SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-12-2012 09:37:30

tomvec
Člen
Místo: Kojetín
Registrovaný: 16-11-2012
Příspěvky: 193

jednofázové vs. třífázové stroje

Dobrý den, zajímá mne tato věc, jsou třífázové inertorové stroje (MMA, TIG, MIG/MAG, plasma) lepší z pohledu "kvality" svařovacích parametrů, jako je stabilita proudu, napětí a třeba i takové ty neuchopitelné věci z oblasti paranormálních jevů (HiFisti vědí, co myslím)? Neřeším výkonové parametry. Děkuji.

Offline

 

#2 12-12-2012 12:03:14

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Vliv třífázového připojení na síť má vliv jen na zatížení sítě. Toto střídavé napětí je usměrněno a pak je zpracováno stejným způsobem, jako u invertoru jednofázového. Pokud narážíte na vlastnosti polovodičových zesilovačů ve srovnání s elektronkovými t.zv. "tranzistorový zvuk", je něco úplně jiného.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#3 12-12-2012 13:27:31

tomvec
Člen
Místo: Kojetín
Registrovaný: 16-11-2012
Příspěvky: 193

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Narážím na to, že jsem v někde v diskuzi  četl komentář, kde se uživatel rozplýval nad tím, jak třífázový invertor krásně vaří a že se to s jednofázovým vůbec nedá srovnat.

Offline

 

#4 12-12-2012 13:27:42

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

rozdiel medzi 3f a 1f strojom byva najma vo vykone ak nepocitame rozmery a vahu

Offline

 

#5 12-12-2012 13:47:04

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Sam za sebe mohu rict ze mezi temito stroji nevidim vyrazneho rozdilu.Samozrejme je logicke ze jednofazove zdroje jsou spise na mensi vykony a nerovnomerne zatezuji sit.U trifazovych je vyhoda vetsiho vykonu a hlavne jeho rezervy.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#6 12-12-2012 16:33:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Usměrňovač jednofázového stroje potřebuje akumulační elektrolytický kondenzátor, jinak v čase, kdy se vstupní napětí blíží k nule , jednofázový stroj logicky nepracuje. V praxi dochází ve velikosti kondenzátoru ke kompromisu, takže na vstupu stroje dochází zvláště při vyšších výkonech ke kolísání napětí a tím k určitému kolísání výkonu. Jinak vyhlazovaný kmitočet je 100 herzů a jeho rozsah je od nuly po maximum usměrněného napětí, tedy polovina síťového napětí.
Třífázový usměrňovač má v podstatě tři zdroje vzájemně posunuté o 120 stupňů, takže když zrovna jeden je u napěťové nuly, jiný je blízko maxima. Z tohoto pohledu tam dochází i bez kondenzátoru ke kolísání pouze někde v horní třetině napětí , tudíž napětí třífázového usměrňovače je mnohem stabilnější, stejně jako provoz takového stroje. Akumulační kondenzátor je potřeba mnohem méně.  Vyhlazovaný kmitočet je 300 herzů a jeho napěťový rozsah je cca 3x menší než u jednofázového usměrňovače, cca 1/6 síťového napětí.

Offline

 

#7 12-12-2012 17:23:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Z principu invertorového svařovacího zdroje je celkem jedno, jestli je svářečka na jedné nebo na třech fázích. Po usměrnění je totiž "stejnosměrný" proud stejně nějakým střídačem rozsekán na kmitočet až 100 kHz a ten je přetransformován na malém transformátoru na svařovací proud. Vzhledem k vysokému kmitočtu pak stačí docela jednoduché usměrnění. Střídač se pak nechá relativně snadno nějakým procesorem řídit, což umožní ovládat třeba i statickou charakteristiku takového zdroje. Bude-li zájem dám sem i zjednodušená schemata invertorů.
Důležitou vlasností každého zdroje je stabilita parametrů a ta se díky rozložení zatížení na tři fáze lépe udržuje. A je to právě to kouzlo, kdy se výrobci oprávněně chlubí schopností svařovat i na dlouhém přívodním silovém kabelu. Fyzikální zákony nelze obejít. Mám-li na oblouku cca 20 V a 200 A, tedy výkon 4 000 W tak mi teče ze sítě do zdroje na jednofázovém zdroji cca 20 A a na třífázovém cca 7 A na fázi. A hned můžu začít počítat ztráty v přívodních kabelech.

Offline

 

#8 12-12-2012 19:36:59

tomvec
Člen
Místo: Kojetín
Registrovaný: 16-11-2012
Příspěvky: 193

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Radim + jirkati, to jsou ty smysluplné odpovědi. Už je mi to jasné. Děkuji. Řešil jsem ještě práce kolem baráku a zahrady s invertorem (mám Gama 131) s prodlužovačkou. Jedná se potenciálně o drobné opravy. Pozemek bohužel nudle, přes část pozemku mám dotažený CYKY 5x4 v délce 40m a šlo mi o to, jestli zvládnu ukrmit svářečku na konci pozemku přes prodlužovačku (CGSG 3x2.5) o délce 65m. Jak tady hledím na ty zmiňované proudy, myslím že by to šlo, jinak mě vyveďte z omylu. Gama 131 si vezme při nastavených 80A podle štítku ze sítě 10A, při nastavených 110A si vezme 14A. Pokud jsem se nikde neuťal ve výpočtech, měl by být úbytek napětí při 10A cca 6.5V a při 14A cca 9.1V. Vzhledem k tomu, že mám v síti něco přes 240V, myslím že by to mělo fungovat.

Offline

 

#9 13-12-2012 11:59:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Ono to je ve skutečnosti trošku složitější, protože klasický síťový usměrňovač s akumulačním kondenzátorem deformuje průběh odebíraného proudu. Když je usměrněné síťové napětí zrovna menší než je napětí na akumulačním kondenzátoru, usměrňovač neodebírá žádný proud a stroj je jakoby nepřipojený v síti. Teprve až okamžité napětí v síti vystoupá nad okamžité napětí na akumulačním kondenzátoru , jde proud, respektive elektrická energie ze sítě do zdroje. Odebíraný proud tak nemá průběh klasické sinusoidy, ale je určitým způsobem zkreslený do impulzního tvaru. Ćást času neteče proud vůbec žádný, část času teče vysoký impulzní proud. Který kryje spotřebu stroje i během času, kdy stroj neodebírá proud žádný.

Z tohoto titulu jsou úbytky napětí na prodlužovačce či dlouhém rozvodu větší než jsou vypočtené a stroj je na kvalitu prodlužovačky citlivější.

Toto pak odstraňuje až kvalitní PFC obvod, který by se pro tento účel dal popsat jako impulzně řízený síťový usměrňovač.  Který je nadstavený tak, že odebírá ze sítě proud právě takové velikosti, jaký odpovídá právě momentálnímu síťovému napětí. Takže strojem odebíraný proud má průběh prakticky přesné sinusoidy 50 herz a tudíž ztráty a pokles napětí na dlouhém přívodu jsou nejmenší.

Offline

 

#10 08-11-2013 10:48:12

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Mezi kvalitními jednofázovými a třífázovými stroji není žádný zásadní rozdíl, výrobce obvykle eliminuje nevýhody jednofázového stroje konstrukcí tlumivky a dalšími úpravami obvodů (kondenzátory, paralelní řazení diod pro menší úbytky). Problém spíše spočívá v tom, že většina třífázových strojů je pro profesionální použití, kdežto velká část jednofázových patří do kategorie hobby.

Offline

 

#11 08-11-2013 11:52:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: jednofázové vs. třífázové stroje

Jestli se posuzuje již hotový zdroj, pak to je tak, jak to bylo již psáno. Na výstupu je svařovací proud. Z tohoto pohledu je u invertorových zdrojů jedno jak se vytvoří potřebné stejnosměrné napětí na kondenzátoru primárního usměrňovače. U řízeného usměrňovače to už tak není. Při malých proudech je malý úhel otevření tyristorů, což vyžaduje velkou idukčnost vyhlazovací tlumivky. Proto jsem ve své svářečce(200A, původně jsem plánoval 160A) před více než 25lety volil z důvodu vysokých nároků na oblast malých svářecích proudů třífázové zapojení.
Při pohledu z druhé strany, tedy je to tak, jak píše Radim. Navíc k tomu dodám, že i když není u třífázového invertoru potřebná tak velká kapacita vyhlazovacího kondenzátoru, ale zase při 3x400V je na vyšší napětí. To má vliv na cenu svářečky. Menší fázový proud byl hlavním důvodem, proč jsem při 250A volil provedení na 3x400V.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče