SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 03-07-2015 11:13:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Myslím, že základní problém "akce varok" je v nepochopení, případně pořádném neprostudování pracovní smlouvy firmy se zaměstnancem. Bohužel jen málo pracovníků přicházejících do firmy se ptá na všechny podmínky práce v dané firmě a tedy i na způsob získání peněz za svou práci. Naprostá většina firem dnes zaměstnává lidi v úkolovém systému buď skupinovém nebo individuálním. To znamená, že pracovník dostane jen tolik peněz, kolik si v úkole vydělá. Úkolové - tedy výkonnostní - parametry jsou pak určeny obvyklými firemními normami. Doplňkovou složku mzdy pak tvoří příplatky za splnění norem, případně prémie za dlouhodobé plnění úkolů v daném měsíci. Nezanedbatelnou částku pak tvoří různé benefity, jako např. stravenky, vstupenky do bazénu apod.
Navíc si každý musíme uvědomit, že dostáváme pracovní boty, montérky, někde i další části ošacení, ochranné pomůcky atd. Proto je taky obvyklé, že ve zkušební době si firma nového pracovníka pořádně "proklepne", a to nejen po pracovní stránce, ale i co se týká jeho osobnostních vlastností. Do těch patří třeba ochota vyhovět zaměstnavateli, komunikativnost, slušnost ke kolegům a nadřízeným, spolehlivost.
Takže každá změna zaměstnání s sebou nese určité riziko, že díky svým vlastnostem do dané firmy, do jejího obvyklého režimu nezapadneme. To ale neznamená, že by člověk neměl vyzkoušet co jeho naturelu a jeho schpnostem nejlépe vyhovuje.
A nakonec jeden příklad z minulého měsíce. Do firmy, kde pracuji, se hlásil nový svářeč. Ukázal jsem mu dílnu, naše svářeče, jejich hotovou i rozdělanou práci. Prohlásil sebevědomě, že tohle zvládne levou zadní. Pak jsme šli k panu majiteli firmy a prvním dotazem "pana svářeče" k němu bylo - kolik si vydělá, že má hypotéku atd. Pan majitel se ho zeptal proč má ve svých třiceti létech už deváté zaměstnání. Z toho jich bylo několik tříměsíčních. A dvakrát skoro dva roky na pracáku. Odpověď mě dostala do kolen, protože ho vždy propustili jenom kvůli tomu, že často marodil. Co myslíte, přijal ho šéf? Ne!!!

Editoval jirkati (03-07-2015 11:14:55)

Offline

 

#27 03-07-2015 13:18:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Ale podle Zákoníku Práce úkolové zaměstnání neexistuje. To je možné pouze při švarc systému , respektive najmutí na živnostňák.

Při klasickém zaměstnání jako zaměstnanec a na plný pracovní úvazek má zaměstnanec v pracovní smlouvě nebo v její příloze uveden hodinový plat, který podle počtu pracovních dnů v měsíco napevno určuje mzdu, kterou zaměstnanec za ten měsíc dostane. Klidně může po celý ten měsíc na dílně stát nebo sedět, pokud mu zaměstnavatel nepřidělí práci stejně jako makat od začátku směny do konce, příslušnou částku danou pracovní smlouvou má vždy zaručenou.  Pokud prokazatelně neporuší příkazy zaměstnavatele nebo příslušné řády a směrnice platné na pracovišti nebo neudělá škodu, kterou musí uhradit a nezavdá tak zaměstnavateli možnost mu vyměřit nějakou pokutu , strhnout náhradu škody nebo ho na hodinu propustit, ty peníze prostě dostat musí.

Jo něco jiného je třeba, pokud má ve smlouvě uvedenou mzdu třeba 90 Kč na hodinu. A pokud bude plnit úkoly rychle, pečlivě a pořádně, dostane tolik odměn, že bude pravidelně brát 25 tisíc čistého měsíčně. Ovšem když ty odměny nedostane nebo když firma například nemá práci a on tak dělá nějakou náhradní práci , bude brát cca 14500 hrubého, to je cca 10 tisíc čistého měsíčně..... To je taky možné, ale to už je vidět z té částky mzdy 80 Kč na hodinu uvedené v té pracovní smlouvě.

Editoval Radim (03-07-2015 13:45:41)

Offline

 

#28 03-07-2015 13:43:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Pro Radim - naprostá většina lidí nazývá práci, jejíž množství a jakost je dána nějakou firemní výkonovou normou, prací v úkole. Proto jsem tento výraz použil. Jenže má-li pak pracovník ve smlouvě 80 Kč/hod. a při pohovoru mu někdo řekne, že si může vydělat až 25 000 Kč, bere tento slovní údaj jako svůj budoucí plat, jako závaznou informaci.

Offline

 

#29 03-07-2015 13:48:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

jirkati napsal(a):

Pro Radim - naprostá většina lidí nazývá práci, jejíž množství a jakost je dána nějakou firemní výkonovou normou, prací v úkole. Proto jsem tento výraz použil. Jenže má-li pak pracovník ve smlouvě 80 Kč/hod. a při pohovoru mu někdo řekne, že si může vydělat až 25 000 Kč, bere tento slovní údaj jako svůj budoucí plat, jako závaznou informaci.

Souhlasím, to beru.
A když tam potom skutečně nastoupí a vydělá si , hlavně ze začátku, měsíčně jenom těch 10 tisíc čistého, tak chápu, že se mu to moc nelíbí.

Editoval Radim (03-07-2015 13:58:12)

Offline

 

#30 03-07-2015 22:07:04

kenz007
Člen
Registrovaný: 04-06-2011
Příspěvky: 119

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

ja budem mat 30 coskoro a tiez mam asi 10tu pracu len vzdy som sil za lepsim nie vzdy to vyslo na lepsie ale nastastie ma odnikadial nevyhodili vzdy som odysiel sam aj ked sa im nepacilo ze idem prec
podla toho co pan odpovedal na tu otazku je zrejme ze nieje uplne vporiadku a nedokaze rozmyslat krok dopredu

Offline

 

#31 04-07-2015 08:29:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Já mám 33 za chvíli, zatím 9 zaměstnání ještě nemám. Z některých firem jsem odešel sám, z jiných mě propustili z organizačních důvodů, nebo jak se tomu říká.

Jirkati: Co jsem na tom nepochopil? Ve smlouvě prostě mám 100,- kč/hod. v čistém. Ale když mě přijímali, tak říkali že je to úkolová práce, takže kolik toho člověk udělá, tolik má, jak s Radimem píšete. Jenže.......? Už na začátku jsem se ptal ale na něco jiného. Mají normy, které ani staří slálí zaměstnanci nestíhají, kusy jsou placené hodně mizerně, takže na plat nějakých 100,- kč/hod. se nedostaneme. Pravdou ale je, že mi vedení řeklo, že to co děláme mohou dělat jen lidé se státnicemi, přitom to svařují i záklaďáci. Prý to musí být dobře zavařené a i vzhledově pěkné. Jenže co jsem na zaměstnance koukal, tak po vzhledové stránce to je humus. Montérky a obuv jsem nenafasoval, jen zástěru, kuklu, rukavice apod.
Tedy, můj dotaz zněl jen na to, kolik by jste nacenili to co jsem psal.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#32 04-07-2015 13:01:50

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Normy by měl dělat někdo kdo je dobře obeznámen s interní situací firmy a měly by být odlišné pro zapracovaného zaměstnance a novice.Bohužel bez nich to velmi často nejde,protože jinak by někteří jedinci celou šichtu prohulili,prokafíčkovali a prokecali.Ve většině firem už tohle naštěstí odpadlo,ale ne v takových kde mají někteří zaměstnanci výsady a vliv na nadřízeného,nebo tzv.hnědý kroužek kolem krku.Pravda je že někdy je to se stanovením ceny složité-přijde "pantáta" že potřebuje opravit nějakou banalitu do 5 minut práce a pak se ptá co že je dlužen.Co na to říct?Já většinou říkám:"pane mám u vás půlku elektrody."V lepším případě o vás děda poví známým a kápne z toho slušná zakázka.V tom horším pak co chvila otravuje s něčím "za půlku elektrody" on a půlka vesnice.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#33 04-07-2015 19:56:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Cena sváru při svařování metodouMIG

Ládes: V tom bych s vámi souhlasil, že normy na výrobky by měl dělat někdo, kdo tomu rozumí. V jiných firmách co jsem viděl, tak jeden zaměstnanec prostě šichtu jede a někdo z nadřízených nebo pověřených pracovníků mu to počítá. Dejme tomu že udělá za šichtu 250 ks. Takže norma 250ks, popř. trošku poleví a dají dejme tomu 235ks na šichtu. Tady nee. Norma třeba 400ks za šichtu, nejvíce dokáží udělat asi 250 ks a to ještě musím koukat přes hodně tmavé brýle. 8)
Jednoho jsem se ptal a prý je to trošku složitější. Nabídnou jim prý cenu za kus, oni to vemou a že to nejde udělat, na to prý kašlou.
Ale kašlu na to. Nekouřím a kávu nepiju, přiznám se že fakt jedu celou šichtu bez bambelání, ale nějak nestíhám. Děkuji za příspěvky

Editoval varok (04-07-2015 19:57:06)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče