SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-11-2013 13:15:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Úprava vačkového spínače pro softstart

Zdravím zdejší bastlíře . Jen pro vaši potěchu jsem se dal do popisu předělání vačkového přepínače pro potřebu softstartu . Pomocí nějakého měřáku si zjisti , při jaké poloze ovládacího knoflíku je který pár vývodů sepnut . Označ si polohu hřídele , nejlépe proti šipce na prvním výlisku u vybíhajícího hřidele . Opatrně odšroubuj stahovací šrouby vypínače . Odpadne ti spodní víčko . Z důvodu poztrácení dílů aretace se snaž při všech dalších operacích stlačovat jednotlivé segmenty k sobě . S celým blokem se jemně opři o hřídelku ze strany knoflíku a povystrč si ven konec hřídel se ségrovkou . Tu sundej . Pilníčkem opiluj otřepy okolí zápichu pro segerovku . Postupně opatrně stáhni segmenty dolů . Pozor na odskakující napružená "zdvihátka" . Po sundání pevné sekce demontuj vačky . Ještě před tím si označ tu plochu hřídelky pokračující od vstupu naproti té šipce . Tento bod si označ i číslem na vačky . Pro svářečky s dvěma dráty ze sítě vystačíš s 1 apůl sekcí -tři kontakty , pro komplet třífáz potřebuješ tři pakety . Z třeba 6-ti patráku uděláš i ten potřebný dvoupatrák pro KS . Nyní sundáš to víčko naproti hned ke knoflíku (pozor jsou v něm matky , které tam musíš , pokud během akce vypadnou , před konečnou montáží vložit ) .Místo toho víčka zakryj prostor prsty a pomalu postupně demontuj pružinky stavěcích prvků , potom vyber i ty . Nyní jsi se dostal k omezovacím dorazům . (Pokud byly již dříve u přepínače tři polohy , není třeba aretaci ani demontovat , jen opatrně položit , ještě lépe vrazit do igeliťáku , aby jsi se nestal účastníkem hry najdi mne .) Tyto dorazy nastav tak , aby měl přepínač právě tři možné polohy . Nyní se zamysli , jak máš položené vačky a jakým směrem se otáčí . Dvě vačky třeba v první sekci musí na první pootočení sepnout a zůstat sepnuté pro další pootočení . Vačky uprav odříznutím drátem pistolové páječky (já) , opiluj atd. , aby ozub zdvihátka zůstal u hřídelky a nezvedl se po dráhu obého přepnutí . Vačku musíš po tepelném oříznutí odhranit . No a sestava začíná sestavením aretačního zařízení . Do rohatky se vloží válečky (kuličky) a prostor se místo víčka přikryje prsty . Postupně se vloží pérka a to tak , že konce a začátky vinutí pružiny se natočí k bokům drážky pružinového prostoru . Tím se zabezpečí , že nemají pružinky tak velkou snahu vymezený prostor opustit .smile Po vložení všech elementů opatrně přiklop víčko a pro usnadnění další montáže otoč hřídelkou do polohy sepnutí všech segmentů . Nyní vložíš správně první dvě vačky a založíš první patro-kontaktní celek . Dbej na to , aby byly kontakty čepy dostrčeny ke dnu misky-patra a přiklop , následují další dvě vačky . Ty se nemusí upravovat . Vložíš jen tak , aby při této poloze přepínače byly kontakty (stačí jeden , druhý v patře může zůstat neobsazen) sepnuté . Namontuješ segrovku , hřídelku opatrně dotlačíš do patra na doraz , vložíš izolačky pro stahovací šrouby , přiklopíš dolním víčkem , stahovací šrouby mírně dotáhneš . Je vyděláno . Zapojíš např. dle vlákna http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3312  .

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1325_img_0361.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1325_img_0361-1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1325_img_0362.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1325_img_0364.jpg

Offline

 

#2 09-11-2013 12:51:00

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Úprava vačkového spínače pro softstart

Softspínač měkký start pro svářečky

Dobrý den
zaujal mne pěkný příspěvek kolegy BO BO BO. Berte můj příspěvek jako srovnání.

1. pro spínání WTU 200, UTA 200 je dobré /jak je v originále/ použít spínač VS 32 ne VS 16.
2. spínač origo ve svářečce potřebuje ještě jedno patro a tudíž jej musíte koupit pokud jej nemáte nebo???         
3. vačky jsou poměrně z měkkého materiálu, na jejich opracování záleží, jak spínač bude "chodit" a jak bude spolehlivý
4. určitá zručnost je namístě. Věřte, že pokud nemáte se spínačem /jeho skládáním/ zkušenosti, tak počítám tři až čtyři pokusy.   
5. popis trošku připomíná návod na JEŽKA V KLECInatočíš nejdelší osten ..... A JE TO.

Závěr - pokud vlastníte příslušný přepinač , nehledíte na čas ztrávený nad výrobou a vlastníte pájku, pilník, dávku trpělivosti a podaří-li se na poprvé vačky nezkazit a spínač bude dobře "chodit", potom by snad bylo možné uvažovat o rentabilitě výroby samo domo.

NEVLASTNÍTE-LI nic z výše uvedeného, potom:
a/ přepinač slabým odhadem 300 až 400,--Kč / ta cena je podle mne hodně nízko/
b/ čas ztrávený výrobou cca 3-4hod /pokud nemáte nějaké zkušenosti/
c/ v případě zničení vačky musíte sehnat vačku jinou a jak? snad koupí nového spínače?
d/ mařící odpor mně se podaří koupit 68ohmů 25W cca za 120,--Kč /nevím jak komu/

Závěr:  suma sumárum, když vyděláte v práci 100Kč/hod, potom na 700 až 900,--Kč Vás vyjde přepinač na UTA 200

Zda se vyplatí přepinač takto vyrobit, každý musí zvážit sám, kutit podle návodu BO BO BO bude senza zábava.

Vy ostatní můžete srovnat: http://www.svarecky.com/o-svareckach-mm … ednoduchy/
jen drobnost - to, co vidíte na uvedených stránkách není děláno na "koleně" /pilníkem/. Vše je s plnou zárukou!

Pro názornost jsem uvedle jen srovnání Soft start pro UTA 200, pro KS 250 se přepinač nehodí, neboť jako hlavní spinač je zde použit jistič.

S pozdravem Zdeště

P.S.
.... pokud někdo namítá, že všechno: přepinač, pájku, pilník, čas, že to všechno sežene u zaměstnavatele tedy v práci .....
potom je všechno jinak a mněl by se zamyslet nad příslovím:
                                                                             že s poctivostí ...............

Editoval zdeště (09-11-2013 12:59:44)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#3 10-11-2013 11:15:17

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Úprava vačkového spínače pro softstart

Jo zdeště zase naháním ovečky . Po zvládnutí činnosti netrvá tato akce nad čtrt hodiny , stavte se , ukážu . Celá ! Vypínač leží běžně ve sběrném dvoře úplně zdarma , nebo jsem kupoval na burze v Holicích po 30,-Kč . Opět se snaží ukecat tu svoji přemrštěnou cenu . Sám sem nikdy nic podobného nenapsal a nenapíše , protože musí prodat naivům předražený přepínač a ne někomu zdarma pomoci . Toto forum je jiné , než co znám ostatní , zde si servisáci otevřeně , včetně zdeštěho , honí zákazníky , to by jinde vedlo k okamžité exkomunikaci .

Offline

 

#4 10-11-2013 14:31:05

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Úprava vačkového spínače pro softstart

kto ma kutilske geny tak si to posklada...navod je myslim dostatocne podrobny aby to zvladlo 10/12 rocne decko,komu sa s tym nechce hrat tak si objedna daco hotove,napriklad od zdesteho

Offline

 

#5 10-11-2013 20:43:59

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Úprava vačkového spínače pro softstart

Soft start

Dobrý den BO BO BO,

rozumím, z Vašeho pohledu máte ve všech bodech obžaloby pravdu.
Na druhé straně: ať si dělá, kdo chce co je libo. Já toto vlákno nezaložil.
Bobobo, předvádíte tu zázračný návod a já navrhuji spolehlivé a bezpečné řešení.
Nikomu nenutím svůj ekonomický rozbor. Jen jsem realisticky věc popsal.
A pokud je někdo šikovný, nebo běhá po burze aby kutil vačky no prosím.
Já jen, že na trhu taková věc, profesionálně provedená, chybí, tak ten, kdo nechce bastlit a chce záruku potom je tu seriózní odkaz.
Všem přeji hodně zdaru při realizaci.

S pozdravem Zdeště

P.S.  BO BO BO  kdo tu co píše a v jaké kvalitě nechám na posouzení ostatních, koneckonců máme svobodu ..... .


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče