SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-10-2015 20:34:09

jarmilerik
Člen
Registrovaný: 19-01-2012
Příspěvky: 39

několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Zdar lidi, chci dodělat do hobby svářečky s rozptylovým trafem triakový regulátor viz http://www.svarbazar.cz/phprs/image/201 … ulator.jpg
Ano ten, který je tady už zmiňovaný. Asi jsem natvrdlej, ale nějak nechápu jak jej "vsadit do primárního vinutí trafa". Podle toho zapojení je to nějaké divné.
Pokud se nemýlím, tak tento typ regulátoru se zapojuje sériově s primárem. Tedy L1, dále vstupní svorka regulátoru, vnitřní obvod regulátoru, výstupní svorka regulátoru, začátek vinutí primáru, jeho vinutí a konec primáru na N vodič. Nezmiňuji žádný vypínač, pojistku ap. Ten symbol trafa na tom schématu mě nějak mate. Tak jak to tedy je?
A druhá věc. Lze tento regulátor zapojit do série s primárem v případě, že je primár připojen na L1 a L2, tedy na 400V? Musím nějak jinak dimenzovat součástky. Proud primárem bude cca 20A.
Díky. Hledal jsem, ale nenašel na fóru nic co by uvedený regulátor upřesnilo.

Editoval jarmilerik (06-10-2015 20:35:40)

Offline

 

#2 06-10-2015 22:40:33

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

To "trafo" na schématu je tlumivka na jádře E55.Na regulaci svářečky není tento regulátor vhodný.

Offline

 

#3 07-10-2015 02:48:46

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Triaky obecně nejsou vhodné k regulaci transformátorů a elektromotorů.

Pro použití na regulaci primární strany svářecího trafa by bylo potřeba použít dva antiparalelně zapojené tyristory s patřičnými budícími obvody. Pro regulaci trafa zapojeného na 400V - tedy mezi dvě fáze - by bylo třeba patřičně upravit hodnoty součástek a kondenzátory a tyristory použít na napětí 1200 až 1500V.

S regulací trafosvářeček tyristory na primární straně nemám z praxe dobré zkušenosti, takže celkově nedoporučuji. Na neusměrněných trafech je oblouk neklidný, prská, také může zhasínat a v případě použití u trafa s usměrňovačem bývá třeba úprava v obvodech filtrace.

Offline

 

#4 07-10-2015 06:06:19

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Jo pojede to , místo 22k 33k a ten ochranný kond na 400V střídavých . Postavil jsem desítky nabíječek z traf na 24V a řízených triakem na vstupu , pohoda .

Offline

 

#5 07-10-2015 07:07:04

jarmilerik
Člen
Registrovaný: 19-01-2012
Příspěvky: 39

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

No jsem z těch Vašich odpovědí docela v rozpacích. Jedni tvrdí jak je to super a druzí opak. V současné době mám svářečku už hotovou. K původnímu rozptylovému trafu jsem dodělal výkonný můstek s čkd diodama, tlumivkou a filtrací, částečně zatíženou žárovkou. Oblouk hoří pěkně, i elektroda zapaluje dobře. Zatím jsem zkoušel pouze 2mm rutilky. Trafo mám nastaveno (myšleno tím pohyblivým segmentem jádra), tak na cca polovinu. Takže je tam určitě rezerva na vaření 2,5 případně 3,2 (krátkodobě). To trafo má pakeťák, kde buď zapnu 230V anebo 400V. Tudíž bych potřeboval, aby to fungovalo jak na 230V, tak na 400V. Teď jsem před konečným doděláním a tu regulaci zvažuju. To točení kličkou (posunování jádra) je docela zdlouhavé, tak jsem si myslel, že regulovat potenciometrem bude pohodlnější. Takže teď nevím, jestli to má smysl.

Offline

 

#6 07-10-2015 08:07:07

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Nějak to pojede určitě, asi se trochu zhorší svařovací vlastnosti a problém bude odrušení, regulují se tady poměrně velké proudy. Já osobně bych asi nechal původní regulaci.
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042401

Editoval Zdenek11 (07-10-2015 08:14:47)

Offline

 

#7 07-10-2015 09:10:05

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

A co točit kličkou nějakým starým vestavěným akušroubovákem? Něco jako mají zesilovače motorový pohon potenciometru. A mohl bys mít i vývod na dálkové ovládání.

Offline

 

#8 08-10-2015 06:38:45

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Na to se , KMU1 , chystám , až seženu či dostanu svářečku regulovanou jádrem , že si postavím domácí TIG s regulací , kterou popisuješ .

Offline

 

#9 08-10-2015 08:03:37

jarmilerik
Člen
Registrovaný: 19-01-2012
Příspěvky: 39

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

KMU1 napsal(a):

A co točit kličkou nějakým starým vestavěným akušroubovákem? Něco jako mají zesilovače motorový pohon potenciometru. A mohl bys mít i vývod na dálkové ovládání.

Jako asi by to byla fičůrka, která se jen tak nevidí. Ani bych to nedával na DO, ale dal tlačítka na bednu up - down, anebo high - low. A ještě k tomu display, kde by byl údaj o nastaveném proudu wink
Bohužel již proto nemám v bedně místo. Budu motat ručně, však zas ta často s tím hejbat nebudu. Většinou budu vařit 2mm.
Jen se zeptám. Potřebuji ocejchovat ten jezdec, co se pohybuje zároveň s posuvným jádrem a ukazuje orientačně proud. Prostě udělat stupnici na bednu.
Otázka zní, jak ten proud měřit. Nemyslím, čím (měřidlo), ale v jakém okamžiku. Oblouk je závislý na mnoha faktorech. Mě napadlo na krátký okamžik vytvořit zkrat (přilepená elektroda) a měřit klešťákem proud. Jenže nevím, zda je správný postup. Anebo vařit a druhá osoba sledovat měřák. Jak to vlastně mají svářečky definovaný. Jedná se proud zkratový, je na to nějaký vzorec anebo něco jiného? Díky.

Offline

 

#10 08-10-2015 08:13:10

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Zkratový proud není svařovací proud, rozdíl mezi nimi je dán individuální charakteristikou různých traf. Jedině svařovat a druhý by hlídal měřák. Údaje budou během svařování kolísat (problém bude u digitálního měřáku, načítá pomaleji), ale dá se to. Měřák použít TRMS, odběr z trafa bude mít při svařování do čisté sinusovky daleko.

Editoval Zdenek11 (08-10-2015 08:26:08)

Offline

 

#11 08-10-2015 10:23:45

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

bobobo napsal(a):

Jo pojede to , místo 22k 33k a ten ochranný kond na 400V střídavých . Postavil jsem desítky nabíječek z traf na 24V a řízených triakem na vstupu , pohoda .

Pleteš hrušky s jablky a ještě k tomu rajskými. Nabíječka je úplně něco jiného, výkonově a také tím, co se děje dále s triakem zohaveným sinusovým průběhem proudu za transformátorem. Po usměrnění a připojení na akku, který se chová jako veliký kondenzátor, to funguje velice dobře, pouze proud jdoucí do akku trochu víc pulzuje, což může mít pozitivní vliv na odstraňování sulfatace desek. Také odrušení trafa o výkonu 100 až 200W je výrazně jednodušší, než u svářečky, kde může jít až o 7 či 8kW.

Zdeněk11 píše, že výstup z trafa bude mít do čisté sinusovky daleko, já ho poopravím, tam nebude žádná sinusovka, protože plynulá regulace triaky a tyristory funguje tak, že se z každé půlperiody odsekne určitá část (poměr mezi zapnutím a vypnutím reguluje propouštěný výkon, čím menší chceme, tím větší jsou mezery a naopak), triak nebo pár tyristorů tedy stále zapíná a vypíná 100x za sekundu.  Protože vinutí trafa má poměrně velkou indukčnost, vznikají na něm různé napěťové špičky, které mají časový posuv a s napětím sítě se buď sčítají nebo odečítají. Proto je tedy třeba použít kondenzátory a polovodiče schopné vydržel tak vysoká napětí jak píši, v těchto zapojeních určitě kondenzátory na 400V~ dlouho nevydrží.

Zařízení je třeba také dobře odrušit, což není nikdy práce jednoduchá a proveditelná bez přístrojů, u velkých výkonů si s tím lámou hlavu i odborníci dost dlouho, než splní zákonné požadavky. Pokud budete provozem svého zařízení někoho rušit a ten si postěžuje na správě radiokomunikací, tak nakonec zaplatíte velkou pokutu a náklady na vyhledání zdroje rušení - ty mohou být ještě větší. Potom bude i drahá nová svářečka pro průmyslové použití docela levná.

Triaková regulace funguje nejlépe při stmívání osvětlení s klasickými žárovkami, jenže tam je mnoho odlišností, odporová zátěž tvořená vláknem žárovky nevytváří žádné špičky, proto je jednodušší  odrušení a snižují se nároky na napěťovou odolnost součástek, rozžhavené vlákno žárovky má tepelnou setrvačnost, která překlene mezery bez napájení a naše oko není dostatečně rychlé a změny s vyšší četností než 10 až 15 za sekundu již nevidí. To ovšem neznamená, že se nedají zjistit.

Editoval VašekP (08-10-2015 10:51:12)

Offline

 

#12 08-10-2015 10:28:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

VašekP napsal(a):

Zdeněk11 píše, že výstup z trafa bude mít do čisté sinusovky daleko, já ho poopravím, tam nebude žádná sinusovka, protože plynulá regulace triaky a tyristory funguje tak, že se z každé půlperiody odsekne určitá část (poměr mezi zapnutím a vypnutím reguluje propouštěný výkon, čím menší chceme...

VaškuP, klid, napřed si přečti pořádně předešlé příspěvky. Žádná regulace polovodiči nebude, ponechá se původní mechanická.

Offline

 

#13 08-10-2015 10:56:35

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Já jsem úplně v klidu, já se jen snažím vysvětlit, že to není až tak úplně jednoduché. Také si říkám, že tuto diskusi bude číst někdo později a některé informace by mu mohly být užitečné.

Offline

 

#14 09-10-2015 05:56:36

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Zprávu o použití a výsledcích použití fázového řízení máš v článku na svarinfu . Já nemám co plést . Na svarinfu má údaje o svářecím trafu a já přidal zkušenosti z praxe pro podobnou oblast - řízení trafa v primáru pro jiný účel . Regulátor je stále stejný . Pokud se ti nezdá v praxi možné řízení svářecího trafa fázově v primáru proveď experiment . A nezačni sem tahat charakteristiky , stabilitu oblouku a další věci , o které nejde v tomto vlákně . Otázka zněla : je tato regulace použitelná , odpověď je jediná : ano .

Offline

 

#15 09-10-2015 10:48:29

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: několikrát zmiňovaný triakový regulátor

Experimentovat už nemusím, to jsem v tomto případě udělal již před asi 30 léty a výsledky byly neuspokojivé. Regulovat trafo může, ale svářet s tím příliš nepůjde.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče