SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-01-2016 15:02:49

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Provedl jsem a odskoušel velice jednoduchou úpravu na svařování obalovanou elektrodou stsjnosměným proudem.Tato úprava jemnohem jednoduší než bylo již na svarifu publikováno.Jednoducý GRETZ -4diody,2kondenzátory 6200 Mf jedna tlumivka 4mH Výstuné naěti 110vSS ,prud bohatě dostačující na svařování elektrodou 2,5 Toto zapojení jsem ještě nikde nenašel. Zkoška provedeného sváru se rovná kvalitnímu invertoru .Schema pošlu bezplatně mailem. můj mail : sumperak@post.cz
Vážení přátelé na tomto fóru ,nechci nikomu radit ani poučovat přečetl jsem kritiku na svářečky Parkside z Lídlu. Snažil jsem se pomoci kutilům jednoduchou úpravou ,kterou jsem již dříve uvedl.Zapojení jak jsem již uvedl ve svém příspěvku včetně schematu mojí  Mail  adresy , dokonce čísla mého telefonu pro technické dotazy.Postavil jsem několik těchto usměrňovačů ubezpečuji ,že fungují a svařování je i pro začátečníka lehké,větší zapalovací napětí. Při použití tlumivky kolem 8 mH nejméně však 4 mH je oblouk klidný a měkký bez kuliček kolem sváru.Zdvojovač napětí sestávající z dvou kondenzátorů připojené přímo ke Gretzu -viz schema ,nejen zvyšují napětí na výstupu , ale zároveň nahrazují ztracenou energii na usměrňovači. To lze snadno dokázat. Stáhněte si z internetu simulátor  el obvodů CIRCUJT  nasimulujte si dané obvody.můžete odečíst veškeré hodnoty včetně oscilogramů.Pozor sjmulátor pracuje s ideal. hodnotami Při použití kondenzátorů kolem 5000 až 6000 mikrofaradů na 100 v. Výstupní energie je asi je zhruba 1.414 krát větší hod. mezi ef. a maxim hodnotou výkonu .Kupodivu Parksidka to docela dobře snáší. kutilové mohou zkoušet a vyhrabat doma šuplíky.

Editoval miklik (11-02-2016 17:23:37)

Offline

 

#2 29-01-2016 15:15:06

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jako první si dovoluji vám gratulovat! Máte tuto úpravu nějak chráněnou, nebo je možné schéma uveřejnit?

Offline

 

#3 29-01-2016 16:02:11

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

nic novyho , nasobic napäti ... a kolik elektrod Vám to vyvari 2,5mm nez sepne tepelna ochrana ?

Offline

 

#4 30-01-2016 07:25:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Na násobič stačí dvě diody. A dva kondíky. Taky jsem zvědav na zapojení.

Offline

 

#5 30-01-2016 11:35:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jen tak laicky se chci prosím zeptat. Když se udělá k trafu zdvojovač, popř. ztrojovač napětí, tak se z něho ale nemůže odebírat max. proud ne? Alespoň co jsem četl. A taky jsem už viděl zdvojovač jen se dvěmi diodami, jak psal radim. Vypadá podobně jako dvojcestné usměrnění s dvojitým vinutím.
Tohle mě však taky dost zajímá, jaké použil diody, jakou tlumivku, kondík a jaké jsou výsledky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#6 30-01-2016 12:42:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

styles: neustále mi tady někdo nadává, že elektrice vůbec nerozumím, proto jsem se ptal tímto způsobem. Ač to zní divně, pro některé jako vy a pan bobobo nepřijatelné, ale elektronika je mým koníčkem. Netvrdím že umím navrhnout z klasických součástek zapojení jako třeba invertor, počítač apod., ale jednodušší věci jako nějaký zdroj, blikátka apod. klidně podle schématu udělám.
No, já to myslel taky spíše ironicky, protože na světě je spousty kutilů, kteří by na to zapojení podle mě už dávno přišly. A s tím ztrojovačem jsem to nemyslel při použití na svářečku!! To bylo myšleno všeobecně. Vím že takové zapojení nedá plný proud, který je zdroj schopný dodat. A s tím zdvojovačem máte pravdu, kouknul jsem na schéma a opravdu by i tady muselo být dvojité vinutí, jako u toho dvojcestného usměrňovače s dvěma diodami. Za mylné informace se omlouvám.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 30-01-2016 12:54:38

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

On není problém s jedním vinutím a jen s 2 diodami z 41VAC vyrobit 110VDC (110V tj cca 2*41V*1,4- úbytek na diodách), ale jednak množství energie uložené v kapacitě (závisí na velikosti kapacity), tak hlavně proudová zátěž těch kondenzátorů. A i v tomto případě platí zákon o zachování energie, tedy v případě použití jakéhokoliv zdvojovače je na výstupu menší proud než protéká trafem. Viz reakce atishajna.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_zdvojovae.png

Offline

 

#8 30-01-2016 15:47:03

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1364

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Pokiaľ by to malo nejak fungovať, tak by to mal byť GRECZ pre hlavný výkon (prúd) a možno zdvojovač na zápalné napätie a stabilitu oblúka. Len ten uvedený počet súčiastok je mätúci.

Offline

 

#9 30-01-2016 16:33:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

A nebo si někdo dělá legraci. Ať sem dá schéma, odborníci to shlédnou a uvidí se.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 30-01-2016 17:28:45

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jak už bylo napsáno výše, je možné částečně vylepšit vlastnosti svářečky zvýšením napětí naprázdno, ale musí to být tak, že je hlavní silový obvod doplněný pomocným zdrojem s vyšším napětím a omezenou hodnotou proudu. Zdroje je v tomto případě možné dát paralalně k sobě, + na +, - na -. Minimální hodnota proudu pomocného zdroje se 70 až 90V (použití napětí vyššího než 100V a nebo 100V s vyšším zvlněním je problematické z hlediska bezpečnosti), kde já osobně poznám zlepšení je 5A, pokud je proud vyšší, např 15A, je lepší stabilita oblouku. Pochopitelně, řešení s pomocným zdrojem s vyšším proudem je dražší, a pokud není řešeno snížení výkonu při hoření oblouku tak i energeticky náročnější. Tedy nic není zadarmo.


styles napsal(a):

Ale ono se nejedná jen o zdvojovač==ono to mělo být na funkční svařování 2,5mm elektrodou a kapacity měl udané-žádné baterie jako do svářečky na přivařování svorníků-tak si dovolím tvrdit,že toto asi to schéma nebude.

Schéma jsem dal, jen aby bylo jasné hlavně méně zkušeným kutilům, že vyrobit uvedené napětí lze i jen s dvěma diodami a bez dvojitého vinutí, to není problém, ale proud ano, proto to není vhodné schéma pro svářečku. Předpokládal jsem, že to z příspěvku jasně vyplývá.

Offline

 

#11 31-01-2016 11:20:54

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Vážení přátelé.Děkuji za vaše diskuzní příspěvky.Neuváděl bych zapojení ,které neproběhlo dlouhodobými testy ,pochopitelně také na  simulátorech el. obvodu -např.CIRCUIT od Falstdt-možnost stažení na internetu v češtině zdarma.Obvod je zapojen je funkční , svařoval jsem včera 4 hodiny s přestávkami na přípravu.Co jsem ve své první zprávě neuvedl na PARSIDKUJSE jsem  namontoval do zadní části Vážení přátelé.Děkuji za vaše diskuzní příspěvky.Neuváděl bych zapojení ,které neproběhlo dlouhodobými testy ,pochopitelně také na  simulátorech el. obvodu -např.CIRCUIT od Falstdt-možnost stažení na internetu v češtině zdarma.Obvod je zapojen je funkční , svařoval jsem včera 4 hodiny s přestávkami na přípravu.Co jsem ve své první zprávě neuvedl na PARSIDKUJSE jsem  namontoval do zadní části Mezaxiál  230Vna chlazení svářečky.  230 V na chlazení svářečky.Kdo má vážný zájem si zlepšit usměrňovačem svoji malou svářečku rád zašlu mailem  schema zdarma .Můj Mail: sumperak@post.cz. S pozdravem M SZ.

Offline

 

#12 31-01-2016 12:17:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Nechápu, robot?

Teď vážně. Jestli máte tu malinkou svářečku, která dá max. proud kolem 80A a i tak je po chvíli horká, tak ventilátorem ji samozřejmě lépe uchladíte, tím pádem můžete svařovat i delší dobu. Ale při proudu kolem 80A se svařuje s elektrodami kolem 2mm, u invertorů klidně i 2,5mm elektrodami. Ještě když dáte asi zdvojovač napětí, tak proud určitě nemůžete ždímat z trafa na max. Řekněme nějakých 65-70A?

Editoval varok (31-01-2016 12:20:29)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#13 01-02-2016 09:20:13

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Zdenek11 napsal(a):

Jako první si dovoluji vám gratulovat! Máte tuto úpravu nějak chráněnou, nebo je možné schéma uveřejnit?

Pokud máte zájem a myslíte to vážně schema zašu bezplatně. můj mail -sumperak@post.cz.

Offline

 

#14 01-02-2016 09:52:54

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Děkuji, pokud to myslíte vážně, je na tomto fóru dobrým zvykem, že různé nápady, úpravy nebo vylepšení se dávají k dispozici všem.

Offline

 

#15 01-02-2016 10:10:15

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Sakra, to je docela dobrý nápad. Budeme radit případnému tazateli vždy jen po e-mailu, a třeba někdy i zadarmo. Odpadne hromada sáhodlouhých diskuzí, někdy dokonce i k tématu.

Offline

 

#16 01-02-2016 10:25:56

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Navíc, tento typ svářečky má jen max 80A při katastrofálně nízkém zatěžovateli a instalace ventilátoru podstatně uspíší její zničení. Kdyby to bylo tak jednoduché pro zvýšení zatěžovatele, výrobce by ventilátorek v ceně snad 1 USD montoval standardně. Tato svářečka má teplotní čidlo na povrchu vinutí a proudem vzduchu z ventilátoru se primárně ochlazuje čidlo s povrchovou vrstvou závitů, vnitřek vinutí u jádra bude mít teplotu o dost vyšší a velice pravděpodobně na hranici použitelnosti izolace, která tímto rychle degraduje.

Offline

 

#17 01-02-2016 10:39:39

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

varok napsal(a):

Nechápu, robot?

Teď vážně. Jestli máte tu malinkou svářečku, která dá max. proud kolem 80A a i tak je po chvíli horká, tak ventilátorem ji samozřejmě lépe uchladíte, tím pádem můžete svařovat i delší dobu. Ale při proudu kolem 80A se svařuje s elektrodami kolem 2mm, u invertorů klidně i 2,5mm elektrodami. Ještě když dáte asi zdvojovač napětí, tak proud určitě nemůžete ždímat z trafa na max. Řekněme nějakých 65-70A?

Vážený pane.Svařoval jsem 4 hod s přestávkami na přípravu,pro běžné použití plně dostačující. Používal el 2,5 a parkside nebyla nastavená na plno,prostě je to odzkoušené,na vás nechám jak je to možné.Simulace a ocilogramy měření neposílam. Buďťe ujištěn,že patřičné zkoušky jsem provedl dokonale.

Offline

 

#18 01-02-2016 10:40:40

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

jirkati napsal(a):

Sakra, to je docela dobrý nápad. Budeme radit případnému tazateli vždy jen po e-mailu, a třeba někdy i zadarmo. Odpadne hromada sáhodlouhých diskuzí, někdy dokonce i k tématu.

Vím že je to od Vás žert ,ale už jsem zjistil že pár lidí si konzultacemi vydělává, a to zdaleka nedosahují ve svém oboru znalosti jako Vy ve sváření.

Offline

 

#19 01-02-2016 10:45:16

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

jirkati napsal(a):

Sakra, to je docela dobrý nápad. Budeme radit případnému tazateli vždy jen po e-mailu, a třeba někdy i zadarmo. Odpadne hromada sáhodlouhých diskuzí, někdy dokonce i k tématu.

Já jsem odborník na svářečky věnuji se jím celý život .Děkuji za váš názor keci na foru mě nezajímaji.

Offline

 

#20 01-02-2016 10:46:33

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

jirkati napsal(a):

Sakra, to je docela dobrý nápad. Budeme radit případnému tazateli vždy jen po e-mailu, a třeba někdy i zadarmo. Odpadne hromada sáhodlouhých diskuzí, někdy dokonce i k tématu.

Děkuji za správný názor.

Offline

 

#21 01-02-2016 13:41:18

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

No ja kdybych byl odbornik na svarecky tak si rozhodne tohle trafo z lidlu nekoupim(netvrdim ze se s nim neda smrknout pant na brance) Ale poridim si opravdovou svarecku ktera se nesnazi popirat fyzikalni zakony nebo alespon fungovat na jejich hranicich.

Zase se tu bude dokolečka omilat to same uz zde100* probirane.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#22 01-02-2016 16:25:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

No já určitě nejsem odborník přes svařování ani elektriku, ale jen tak mě to zajímalo. Zkoušel jsem touhle svářečkou svařovat, výsledky sice né moc kvalitní sváry, ale viděl jsem i horší. V mém případě svářečka na plný knedlík, jak se říká, elektroda 2mm tak akorát. Zkoušel jsem i 2,5mm, ale to už byl svár dalo by se říci studený.
Nikdo netvrdil, že musíte napsat přesně typ diod nebo usměrňovače, tlumivky, kondíků apod. Jen jste mohl dát schéma, jak se říká všeobecné, na jakém principu to vůbec pracuje.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 02-02-2016 10:33:29

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

styles napsal(a):

Vážený pane "odborníku na svářečky-s celoživotní zkušeností" !!! Hluboce se Vám omlouvám,že jsem si tady na fóru dovolil dovolil vůči vašemu vynálezu takové kecy. Ale pokud člověk vašeho formátu nechce slyšet žádné kecy od plebejců, kteří nic nevědí-tak mi není jasné proč jste zakládal toto vlákno?? To jsme si to mohli přečíst v klidu z věstníku patentového úřadu, nebo jste se mohl pochlubit v televizi. Třeba nedávno se v televizi prezentoval jiný vynálezce,který ze staré baterie po naplnění evidentně jen vodou(dolití ukazoval) tuto dále používal jako generátor HHO plynu kterým poháněl své velké SUV pokud se nepletu s třílitrovým motorem a jinak ani kapka benzínu. Také akorát odmítl ukázat podrobnosti-no škoda jen že za ním nejeli investikativní novináři kde odbočí k pumpě!!
    Ještě jednou gratuluji a ještě jednou omluva-snad se za moje kecy přestanete zlobit a dále už jen v pohodě budete žít ze svého vynálezu.

Já neodmítám zveřejnit schema kdo měl zájem dal jsem k dispozici svůj male dost zájemců se již ozvalo nemám zájem nic tajit schema,nepovažuji to ani za žádný vynález pouze za povedenou ,jednoduchou úpravu obyčejného usměrňovače.Věřte mi kdyby  to nefungovalo nikdy bych to nezveřejnil.Pomůže to pouze obyčejným domácím kutilům .Pokud máte zájem rád  Vám zašlu schema.
Moje IM adresa: sumperak@post.cz.

Offline

 

#24 02-02-2016 12:47:04

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

varok napsal(a):

No já určitě nejsem odborník přes svařování ani elektriku, ale jen tak mě to zajímalo. Zkoušel jsem touhle svářečkou svařovat, výsledky sice né moc kvalitní sváry, ale viděl jsem i horší. V mém případě svářečka na plný knedlík, jak se říká, elektroda 2mm tak akorát. Zkoušel jsem i 2,5mm, ale to už byl svár dalo by se říci studený.
Nikdo netvrdil, že musíte napsat přesně typ diod nebo usměrňovače, tlumivky, kondíků apod. Jen jste mohl dát schéma, jak se říká všeobecné, na jakém principu to vůbec pracuje.

Pošlu schema bezplatně .M.sSz
Mail. sumperak@post.cz

Offline

 

#25 03-02-2016 12:21:05

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

V tom případě nechápu proč takový tajnosti - ve vědecké práci je přeci normální předložit svůj vynález k oponentuře a odbornému "rozcupování" (tedy pokud nejde o něco opravdu originálního na čem pak chci vydělávat). Kolikrát se daná věc dá i následnou diskusí vylepšít - btw taky jsem po pár letech zjistil, že jisté specicifické zapojení, které jsem kdysi uveřejnil, vesele koluje po netu (bez uvedení autora) a dokonce to někdo zkoušel i vyrábět a prodávat (naštěstí se jedná o obor, kde je trh v jednotkách kusů a je to spíše pro nadšence z oboru, takže je mi to celkem jedno). Beru to tak, že x-krát jsem použil něco co vymyslel někdo jinej, tak se nebudu hrdlit o něco co se náhodou povedlo mně. Asi je pro mně kapitalismu škoda :-) .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče