SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 13-11-2008 20:10:52

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

MMA a opravy tenkých plechů.

Jsem začátečník takže moc skutečností nemám (kdysi dávno s transformátorovými svářečkami na stavbách).

Jsem si koupil invertor tu ze serveru (gamma 145 stavebnici) pro opravy plotu a dalších různých věcí kolem rodinného baráku.

A mám pár dotazů zda by tím šly opravit plechy na autě (prostě musím vyměněné plechy zase přivařit ke karoserii) i když vím že to určitě není to pravé a taky nám teče plechové topení tak zavařit díru zase v tenkém plechu.

Prostě jak nejlíp postupovat u tenkých plechů - a co vyloženě nedělat - abych nenadělal více škody.

ps. Elektrody 1,6mm jsem si koupil a budu je muset vyskoušet na nějakém tenkém plechu.

ps2. Taky potřebuji poradit zda se může svařovat u plynového potrubí ve sklepě - prostě jaké provést bezpečnostní opatření, aby k ničemu nemohlo dojít, jak daleko od potrubí musím být atd.... (plynového potrubí se nedotknu)

Offline

 

#2 14-11-2008 06:44:51

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

Z 1,6 mm elektrodou urobiš do toho plechu dieru.

Offline

 

#3 14-11-2008 07:29:01

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

nevim, ale vaščina menších invertorov má integrovaný hotstart ktorý sa nedá odstaviť a preto pri štarte to veľmi lahko vypáli ten plech, hoci si nastavýš 40A ale na dobu cca 200-300ms sa ti pri chytení oblúku zvýši tento prúd aj o 50%. Ale keby to ani nemalo ten hotstart, tak si nerob veľké plány na zváranie karosérie a ani na to topenie:(

P.s. Jirkati, mohol by si prosím poradiť novému kolegovi ohľadom tej bezpečnosti?
dík


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#4 14-11-2008 08:13:14

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

Pravda, ten hotstart nadělá při zapalování elektrody na tenkém plechu paseku. Ale řešení existuje. Pokud má svářečka přepínač elektroda/TIG, zkuste ji přepnout na TIG. Nebojte se toho. Té svářečce to neublíží. Ten přepínač totiž obvykle jen zapíná (pro elektrodu) nebo vypíná (pro TIG) Hotstart. Nic jiného nedělá. U té Gamy to taky tak funguje. Zapalování oblouku je pak znatelně horší, ale zase se zmenší riziko propálení plechu hned na startu.

Ale na ty tenké plechy to stejně moc není. Chce to malý proud (jak píše arno cca 40A) a hodně tpělivosti. Ale stejně to nebude ideální.

Něco podobného už jsme řešili TADY.

Offline

 

#5 14-11-2008 12:46:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

Když už mě Arno vyzval, tak něco k bezpečnosti svařování prozradím.
1, Žádná norma nezakazuje svařování v prostorách, kterými prochází nízkotlaké plynové potrubí.
2, Při použití moderních celopájených plynoměrů může být takový plynoměr použit i v místnosti s otevřeným ohněm - např. kotlem nebo svářečkou. Jediným omezením je pak nutnost umístit hlavní uzávěr před plynoměrem mimo tento prostor.
3, Největším nebezpečím jsou hořlavé materiály, kterých bývá v dílnách a sklepích dostatek. Ty dokážou vzplát i 10 hod. po svařování.
4, V místě svařování je nutné intenzivně větrat, protože tam rychle narůstá obsah CO2 ve vzduchu. A těžký CO2 se drží u země stejně jako třeba propan butan. Při svařování autogenem se navíc ještě spotřebuje ze vzduchu mnoho kyslíku.
5, V místě svařování musí být k dispozici plně funkční hasící přístroj použitelný v daném prostředí.

Editoval jirkati (14-11-2008 12:48:38)

Offline

 

#6 14-11-2008 15:15:47

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

No takže plyn není problém, ale problém budou zplodiny ze svařování - sklep má okna v úrovni hlavy - no nebudu tam svařovat dlouho - potřebuji pouze opravit regál a nevím zda se mi ho podaří dostat ven. Jinak hořet tam nemá co pouze na regálu dřevěné desky (ty se dají pryč - prostě jsou tam zavařeniny brambory atd......)

Jinak za jak dlouho se to tak vyvětrá když ten sklep má 4x4x2m a spotřebuji tam asi 4 elektrody 2,5 mám to svařit tam a nebo pro bezpečnost se to snažit vytáhnout fakt ven ?

Jinak pro ty plechy - je to pouze moje auto nebudu dělat žádné další - potřebuji vyměnit blatníky - jsou rezavé a děravé mám elektrody 1,6 OK 48.00 mají psané 30-55A svářečka má minimum 20A a přepínač na přepnutí na TIG tam je.

U topení je to celkem jedno když tam udělám větší díru nebo to nebude držet tak koupím nové, u auta to tak jednoduše nepůjde :-)

Offline

 

#7 14-11-2008 15:43:11

aumirek
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 149

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

vyvařit v tom sklepě 4 elektrody tak s tím si hlavu nelámej

Offline

 

#8 14-11-2008 16:00:33

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

aumirek napsal(a):

vyvařit v tom sklepě 4 elektrody tak s tím si hlavu nelámej

Jasně prostě potřebuji ten regál jenom opravit no a svářeč co má papíry měl strach v tom sklepě něco dělat a varoval mě že si ublížím atd... (přivařit na sloupky nové větší L aby na tom desky držely)

Offline

 

#9 14-11-2008 16:30:46

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

Osobně bych to taky moc neřešil. Ale kdyby těch elektrod mělo být víc, koupil bych si za "pětku" respirátor na nos a do otevřeného okna bych dal nějakej ventilátor (aby vytahoval vzduch z místnosti). Samozřejmně, že by dveře do toho sklepa musely být otevřené, aby to trochu táhlo. Účinnost toho odsávání bude sice mizivá, ale pro ten dobrej pocit, že pro to člověk něco udělal to stačí... smile

Offline

 

#10 14-11-2008 18:10:28

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

jenom bych doplnil ,ze podle normy CSN 344.21.48 jsou vymezeny podminky pro svarovani v prostorach uskladneni brambor.  splodiny horeni u bazickeho obalu pri styku s bramborovou slupkou z ni mohou uvolnovat hydrogenbramborecnan amonny ,ktery je nestabilni a za urcitych podminek se pri styku se vzdusnou vlhkosti ,nebo vlkosti sliznic muze rozkladat za vzniku nebezpecneho hydrazinu.

p.s. az se v tom uzavrenym prostoru vypali 4 elektrody ,bude to tam jak na komunisticky schuzi

Offline

 

#11 14-11-2008 18:42:52

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

pa napsal(a):

jenom bych doplnil ,ze podle normy CSN 344.21.48 jsou vymezeny podminky pro svarovani v prostorach uskladneni brambor.  splodiny horeni u bazickeho obalu pri styku s bramborovou slupkou z ni mohou uvolnovat hydrogenbramborecnan amonny ,ktery je nestabilni a za urcitych podminek se pri styku se vzdusnou vlhkosti ,nebo vlkosti sliznic muze rozkladat za vzniku nebezpecneho hydrazinu.

p.s. az se v tom uzavrenym prostoru vypali 4 elektrody ,bude to tam jak na komunisticky schuzi

Panebože co se nedozvím :-) je tam pytel brambor - nejsme žádná bramborárna, pytel s cibulí, nějaká mrkev, zelí a zavařené kompoty, pak taky přívod vody a plynu :-)

Taky když to budu dělat tak nechám okna dokořán a dveře taky a není problém udělat půlku ráno a druhou odpoledne - nic mě nehoní (nebudu tam stavět traktor :-) )

PS. Jinak jsem rád za rady aspoň se člověk něco dozví o čem neměl ani potuchy ( potvory bramborové....). Lituji toho kdo to všechno musí znát a dělat z toho skoušky.

Offline

 

#12 14-11-2008 18:55:29

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

doufam ze to neberes vazne. ja si delam jenom srandu ,schvalne sem psal vylozene nesmysly. nemam zadny skoly ,neznam zadnou normu ,neumim psat hacky ani carky.
jen s tim kourem a smradem to bude pravda. ja kdyz vypalim v uzavrene garazi 3 bazicky dvaapulky ,tak me to vypudi ven.  mozna nejakej kurak by si v tom rochnil smile

Offline

 

#13 14-11-2008 19:12:11

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: MMA a opravy tenkých plechů.

pa napsal(a):

doufam ze to neberes vazne. ja si delam jenom srandu ,schvalne sem psal vylozene nesmysly. nemam zadny skoly ,neznam zadnou normu ,neumim psat hacky ani carky.
jen s tim kourem a smradem to bude pravda. ja kdyz vypalim v uzavrene garazi 3 bazicky dvaapulky ,tak me to vypudi ven.  mozna nejakej kurak by si v tom rochnil smile

Je mi to jasné že asi nesvařím celej regál na jeden zátah - kdo to má čuchat a ničit si zdraví, ale něco se dá připravit venku a potom jenom šup do sklepa a hup to tam.

Prostě mě zarazilo že ten svářeč profesionál asi ze mě dělá pěkného blba, přece když chci něco dělat tak si o tom něco musím zjistit a nejsem tak blbý abych se chytal kabelů pod proudem (táta byl elektrikář takže tomuhle rozumím) a to že musím mět kuklu, rukavice a oblečení na které když spadne vřelé železo mě nespálilo, to že si pod sebe nedám noviny abych nepropálil podlahu je snad taky jasné.

A to že svár udrží o nějaké to kilo méně že to nebude uplně správně provařené na nějakém plotku a regálu nezáleží (než se to na 100% naučím) tlakové nádoby a potrubí dělat nebudu. (I když plastové trubky jsem teď nedávno svařoval - nové plastové rozvody po celém domě)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče