SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-08-2015 21:31:16

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Možnosti svařování hliníku

Zdarec všichni,
myslím že tímto tématem se dost možná už všichni kutilové zaobírali,tak tedy snad nebude vadit když tuto debatu znovu otevřu big_smile
Mám doma fichtly a jiné staré motorky no a jak to bývá, občas něco praskne a musíte to vyvařit, jenže spousta věcí je za účelem snížení váhy udělaná z hliníku respektive jeho slitin a to už je problém.
Našel jsem ze se dá svařovat takto:
-TIG ac
-MIG
-plamenem pod speciálním tavidlem
-MMA spec. elektrodou
Pro mě má bohužel každá metoda háček
-TIG mám pouze dc
-MIG nemám
-kyslík+acetylenový hořák nebo i propanbutanový mám, ale tavidlo je drahé (tedy to, které jsem našel) a špatně se shání
-MMA elektrody na hliník jsou drahé
Takže pro mě asi zůstává nejjednodušší způsob vaři to TIGem, ale potřeboval bych poradit-šel by hliník vařit TIGem DC?
Případně nešel by proud AC "simulovat" pulzem, tedy alespoň z části?
Moc děkuji za ochotu a pochopení

Offline

 

#2 15-08-2015 21:54:42

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Možnosti svařování hliníku

Na to co potřebuješ  jen Tig Ac/Dc.Věř že nic jiného nevymyslíš!!!


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 15-08-2015 23:19:26

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Možnosti svařování hliníku

No, v každém případě bych Vám doporučila hupsnout do svářečské školy kde by Vám určo vysvětlili že s tím Vaším zázrakem z Třebíče opravdu svářet hlína nejde a puls je něco opravdu jiného. A zapojením na prodlužku si říkám o vyrobení topinky a ztrátu záruky, opravdu to není na to stavěno.Ale zase jste podpořil echt českého výrobce, a o to tu jde především ne?

Offline

 

#4 16-08-2015 00:03:10

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

Díky za rady.
No do svářečské školy jsem opravdu nechodil smile naučil jsem se to za cca tři odpoledne dle youtube na UTA 200-1 a teď jsem si koupil ten slavný invertor, uta mi čas od času vyhazovala pojistky sad a tak se ted učím s tím TIGem a hledám různá řešení-bohužel jsem v naší rodině první kdo se o to zajímá,takže jsem odkázán pouze na starý dobrý you tube a na tento web, tož snad se podaří alespoň něco no
No s tím kabelem...zlatý český ručičky:) tak snad nevyhodím celou čtvrť
Jinak ty spec. MMA elektrody na hliník jsou na AC ?
Díky

Offline

 

#5 16-08-2015 00:23:52

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: Možnosti svařování hliníku

Ach jaj.. Kuhtreiber 150 TIG LA. Nick podla stroja... S tvojim strojom samozrejme ide zvarat hlinik metodou TIG. Staci prehodit kostru a horak. Do horaku treba dat minimalne 2,5mm elektrodu. Samozrejme potrebujes argon ako ochrannu atmosferu. Ale velmi sa netes. Uz len zvarenie 2mm hrubeho hlinikoveho plechu bude trvat vecnost pokial ho prehrejes. Dovod je ten, ze uz pri 50A ti bude skoro odkvapkavat wolfram z elektrody. Takze cim hrubsia elektroda, tym vyssie ampere si budes moct dovolit. Pulz pri tomto nepotrebujes. Ziadny. Ruku na srdce, na pracu to vobec nie je vhodne. Je to skor na vyskusanie, ze sa to naozaj da, alebo ako velmi silna nudzovka.. A dalsia zla sprava, pokial si kupis stroj, ktory vie AC, na svarfore si podla neho nick nezmenis. Budes si musiet zalozit novy.. :-)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#6 16-08-2015 01:12:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Možnosti svařování hliníku

Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):

Zdarec všichni,
myslím že tímto tématem se dost možná už všichni kutilové zaobírali,tak tedy snad nebude vadit když tuto debatu znovu otevřu big_smile
Mám doma fichtly a jiné staré motorky no a jak to bývá, občas něco praskne a musíte to vyvařit, jenže spousta věcí je za účelem snížení váhy udělaná z hliníku respektive jeho slitin a to už je problém.
Našel jsem ze se dá svařovat takto:
-TIG ac
-MIG
-plamenem pod speciálním tavidlem
-MMA spec. elektrodou
Pro mě má bohužel každá metoda háček
-TIG mám pouze dc
-MIG nemám
-kyslík+acetylenový hořák nebo i propanbutanový mám, ale tavidlo je drahé (tedy to, které jsem našel) a špatně se shání
-MMA elektrody na hliník jsou drahé
Takže pro mě asi zůstává nejjednodušší způsob vaři to TIGem, ale potřeboval bych poradit-šel by hliník vařit TIGem DC?
Případně nešel by proud AC "simulovat" pulzem, tedy alespoň z části?
Moc děkuji za ochotu a pochopení

Pokud se vám jedná jen o nějaké malé opravy a máte pouze TIG DC, tak to zde v podstatě popsal Výrobca. Pokud máte autogen, tak tenčí věci z většiny Al slitin půjdou pájet pomocí AlSi12 s tavidlem, ale chce to dost praxe. Lepší způsob je novinka na trhu - pájka pro Al a Al/Zn slitiny Super Alloy 5. http://muggyweld.com/super-alloy-5 (V tom odkazu je i video).
Tím jdou pomocí autogenu i TIG DC větší věci, jako prasklý blok motoru atd... Jinak ale pro opravdu profi práci na Aluminiu, je nutná mašina TIG AC s proudem nejméně 200A.

Offline

 

#7 16-08-2015 01:32:42

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Možnosti svařování hliníku

Jako nouzovka, se dá za 10kč koupit AL elektroda, a na UTA 200 fungujou, je to nejlevnější cesta.

Offline

 

#8 16-08-2015 11:29:14

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Možnosti svařování hliníku

A nakonec stejně po vyzkoušení výše zmíněných metod stejně skončí u ac/dc  Tigu.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#9 16-08-2015 11:49:06

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Možnosti svařování hliníku

Videl som vela pokusov zvarat Al amaterom sposobom MMA a vsetko bolo strasne zalostne.

Cize sposob ze nikdy som to nerobil , nic o tom neviem , kupim obalenu elektrodu a zvarim to je zla cesta.

Offline

 

#10 16-08-2015 11:52:46

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

Díky moc-no vyzkouším všechno...
nejjednodušší se mi zdají ty MMA elektrody na hliník, až na to, že s tím co všechno potřebuju vyvařit by to přišlo asi trochu dráž (potřeboval bych 2,0 mm elektrodu a našel jsem jen 2,5 http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … mm-350.htm a dál tam mám i velmi tenké věci,třeba prasklá přepážka která má asi je 1,5mm=to asi elektrodou nepůjde??...
no už střádám na lepší invertor http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … mm-350.htm -co myslíte, je to dobrá volba nebo by jste mi doporučili jinou
všem moc děkuji

Offline

 

#11 16-08-2015 14:25:09

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Možnosti svařování hliníku

Co je zazrak z Trebice???

Offline

 

#12 16-08-2015 15:03:06

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Možnosti svařování hliníku

No, brzděte, nejjednodušší bude když ten očištěný šrot vezmete ssebou do svářečské školy, tam se dohodnete na tom zaškolení, navíc okouknete jak si s tím poradí profici, hlína potřebuje trochu praxe, koukání na video je dobrý ale ve Vašem případě na houby.Jen by mě zajímalo kde chodíte na gympl protože zdravé sebevědomí Vám zřejmě nechybí.......zdravím

Offline

 

#13 16-08-2015 16:32:43

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Možnosti svařování hliníku

Pro [Kühtreiber 150 TIG LA]> Důrazně varuji před vařením bloků motoru Jawa (ČZ) metodou MMA. Dřív nebo později zjistíte co je psáno výše (nic lepšího než TIG se nevymyslí).

Offline

 

#14 16-08-2015 16:41:49

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Možnosti svařování hliníku

Sender napsal(a):

Pro [Kühtreiber 150 TIG LA]> Důrazně varuji před vařením bloků motoru Jawa (ČZ) metodou MMA. Dřív nebo později zjistíte co je psáno výše (nic lepšího než TIG se nevymyslí).

Tak tak je to marný je to marný je to marný.(třeba použití obrácené polarity na stejnosměrném tigu je znouzecnost ne řešení!!!)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#15 16-08-2015 18:39:08

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

díky za rady..
Sebevědomí není mou předností....ve skutečnosti ho tedy skoro vůbec nemám, když jsem doma našel UTU, trvalo mi asi půl roku než jsem se odvážil na ni sáhnout smile
Celé to bylo z nouze-u nás doma nikdo nesvařuje,ale věcí které je třeba vařit spousta, navíc všechno se nedá pořád dokola šroubovat, takže to byl takový "první krok do tmy"
Nikdo mi doma nepomáhá (taky jak asi smile ), takže youtube a byl první kdo mě uvedl do tohoto světa,tak bych na něj v žádném případě nedal dopustit a tento web mi snad taky pomůže
Fakt tomu moc nerozumím,svařuji teprve od března tohoto roku, tak mě prosím neshazujte-zatím se to učím
Kurz jsem kvůli dovolené propásl a teď už to nemá smysl, když za chvíli je škola....
Děkuji za rady a pochopení

Offline

 

#16 16-08-2015 18:57:06

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Možnosti svařování hliníku

Zkus najit ve tvem okoli nekoho kdo se zivi svarenim nebo kdo to proste umi. Nejlepsi by byla skola ale chapu . s tigem se ucim stejne. Nejlepsi zpusob by byl jit do skoly aspon na zaskoleni ale bohuzel dovolenou sem musel hlidat deti a dalsi uz nemam a do prace se chodit musi.
Proto se zkus bud tady nebo pomoci netu informovat kdo v tvem okoli svaruje a zkus se s nim domluvit at ti to ukaze a pripade poradi.

P.s. co je to ten zazrak z trebice ? Hledam zazrak z trebice pres gooogle ale nic me to nenachazi.

Offline

 

#17 16-08-2015 19:01:13

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Možnosti svařování hliníku

martinv napsal(a):

P.s. co je to ten zazrak z trebice ? Hledam zazrak z trebice pres gooogle ale nic me to nenachazi.

mozno to do googlu len zle pises - long-beach, palm-beach => tre-beach big_smile

Editoval rcp (16-08-2015 19:02:51)

Offline

 

#18 16-08-2015 19:33:54

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Možnosti svařování hliníku

No, myslím že jste nás nepochopil, zadal jste málo informací a chcete svářet věci na které potřebujete praxi, takže natvrdo. To co jste uvedl se sváří AC-DC Tigem,elektrodou naděláte škodu.Můj dotaz na gympl byl snahou nasměrovat Vás do nejbližší svar. školy, zaškolení je na3-4 dny, kdyby jste byl z Vysočiny určo by jsme se dohodli.A ještě by jste ty věci měl zavařený, a viděl jak se to dělá. Nikdo Vás nechce shazovat, ale ušetřit Vám zklamání a peníze když by Vám to nešlo což každý co začal sám svářet hlínu ví a předpokládá.....zdravím

Offline

 

#19 16-08-2015 20:53:37

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

Díky,
vím ,že se mi snažíte pomoci, ale to potřebné jste mi řekli už v prvních komentářích,ale nechci znít nevděčně...fakt si toho vážím..
Teď má až do konce prázdnin brigádu=žádný čas na nějaké svař. školy,zkusím se poptat v okolí u někoho kdo tigem vaří a byl by ochoten i za peníze mi individuálně po škole/práci předat trochu informací a zkušeností...
Jsem z Ostravy-neznáte někoho kdo by byl ochoten patlat se s naprostým amatérem?
Jinak MMA vím, že bych to nezavařil (nenašel jsem elektrody tenčí než 2,5mm)
kyslík+acetylen/propanbutanový hořák zůstává jediným momentálně dostupným řešením, tedy když seženu to spec. tavidlo na Al-nemáte s ním někdo zkušenosti??
Díky za info
PS: velmi děkuji uživateli martinv za jeho komentář-ten zázra asi bude Kühtreiber ,ale nejsem si jist

Offline

 

#20 17-08-2015 13:44:28

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Možnosti svařování hliníku

Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):

kyslík+acetylen/propanbutanový hořák zůstává jediným momentálně dostupným řešením, tedy když seženu to spec. tavidlo na Al-nemáte s ním někdo zkušenosti??

Na autogen zapomeň. Vařit dneska hliník autogenem je harakiri. A už by to asi málokdo svedl. Jedině tak nějaký starý ostřílený mazák. Pokud to budeš sám zkoušet, tak ti garantuji, že než namočíš poprvé drát do svařovací lázně, tak bude půlka svarku na podlaze. A to bez přehánění. Jole.

Offline

 

#21 17-08-2015 17:24:01

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

Aha, tak díky...
a kdybych udělal něco jako vnitřní formu (aby nemohl ten hliník odtéci) a zahříval to jen propan butanem s předehřevem na cca 200 stupňů ??

Offline

 

#22 17-08-2015 17:47:46

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Možnosti svařování hliníku

Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):

Aha, tak díky...
a kdybych udělal něco jako vnitřní formu (aby nemohl ten hliník odtéci) a zahříval to jen propan butanem s předehřevem na cca 200 stupňů ??

Prosím vás, nedělejte z toho zase takovou vědu... big_smile Je potřeba použít příd. mat. AlSi12(pájku s tavidlem) a jde to docela v pohodě. Vyzkoušejte si to, když máte autogen. Seřídit plamen s mírným přebytkem acetylénu, nanést pájecí tavidlo a když je roztavené zkoušet(za stálého opatrného ohřívání zákl. mat.) dotknout příd. mat. až se začne dotykem o zákl. mat tavit. Potom už to jde samo... smile Nelze toto však použít na všech Al slitinách. Slitina AlSi12 má o několik desítek °C nižší bod tavení, než většina Al slitin.

Offline

 

#23 18-08-2015 18:24:53

Kühtreiber 150 TIG LA
Člen
Registrovaný: 15-08-2015
Příspěvky: 14

Re: Možnosti svařování hliníku

No já bych potřeboval vařit blok motoru=prý je to slitina hliníku,železa a hořčíku nebo tak něco...
Myslíte, že by to šlo??
A to tavidlo-kde se dá sehnat? (nejlépe nějaké s kterým máte dobré zkušenosti)
Moc děkuji

Offline

 

#24 18-08-2015 18:58:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Možnosti svařování hliníku

Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):

No já bych potřeboval vařit blok motoru=prý je to slitina hliníku,železa a hořčíku nebo tak něco...
Myslíte, že by to šlo??
A to tavidlo-kde se dá sehnat? (nejlépe nějaké s kterým máte dobré zkušenosti)
Moc děkuji

Tak na blok motoru zrovna autogen za použití AlSi12 není vhodná metoda. To bylo myšleno spíše na slabší věcičky. Na bloky motoru a silnější odlitky ap. je velmi vhodný TIG AC a AlSi5, nebo AlSi12 bez tavidla. Autogenem by to šlo v připadě použití tohoto příd. mat., jak už jsem uvedl výše: http://muggyweld.com/super-alloy-5 Ovšem nevím, zda se vám bude líbit cena... smile Prostě jak už zde bylo mnohokrát sděleno - TIG AC je na běžné svařování Al nejschůdnější cesta.

Offline

 

#25 18-08-2015 19:15:48

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Možnosti svařování hliníku

Jaký přídavný materiál je vhodný pro vaření bloků motoru JAWA(ČZ) ? Vyhoví Argon 5.0 ,nebo je vhodnější směska pro TIG AC ?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče