SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-02-2016 11:43:37

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Nerez na stavbu bazénu

Pánové, jakou nerez byste doporučili na vnitřní plášť bazénu v kterém bude chlorovaná voda?
Zvažuji, jestli použít klasickou potravinářskou 1.4301 a nebo chemickou 1.4404.
Je mi jasné, že ta chemická bude asi vhodnější, nicméně nestačila by na použití v bazénu i ta potravinářská? Myslím si, že cenově na tom bude lépe. Je jasné, že asi obě vydrží, spíš aby vzhledově potom ta potravinářská třeba nezašedla nebo nějak nezačla po letech reagovat s tím chlorem. Máte s tím někdo zkušenosti?


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#2 04-02-2016 13:22:12

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Nerez na stavbu bazénu

Já osobně bych nikdy do nerezového bazénu nešel. Jednak nelze vyloučit deformace ve spojích, to pak vypadá divně, jednak nerez pořád dilatuje. 1 m délky se při ohřevu o 100°C prodlouží o 2 mm. To vypadá jako prkotina, ale 5 m délky už se prodlouží o 10 mm. Takže při ohřátí třeba z 10°C na 30°C, tedy o 20°C se 1 m prodlouží o 0,4 mm a 5 m už o 2 mm. To už jsou tlaky a tahy jako prase. A následně nepříjemné boule. A to si ještě dost těžko představuju, jak chránit kořenovou stranu při svařování metodou TIG.
Pokud jde o uvedené materiály, záleží na tom, zda budete používat tzv. "slanou" vodu, nebo normální sladkou, chemicky upravenou.
A ještě jedna trochu zjednodušená informace - nerezový materiál zcela normálně koroduje. Naštěstí se vrstva poměrně neprostupných oxidů (kysličníků) vytváří na vzduchu poměrně rychle a brání dalšímu přístupu vzduchu.
Každý si může udělat docela jednoduchý pokus o prostupnosti vrstvy oxidů na nerezu. Já to kdysi vyzkoušel na nádherném leštěném nerezovém manželčině tácu a pak jsem málem dostal přes hubu. Vezmete krásný vyleštěný nerezový plech a obyčejnou podložku pod matici. Namočíte a podložku položíte na mokré místo. Za dva, tři dny bude pod podložkou neodstranitelná nerezová skvrna jak uhlík zastudena přes oxidy difunduje do nerezového plechu a dělá z něj "rezový".

Offline

 

#3 04-02-2016 13:36:32

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Nerez na stavbu bazénu

Známý svářeč, co by to měl svařovat, už si takhle bazén dělal. Viděl jsem to a vypadá to dobře. Svářel to tuším elektrodou. Ono co dnes vybrat, když chce člověk, aby to vydrželo a nemusel si toho všimnout. Folii za desetitisíce jsme měli do teď a na slunku po letech zprašivěla a barva už je taky hnusná, navíc je to náchylné na porýpání potažmo díry. Plast je mi nepříjemný na dotek a po čase si myslím, že na tom bude možná hůř jak ta folie. A zase třeba kachlíkům nevěřím. Ta nerez mi tak nějak přijde jako řešení na pořád a určitě bude lepší i z hlediska údržby oproti zmiňovaným variantám. Ten brajgl na ni nebude tolik ulpívat. Jen doplním, že se jedná o bazén oválového tvaru velikost 6x4x1,5 metru.
Co se týče deformací, máte jistě pravdu, ale na druhou stranu proti těm boulím bude působit přeci tlak vody, ne? Dokola je bazén obetonován, takže ven se to nevyboulí a dovnitř potom minimálně. Nejsem odborník na deformace, to je jen moje úvaha.
Jinak jak jsem psal, voda bude běžná sladká měkká z vodovodu upravovaná chlorem.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#4 04-02-2016 14:24:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

Jimmys3 napsal(a):

Pánové, jakou nerez byste doporučili na vnitřní plášť bazénu v kterém bude chlorovaná voda?
Zvažuji, jestli použít klasickou potravinářskou 1.4301 a nebo chemickou 1.4404.
Je mi jasné, že ta chemická bude asi vhodnější, nicméně nestačila by na použití v bazénu i ta potravinářská? Myslím si, že cenově na tom bude lépe. Je jasné, že asi obě vydrží, spíš aby vzhledově potom ta potravinářská třeba nezašedla nebo nějak nezačla po letech reagovat s tím chlorem. Máte s tím někdo zkušenosti?

Určitě bych byl pro tu 1.4404. (AISI 316L) To je minimální požadavek odolnosti proti chlorované vodě a chloridům, který je vytvořen legováním této oceli molybdenem. Právě zvýšená koncentrace chlórů a chloridů ve vodě, to jsou látky představují jednu z největších hrozeb pro pasivní vrstvu nerezu.

Offline

 

#5 04-02-2016 14:31:18

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

Par firiem uz ma dobre ,,zmaknute,, deformacie a nie su s tym problemy . a ked si daval kamarat robit bazen tak nerez bola 316  1.4401 a k tomu hrdzaveniu-nikto nebude do bazena davat zelezo -naco by to aj robil . nerezove bazeny su ovela lepsie na udrzbu ako foliove + folia po par rokoch meni farbu vybledne a zivotnost je asi 10rokov + treba castejsie vysavat ten povlak. ale treba zvazit aka technologia sa pouzije na upravu vody lebo chlor je citit a solanka je zase dost agresivna k nerezu a treba dosypat morsku sol do bazena co je pracne aj narocnejsie po financnej stranke + musi byt titanovy vymenik na ohrev vody  . Kamarat ma zase pouzitu technologiu na upravu vody pomocou elektrolyzy a obsah chloru znizil na iba 5precent z povodneho mnozstva  + raz za 3roky musi vymenit 2 kusy anod-take valceky  -jedna stoji okolo 20eur  a necitit ziadny smrad chloru z bazena a ani ziadna riasa a povlak na stenach bazena. Ale urcite ked som porovnaval tak nerezovy bazen s prielivom  hoci je drahsi.


Kutil s.r.o.

Offline

 

#6 04-02-2016 14:44:36

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Nerez na stavbu bazénu

Tak trochu jsem tušil, že tomu tak bude. Vím tedy, že z potravinářské nerezi se dělají občas i různé trubky a armatury, které přijdou do kontaktu s vodou, která je taky chlorovaná, nicméně tam bude asi ta koncentrace chloru o mnoho menší než u toho bazénu.
Zkusím poptat tedy tu 1.4404, ta již snad bude dostatečná. Mimochodem, jaký je tam rozdíl oproti té 1.4401, co doporučuje kolega nade mnou?

A není tu náhodou někdo, kdo odebírá ve velkém a má u dodavatelů na nerez dobré ceny?

Editoval Jimmys3 (04-02-2016 14:46:23)


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#7 04-02-2016 14:53:23

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

co mi kamarat hovoril-aspon jemu to tak bolo vysvetlene ,ze ta 1.4401 by mala byt vhodnejsia aj na solanku-solnu upravu vody  a sol je ovela agresivnejsia ako chlor co sa tyka posobenia na nerez . A chlorovu upravu dnes uz malokto chce-clovek vyjde z vody a citit chlor -sice aj solanka je chlorova uprava vody ale na inom principe  -je to lelektroliticky proces a clovek nema potom podrazdenu pokozku a oci


Kutil s.r.o.

Offline

 

#8 04-02-2016 15:31:43

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

Je tam rozdíl v obsahu uhlíku. Ta 1.4404 je nízkouhlíková. Ta 1.4401 má zvýšený obsah uhlíku. Existuje několik verzí oceli 316: http://www.farnell.com/datasheets/26035.pdf

Offline

 

#9 04-02-2016 18:50:57

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: Nerez na stavbu bazénu

Prošel jsem desítkami staveb nerezových i betonových bazénů a kdybych stavěl bazén pro sebe tak volím kombinaci beton-keramický obklad.
U nerezi není problém najít někoho kdo to posvařuje,základ úspěchu spočívá v přípravě.Ty dvě firmy které znám a které to dělají opravdu na úrovni,mají dost velké provozy s perfektním vybavením,kde ten bazén vyrobí jako stavebnici.Montéři na stavbě pak sestavují několikametrové hotové stěny včetně přepadového žlábku,dno se klade na rošt vysypaný pískem.
Tupé svary vaří bez ochrany kořene,většinou je to totiž technicky neřešitelné.Koroze je u nerezových bazénů naprosto běžná,hlavně u vnitřních.
Používá se materiál 1.4404 a všechno se vaří tigem.

Offline

 

#10 04-02-2016 19:31:30

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

No kamarat ma nerezovy a na navsteve u neho nebolo vidiet,ze to hrdzaveje . A tiez ked som bol v niektorych hotelovych bazenoch tak koroziu volnym okom som tam nespozoroval. Ze kde to koroduje nech som v obraze ?  a betonovy- keramicky  obklad vyjde este drahsie ako ten nerezovy a udrzba bude urcite  horsia-predsa obklad ma spary + treba to dokonale zaizolovat a pouzit specialny obklad vhodny do bazenov -to len moj nazor


Kutil s.r.o.

Offline

 

#11 04-02-2016 19:35:21

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Nerez na stavbu bazénu

Taky by mě zajímalo, kde to rezne. Možná v místě svárů, když se to po sváření pořádně neošetří. Ten náš bazén je venkovní přikrývaný jen plachtou.
Co se týče kachlíků, tak právě ty spáry, to může být problém. To vidím na veřejných koupalištích. Drží se v tom bordel, občas se to odlupuje. Nerez je proti tomu perfektní, člověk na to může vzít na jaře klidně wapkou a nic se tomu nestane.

Editoval Jimmys3 (04-02-2016 19:36:54)


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#12 04-02-2016 19:53:29

FF
Člen
Registrovaný: 27-07-2010
Příspěvky: 520

Re: Nerez na stavbu bazénu

1.4404 je 316L a 1.4401 je 316. Tá "elková" verzia má znížený obsah uhlíka. Celkovo je tento antikor vysoko kvalitný, nakoľko je legovaný Molybdénom a preto odoláva kyselinám (a aj chlóru) a používa sa aj ako tzv. chirurgická oceľ (a napríklad aj tie "megakrásne" piercingy sú vyrobené z nej - a určite máte skúsenosť ako sa telo dokáže cudziemu predmetu brániť - čo len trochu "obyčajnejší" materiál skoroduje ako nič - takže na prípadnú zapichnutú triesku bacha! :-). Pri zváraní je treba použiť zodpovedajúci prídavný materiál - takže nie "klasickú" 308(/L/Si), ale 316L a takisto bacha aj na ochranný plyn (v prípade MIG/MAG).

Editoval FF (04-02-2016 19:58:28)

Offline

 

#13 04-02-2016 22:33:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

Jimmys3 napsal(a):

Taky by mě zajímalo, kde to rezne. Možná v místě svárů, když se to po sváření pořádně neošetří. Ten náš bazén je venkovní přikrývaný jen plachtou.
Co se týče kachlíků, tak právě ty spáry, to může být problém. To vidím na veřejných koupalištích. Drží se v tom bordel, občas se to odlupuje. Nerez je proti tomu perfektní, člověk na to může vzít na jaře klidně wapkou a nic se tomu nestane.

Ona ta koroze nemusí být moc viditelná, zejmena ta důlková, ale o to je zákeřnější. Obvykle je to jen bod, který postupuje do hloubky a na povrchu je vidět jen hnědá tečka. Nicméně vůbec vás nechci děsit. Ve vlažné vodě a s běžnou koncentrací chlóru v bazénu by to ta 316ka měla ustát po desetiletí... Spíše mám na mysli zařízení, které musí odolávat podstatně vyšší koncentraci chloridů... smile

Hodně se zde řešilo už dříve. Včetně té koroze 316tky v chlórovém prostředí.
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 171#p36171

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 09&p=2

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 09&p=1

Offline

 

#14 05-02-2016 00:17:46

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Nerez na stavbu bazénu

ale tomu nerezu az tak chlor nevadi a keby pouzil upravu vody elektrolyzou tak chlor sa tam davkuje len vo velmi malom mnozstve . Horsie to je ako som uz pisal ked sa pouziva ,,solna,, uprava vody-sol je agresivnejsia na tu nerez . Ale chcelo by sa spytat ludi co prevadzkuju vodne parky alebo v hoteloch -ty tam maju ,,solnicku,, solnu upravu v nerezovych bazenoch ,ze ake s tym maju problemy lebo vacsinou kazdy prechadza alebo uz presiel na tuto upravu vody . Dokonca sa v poslednom case aj posuvaju ludom rozne nazory,ze chlor je dost skodlivy na ludsky organizmus v bazenovej vode ale ci je to pravda ? ale oci po chlore stipu urcite a aj pokozka je podrazdena  ked uz som takto amatersky zabrdol o uprave vody smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče