SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-02-2009 09:27:16

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Základní nastavení a práce s autogenem

To je pokračování předchozího příspěvku, ten se zabýval především zákonnými podmínkami pro práci svářeče. Tady se pokusím shrnout to co mi předal můj otec, co jsem odkoukal od zkušenějších a sám pochopil při práci s autogenem.

     Autogen byl používán pro svařování běžnými uživateli dlouhá léta. Za ty roky byly největší zdroje nebezpečí odstraněny. Nepoužívají se již domácí vyvíječe acetylénu, láhve mají uvnitř hmotu která absorbuje acetylén a následně uvolňuje.

     Vezmu to od začátku - tlakových láhví. Měli by být vždy pečlivě upevněné, ať již na stojato http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_uchyt_lahve.jpg  nebo v přepravním vozíku. Dají se používat i naležato ale není to nejvhodnější. Nejlepší je přepravní vozík (pokud nemáte doma příliš schodů, jako já ) v případě zpětného šlehnutí až do láhve je totiž nutné láhev vynést do volného prostoru a chladit - to může podle stavu naplnění trvat až hodiny. Docela upřímně, unést se dá, ale nosit na břiše nebo na ramenou láhev v které hoří acetylén chce dost pevné nervy.
   
   Redukční ventily (RV) slouží k snížení výstupního tlaku na pracovní - z předchozího příspěvku - svařování kyslík - 3 bary (0,3 MPa), acetylen 0,3 barů. RV jsou velmi jednoduchá mechanická zařízení sestávající se ze tří pružin a membrány. Podobné zařízení najdete u bojleru na teplou vodu nebo na výstupu z kompresoru. Nikomu nedoporučuji rozebírání RV, pokud by Vás svědila ruka vězte, že na tom celkem nic není. Vnitřek je uspořádán nezáměně. Při trošce technické dovednosti ho rozeberete a složíte během pár minut. Občas se zaseknou membrány. Jednou - podle mého odhadu tak za 10 let -  je dobré RV poslat na revizi. Uvnitř jsou totiž gumová těsnění a ty se vymačkají. V prodejně svářecí techniky Vám ho vymění za repasovaný nebo do 14 dnů vrátí jako nový. Cena je v řádu stokorun. Velmi důležité je těsnění mezi kyslíkovou láhví a RV http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_tesneni.jpg , používala se fíbrová, potom gumová, nyní silonová - jsou asi nejlepší - musíte je hodně dotáhnout pak drží.  Velmi důležité - žádně prvky na cestě kyslíku nikdy nemažte tuky, oleji ni vazelínou - prostě to hoří.

   
    Hadice nesmí být popraskané ani jinak mechanicky poškozené. Tady si uvědomte, že acetylén ve směsném poměru 1 - 1,2 nádherně hoří ale v poměru 2,2  - 82 tvoří výbušnou směs podobně jako propan viz. tady v pěkném odkazu od Petra http://homen.vsb.cz/~hla80/Vyuka/2009Plamen-311.pdf . Pokud Vám tedy začne ucházet acetylén nebo propan a Vy stihnete s úlevou zavřít hořák, rozhodně si nezapalujte cigaretu - mohla by to být Vaše poslední. Hadice jako všechny věci z gumy nemají rády přímé sluneční světlo, mráz a myslím že taky brzdovou kapalinu. Chraňte je a vydrží desítky let.

     Hořáky pro doma stačí čtyři, ty menší http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_horaky.jpg udržujte je v čistotě před prachem, ty starší měli výměnné hroty - dali se vyšroubovat a dát nové. Nové typy hořáků jsou pájené musíte je vyhodit a koupit celé nové - ale co, my na to máme smile. Velmi důležité je těsnění na hořáku http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_poj_krouzky.jpg má za úkol se při běžném dotažení matice rukou roztáhnout a utěsnit hořák v rukojeti. Často se na něj zapomíná. Měňte ho i při drobném popraskání - je to pár korun.

     
    Pojistky proti zpětnému šlehnutí jsou lepší pružinové, pokud by byly použity dvě tak to asi nevadí. Určitě je používejte, občas zkontrolujte jejich funkci. Vyšroubujte je a profoukněte, na jednu stranu to jde na druhou nejde smile Pěkný příspěvek je tady http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=940

    Pokud už se Vám stane, že začne hořet acetylén v lahvi, neutíkejte . On tam hoří vcelku pomalu. zavřete ventil na láhvi, vyneste láhev do volného prostoru a chlaďte - vodou, obalte láhev hadry a pořád polévejte. Zavolejte hasiče - oni budou dělat to samé. Vyhořívání může trvat i hodiny podle množství které bylo v láhvi. Po tom co acetylén vyhoří je láhev na vyhození - nelze ji znovu naplnit. Bylo by dobré ji před odložením do sběrných surovin znehodnotit např. provrtáním stěny.

    Neděste se, nedávno jsem tady četl, že někdo postavil výstupní část invertoru a dodal, "když ty kondíky shoří, tak tam dám větší". Nikdo ho nezahrnul kupou zákonů a norem a ani mu nestál za zády s hasičákem. Ale uvědomte si, že ve vhodném poměru se vzduchem to fakt bouchá.

Tak a teď můžete zbouchat mně sad


P.S.    Pokud bych dnes zvažoval investici do autogenu, nedám ani kačku. V době invertorů, CO-ček, TIGu je autogen ,kromě nahřívání a rovnání, prostě zbytečný. Postupem času, jak bude stále víc ubývat uživatelů, bude se zdražovat spotřební a náhradní materiál. Také bude velmi obtížné měnit láhve s acetylénem. Kyslík se dá přepustit.

Editoval Marten264 (16-02-2009 08:51:58)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#2 14-02-2009 12:49:58

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Dobrý, pěkně sestavený. Díky.

Offline

 

#3 14-02-2009 14:13:28

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Jo,jo ještě jsem zapomněl na stojánek, může být takový http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_stojanek.jpg nebo podobný. Hlavně udělejte stabilní základnu aby pod tíhou hadic nepadal. Slouží k odložení hořícího hořáku, nebo pro nahřívání.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#4 15-02-2009 20:00:37

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Jen dotaz: jak tam ten hořák drží? Vidím ohnutý drát do U a to je vše?

Offline

 

#5 16-02-2009 08:50:39

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Třeba takhle. http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/652_drz_hor.jpg


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#6 16-02-2009 19:47:42

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Jo tááák,tak to už rozumim díky.

Offline

 

#7 17-02-2009 08:11:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Martene, přeju vám, abyste nikdy neměl problém s ohřívající se lahví. To, co jste na toto téma napsal na začátku stránky je mírně řečeno nesprávné. V ohřívající se láhvi acetylenu nic nehoří. Dochází k chemické reakci, která se jmenuje "rozklad plynu" - acetylen C2H2 se rozkládá na uhlík a vodík. Tato reakce je vysoce exotermická, nárůst teploty je po dosažení povrchové teploty cca 50 st. C docela strmý, tím i pokles pevnosti stěny láhve a bez rychlého, intenzivního chlazení trvajícího i 24 hod. je výbuch prakticky neodvratný. Doporučuji si přečíst http://www.hasici.pocatky.cz/rady/bojov … etylen.pdf Taková láhev se pak musí vrátit do plnírny s popisem "ohřátá". Plnírna ji vyprázdní, provede vnitřní revizi a buď ji znovu naplní pemzou, acetonem a pak acetylenem, nebo ji protokolárně vyřadí z evidence a vyšrotuje.

Offline

 

#8 17-02-2009 09:10:23

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Díky , čekal jsem kdo z profíků se ozve. To co jsem napsal je velmi zestručněné. Když jsem to odeslal, napadlo mně ještě spousty podrobností, ale tak dlouhé už by to asi nikdo nečetl. Moc děkuji za doplnění, pokud Vás ještě něco v této souvislosti napadne, samozřejmě i to, že nemám pravdu, či snad radím ostatním účastníkům fóra hlouposti, budu velmi rád pokud mne opravíte nebo upřesníte. No, jenom je škoda, že se nikomu z Vás do toho nechtělo, možná i to málo co jsem napsal, může někomu pomoci vyvarovat se zbytečných, základních chyb. Ještě mně napadlo v souvislosti s tím protokolárním vyřazením, platí pro ty z Vás kteří jsou smluvními partnery některé z plníren, ostatní "černoši" - no nevím, zkuste to jinak.


P.S. Stránky jsou to pěkné, ale ať se snažím jak se snažím ten odkaz na rady nemůžu najít.

Editoval Marten264 (17-02-2009 10:32:13)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#9 17-02-2009 16:16:59

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Dobrý, od malinka mě fascinovali exploze. Ve 12 letech jsem se dočetl jak vyrobit nitroglycerýn - je to dětinsky jednoduché, jenom rodičům se to moc nelíbilo, nechápu proč.

    Vidím, že v tom nejsem sám.

    O kousek vedle (na YouTube) je podobný elektrotechnik  - svářeč, odpalující acetylénovou bombu - v dílně. Pokud škarohlídy nudí svět, zkuste si to doma , snad budete veselejší.
   
   A na ten dynamit vám stačí glycerýn a kyselina dusičná, smíchat a namočit buničinu, vysušit a ..... bůůůům smile

   Pokud chcete někomu poradit jak s něčím pracovat zkuste to z jiného konce   roll

Editoval Marten264 (17-02-2009 16:22:03)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#10 17-02-2009 16:36:09

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2406
Web

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Tak to jsme na tom podobně, kolego Marten264. Já jsem původně chemik, ke svařování jsem se dostal vlastně nedobrovolně. Až se divím, že všechny ty pokusy s výrobou značně nestabilních sloučenin jsem přežil bez úhony. smile
A nebyl to zdaleka jen nitroglycerín....

Offline

 

#11 17-02-2009 22:24:57

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Marten264 napsal(a):

.......... No, jenom je škoda, že se nikomu z Vás do toho nechtělo, možná i to málo co jsem napsal, může někomu pomoci vyvarovat se zbytečných, základních chyb. .........
P.S. Stránky jsou to pěkné, ale ať se snažím jak se snažím ten odkaz na rady nemůžu najít.

Dovolím si jen citovat klasika.
"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly."
U tlakových lahví včetně acetylenu a svařování plamenem je mnoho drobností které tvoří nedílný celek.Proto si myslím že se nikomu nechce vytrhávat z kontextu soubor doporučení ve kterém uvedeš jen část informací. Ty jsi si vzal na bedra nelehký úkol a odpovědnost za případné chyby lidí kteří tvůj příspěvek budou nejen číst ale i řídit se podle něj.
Ale abych jen netlachal tak přidám jeden šikovný odkaz
http://web.utb.cz/cs/docs/smernice7_200 … e7bc031773
Dozvíš se v něm krom jiného proč nemáš používat acetylen tak jak jsi napsal "Dají se používat i naležato ale není to nejvhodnější "  ale i jiné rady.
No a druhý který jsem již uváděl v předešlém vláknu ale stojí za přečtení a rozhodně sem patří.
PRAKTICKÁ PŘÍRUČKA ACETYLEN http://www.catp.cz/publikace/igc-123-04-cz.pdf

Offline

 

#12 17-02-2009 23:31:46

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Marten264 napsal(a):

P.S. Stránky jsou to pěkné, ale ať se snažím jak se snažím ten odkaz na rady nemůžu najít.

Už jsem to opravil, takže ten odkaz funguje. Byla tam jedna tečka navíc, mrška. Pro sichr ho zopakuju: http://www.hasici.pocatky.cz/rady/bojov … etylen.pdf

Offline

 

#13 18-02-2009 21:01:56

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Ten hasičský bojový řád je dobrý. Jsou tam popsány dva možné způsoby zvýšeného nebezpečí při práci s acetylénem. První -  vnější ohřátí láhve je vcelku podrobně popsán a navrhnuty způsoby řešení. Druhý - zpětný šleh do láhve při práci je popsán
takto -

Tepelný rozklad acetylenu může být iniciován také při prošlehnutí plamene do láhve,
např. při svařování. Dochází k tomu, že láhev „hoří uvnitř“. Příznaky jsou zvýšená
povrchová teplota láhve v její horní části a také to, že láhev „čadí“.

Toť vše.

Přiznám se, že jsem čekal více. Podle tohoto "návodu" se hasiči řídí při zásahu. Být na jejich místě asi bych se té ošklivé láhve co čadí hodně bál. Mám právě teď chřipku a o zvýšené teplotě bych Vám mohl vyprávět smile . A hlavně vůbec se z toho nedá zjistit kolik mi vlastně zbývá času.

Editoval Marten264 (18-02-2009 21:20:32)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#14 18-02-2009 21:47:11

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Jinak pojistky proti zpětnému šlehnutí se doporučují i na kyslík, nečetl jsem odkaz takže pokud to tam bylo tak jako bych nic nepsal a co se týče hadic, tak zpuchřelé se vyskytují dnes a denně big_smile


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

#15 18-02-2009 22:21:34

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Pár důležitých věcí pro doplnění:
1. Láhev musí být při odběru v poloze svislé, nebo musí být nakloněna ventilem vzhůru v úhlu nejméně 30° od vodorovné roviny, aby nebyl s plynem strháván aceton.
2. S odběrem acetylenu z láhve se smí začít až po uplynutí alespoň jedné hodiny po dopravě láhve na pracoviště. Tato podmínka nemusí být splněna pokud byla láhev přepravována ve svislé poloze.
3. Acetylén se musí z láhve odebírat stejnoměrně v množství, které nepřesahuje 1000 litrů za hodinu. Jeli hodinová spotřeba větší je nutno zapojit více lahví. Z toho plyne, že lze použít max. svařovací hořák 6-9 jehož max. spotřeba je okolo 900 l. Hořák 9-14 má spotřebu, při nastavení středního plamene, 1150 l.
4. Za redukčním ventilem nesmí být překročen nejvyšší pracovní přetlak 1,5 bar. Omezení přetlaku acetylénu má zabezpečit, aby nenastal rozklad acetylénu s následnou explozí láhve.
5. Na ochlazování láhve ohřáté na 50° nesmí být použit sněhový hasící přístroj, protože prudké ochlazení pláště láhve by zvyšovalo nebezpečí výbuchu.
          Přepouštění plynu z jedné láhve do druhé:
1. Přepouštění kapalného oxidu uhličitého je zakázáno.
2. Přepouštět propan-butan, chlór a acetylén rozpuštěný pod tlakem je dovoleno přepouštět jen v oprávněných plnírnách ( Vyhláška č. 554/1990 Sb.)
3. Pro přepouštění ostatních nezkapalněných plynů bez použití zařízení na zvyšování tlaku není třeba zvláštního oprávnění. Zařízení na přepouštění plynu smí vyrobit pouze oprávněná organizace.

Ještě taková zajímavost:
Na pájení dílů, které přijdou do styku s acetylénem se nesmí použít pájka obsahující více než 45% stříbra.

Na závěr:
Nejlepší pro každého je přečíst si alespoň normu ČSN 05 0610 Bezpečnostní ustanovení pro plamenové svařování kovů a řezání kovů.
I když si někteří myslí, že je norma k ničemu nezavazuje, rozhodně by se jí měli držet, protože se snaží chránit nejen je, ale i jejich okolí.

Pro Marten264
Přeji brzké uzdravení !!

Editoval Petr (18-02-2009 22:22:53)

Offline

 

#16 19-02-2009 11:55:34

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Našel jsem zajímavý odkaz z něhož vyjímám

http://www.plavba.cz/cz/legislat/vMD_25_2001.html

Část 6 - Plynové sváření a řezání

a) Tlak kyslíku používaného při sváření musí být vždy dostatečně vysoký, aby se předešlo zpětnému průtoku acetylénu do kyslíkového vedení.
b) Acetylén pro sváření se nesmí používat při větším tlaku než jedna atmosféra, neboť může i bez přítomnosti vzduchu při nadměrném tlaku explodovat.
c) Ventily proti zpětnému šlehnutí musí být umístěny na plynové a kyslíkové hadici v blízkosti držáku hořáku.
d) V kyslíkovém i acetylénovém vedení musí být umístěny lapače plamene. Obvykle bývají na nízkotlaké straně regulátoru, mohou však být současně i v hořáku.
e) Při zpětném zápalu plynu v hadicích musí být co nejrychleji uzavřeny ventily na kyslíkové i acetylénové láhvi. Acetylénové láhve je třeba neustále hlídat, jestli se nezahřívají. Při zahřátí musí být láhev okamžitě vynesena ven, ochlazena ponořením do vody nebo poléváním vodou a uzavírací ventil láhve naplno otevřen. Jestliže to nelze provést bez ohrožení bezpečnosti, musí být zvážena možnost vyhození láhve do moře. S každou acetylénovou láhví podezřelou z přehřátí se musí zacházet opatrně, protože úder může způsobit vnitřní zajiskření, které může vyvolat explozi.
f) Propojovat se smí pouze acetylénové láhve s přibližně stejným tlakem.
g) V pevných instalacích musí být na rozdělovačích jasné označení, jaký plyn jimi prochází. Hadicové koncovky rozdělovačů včetně přívodních a výstupních musí být natolik odlišné, aby nemohlo dojít k záměně rozdělovačů pro palivový plyn a kyslík.
h) Pro připojení kyslíko-acetylénového hořáku k výstupním koncovkám kyslíku nebo acetylénu musí být použity pouze speciální hadice určené pro svářečské a řezací práce.
i) Jakkoliv dlouhá část hadice, v níž došlo ke zpětnému šlehnutí, musí být vyřazena. Spojky mezi hadicí a hořákem a mezi hadicemi musí být bezpečně připevněny sponami z kovu, např. hadicovými páskami nebo objímkami.
j) Hadice musí být tak uspořádány, aby nemohly být zkrouceny nebo zapleteny, roztrženy, rozříznuty nebo jinak poškozeny pohybujícími se předměty, zejména padajícími kousky odtaveného kovu a jiskrami atd.; trhnutí nebo tah na hadici může zavinit vytržení hořáku z ruky svářeče nebo pád lahve nebo vytržení hadicových spojek. V místech přechodů pro osoby musí být hadice zakryty, aby o ně nikdo nemohl zakopnout.
k) Na vyzkoušení těsnosti hadic se musí použít mýdlová voda.
l) Hořáky se smí zapalovat jenom speciálním zapalovačem, stálým startovacím plamínkem nebo jiným bezpečným prostředkem.
m) Ucpaný otvor v hořákové špičce se smí čistit pouze nářadím určeným k tomuto účelu.
n) Během výměny hořáku musí být plyn zavřen na redukčním regulátoru tlaku.
o) Během dočasné přestávky nebo po skončení práce musí být uzavřeny hlavní ventily na plynových láhvích, plynové magistrály musí být rovněž bezpečně uzavřeny. Hořáky, hadice a přenosné trubky musí být přeneseny do skládků, které jsou otevřeny na volnou palubu, aby se předešlo vytváření nebezpečné koncentrace plynů nebo kouře.
p) K ventilaci, chlazení nebo ofukování prachu z oděvů nesmí být nikdy používán kyslík.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#17 10-01-2011 21:39:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Frank napsal(a):

Ona i malá láhev acetylénu může způsobit při výbuchu značnou škodu...
http://www.youtube.com/watch?v=uUmLe9WCXX0

Riso SK : toto si viděl? smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 10-01-2011 22:23:59

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

smile . U PB dúfam že to nehrozí smile .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#19 05-10-2011 14:43:07

tlusťoch
Člen
Registrovaný: 05-10-2011
Příspěvky: 1

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Servus chlapi, chci se zeptat, jaký je nejvyšší dovolený tlak v kyslíkové hadici?? četl jsem něco o 8 - 15 barech.

Offline

 

#20 10-10-2011 20:20:10

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

tlusťoch napsal(a):

Servus chlapi, chci se zeptat, jaký je nejvyšší dovolený tlak v kyslíkové hadici?? četl jsem něco o 8 - 15 barech.

na tech jednou opletených od některých výrobců je přímo natištěno 20bar, dle mých zkušeností je to na hraně a hadice při tomto tlaku, vystavené vyšší teplotě cca 50°C nebo nižší 0°C, praskaj


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#21 23-12-2011 22:49:28

MildaL
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 10-08-2011
Příspěvky: 8

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Zdravim,mam dotaz.Má (acetylen) v Acetylenové lahvy nějakou životnost? (Jako např.  Plná lahev uskladnená třeba 2 roky(i více) ležela a nepoužívala se. Teď je uskladněná asi 2 měsíce ale stojí.Je plyn použitelný??? MÁ ACETYLEN NĚJAKOU TRVANLIVOST, (SPOTŘEBITELNOST)???DÍKY

Offline

 

#22 24-12-2011 01:44:40

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Sakra , nech si dát školení , láhev s acetylenem NESMÍ ležet !!!!!

Offline

 

#23 26-12-2011 15:36:22

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

MildaL napsal(a):

Zdravim,mam dotaz.Má (acetylen) v Acetylenové lahvy nějakou životnost? (Jako např.  Plná lahev uskladnená třeba 2 roky(i více) ležela a nepoužívala se. Teď je uskladněná asi 2 měsíce ale stojí.Je plyn použitelný??? MÁ ACETYLEN NĚJAKOU TRVANLIVOST, (SPOTŘEBITELNOST)???DÍKY

Zdravím,skladování technických plynů,zvláště acetylenu by mělo být ve svislé poloze(jak zde již naznačil bobobo).Co se týče trvanlivosti plynu v lahvi tak by neměl být žádný problém.Dva roky skladování nic není,někteří domácí kutilové kteří autogen mívají k dispozici,jej používají třeba i pět let.


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#24 26-12-2011 18:50:18

Mosin
Člen
Registrovaný: 01-11-2011
Příspěvky: 35

Re: Základní nastavení a práce s autogenem

Hmm, je mě divný, když uživatel s počtem 804 přípěvků, napíše, že flaška s acetylénem nesmí ležet, proč? Asi jsem od toho roku, co jsem se to učil (1979), dost zapoměl... Jó kdyby pán napsal, že flaška nesmí ležet při odběru plynu, nebo že poté, co se válela v horizontální poloze, se jí musí dát určitej čas (přesnou dobu si již opravdu nepamatuji), před odběrem, na "voraz", tak to by byla jiná....
No a jinak, acetylen se nekazí, pokud ta flaška neshnije, nesežere jí koroze, tak může vydržet leta, docela určitě to nevydržej hadice.


MMA Beno Filip 150 / Pegas 160 MIG SYN / PB+O2

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče