SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-01-2016 21:40:10

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Jak zapálit autogen

fmodel napsal(a):

to  bourač jak se zapaluje autogen??

Pokud myslíš "autogenem" hubici na konci hořáku (řezáku) tak lze různými způsoby - sirkama, zapalovačem, přiblížením k pracovišti kolegy který vaří vedle, strčením hořáku do kamen, přiložením k železu které je ještě hodně ohřáté od předešlého vaření, od drobných požárů kolem svařeče (suchá tráva).
Při práci venku za špatného počasí je třeba hořák natočit proti větru, případně sklonit těsně k zemi.
Otevřeš nejdřív plyn, (kyslík je nehořlavý) pokud máš ventilky " na fest" je dobré si mírně povolit i kyslík - jinak hrozí že prudkým otevřením si plamen sfoukneš.
Zapalovač běžné velikosti nebo sirky se blbě používaj v rukavicích proto je třeba mít hubici natočenou tak aby ti plamen nespálil ruku - uhnout nestihneš, viz rychlost hoření plynů.

Nikdy bych nikomu nenapsal - neumíš hledat - najdi si to! Když chci (můžu) poradit, tak poradím - jinak držím hubu protože příspěvky typu "to už tady bylo, najdi si to" jen zasíraj diskuzi.

Rady jako jak zapálit autogen můžou vypadat směšně ale když vidím co se tady objevuje za žádosti (s bastlením autogenů) tak to třeba někdo i uvítá big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#2 17-01-2016 22:18:40

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Jak zapálit autogen

Nečekal jsem že to vemeš tak vážně smile ,chtěl jsem tě trochu potrápit na druhám vlákně za ten souhlas s Juraj.A  wink .
Asi máš pravdu dnes si plyn může koupit každý. A když si vzpomenu na tu střelbu na kurzu, a volajícího učitele ,,měkký plamen" smile

Editoval fmodel (17-01-2016 22:19:28)

Offline

 

#3 17-01-2016 22:35:18

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jak zapálit autogen

JuruA plně chápu, zeptá se slušně na tak jednoduchou věc (pro místní profíky) a místo odpovědi se mu dostane masáž. Kdyby to byla Evita tak bych řek že má menzes. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 17-01-2016 22:46:27

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Jak zapálit autogen

chápat se dá skoro všechno ,ale hned takhle startovat není úpně v normě.

Offline

 

#5 18-01-2016 18:47:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Jak zapálit autogen

Bourači myslíš že můj avatar není k danému dotazu to pravé ořechové?
Ještě jsi u zapalování hořáku vynechal plynový zapalovač ke sporáku. Já ho klukům v práci koupil a oni vyhodili ty škrtací do odpadu. A jde to s ním i v rukavicích, jen ho musí schovat při auditu.

Offline

 

#6 18-01-2016 19:01:47

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Jak zapálit autogen

bourač napsal(a):

fmodel napsal(a):

to  bourač jak se zapaluje autogen??

Pokud myslíš "autogenem" hubici na konci hořáku (řezáku) tak lze různými způsoby - sirkama, zapalovačem, přiblížením k pracovišti kolegy který vaří vedle, strčením hořáku do kamen, přiložením k železu které je ještě hodně ohřáté od předešlého vaření, od drobných požárů kolem svařeče (suchá tráva).
Při práci venku za špatného počasí je třeba hořák natočit proti větru, případně sklonit těsně k zemi.
Otevřeš nejdřív plyn, (kyslík je nehořlavý) pokud máš ventilky " na fest" je dobré si mírně povolit i kyslík - jinak hrozí že prudkým otevřením si plamen sfoukneš.
Zapalovač běžné velikosti nebo sirky se blbě používaj v rukavicích proto je třeba mít hubici natočenou tak aby ti plamen nespálil ruku - uhnout nestihneš, viz rychlost hoření plynů.

Nikdy bych nikomu nenapsal - neumíš hledat - najdi si to! Když chci (můžu) poradit, tak poradím - jinak držím hubu protože příspěvky typu "to už tady bylo, najdi si to" jen zasíraj diskuzi.

Rady jako jak zapálit autogen můžou vypadat směšně ale když vidím co se tady objevuje za žádosti (s bastlením autogenů) tak to třeba někdo i uvítá big_smile

Jeste jsi zapomel jiskrama od flexy;)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#7 18-01-2016 19:03:06

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Jak zapálit autogen

bourač napsal(a):

JuruA plně chápu, zeptá se slušně na tak jednoduchou věc (pro místní profíky) a místo odpovědi se mu dostane masáž. Kdyby to byla Evita tak bych řek že má menzes. smile

Jeho dotazy problem nejsou spis mi vadi jeho reakce dle me za hranici slusnosti.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#8 18-01-2016 19:09:38

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Jak zapálit autogen

No, ten sporákovej je prima, máme u každýho autogenu.......zdravím, a minihořáky na sváření olova zapalujem nad svíčkou.......jak říká šéf-jsem pak svíčková baba....

Offline

 

#9 18-01-2016 19:27:30

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Jak zapálit autogen

Jen co se me stalo kdyz sem byl na kurzu svarovani plamenem . jelikoz jsem kurak a mam u sebe zapalovac porad tak si zapalim acetylen pridam kyslik sesteluju si plamen a jdu svarit svarek a po chvilce strasna rana ,ja dole mokro a zapalovac polozen na stole sem polechtal plamenem smile a uz to bylo.

Offline

 

#10 18-01-2016 19:38:21

milda87
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 293

Re: Jak zapálit autogen

Takže to dělám špatně,když si  lehounce pustím kyslík (na ucho - t.j. že ho slyším) a až pak acetylén?

Offline

 

#11 18-01-2016 19:52:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jak zapálit autogen

milda87 napsal(a):

Takže to dělám špatně,když si  lehounce pustím kyslík

kuwa mildo87, ty jseš přeci zkušenej profík, nač by sis zasmraďoval pracoviště sazema když optimální postup pro acetylen je samozřejmě kapka kyslíku - ale zkus nějaké modelce po netu vysvětlit zapálení hořáku aby to nebylo na celou stránku - big_smile

jo a moderátore ten tvůj avatar je pro Juraj.A
naprosto geniální - byla by to krásná odpověď - pokud by v tom příspěvku byla jen ta poslední věta.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 18-01-2016 22:50:18

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Jak zapálit autogen

martinv napsal(a):

Jen co se me stalo kdyz sem byl na kurzu svarovani plamenem . jelikoz jsem kurak a mam u sebe zapalovac porad tak si zapalim acetylen pridam kyslik sesteluju si plamen a jdu svarit svarek a po chvilce strasna rana ,ja dole mokro a zapalovac polozen na stole sem polechtal plamenem smile a uz to bylo.

Zažil som to aj ja.Zrazu ohnivá guľa a opálilo mi to briadku , ešte že som mal okuliare.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#13 18-01-2016 23:20:24

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jak zapálit autogen

No Bourac pekne si odpovedal na otazku od Ftmodela a teraz som zvedavy ci budes takto odpovedat ked sa ta v priebehu dajme tomu polroka  opyta TUTO ISTU  otazku dalsich 10ludi,ze ci Ta to bude bavit ci aj potom budes mat na to nervy smile alebo ci im radsej nenapises nech si to vyhladaju,ze to tu uz bolo x krat povedane smile ked je sranda


Kutil s.r.o.

Offline

 

#14 18-01-2016 23:25:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jak zapálit autogen

Joe66 napsal(a):

teraz som zvedavy ci budes takto odpovedat ked sa ta v priebehu dajme tomu polroka  opyta TUTO ISTU  otazku dalsich 10ludi

klidně ano, a až ma to už nasere tak budu potichu, Určitě nebudu nikomu psát  - "Najdi si to" big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 19-01-2016 00:06:21

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jak zapálit autogen

Kristus Ty mas riadnu trpezlivost smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#16 19-01-2016 08:37:20

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Jak zapálit autogen

huat napsal(a):

martinv napsal(a):

Jen co se me stalo kdyz sem byl na kurzu svarovani plamenem . jelikoz jsem kurak a mam u sebe zapalovac porad tak si zapalim acetylen pridam kyslik sesteluju si plamen a jdu svarit svarek a po chvilce strasna rana ,ja dole mokro a zapalovac polozen na stole sem polechtal plamenem smile a uz to bylo.

Zažil som to aj ja.Zrazu ohnivá guľa a opálilo mi to briadku , ešte že som mal okuliare.

A proto se má používat křesadlo s cerovým kamínkem a nevyhazovat je!

Editoval VašekP (19-01-2016 08:40:01)

Offline

 

#17 19-01-2016 08:49:09

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Jak zapálit autogen

Ale no tak, sporákovej má jen piezošutr, žádnej kanystr....hi, a tématu, co si to najít na netu?, za oknem mám -14, fujky.

Offline

 

#18 19-01-2016 10:08:26

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Jak zapálit autogen

Evita napsal(a):

, za oknem mám -14, fujky.

to chce grog a pár panáků kždou hodinu a svět bude krásnější big_smile

Offline

 

#19 19-01-2016 10:55:05

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jak zapálit autogen

Styles myslienka pekna ale aj keby to bolo hned po lopate presne vysvetlene,rozpisane a aj hned lahko vyhladatelne tak ludia su dnes tak lenivy,ze aj tak by sa tie otazky opakovali po 101krat-prax z ineho fora smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#20 19-01-2016 11:23:35

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Jak zapálit autogen

styles napsal(a):

Také se mi velmi líbí, jak se pan bourač inteligentně vypořádal s doslova jasným provokativním dotazem=klobouk dolů,to by asi můj nerv nezvládl! A zároveň si myslím,že je to velmi dobrý nápad-takto založit rubriku se základními radami a nejčastějšími otázkami(jak bývá pěkně nazývána FAQ) pro ty později narozené,kteří začínají a pro ty,kterým se zdá že zřejmě vymysleli něco geniálního=jako třeba použití CO2 pro TIG. Do takových rad,které by napsali opravdu odborníci by už dále nebylo možno přispívat-tak jedině editace autorem na podnět dalších odborníků třeba z paralelních vláken,kteří by třeba měli dobré připomínky kdyby autor něco podstatného zapomněl. No a ty běžná vlákna by pak sloužila na vykecávání-jak tady po tom doslova někteří volají-a proč né,když je taková doba a je to žádané! A z velmi odborných dotazů z běžných vlákem by se pak dala doplňovat ta základní rubrika dat.
   Jak jsem tady již opakovaně psal a nedávno se přidal i pak moderátor-že to tady už dávno nevypadá jako odborné forum ale spíš jako chat jedinců,kteří se potřebují jen vykecat a pak doslova sáhodlouhé vlákna doslova o lejnu a to že to tady většina pak doporučuje nováčkům prvně celé přečíst pak považuji opravdu za zlomyslnost,která každého nejpozději po hodině musí zcela otrávit. Připomíná mi to povinnou školní četbu kde nařídili nastudovat Leninovy spisy(pro ty kteří viděli jaká je to hromada "biblí".
   Kdyby to, nebo něco podobného pan moderátor zavedl-usnadnilo by to i jemu práci,neboť by jednou napsal článeček a pak by už nikdy=jako ve vláknu Tig s co2-by nemusel po 101. vysvětlovat každému mladíkovi zvlášť.jaký je rozdíl mezi MMA a TIG a rubrika takovýchto základních rad bez zbytečného balastu neplodných příspěvků by se pak dala opravdu doporučovat k přečtení předem a pokud by to bylo uděláno takto jednoduše stručně a přehledně,mám za to,že by si to i každý rád přečetl-i já,abych si trochu rozšířil znalosti a přehled.
    Pouvažujte zdali by to nestálo za to.

Nekolikrat jsemto zde navrhoval  ale evidentne to nepadlo na urodnou pudu.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#21 19-01-2016 12:28:16

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Jak zapálit autogen

tak ono stačí trošku hledat
hezky to má třeba https://www.millerwelds.com/resources/welding-resources v pravo Welding Handbooks i z obrazkama.Spousta videí na YT atd...
Horší je co pak když to nejde ani tak ani jinak protože dotyčný má prskavku místo svářečky a nedaří se stím ani napodobenina toho co je na obrazcích . Je jasné že to bude něčím jiným než svářečkou protože ta má na štítku všechno v pořádku.A už jsou tu otázky ... big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#22 19-01-2016 12:35:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Jak zapálit autogen

Evita napsal(a):

..... za oknem mám -14, fujky.

Tak to jste na tom relativně daleko lépe! Tady u nás na severu New Yorku -17°C a vichřice se sněhem - Blizzárd.... Brrrrr.

Offline

 

#23 19-01-2016 13:24:16

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Jak zapálit autogen

No, zdravíme se šéfem za oceán pana Franka, blizzard nám stačí ten z finančáku, jinak nám tu hlásej -20, hupsnu dolejt fridex abych se na jaře nedivila a na plotně furt ohřívám svařák, pes si mi zlomil zadní nohu nějak ošklivě, říkal veterinář, tak mu jdu zkusit svařit vozíček aby mi pak nepajdal, nemáte někdo s tím osobní zkušenost?

Offline

 

#24 19-01-2016 13:49:31

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Offline

 

#25 19-01-2016 14:34:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Jak zapálit autogen

Moc děkuji za pozdrav od Vás i pana šéfa, Evito. smile Pejska je mi upřímně líto........... snad bude OK. Jo, jo, SVAŘÁK! To je ono - venku stále boží dopuštění, jak na Sibiři. big_smile big_smile No a finančák, ten nás tady bere taky pěkně, i jako důchodce. Hezkej pozdrav do malebného Posázaví a hodně úspěchů, F. smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče