SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-03-2013 18:42:20

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dostal se mi do ruky Unimig 400(s) r.v.1989

obdržel jsem ho jako nefunkční (od doby koupě v 90. letech prý nikdy pořádně nešel).

něco jsem prohledal a něco jsem se snažil pochopit.

takže než to zkusím připojit do sítě, sladím sled fází - snad se nepletu, předpokládám že na pravotočivý.

Nemám kabel mezi stroj a podavač - pomocný panel podavače bych chtěl zrušit (nepo pokud bez nej sv. není schopna jet) přemístit na stroj, rameno je nevyhovující

pak zkusím jestli reguluje napětí, což myslím že nebude, jináč by to asi šlo..

jsem CNC mechanik, mám jisté znalosti z oboru elektrotechniky, Röwac se mne taky něco natrápil ale jede :-). Chtěl bych to rozchodit pro tátu na domu.

teď ale k problému, svářečka má zcela oloupanou barvu z čelního panelu, takže nevím na co který ovladač je..

co jsem zde pohledal, jsem něco pochopil, ale ne zcela.
Na malém panelu:
levé dva trimry a malý přepínač vpravo dole.

Na panelu stroje:

velký trimr je asi na napětí

malý vlevo nahoře vypadá jako čas bodů,

ten druhý zleva je snad dohoření oblouku?

ty dva vpravo předfuk a dofuk?

levé tlečítko vypadá jako přepínač mezi kontinuálním a bodovým svařováním
ale netuším na co jsou ty další dvě...

ještě jsem si vzpoměl na přepínač pod panelem, kabely vedou k odbočkám trafa, přepokládám, že to bude přepínač základního rozsahu?

děkuji za radu a prosím do mailu schémátko svářečky, zde jsem sice něco našel, ale je to prakticky nečitelné,

Předem děkuji

Editoval pech. (16-03-2013 18:53:35)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#2 16-03-2013 20:51:41

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

procházím relé lun, jsou krom re4 v dobrém stavu, re4 má dva kontakty trochu opálené, ale když jsem ho vyjmul a zkusil proměřit zmáčknuté, tak převádí

potřeboval bych vědět, které piny jsou pro sepnutí posuvu - jsou to 1 a 2?

je propoj mezi podavačem na rameni a strojem udělán tzv. "pin na pin?"

sled fází mám tak, že fáze následují na stykači směrem ven, tj. při stání před čelem stroje, doleva, je to správně?

procházím pomalu ty desky, diody a tranzistory na naěťovej desce se zdají ok, zatím jsem to měřil orientačně bez vypájení, operák nemám jak zkusit. Deska posuvu se taky zdá jinak oktrimry jsou originál pojištěné barvou.

Editoval pech. (16-03-2013 22:30:13)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#3 17-03-2013 11:36:54

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Mrkněte na svarecky.com .


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#4 17-03-2013 15:41:59

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

bohužel dostat svářečku do brna je pro mne nyní obrovský problém, páč jsem z j.č. a nemůžu teď jezdit. Budu muset něco vymyslet, odbočková regulace tady patrně nepůjde...  leda vymyslet nějakou spolehlivější, jinou regulaci pro ten řízený usměrňovač, a doplňkové funkce se pak vždy dobastlí. na trafo napětí jde, je na něm trvale, přehazuje se přepínačem patrně hvězda/trojůhelník, protože jednou je na vývodech vstupu trafa 230V a na 2 stupeň 400V, z trafa leze na 1s. 32V a na 2s. 40V, takže trafo bude OK, že by odešly ty výkonové tyristory se mi také moc věřit nechce, proto myslím, že bude chyba v jejich ovládacím obvodu, nebo v jeho napájení, protože nechodí ani posuv, prostě nic, na sepnutí spínače hořáku nijak nereaguje. Jen běží ventilátory a trafo.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#5 18-03-2013 15:52:13

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

přemýšlím o tom, že vzhledem k nedostupnosti schématu, udělám regulaci pro tyristroy celou znovu, koukal jsem že je zde dostupné schéma pro  wtu s možností připojit podavač, kde je rozdíl v tom, že se regulují tři tyristory a pak jsou tam tři diody, přičemž by neměl být problém trojici tyristorů degradovat na diody prostým trvalým otevřením, nebo regulaci ztuplovat.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#6 19-03-2013 05:31:52

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý den,
zkontrolujte napájecí napětí po levé a pravé straně jsou sady pojistek, je divné, že nereaguje žádné relé. Jako technik CNC byste mněl opravovat  systematicky. Vyndávání jednotlivých součástek a jejich kontrola moc nepomůže.
1. najděte problém proč nespíná žádné relé při sepnutí spínače na hořáku.
To zjiste ohmetrem a votmetrem, který patrně máte.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#7 19-03-2013 08:05:33

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Děkuji. Dobrý den.

Nalezl a odstranil jsem problém v cestě signálu tlačítka. Nyní se stroj chová takto.

Dále jsem našel v regulační desce přerušenou cestu, u konektoru, vlevo dole, byla přeškrábnutá.

Zapnu hl. spínač, sepne stykač napájení(nad trafem), trafo je pod napětím, na desce posuvu je trvale seplé relé RE3(zcela vpravo), když dám impuls tlačítka, nebo zmáčknu protřední tlačítko na panelu, sepne ještě relé RE1(druhé zleva), sepne bílý stykač na desce (pro motor?) a plynový ventil, svářečka hodí a výstup krátký impuls o hodnotě většinou mezi 20-30V, dlouhý tak 0,3s. výstup jsem zkusil zatížit smyčkou svářecího drátu, abych vyloučil nulovou zátěž. Smyčku to ohřeje, tyristory jsou slyšet, jak zašumí. Hodnotu jsem měřil analogovým multimetrem na výstupu (digitál tam měřil bludy), hodnota se objeví i na vlastním měřícím přístroji napětí stroje.

Postupovat systematicky se snažím, ale bez schématu jsem tak nějak skoro v pr.., ohledně pojistek, bych potřeboval znát správnou proudovou  hodnotu té co je nalevo, na konci řady, pod řadou konektorů, na kabely co vedou k podavači atp. označená jako F8, podle toho jak jsem to procházel, by měla být snad 4A. Při předání svářečky tam nebyla žádná. nyní je tam zmíněná. Dále bych se chtěl zeptat, zda jsou původní regulační obvody unimigu se zpětnou vazbou, jako napěťový zdroj by možná nemusely, ale zajímá mne skutečnost.

Předem děkuji za vaši odpověď.

Editoval pech. (19-03-2013 15:28:04)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#8 20-03-2013 21:23:43

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý den,
stykač na základní desce, který vám spíná "odbržďuje" motor. To je dobře. Vedle stykače je i tyristor na chladiči a tento je akčním článkem pro motor.
Zkontrolujte zda je uzavřen obvod kotvy  /kontrola uhlíků a kompletně kabelů/
Kontrola budící cívky motoru  /kontrola buzení - zda má napětí/
Určitě je dobré zkontrolovat veškerá relé LUN, popřípadě je vymněnit za nová! Kontrola nespočívá v tom, že kotva přitahuje, ale že opravdu kontakty spínají. Totéž je potřeba udělat i se stykačem motoru. Na těchto mechanických prvcích "visí" vlastní rozběh zařízení.
Je potřebné si ujasnit jak zkontrolujete a nastavíte fázové řízení motoru. Patrně mu nic nebude, bude jen "rozladěno".
Tolik k práci na oživení jednotky řízení motoru. Hodně zdaru.
Pojistku bych zatím neřešil /když "drží"/
Co se týká zpětné vazby v základní - původní vezi žádná zpětná vazba nebyla. Motor ani výkon zdroje nebyl opatřen zpětnou vazbou. Později se objevily různé varianty, ale většinou šlo o dílčí pokusy.
Možná má někdo jiné poznatky, potom se rád poučím.
S pozdravem Zdeště

P.S. Zařízení se již velmi málo vyskytuje - nejvíce oblíbené jej mají šrotaři z Pardubic a ti nic opravovat nepotřebují a ani nesvařují .....


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#9 20-03-2013 22:13:28

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý den, děkuji za odpověď.
Mne je líto, parametrově zajímavé zařízení vyhodit, pročež bych ho rád zachránil.

Dnes jsem po práci zase trochu měřil. šel jsem po potencimetrech pro nastavení napětí, ten na pomocném panelu pro podavač je vadný, v některých místech nepřevádí, ten na panelu je OK, jeho vývody jsem naměřil na desce regulace můstku na dvou krajních pinech konektoru co je blíže hlavnímu transformátoru, jezdec na zcela druhé straně této dvojice konektrů, zcela u panelu, a zároveň jsem jeho jezdce naměřil na 10 pinu první svorkovnice u panelu pro desku s relátkama. Je mi trochu divné že jen jezdce, ale snad se mi to dalším měřením vysvětlí. Jezdec je s deskami spojen jen v případě, že je krajní ze tří tlačítek vymáčklé, když ho zamáčknu, kontakt jezdce se ztratí. Relátka jsem proměřoval, dvě nová bych ještě po šuplíkách našel, můžu je tam pro jistotu dát.

Zítra se teda podívám po tom, proč nejede motor. zkusím naměřit, který vývod co je a jak je na tom tyristor, a zkusím ho přes gate. otevřít, pokud bude v obvodu ss proudu. prověřím stykač a podobně.

Opět velmi děkuji za vaši odpověď a pomoc.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#10 21-03-2013 10:35:42

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

tak dnes jsem prošel stykač, zahejbal jsem s tím drátěným odporem na něm, zjistil studeňák na tyristoru motoru, regulace můstku mi teď držela, regulovala skokově od 20 do 40... tak jsem to přefázoval na levotočivé a reguluje tak 8-40v.

vyndal jsem si tyristor, vyhledal datasheet. podle měření multimetrem, se mi zdál dobrej, ale odzkoušel jsem ho radši pořádně, na zdroji při 5v se žárovkou v zátěži, jsem mu klepnul gate a otevřel se. Je tedy OK.

ve svářečce jsem ale zjistil že na gate jde 49V, střídavých, odpojil jsem gate a zkusil tyristor otevřít gatem přes plochou baterii (max. závěrné napětí 10v, max napětí gate taky 10v, proud 40mA, motor začal vibrovat, netočil se, hřál zmíněný drátěný odpor a tyristor je nyní proražený.

regulace napětí patrně drží, při sepnutém hořáku ukazuje voltmetr zadanou hodnotu stále.

Editoval pech. (21-03-2013 11:43:44)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#11 21-03-2013 13:00:07

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

tak motor se mi po přepojení na seriový točí, na regulovatelném zdroji se rozbíhá od 8v, při rozběhu houpne a má dlouhý doběh. To bude asi tím, že originálně je buzen jinak.

Nyní tedy z můstku leze napětí a motor běhá na externí zdroj, předělal jsem kvůli tomu signálovou cestu spínače hořáku, napětí spadne až dyž motor stojí, to by mělo bejt OK, teď vytvořit regulaci pro motor. Tam bude problém s netradičním napětím 48v, já mám reg. zdroj do 30V motor na vyšší napětí běhá dost rychle.

Než se pustím do dalších akcí, zkusím připojit hořák, plyn prohnat tudy kus svařovacího drátu a na ten externí zdroj zkusit, jak to bude svařovat, aby se ukázalo, v jaké kondici ten můstek a jeho regulace skutečně jsou..
Bude to trochu problém, protože svářečka je nekompletní, rameno chybí, ale to už se nějak vyřeší.

odmotám si z einhella pár metrů drátu, plyn nějak napojím, o to nic... ale trkla mne do hlavy jiná věc...

podavač je celý kovový a musí se na něj připojit kladnej potenciál, svařovacího napětí, takže předpokládám, že nemůže bejt přišroubovanej k rámu normálně, ale přes nějakou izolační podložku, nebo ne?

Editoval pech. (21-03-2013 20:40:07)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#12 21-03-2013 20:47:27

MiroMH
Člen
Registrovaný: 10-07-2012
Příspěvky: 6

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý deň tyristor vám zhorel preto lebo ste ho otvorili a stykač nebol zopnutí je to brzda ktorá skratuje kotvu motora kontakt 4S2 odpor R50 0.5R skontrolujte rele RE1až RE4

Offline

 

#13 21-03-2013 22:27:04

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

tyristor jsem se pokusil otevřít v době, kdy jsem měl sepnutý spínač hořáku, ale to na tom nic nemění, tyristor je v trapu..

uvítal bych více informací jak tem motor brzdit, chápu správně, že se tedy jen motor odpojí od napájení uhlíků kotvy a vyzkratuje, přičemž je buzení statoru stále pod napětím? prosil bych, zda by jste mi to mohl upřesnit, motor má 4 vývody, dva silné na uhlíky, dva slabší na stator, motor má opravdu dlouhý doběh, když nastavím maximální dobu podržení napětí po uvolnění spínače, tak se zastavit stihne, ale ideální to není.

mám celkem nutkání tam, pokud se mi ověří správná funkce svářecího zdroje - můstku, výhledově vbastlit pwm, čímž by se mohlo doufám odstranit to houpnutí při rozběhu


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#14 22-03-2013 00:34:12

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý den,

K motoru: zhoupnutí a brzdění
seřiďte a nastavte řízení motoru tak, aby rozsah otáček byl v co největším rozsahu. Pokud se to podaří mněl by motor mít klidný start. Tady se bez měření neobejdete.
Fázové řízení potřebuje "sladit" zdávací napětí a generátor "pily" "nastavit tak, aby se vytvořily předpoklady pro úspěšné řízení motoru tyristorem, který jste už stihl zničit.

Brzdění motoru je v tomto zařízení složitější a řekl bych beznadějné. Zachovejte původní verzi brzdy - na tykači je umístněn pomocný odpor brzdy a ten musí být vpořádku někdy je jednodušší a účinnější nahradit jej kusem svářecího drátu cca 20cm.
Ještě jednou zdůrazňuji, originální motor v UniMigu jen tak nezabrzdíte. Koneckonců pro svářecí proces, není ani tak důležitá brzda, jako vlastní chod motoru a pro vyzkoušení svářecích vlastností už vůbec ne.
Kontrola řízeného mostu: na štítku zařízení máte naosáno že regulační napětí se nastavuje na 10-45V. To co jste naměřil Vy, by mohlo odpovídat.
Celý šetipulzní most  je řízen fázově a řízení se odvíjí od zadávacího napětí a síťového napětí podobně jako v případě řízení motoru. Ani v tomto případě se pro dosažení optimálního nastavení neobejdete bez měření.
Přeji hodně zdaru a zbavte se "nutkání" - zařízení je jednoduché ještě jich pracuje velké množství.

S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#15 22-03-2013 05:09:17

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

motor se mi na původní zapojení vůbec netočil, po násilném otevření tyristoru jen kmital.

Sehnat tyristor na 15A problém nebude, ale jako jednoduché zařízení se mi to nezdá :-)

odpor je OK.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#16 22-03-2013 18:25:49

MiroMH
Člen
Registrovaný: 10-07-2012
Příspěvky: 6

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Dobrý deň motor má 4 vývody  2 vývodi budenie  stále napájanie 42V a 2vývodi  napájanie kotvi po uvolnení horáka prestane íst  napätie do kotvi a stykač  S2 odpadne a cez odpor skratuje kotvu motora treba zmerať to budenie 42V ale aj či má odber môže byt prerušené vinutie pre skúšanie radšej odpojte ten odpor s toho stykača až  nemusíte stále meniť   tyristori .

Offline

 

#17 22-03-2013 18:54:42

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Miromh: Zdeště: velmi děkuji za odpověď, děkuji také az popis funkce brzdy, já ho mám nyní zapojený jako standartní se závislým buzením, zkusím to nějak zkompletovat a vyzkoušet, pokud to bude vařit motor zkusím přepozapojit podle vašeho návodu, tyristor seženu, motor chodí, ale když není buzen, kotva samotná se chová jako zkrat. vyzkouším to. Tyristor teď nemám, tak to prve vyzkouším s pohonem motoru externím zdrojem.

Potřeboval bych ještě vědět, zda je originálně podavač montován na šasi stroje izolovaně na ramena, které nemám atp., svářečka se ke mně dostala nekompletní. Mne přijde že nemohu kladný potenciál svařovacího napětí namontovat na kostru stroje. Prosím jestli by jste mimohl toto potvrdit nebo vyvrátit. Hlavním signálem krom prostých pravidel je teké to, že oko, na kterém držel podavač na rameni, jež nemám, má plastové pouzdro.

Zdeště: děkuji za odpověď, já jsem si toho vědom že bez osciloskopu a zkušeností ideálních parametrů nedosáhnu, ale chtěl bych zařízení rozchodit do stavu, abych mo mohl považovat za perspektivní, a nebál se do něj pořádně zainvestovat, momentálně bohužel nemám možnost zařízení dovézt k vám (výlet do brna a nějaká úplata za vaše úsilí by za svářečku těchto parametrů ve 100% stavu rozhodně stál, ale jsem po autonehodě bez řp.

Nevím, kam až zasahuje váš "revír" který objíždíte, leda nechat potom zařízení doladit od vás, až budete mít cestu kolem, nejdřív bych rád tu bestii nějak naučil troše poslušnosti :-).

Přichystal jsem si provizorní uchycení podavače, připojil hořák, zapojil + sv. napětí, zítra udělám kostru, připojím plyn a zkusím něco svařit, aby se vidělo.

Zatím děkuji.

Editoval pech. (22-03-2013 22:49:25)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#18 23-03-2013 21:13:33

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Zdravím. motor podavače jsem přepojil tak, jak doporučil Miromh, tedy buzení stále, kotvu spínat, rozběh je není okamžitý.

nicméně podavač má bolístku mechanickou, neudtále šmodrchá drát v hadici hořáku, těsně za podavačem, když ho utáhnu lehce, zašmodrchá a proklouzne, když ho utáhnu víc, naskládá ho tam jak tkaničky..

Nicméně jsem zkoušel svářet a pokud se podavač umoudřil a chvíli nešmodrchal, tak to vařilo dobře. Neustále se ale při spuštění sváření přilepuje drát v průvlaku, na malé i větší vyložení, to bude mít možná ale souvislost s tím šmodrcháním drátu, Pokud ne, zajímalo by mne, kde to vězí.

Ohledně šmodrchání jsem zjistil, že díl, ve kterém drží hořák a je na něm průvlak směrem do bowdenu vedení hořáku je dost ohnutý, na celé svojí délce průhyb cca 3mm, zkusím to srovnat na desku a přeprášit frézou, aby to bylo dokonale rovné a kolmé na otvor pro hořák, možná jsou problémy s drátem způsobené tímto. Mohl bych i vyfrézovat místo toho kostku, která se ohýbat nebude, ale to až kdyby se to opakovalo.

Přinejhorším by se musel dát nový podavač, ale röwac měl tento problém zpočátku taky, udělali jsme nové trysky aby byly co nejblíže kladkám a je od toho klid.

zatím děkuji za vaši ochotu a pomoc.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#19 23-03-2013 21:29:40

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

zřejme bude te mit špatny bovden hořaku, doporučuji vymenit, dale koleno hořaku bude taky nejake vydřene takybych ho vymenil v podstate lechčí repase hořaku tím byse melo odstranit šmodrchani dratu v kladkach podavače a ješte novy pruvlak byto spravil...

Editoval alll (23-03-2013 21:29:57)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#20 23-03-2013 21:39:07

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

koleno je nové.


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#21 25-03-2013 22:02:00

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Zdravím, takže dnes jsem podle rady nasadil novej bowden, udělal vedení i před podavačem, seřídil polohu vstupu hořáku vůči kladkám a svářečka vaří, řekl bych zcela uspokojivě.  Zkusil jsem zavařit kus velkýho vingle se 4kou plechem, a pak i zkušebně vyvařit dirku v jäklu... povedlo se, sílu to má, to je vidět. Jen se mi zpočátku párkrát zalepil drát v průvlaku, ale to spíše než se to povedlo pořádně nastavit, chce to zpočátkuvětši vyložení, asi než se drát rozletí. Dalším úkolem bude udělat nahoru bednu na podavač a cívku, udělat vlastní regulaci posuvu (doposud motor ženu laboratorním zdrojem), dát mu konečně napájecí kabel, vyměnit stykač napájení, a jedno vadné pojistkové pouzdro, dekly apod.

Za rady a pomoc zůčastněným velmi děkuji, po dokončení ho budu nějaký čas používat místo svojí svářečky jako provozní test :-)

zkušební svar:
http://www.jpeg.cz/images/2013/03/25/9S47.th.jpg

jak to vypadá.

http://www.jpeg.cz/images/2013/03/25/LP72Z.th.jpg

http://www.jpeg.cz/images/2013/03/25/vS8Q.th.jpg

Editoval pech. (25-03-2013 22:06:38)


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#22 25-03-2013 23:29:44

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

no vida aspon rady padly na urodnou pudu...

Editoval alll (25-03-2013 23:30:07)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#23 02-04-2013 22:54:54

pech.
Člen
Registrovaný: 16-03-2013
Příspěvky: 95

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

tak jsem vytvořil novou regulaci posuvu drátu pro podavač, vzhledem k tomu, že na laboratorní zdroj to chodilo dobře, je to prostý lineární napěťový regulátor posílený výkonovým tranzistorem aby to sneslo proud. co je třeba. Výstupní tranzistor jsem předimenzoval, kvůli rázům, IO jsem použil ve verzi stavěné katalogově na 60V, stejně jako ostatní součástky, takže by těch "palubních" 48V v unimigu měl vydržet, doufejme :-)

Zítra se zase dám do oprav a vyzkouším to.

http://www.jpeg.cz/images/2013/04/02/r6Wme.th.jpg


Einhell Sga170, Js90, Röwac kgl180  - ex-Unimig 400s mad

Offline

 

#24 02-04-2013 23:08:55

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

Kdyby jste s tím chtěl helfnout, stačí napsat odkud jste. Se starýma mašinama jsem dělal až do roku 2011- hlavně teda fronius, ale opravy jsme si dělali nakonec sami na dílně. Jsem od Trhových Svinů. Během měsíce jezdím jak na montáže (respektive opravy lokomotiv, kvůli kterým je zbytečný je vozit na depo) a nebo na kšefty sám o víkendu.


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#25 02-04-2013 23:14:10

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 680

Re: unimig 400(s) prosím o radu - popis ovládacích prvků, zprovoznění

pech. no ten skúšobný zvar vyzerá dosť hrozne teraz neviem či to je tým že to nemáš v ruke, alebo to je zváračkou. Za dalšie to chcelo tú hrzdu trochu očistiť, lebo to moc zváračka rada nemá. A hlavne ak je problém s lepením drôtu o špičku pri zapalovaní, tak je problém v špičke, kde je velká vôla, a teda problém je v tom že ti nezapálilo oblúk medzi materiálom a drôtom ale drôtom a špičkou !!! Oblúk horí tam kde je najväčší prechodový odpor, ak je tá špička zodratá, tak to dosť zle podáva a navyše sa to podávanie mení s tým ako sa špička ohrieva až je to v štádiu ako keby to drhlo a drôtu sa z horáku doslova nechce.

Znovu tu odporučím primitívny návod ak nie je po ruke nová špička, tú starú stačí vo zveráku zmačknúť tak aby bolo cítiť jemné trenie drôtu po povolení zveráku, rozhodne to pomôže. Zmačknúť s kusom odstrihnutého drôtu v špičke aby sa to nechcene nezmačklo

Editoval ivko (02-04-2013 23:20:13)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče