SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 17-07-2017 12:59:32

TomasR
Člen
Registrovaný: 19-08-2016
Příspěvky: 30

Re: Aky kabel na predlzovak?

Zdenek11 napsal(a):

Pro kabel CYKY 1,5mm2 se třemi zatíženými žilami, uloženým v tepelně-izolačním loži mi vychází pro jistič B maximální hodnota jističe pouze 10A !
Pro CYKY 1,5mm2 se dvěma zatíženými žilami, uloženým pod omítkou nebo na vzduchu je to pak 13A.
Nepředpokládám, že by byl kabel v trubce, normálně se takhle neukládá. A jestli to pod zateplení opravdu natahoval elektrikář, tak to se mu vážně něco povedlo!

Toto mohu potvrdit, donutilo mě to si opět nainstalovat Sirch.  Uložení kabelu do izolace je zde limirujícím faktorem. Z hlediska oteplení kabelu vyhovuje maximálně 10A jištění. Tady nelze provést obvyklý upgrade z 10 na 13A který snesou kabely v omítce nebo na vzduchu.
Škoda že jsme se nedozvěděli délku kabelu. Na základě délky by bylo možno změnit charakteristiku jističe z B na D. Ovšem tohle bych nechal na elektrikáři který zhodnotí situaci přímo na místě.
Napájet prostor bývalé mototechny kabelem 5x1,5 je opravdu šetření na nesprávném místě, nicméně neznáme detaily průběhu realizace. Osobně jsem dělal i větší "odrby" na základě přímé žádosti investora.
Nezbývá než vyzkoušet co stávající instalace vydrží. Tipuji že 2mm elektroda půjde v pohodě, možná i 2,5mm. Nejnovější Transpokety mají možnost nastavení jištění přívodu. Nebyl by to důvod k pořízení špičkového MMA invertoru? :-) Fyziku to neobelže, ale mohlo by to pomoci. Detaily neznám.

Offline

 

#52 17-07-2017 13:43:14

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Aky kabel na predlzovak?

TomasR napsal(a):

..Škoda že jsme se nedozvěděli délku kabelu. Na základě délky by bylo možno změnit charakteristiku jističe z B na D...

Já osobně bych změnu charakteristiky v tomto konkrétním případě raději neuvažoval vůbec. Už i jistič 10A s char. C dovolí po dobu 1 sek odběr 10x násobek In, tj. 100A. V případě krajního využití této charateristiky (např. výkonný kompresor s neúměrně malou nádrží = často spouštěný) by mohl v teplých dnech zadělat na problém. A na velikost svařovacího proudu změna charakteristiky mít vliv nebude. Jediné technicky správné řešení by bylo kabel (třeba časem) vyměnit za nový, alespoň 5x4 mm2.

Editoval Zdenek11 (17-07-2017 13:48:54)

Offline

 

#53 17-07-2017 13:55:29

lada
Člen
Registrovaný: 28-09-2007
Příspěvky: 13

Re: Aky kabel na predlzovak?

Nebo pouzivat 3fazove spotrebice. - Svarecka, kompresor se delaji v cenove hladine 1fazovych

Offline

 

#54 17-07-2017 16:31:44

TomasR
Člen
Registrovaný: 19-08-2016
Příspěvky: 30

Re: Aky kabel na predlzovak?

Zdenek11 napsal(a):

TomasR napsal(a):

..Škoda že jsme se nedozvěděli délku kabelu. Na základě délky by bylo možno změnit charakteristiku jističe z B na D...

Já osobně bych změnu charakteristiky v tomto konkrétním případě raději neuvažoval vůbec. Už i jistič 10A s char. C dovolí po dobu 1 sek odběr 10x násobek In, tj. 100A. V případě krajního využití této charateristiky (např. výkonný kompresor s neúměrně malou nádrží = často spouštěný) by mohl v teplých dnech zadělat na problém. A na velikost svařovacího proudu změna charakteristiky mít vliv nebude. Jediné technicky správné řešení by bylo kabel (třeba časem) vyměnit za nový, alespoň 5x4 mm2.

Změna charakteristiky jističe je sice zoufalá, ale nyní jediná legální změna. Ovšem to nelze provést bez stanovení impedance vedení - tedy elektrikář na místě. Vložil jsem do Sichru mou představu o instalaci a bylo to OK, ale to byla jen má představa.
Také si myslím že invertor tvrdší charakteristiku nepozná. "Zkratový proud" odebere pouze při připojení k síti kdy se nabíjí kondenzátory.

Pracovat v dílně jištěné 3x10A musí být opruz. Možná to jde pro nenáročného kutila. Označit zásuvky podle fází ze kterých jsou napájeny a pak připojovat vrtačku, brusku etc. podle klíče jak a co používám souběžně. Párkrát to vypadne, člověk se nas... a pak se to přeseká třeba přes kuchyň.

Offline

 

#55 18-07-2017 09:50:18

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Aky kabel na predlzovak?

No, měly by být dostupné nějaké grafy spínacích charakteristik.
Jestli charakteristika C umožní po dobu sekundy stonásobek ku základu 10 A, na 10 sekund to bude třeba 1,5 - dvojnásobek, 15 - 20 Ampér, , na 100 sekund třeba 1,3 - 1,5 násobek, 13 - 15 Ampér.....
Neboli pokud se bude svařovat po kouskách, umožní změna charakteristiky jističe využít větší proud.
Otázka je, jak přesně moc, jestli to je poznatelné, ty čísla jsem jen tak nahodil odhadem.

A asi by to byl velký opruz takhle svařovat, hlídat spoustu věcí kolem kvality svařování plus navíc k tomu ještě čas, aby to nevyhazovalo jistič.
A navíc pokud se to bude využívat na hraně a jistič bude často vypadávat, vznikne další opruz tím, že se jistič třeba už za půl roku vyhřeje a bude spínat při menších proudech.

Offline

 

#56 18-07-2017 10:07:16

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Aky kabel na predlzovak?

Ta změna charakteristiky: chtěl jsem změnit z B na C v garáži a neprošlo to, že do nevýrobních prostor nelze. Chtěl jsem 16A což by mi stačilo, jen blbý náběhový proud kompresoru to vyhazoval. Jistič typu C by to jistil, takže jsem musel jít na 25A v B.

Offline

 

#57 18-07-2017 12:17:57

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Aky kabel na predlzovak?

Charakteristiky jističů B, C, D - rozdíl je v elektromagnetické spoušti (rozběh), tepelná je stejná, takže nad 10s je to jedno, záleží taky, jestli na jistič svítí slunce, nebo hřeje i ten sousední (teplota prostředí), i mezi jističi se stejnou charakteristikou jsou rozdíly – určitý rozsah daný přesností nastavení. Charakteristiky jsou dostupné v katalozích výrobců nebo prodejců, podobně jako vlastnosti tranzistorů aj.
např. http://www.ceha-kdc.cz/eshop/cat/15/15-02-092-21060.pdf

Offline

 

#58 18-07-2017 12:56:52

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Aky kabel na predlzovak?

zmena charakteristiky istica by v tomto konkretnom pripade nemala zmysel,neni tam motor ani trafo ktore pri zapnuti zeru x-krat vacsi prud,mozno by bolo riesenim to co navrhol "lada" prejst z 1f spotrebica na 3f ale do buducnosti treba pouvazovat nad inym kablom

Offline

 

#59 18-07-2017 13:47:22

TomasR
Člen
Registrovaný: 19-08-2016
Příspěvky: 30

Re: Aky kabel na predlzovak?

Například křivka jističe 10C se kompletně schová pod 25B. Tedy v případě nadproudu vypadne dříve ten 10C. Na druhou stranu tam moc místa není, takže výrobní tolerance můžou způsobit že tomu bude naopak (z praxe víme, že letitý jistič může vypadnout i když průvan práskne dveřma).
Nepleťte si to se zkratem! Zkratové proudy se pohybují v řádech kA a tam selektivita moc nefunguje, většinou vybaví všechny jističe v řadě. Záleží na impedanci smyčky. Pokud máte krátká vedení mezi jističi a trafo 22/0.4 za barákem jako já, tak každý zkrat znamená solidní blesk a tmu.

Offline

 

#60 18-07-2017 13:55:50

TomasR
Člen
Registrovaný: 19-08-2016
Příspěvky: 30

Re: Aky kabel na predlzovak?

peprnik napsal(a):

Ta změna charakteristiky: chtěl jsem změnit z B na C v garáži a neprošlo to, že do nevýrobních prostor nelze. Chtěl jsem 16A což by mi stačilo, jen blbý náběhový proud kompresoru to vyhazoval. Jistič typu C by to jistil, takže jsem musel jít na 25A v B.

Tohle záleží čistě na distributorovi, ale neznám nikoho kdo by měl na baráku hlavní jistič jiný než B. Ovšem co si dáte jako podružný jistič závisí jen na vás, to toho vám distributor nekecá. Zatím jsem nepotkal revizáka který by ne-selektivitu jištění pokládal za překážku ke kladné revizi. Řemeslo sice pláče, ale stále je to bezpečné.

Offline

 

#61 18-07-2017 18:05:46

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Aky kabel na predlzovak?

Bylo by dobré, zmínit se i o tom, že ne vždy je možno mít v objektu zásuvky jištěné 16A s char. B, nebo 10A s char. C nebo D, i když je přívod do objektu měď o průřezu 10mm² a k zásuvce 2,5 nebo dokonce 4 mm².
Protože např samoty nebo chatové osady mohou být připojeny dlouhým a tenkým vedení na sloupech. Pak vyjde impedanční smyčka moc vysoká. Platí, že spotřebič napájený ze zásuvky musí být při zkratu odpojen do 0,4s. Z charakteristik jističů je vidět, (bere se nejpomalejší možnost) že pro chakteristiku B je to 5 násobek jmenovitého proudu (16A-B tedy  minimálně 80A, pro 10A-B pak stačí minimálně 50A), ale pro char C je to už 10 násobek, takže jistič 16A-C vypne v požadovaném čase při zkratovém proudu   minimálně 160A. Pro D to je 20 násobek jmenovitého proudu.
Dříve tedy stačila impedanční smyčka pro zásuvku s jištěním 16A-B     230V/80A=2,88Ω
Dnes ale impedance smyčky musí být ještě nižší, protože od roku, tuším 2000, byly zavedeny koeficienty (snížení napětí a zvýšení impedance vlivem oteplení), takže vypočet je složitější.

Offline

 

#62 19-07-2017 10:04:07

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Aky kabel na predlzovak?

Pro zajímavost, jakou charakteristiku mají klasické tavné pojistky? Třeba 25A (modrý terčík).

Offline

 

#63 19-07-2017 10:40:53

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Aky kabel na predlzovak?

Radime, nevím, jestli je to odborný dotaz nebo jen akademická otázka, ale po zadání slovního spojení do vyhledávače ti to během desetin sekundy najde všechny možné charakteristiky různých pojistek. Nebo jsi je chtěl vyhledat od nás a sem pak jen vložit výsledky?
Edit.: abych nebyl tak strohý - "klasické", nejčastěji používané pojistky (i v domácnostech) jsou trubičkové, závitové a válcové. Mají charakteristiky značené T, M, F, FF, gG, gL, aM, staré bývaly ještě S, popř. i symbol šneka. Každá charakteristika je jiná a dá se v případě zájmu vyhledat na Google.

Editoval Zdenek11 (19-07-2017 13:43:02)

Offline

 

#64 19-07-2017 11:05:58

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Aky kabel na predlzovak?

Tavné pojistky 25A mají žlutý terčík, modré jsou 20A,  a záleží jakou charakteristiku použijete. Ty co na sobě mají natištěného šneka mají charakteristiku T, čili tzv. "pomalé", bez tohoto označení se jedná obvykle o char. podobnou jako mají jističe řady B.

Offline

 

#65 19-07-2017 13:30:19

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Aky kabel na predlzovak?

Radim napsal(a):

Pro zajímavost, jakou charakteristiku mají klasické tavné pojistky? Třeba 25A (modrý terčík).

Nevím, zatím jsem neviděl.  Jestli je to čína, tak je charakteristika dost nejistá. Barva neodpovídá ani automobilovým pojistkám, pokud byly koupeny v ČR tak reklamovat jako zmetek. Jaké mají pojistky třeba v Bangladéši, vůbec netuším.
Neřekl bych, že by to byla nějaká výhra, vyměnit jističe za pojistky, snad jen tam jdou snadněji hřebíky. Ale zase “ …kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky…“.

Offline

 

#66 19-07-2017 14:36:24

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Aky kabel na predlzovak?

Protože pojistky omezují, na rozdíl od jističe zkratový proud, některé pochybné značky nejdou nahodit po prvním zkratu. U pojistek se výměna za spálenou předpokládá, kdo má doma připraveny jističe na výměnu?

Offline

 

#67 19-07-2017 16:54:33

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Aky kabel na predlzovak?

Já mám v regálu plnou bednu jističů. Tchánovi jsem dal tak půl igelitové tašky závitových pojistek na různé proudy, když jsem přijel za půl roku k němu dělat odpad, el. kladivo jen cvrnklo a pojistka v háji, stejně nenašel ani jednu pojistku, takže  to zase udělal tak jako vždy předtím, odpočítal drátky z připravené  licny a dal je do pojistky a je to tam už nejmíň 10let. Ty pojistky jsem tam dodnes nenašel. Teď už tam jezdíme jen sekat trávu s benzínkama.

Offline

 

#68 19-07-2017 20:54:33

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Aky kabel na predlzovak?

Pojistka má jedinou nevýhodu, vyžaduje spolehlivou, nejlépe odbornou obsluhu, proto se dnes dává přednost jističům.  Jinak vlastnosti pojistek z elektrického hlediska jsou lepší než u jističů.

Opravování pojistek pomocí "chlupů" z licny je nebezpečný nešvar, který stále ještě nevymřel. Tavný drátek pojistky je z úplně jiných materiálů, než měd z jakéhokoliv vodiče, počítání drátků z licny je také nesmysl. Každý průřez má jiný počet drátků, navíc se může lišit mezi výrobci a různými typy vodičů podle provedení a určení. Další chybou je, že ve většině případů není do opravených pojistek nasypán zpět zhášecí písek, což může v některých případech vést až k explozi pojistkové vložky.

Offline

 

#69 19-07-2017 21:10:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Aky kabel na predlzovak?

Šroubovací pojistky jsou ty klasické porcelánové, co se dávaly do šroubovacích krytů se sklíčkem, aby bylo přes sklo vidět, na jaký proud jsou? Případně bez sklíčka, aby se bez šroubování dalo zkoušečkou zjistit, jestli je pojistka v pořádku nebo není?
A v Google mě jejich charakteristiku jaksi nenapadlo hledat, protože ty pojistky jsou nejblíž tak z roku 1970. Ale klidně mohou být ještě z První republiky před válkou, protože starou elektroinstalaci v té části baráku, která se za socíku nepředělávala, mám dělanou ještě měděnými dráty v kaučukovém obalu opleteném plátnem a zřejmě s nimi se dělala i pojistková skříňka. Rozvodné závody jen měnili hodiny za nové aktuální, ostatní zůstávalo tak. V té části, kde se předělávala, je dělaná už novějším materiálem, hliníkem v PVC izolaci.

U tavných pojistek a šroubovacích jističů podle mne byla ještě další  "nevýhoda". Totiž když se z nějakého důvodu připojil příliš výkonný spotřebič, který pojistky vyhazoval, velice často se to řešilo tak, že se tam prostě zašroubovala silnější pojistka. Na přechodnou dobu, v horším případě natrvalo.

Editoval Radim (19-07-2017 21:15:53)

Offline

 

#70 19-07-2017 22:00:50

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Aky kabel na predlzovak?

Jak píšeš Radime. Velice často se to řešilo tak, že v tělese pojistky s už dávno vysypaným křemičitým pískem se vyměnil hřebík za silnější hřebík. Přechodná doba v nejhorším (nebylo jich málo) případě trvala od doby úpravy pojistky až po dobu zkoumání spáleniště a hledání důvodu vzniku požáru vyšetřovatelem z hasičského záchranného sboru. ,,Znalci a odborníci,, věděli a měli odzkoušeno, že lze náhradně používat měděné drátky z rozpletené lícny, přičemž jeden drátek snese 6 A = světelné okruhy, dva drátky 12 A = běžný zásuvkový okruh, tři drátky = zásuvky dílna/garáž, celá lícna = praktický nácvik požárního poplachu spojený s evakuací objektu.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#71 19-07-2017 23:11:53

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Aky kabel na predlzovak?

Klasická stará hlavice na pojistce- nebylo nutno sundávat sklíčko, pokud byl na patici kryt, stačilo se dotknout šroubku vedle hlavice, druhý konec vadasky do dírky v nulovacím můstku nebo na šínu nebo kostru rozvaděče.
Welda - ano počet drátků sedí.
VašekP - ano, dnes má každá licna jiný průřez drátků, ale dřív tolik druhů nebylo a dráty se braly pokaždé ze stejné, už vyzkoušené.
Pochopitelně oprava pojistek představuje jisté nebezpečí, proto jsem taky tchánovi dal dost pojistek, že by to vydrželo celé vesnici na min. 10let.

Offline

 

#72 19-07-2017 23:34:53

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Aky kabel na predlzovak?

Radim napsal(a):

Šroubovací pojistky jsou ty klasické porcelánové, co se dávaly do šroubovacích krytů se sklíčkem, aby bylo přes sklo vidět, na jaký proud jsou? Případně bez sklíčka, aby se bez šroubování dalo zkoušečkou zjistit, jestli je pojistka v pořádku nebo není?
A v Google mě jejich charakteristiku jaksi nenapadlo hledat, protože ty pojistky jsou nejblíž tak z roku 1970.

U tavných pojistek a šroubovacích jističů podle mne byla ještě další  "nevýhoda". Totiž když se z nějakého důvodu připojil příliš výkonný spotřebič, který pojistky vyhazoval, velice často se to řešilo tak, že se tam prostě zašroubovala silnější pojistka. Na přechodnou dobu, v horším případě natrvalo.

Závitové pojistky E 27 a E33 se stále používají a seženou se i nové patrony,  běžně se montovaly na některé obvody ještě dlouho po roce 1970.

S použitím silnější pojistky to také není tak jednoduché. Pokud je instalace provedena správně a nikdo do ní nezasahoval, tak v každém pojistkovém spodku je vymezovací dotyk, který má barvu stejnou jako kontrolní terčík na požadované pojistce a ten znemožní použití silnější pojistky velmi jednoduše, ona se tam prostě nevejde. Krčky pojistek jsou odstupňovány tak, že 6A je nejslabší, postupně průměr narůstá a 25A je nejsilnější. Stejně tak je to použito u E33 rozsah 35 až 63A. Také v určité době hodně používané automatické pojistky (jistič, který šel našroubovat místo pojistky do poj. spodku) toto opatření používaly, takže ani tam nešlo zvýšit jistění pouhou výměnou jistícího prvku.  Pokud někdo dotyk rozbije a nechá tam z něho jen středový šroubek, nebo ho případně demontuje a podloží pojistku mincemi, tak je to hovězí kastrát. Proto ve svém předcházejícím příspěvku píši, že pojistky potřebují odbornou obsluhu.

Barevné značení pojistek E27: (stejný barevný systém se používá u páček jističů)


6A  - zelená
10A - červená
16A - šedá
20A - modrá
25A - žlutá

Pro Weldu: Je vidět, že jsi můj příspěvek moc dobře nečetl, nebo ses nad ním nezamyslel. Přesně ten návod o počtu drátků do pojistky by tady neměl být. Pro ty, co to ještě neznají, dobrý návod, jak si přivodit úraz a podpálit dům.  Mohl bych ti ukázat drátek, který je také z licny a přehoří asi tak při 50 - 60A. Viděl jsem také škody, které způsobila exploze pojistky bez zhášecího písku, byly srovnatelné s výbuchem vojenského obranného granátu (litinové vajíčko). Stačila k tomu mimo neodborně opravené pojistky také velmi malá hodnota vnitřního odporu sítě, dům byl hned vedle trafostanice. Naštěstí nedošlo k žádnému úrazu.

Offline

 

#73 20-07-2017 00:04:06

hrmil
Člen
Registrovaný: 07-01-2013
Příspěvky: 276

Re: Aky kabel na predlzovak?

Podľa mňa je tam sklíčko aj preto aby obsluha neprišla o zrak,nielen preto aby sa zistilo vizuálne či je patrona dobrá alebo nie.Z mojej praxe:stáva sa že terčík nevystrelí,ale poistka je prerušená.Laik bez znalosti a možnosti merania je presvedčený že poistka je dobrá.
Inak súhlas s pt.kbely aj s VašekP.

Offline

 

#74 20-07-2017 08:49:24

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Aky kabel na predlzovak?

Primární funkcí sklíčka je zajištění ochrany před dotykem.
To, že terčík nevystřelí, se občas stane. Ve většině případů je to tehdy, když se pojistka nedostatečně dotáhne a na kontaktu se při velkém zatížení otepluje. Nebezpečné to příliš není, konstrukce je z keramiky, ale časem se vyhřeje pružinka, která má terčík vystřelit a tím přestane plnit svou funkci.
Edit.: jak už tady psal VašekP, pojistky jak závitové, tak hlavně válcové se stále zcela běžně používají v průmyslových rozvodech - jejich funkcí je omezení dynamických zkratových proudů.

Editoval Zdenek11 (20-07-2017 09:19:45)

Offline

 

#75 20-07-2017 13:13:01

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Aky kabel na predlzovak?

Děkuji za vyjasnění.
Rozhodně se čas a všelijaké používání na těch pojistkách podepsalo, ale zatím to funguje bez problémů a podle všeho to ještě nějakou dobu fungovat bude muset.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče