebola drotena prepojka. Ak sa to tak zobere, tak urcity meratelny "mikro odpor" tam je, ale je to prakticky zanedbatelna hodnota v celkovom zapojeni, ktora ho nijako zvlast neovplivnuje. V zapojeni teoreticky nemusi byt, akurat to mierne predrazuje vyrobne naklady dosky, nakolko by sa to dalo nahradit prestupom spoja cez prekoveny otvor z jednej strany na druhu. Ak mi tester zacne hadzat chyby pri nic tak je to parada vcera na nocnej som akurat testoval taketo dosky, kde boli na TOP strane 2 ks 0R klasickych odporov a a na BOTTOM strane 9 ks 0R odporov. Raz darmo, tvorivost niektorych navrharov nepozna hranic, este ze to osadza SMD automaticka linka a nie clovek
Offline
Stránky: 1 2