SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-12-2013 17:10:29

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Zušlechtění hliníku po svařování

Dobrý večer.
Svařoval jsem Tigem hliník AlMg3  a po svaření má daleko menší pevnost.Dá se tento materiál po svaření zakalit?
Svařoval jsem koutový svar síla mat. 2 mm ,je to dost v kraji a potřeboval jsem udělat co nejužší housenku což se moc nedařilo.Elektroda 2,4 mm 15l/ min
60 A zkoušel jsem balance ,ale nic  moc.Můj názor je asi elektrodu 1,6mm.
Podle vzorku který jsem měl jsem měl hodně rozlité,na vzorku to bylo studenší ale pěkný svár.
Můžete poradit?
                                díky za každý příspěvek  Emil

Offline

 

#2 28-12-2013 17:25:08

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Umělé stárnutí - ohřev na 120-150°C s výdrží ca. 10-12 hod.
Nebo při nižší teplotě delší dobu - až několik dnů.
Nicméně je třeba si uvědomit, že i když dojde k výraznému zvýšení pevnosti, nedosáhne tato nikdy pevnosti základního, tj. tvářeného materiálu.
S tím je třeba počítat při umístění a dimenzování svarů.

Offline

 

#3 29-12-2013 13:43:31

Pokusník
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 11-12-2010
Příspěvky: 105

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Zdravím, je možné použít elektrickou keramickou pec, na toto tepelné zpracování, nebo je potřeba mít při tom speciální atmosféru?

Offline

 

#4 06-01-2014 21:32:09

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Pokusník napsal(a):

Zdravím, je možné použít elektrickou keramickou pec, na toto tepelné zpracování, nebo je potřeba mít při tom speciální atmosféru?

Mohu použít kuchynskou troubu v která se používá k pečení potravin.Mám strach jestli při ohřevu 150st. se neuvolní nějaké škodliviny a trouba bude znehodnocena.
                             dík

Offline

 

#5 07-01-2014 09:03:46

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

prv boli hlinikove plechy na pecenie bezne a nikoho to extra nejedovalo co sa s nich uvolnuje...na akekolvek experimenty je lepsie pouzit vyradenu trubu,tych je v zbernych dvoroch za tatrovky

Offline

 

#6 07-01-2014 09:16:55

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Vím, že o škodlivosti hliníkového nádobí se napsalo hodně, ale jedná se pouze o hliník, který se přímo sní. Rozpouští se v kyselinách obsažených v jídle a seškrabuje se např. lžící. Jinak to slavné titanové nádobí je hliníkové, a má pouze povlak na místě, kde přichází do styku potravinami. Takže žádná speciální atmosféra, ani se neznehodnotí trouba. Doma pečeme maso v hliníkovém pekáčku a trouba ani pekáček se za min. 16 let nerozpadl. V Globusu si taky můžete koupit sekanou v jednorázové hliníkové vaničce, a peče se při vyšší teplotě než 150°C. Jiná věc je ale spotřeba elektřiny, protože trouby mají odvětrávání a tepelná izolace taky není nejlepší.

Offline

 

#7 16-01-2014 12:25:19

Roliam
Člen
Registrovaný: 16-01-2014
Příspěvky: 3

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

JardaK napsal(a):

Umělé stárnutí - ohřev na 120-150°C s výdrží ca. 10-12 hod.
Nebo při nižší teplotě delší dobu - až několik dnů.
Nicméně je třeba si uvědomit, že i když dojde k výraznému zvýšení pevnosti, nedosáhne tato nikdy pevnosti základního, tj. tvářeného materiálu.
S tím je třeba počítat při umístění a dimenzování svarů.

Nechci se nijak přít s odborníkem Vašich kvalit. Ale trošku mě zarazilo chtít slitinu Al - Mg vytvrzovat, obecně se díky nízké efektivitě vytvrzování tepelně nezpracovává (max. žíhá), u této slitiny ač má jistou částečnou rozpustnost Mg v Al v tuhém stavu, tak se vytvrzováním nedosáhne výrazného zvýšení mech. vlastností. Jedinou možností je tváření za studena. Navíc bez předchozího rozpouštěcího žíhání a rychlého ochlazení (na "uchování" přesyceného tuhého roztoku, aby mohlo následně dojít k precipitaci) nebude mít umělé stárnutí požadovaný efekt. Říkám nechci se přít, jen by mě zajímalo jestli tam nepůsobí nějaký jiný fenomén o kterém nevím. Osobně se zabývám spíše plazmovými technologiemi a tepelným zpracováním spíš okrajově, tak kdyžtak omluvte mou neznalost.

Offline

 

#8 16-01-2014 17:34:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Roliam napsal(a):

JardaK napsal(a):

Umělé stárnutí - ohřev na 120-150°C s výdrží ca. 10-12 hod.
Nebo při nižší teplotě delší dobu - až několik dnů.
Nicméně je třeba si uvědomit, že i když dojde k výraznému zvýšení pevnosti, nedosáhne tato nikdy pevnosti základního, tj. tvářeného materiálu.
S tím je třeba počítat při umístění a dimenzování svarů.

Nechci se nijak přít s odborníkem Vašich kvalit. Ale trošku mě zarazilo chtít slitinu Al - Mg vytvrzovat, obecně se díky nízké efektivitě vytvrzování tepelně nezpracovává (max. žíhá), u této slitiny ač má jistou částečnou rozpustnost Mg v Al v tuhém stavu, tak se vytvrzováním nedosáhne výrazného zvýšení mech. vlastností. Jedinou možností je tváření za studena. Navíc bez předchozího rozpouštěcího žíhání a rychlého ochlazení (na "uchování" přesyceného tuhého roztoku, aby mohlo následně dojít k precipitaci) nebude mít umělé stárnutí požadovaný efekt. Říkám nechci se přít, jen by mě zajímalo jestli tam nepůsobí nějaký jiný fenomén o kterém nevím. Osobně se zabývám spíše plazmovými technologiemi a tepelným zpracováním spíš okrajově, tak kdyžtak omluvte mou neznalost.

Ale vždyť pan JardaK zde nepíše o vytvrzování, nýbrž o umělém stárnutí, což je v naprostém pořádku. A vlastně potvrzuje to, o čem zde zmiňujete - že se tímto způsobem nikdy nedosáhne originální pevnosti materiálu před svařováním.
Pokud čtete english, tady je něco k tomu:

http://www.keytometals.com/page.aspx?ID … n&NM=7

http://www.keytometals.com/article39.htm

Offline

 

#9 16-01-2014 18:47:51

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Frank odpověděl za mě. Děkuji
A přít se klidně můžete smile Nemám tak perfektně nastudovánu teorii a rád se přiučím.

Offline

 

#10 16-01-2014 20:50:16

Roliam
Člen
Registrovaný: 16-01-2014
Příspěvky: 3

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

JardaK napsal(a):

Frank odpověděl za mě. Děkuji
A přít se klidně můžete smile Nemám tak perfektně nastudovánu teorii a rád se přiučím.

No zase to tak perfektně nastudované nemám... smile Jak jsem psal zabývám se hlavně plazmou (PVD povlaky, stříkání a SPS) tepelné zpracování mě spíš baví a dělám ho okrajově...

A díky Frankovi za pěkné odkazy na podklady (těch není nikdy dost)... Já se právě vždy setkal s tím že stárnutí (umělé/přirozené) je součástí vytvrzování. Bez toho rozpouštěcího žíhání (viz níže) mi právě nedává smysl, jak tam dojde k tomu zvýšení mech. vlastností (zpevnění)...

Jen mi šlo o to, že pokud mám sekundární fázi (AlXMgY nebo např. Al2Cu v systému Al-Cu) vyloučenou na hranicích zrn kam se normálně při pomalém tuhnutí vyloučí, a ne rozpuštěnou v matrici (přesycený tuhý roztok) po rozpouštěcím žíhání a rychlém ochlazení, tak pak precipitace do druhé fáze do matrice (a tím zpevnění) bude minimální. Co si pamatuji tak problém se systémem Al-Mg (bez dalších legur Si nebo Cu, pak je to jiná) je že velmi těžko tvoří rovnovážný precipitát a tím je téměř tepelně nezpracovatelná, ale to je jen teorie wink Jestli je praxí ozkoušeno, že takhle lze odstranit odpevnění po svařování AlMg3 a podobných, tak jsem rád že jsem se zase dozvěděl něco nového smile

Editoval Roliam (16-01-2014 21:03:26)

Offline

 

#11 17-01-2014 15:53:04

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Teď jsou tu pomíchány dvě věci. Vytvrzení AlMg slitin a pevnost spoje. Samozřejmě vytvrzení AlMg3 nebo AlMg5 zde popsaným mechanismem není takové, jako vytvrzení jiných druhů hliníku ať již úplným tepelným zpracováním, nebo jen umělým stárnutím. Nicméně rozdíl v pevnosti tu je a rozhodně ne zanedbatelný.
Co se týče pevnosti spoje a ne jen svarového kovu, je ten rozdíl markantnější, protože musíte zahrnout i nenatavenou, ale tepelně ovlivněnou oblast, kde lze předpokládat právě její přežíhání.
Proto nižší pevnost svarového kovu je třeba řešit dimenzováním (velikost a typ svaru) a pokud možno i vhodným umístěním svaru a celkovou pevnost spoje navíc třeba tím umělým stárnutím.

Roliam napsal(a):

JardaK napsal(a):

Frank odpověděl za mě. Děkuji
A přít se klidně můžete smile Nemám tak perfektně nastudovánu teorii a rád se přiučím.

No zase to tak perfektně nastudované nemám... smile Jak jsem psal zabývám se hlavně plazmou (PVD povlaky, stříkání a SPS) tepelné zpracování mě spíš baví a dělám ho okrajově...

A díky Frankovi za pěkné odkazy na podklady (těch není nikdy dost)... Já se právě vždy setkal s tím že stárnutí (umělé/přirozené) je součástí vytvrzování. Bez toho rozpouštěcího žíhání (viz níže) mi právě nedává smysl, jak tam dojde k tomu zvýšení mech. vlastností (zpevnění)...

Jen mi šlo o to, že pokud mám sekundární fázi (AlXMgY nebo např. Al2Cu v systému Al-Cu) vyloučenou na hranicích zrn kam se normálně při pomalém tuhnutí vyloučí, a ne rozpuštěnou v matrici (přesycený tuhý roztok) po rozpouštěcím žíhání a rychlém ochlazení, tak pak precipitace do druhé fáze do matrice (a tím zpevnění) bude minimální. Co si pamatuji tak problém se systémem Al-Mg (bez dalších legur Si nebo Cu, pak je to jiná) je že velmi těžko tvoří rovnovážný precipitát a tím je téměř tepelně nezpracovatelná, ale to je jen teorie wink Jestli je praxí ozkoušeno, že takhle lze odstranit odpevnění po svařování AlMg3 a podobných, tak jsem rád že jsem se zase dozvěděl něco nového smile

Offline

 

#12 18-01-2014 13:55:15

Roliam
Člen
Registrovaný: 16-01-2014
Příspěvky: 3

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

JardaK napsal(a):

Teď jsou tu pomíchány dvě věci. Vytvrzení AlMg slitin a pevnost spoje. Samozřejmě vytvrzení AlMg3 nebo AlMg5 zde popsaným mechanismem není takové, jako vytvrzení jiných druhů hliníku ať již úplným tepelným zpracováním, nebo jen umělým stárnutím. Nicméně rozdíl v pevnosti tu je a rozhodně ne zanedbatelný.
Co se týče pevnosti spoje a ne jen svarového kovu, je ten rozdíl markantnější, protože musíte zahrnout i nenatavenou, ale tepelně ovlivněnou oblast, kde lze předpokládat právě její přežíhání.
Proto nižší pevnost svarového kovu je třeba řešit dimenzováním (velikost a typ svaru) a pokud možno i vhodným umístěním svaru a celkovou pevnost spoje navíc třeba tím umělým stárnutím.

Děkuji už jsme se domluvili jak to oba myslíme wink Teď jenom položím ještě možná lehce laickou otázku, vzhledem ke snížení pevnosti v oblasti svaru a TOO, co použít PM s malým přídavkem Cu nebo Si (jinak vím, že AlMg se svařují materiálem stejného chemického složení) které by měly lepší reakci na TZ a při troše laborování by dalo vyladit tak aby mechanické vlastnosti celé soustavy byly lepší, ale nevím jak by takový svar dopadl. Ale říkám to spíš tak filozofuju po sobotním obědě nad sklenicí piva smile

Offline

 

#13 18-01-2014 20:19:46

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Zušlechtění hliníku po svařování

Přídavný materiál pro slitiny hliníku legovaný mědí neznám. Naopak vím, že vytvrditelné slitiny s obsahem Cu jsou velmi problematické na svařování a je třeba počítat s určitým procentem vad.
Pokud jde o AlSi, tak třeba slitina AlSi5 je naprosto výborná. Má velmi dobrou smáčivost, velmi dobře se s ní svařují i kombinace různých slitin hliníku mezi sebou, je vhodná i když např. nevíte, co se bude svařovat. Má sice o 25-50% nižší pevnost a oproti třeba AlMg5 i malinko nižší tažnost, přesto je ale např. pro vytvrditelné slitiny hliníku vhodnější. Díky mechanismu tuhnutí je totiž podstatně vyšší odolnost vzniku trhlin. A trhliny zrovna např. u některých Cu legovaných slitin nelze vyloučit, jen snížit jejich množství. Takže použít např. vysoce jakostní a dvakrát tak pevnou slitinu AlMg4,5MnZr, když pevnosti původního materiálu stejně nedosáhneme a budeme mít vyšší procento vad, nebo navrhneme svar jiné velikosti, tvaru, umístíme ho do méně namáhaného místa a použijeme obyčejnou AlSi5?
Znovu upozorňuji, že se bavíme o vytvrditelných a obtížně svařitelných slitinách, ne obecně. Pokud je dobře svařitelný materiál a stejnorodý přídavný materiál, je to ideální řešení.
Ale to je také "filozofování". Vhodné pro výrobní firmu, kde konstruktér a technolog vše zváží, dvě, tři varianty zkusí, atd., atd.
Pro naprostou většinu případů na tomto serveru, ale i na údržbách firem, v opravárenských dílnách atd. je ale užitečnější říct: předehřejte to na 150°C, AlSi5 udělejte pořádný kouťák, dejte to do trouby na 150°C přes noc, nic lepšího stejně nevymyslíte smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče