SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-08-2008 19:07:20

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Dobrý den,
mám na Vás, zkušené svářeče, další otázku. Už delší dobu přemýšlím, že když se tady "pořád" píše o přesoušení elektrod, asi na tom něco bude roll

No, kupovat profesionální sušičku rozhodně nehodlám, a to jak z důvodu "vyhozených" peněz tak z důvodu, že vím, že by to byl další krám do dílny (hoby dílničky), který by naprosto úžasně zavazel. Napadla mě tedy domácí výroba něčeho skladného a hlavně levného (desetikoruny, max. několik stokorun, předběžný plán mám). Jenže bude poměrně obtížné držet 2 hodiny přesnou teplotu v "troubě" - otázka tedy zní:  jsou elektrody (převážně mluvím o bazických) citlivé na kolísání teploty při přesoušení? Na krabici je 300-350°C - sem si myslím, že se v pohodě vlezu, ale rozhodně by se mi líp vyráběl rozsah "310 zapnu _ 340 vypnu" ... bude to problém?

Díky za všechny rady a poznámky, El_

Offline

 

#2 05-08-2008 22:09:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Pokud se skutečně udržíte v uvedené toleranci teplot, nebudete mít žádný problém. Ještě na doplnění. Již vysušené elektrody je potřeba udržovat na teplotě cca 50 st.C. Po vychladnutí vydrží suché cca 6 hod. Elektrody se dají přesušit dvakrát, po třetí už to výrobci nedoporučují. Vyplatí se proto sušit minimální množství. Jen pro zajímavost - velkododavatelé mají povinnost skladovat elektrody (a to i vakuované) v klimatizovaných skladech s řízenou teplotou i vlhkostí.

Offline

 

#3 05-08-2008 23:29:28

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Díky, to jsem chtěl slyšet

Co se týče doby použití - mám v plánu po vysušení a vychladnutí na rozumnou teplotu okamžitě přemístit elektrody do plastové kapsy (vyrobené z parotěsné folie) a zatavit, třeba po 20ks, a ty "načaté" pak uchovávat - jak tady někdo psal - v PET lahvích nebo jiných těsných nádobách, které bych vybavil právě vrchním dílem PETky, tohle řešení se mi zdá opravdu dobré. (až na velikost PETek smile)

Offline

 

#4 06-08-2008 07:16:42

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2435
Web

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

jirkati napsal(a):

Pokud se skutečně udržíte v uvedené toleranci teplot, nebudete mít žádný problém. Ještě na doplnění. Již vysušené elektrody je potřeba udržovat na teplotě cca 50 st.C. Po vychladnutí vydrží suché cca 6 hod. Elektrody se dají přesušit dvakrát, po třetí už to výrobci nedoporučují. Vyplatí se proto sušit minimální množství. Jen pro zajímavost - velkododavatelé mají povinnost skladovat elektrody (a to i vakuované) v klimatizovaných skladech s řízenou teplotou i vlhkostí.

Ano to je přesné. U nás ve firmě (podle předpisů AWS) jsme přísnější. Ta doba použití vysušených elektrod je pouhé 4 hod. Potom přesušit, max. 2X. smile Jen pro zajímavost - vakuově balené jsou nám dodávány i cívky s trubičkovým (plněným) drátem pro MIG (MAG). Převážně od japonské firmy Kobe Steel.

Offline

 

#5 06-08-2008 08:17:59

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Ta petka by byla dobra, kdyby se tam elektrody vesly. Bohuzel se nevejdou. Mozna tak nejaka doza na potraviny, nebo neco podobneho.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#6 06-08-2008 08:42:01

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

vkalina napsal(a):

Ta petka by byla dobra, kdyby se tam elektrody vesly. Bohuzel se nevejdou. Mozna tak nejaka doza na potraviny, nebo neco podobneho.

Ano ano, narazil jsem na stejný problém, proto jsem přemýšlel nad řešením - nejjednodušší a nejlevnější je PETky rozříznout a slepit 2 - prodloužit. Mít jen jeden druh + velikost elektrod bych to asi neřešil, ale teď se mi jich sešlo doma víc. Mít tak už několik petek, v každé jen několik kousků, na to fakt místo nemám. Takže řešení 2 je použít jen uzávěr a nějaký tubus za ním. Ještě nevím co to bude, ve hře je šedá odpadová roura, husí krk, kopoflex, normální hadice. Zatím je favoritem asi husí krk, bude se dobře lepit, průměr si vyberu jaký budu chtít a navíc je do něj trochu vidět (pro orientační množství elektrod).

Offline

 

#7 06-08-2008 10:36:29

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Tak teď jste mě inspirovali. Nejlíp asi vyjde kanalizační trubka tak do 70 mm a k ní koupit dvě koncovky. jedna se nalepí a ta druhá přijde do konce s těsněním. A máte tu super levnej vodě odolnej tubus


BERLAN BWIG180

Offline

 

#8 06-08-2008 11:41:09

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

K dokonalosti už schází jen pytlík se silikagelem ;-) .

Offline

 

#9 06-08-2008 12:29:54

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

vkalina: taky řešení wink Já mám blíž k elektrice, tak asi napřed zkusím ten husí krk, do hrdla PETky jsem zkusil orientačně nacpat elektrody, byl jsem mile překvapen množstvím - pr. 2mm 27 bazických / 32 rutilek, 2,5mm 20 (bazických), to jsou pro mé účely maximálně uspokojivé hodnoty. Zbytek bude zatavený.

Pruduch: jo, ten bych tam taky rád dal, ale nemám ani jeden a nedají se běžně koupit... tak to bude muset vydržet bez něj, snad to bude stačit...

Offline

 

#10 06-08-2008 14:10:26

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Tak toho mam hafo, delam v telecomunikacich, tak ze mam po problemu.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#11 06-08-2008 21:12:01

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Pruduch napsal(a):

K dokonalosti už schází jen pytlík se silikagelem ;-) .

k dokonalosti schazi jen vyfouknout si petku vlastniho rozmeru. polotovar mam ,co nemam je technologie.[stejne ani nevim ,jak se to dela. slysel sem ,ze horkou vodou do formy ,ale to je asi kravina]

Offline

 

#12 06-08-2008 21:23:26

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Tak, první prototyp pouzdra je na světě - během dne jsem ještě provedl pár úprav a lehce zvětšil kapacitu (momentální rozmar v elektroobchodě).

Výrobní náklady +/- 4 Kč a 15 minut práce, až budu vyrábět sérii, odhaduju 4-5 minut na kus smile
Jestli se chcete podívat, můžete zde:
http://temp.kulos.cz/IMGP3328.jpg

Offline

 

#13 14-08-2008 22:50:05

fisa
Člen
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 17

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Mám stejný problém se sušením a proto bych zde uvítal nějaký podrobnější popis nějakého ohřívadla ( tedy na těch 300 až 350°C. Zatím jsem jen přemýšlel nad něčím, v čem by byly strčeny staré tělesa "pakety" z trouby. Jsou dostatečně dlouhé a snad kdyby byly ze všech stran, tak by to mohlo stačit. Čekám , že se podělíš s ostatními El_Diablo o podobné udělátko na sušení elektrod. S tím uchováním to je taky bezva nápad, husí krk a závity z pet flašek. Ale zas mám problém, nevim čím to lepit, zatím jsem zkusil několik lepidel, včetně montážních a moc to nedrží. Jsou to vcelku špatně s lepitelné materiály. Dík za rady.

El_Diablo napsal(a):

Dobrý den,
mám na Vás, zkušené svářeče, další otázku. Už delší dobu přemýšlím, že když se tady "pořád" píše o přesoušení elektrod, asi na tom něco bude roll

No, kupovat profesionální sušičku rozhodně nehodlám, a to jak z důvodu "vyhozených" peněz tak z důvodu, že vím, že by to byl další krám do dílny (hoby dílničky), který by naprosto úžasně zavazel. Napadla mě tedy domácí výroba něčeho skladného a hlavně levného (desetikoruny, max. několik stokorun, předběžný plán mám). Jenže bude poměrně obtížné držet 2 hodiny přesnou teplotu v "troubě" - otázka tedy zní:  jsou elektrody (převážně mluvím o bazických) citlivé na kolísání teploty při přesoušení? Na krabici je 300-350°C - sem si myslím, že se v pohodě vlezu, ale rozhodně by se mi líp vyráběl rozsah "310 zapnu _ 340 vypnu" ... bude to problém?

Díky za všechny rady a poznámky, El_


KITin 170 LA, plasma BERLAN

Offline

 

#14 17-08-2008 23:01:23

El_Diablo
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 21-07-2008
Příspěvky: 12

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

fisa: ten husí krk lepím tavným lepidlem, drží to parádně a utěsnění je spolehlivé. Je to PETka od mléka a krk je tuším 32mm, nemám teď možnost změřit. Výhoda je, že vršků může být více barev pro rozlišení, zatím jsem narazil na modré, červené, žluté, zelené - na odlišení mi to bohatě stačí wink Teď o víkendu jsem si potvrdil funkčnost, pořád mrholilo (když pomineme bouřky) a tahal jsem venku jednu elektrodu za druhou hezky "suché" (zatím jen původem z balíčku, nepřesušené).

tu "pec" zatím vidím jako jednu hlavní vyhřívací "nádobu" a v ní trubku (asi 2") a v té už elektrody, celé lehce zaizolované minerální vatou (40mm). Topné těleso by bylo nejlepší, ale nemám, kupovat nebudu a nechce se mi ani řešit sledování teploty uvnitř pícky (ne, že by to nešlo, ale je to zbytečně moc práce), takže to celé hodlám řešit horkovzdušnou pistolí a PWM, aby to netopilo zbytečně (proto to kolísání teploty). Jak něco udělám, tak se pochlubím, ale zatím není čas...

Offline

 

#15 18-08-2008 12:31:58

shelbi.77
Člen
Registrovaný: 18-08-2008
Příspěvky: 1

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

Jenom doplním že místo silikagelu ( který se musí časem vysoušet ) lze použít i obyčejnou rýži, ta totiž také do sebe stahuje okolní vlkost a časem se jednoduše vyhodí a dá se druhá.

Offline

 

#16 11-09-2009 22:13:33

JJ
Člen
Registrovaný: 25-04-2009
Příspěvky: 13

Re: Kolísání teploty při přesoušení elektrod

shelbi.77 napsal(a):

Jenom doplním že místo silikagelu ( který se musí časem vysoušet ) lze použít i obyčejnou rýži, ta totiž také do sebe stahuje okolní vlkost a časem se jednoduše vyhodí a dá se druhá.

To je dobrý .. a LEVNÝ!!!!!  smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče