SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 28-08-2009 08:16:36

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

MiraGSX napsal(a):

Zítra mám v plánu zkusit TIG DC+ na hliníku, má s tím někdo zkušenost? Se Zdenálem jsme se pokoušeli svařit místy vydřenej hliníkovej dekl na motoru MIGem, ale bohužel hliník je mrcha a tak sem tam nějakej ten porek kde byl zatečenej olej zůstal... Takže jsem přemýšlel jen to bez přídavku materiálu znovu přejet a doufat že se to steče. Hořák má vodní chlazení tam by problém být neměl, elektrodu použiji 2mm jen se zeptám zkušenějších zkusit u toho pulz ať rychle nehoří elektroda? Popřípadě jak s proudem? Tloušťka materiálu 2-3mm.

Svařovat Al proudem DC+ teoreticky lze. Problém je, že teplota na + electrodě je o pár set °C vyšší než na minus a tudíž wolfram se taví až ukápne. Zapomeňte na použití 2 mm electrody. Tak možná 4 - 5 mm,(pokud vůbec máte hořák pro použití tak silné electrody), aby stačila odvádět teplo do vodou chlazeného hořáku, což je podmínka použít. Pulz to mnoho neovlivní. Proud volit takový, aby electroda neukápla. smile
Jinak, když to póruje z důvodů znečištění olejem, je dobré součást ohřát až třeba na 500°C až se olej odpaří a svařovat to předehřáté, omezíte tím nutnost použít vysoký proud, který by electrodu okamžitě utavil.
Nebylo by lepší sehnat někoho s mašinou na AC?

Editoval Frank (28-08-2009 08:22:14)

Online

 

#77 30-08-2009 19:35:03

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Frank> Děkuji za radu, vyzkoušeno s 4kou a vše dopadlo nad moje očekávání. Pory jsou pryč a místa jsou krásně uhlazený. Jen ta cena té 4ky elektrody :-/


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#78 31-08-2009 12:51:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

MiraGSX napsal(a):

Frank> Děkuji za radu, vyzkoušeno s 4kou a vše dopadlo nad moje očekávání. Pory jsou pryč a místa jsou krásně uhlazený. Jen ta cena té 4ky elektrody :-/

Není zač. Hlavně, že to šlo. smile Ještě lépe to jde za použití Helia, jako ochranný plyn. He má velmi malé specifické teplo, takže se svarová lázeň méně ochlazuje proudícím plynem, ale to byste mi spílal ještě víc. To helium je dražší než argon a navíc je třeba nastavit větší průtok, takže je větší i spotřeba plynu... smile

Online

 

#79 14-10-2009 11:13:59

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Zde je ukázka, jak jeden maník svařuje hliník DC proudem. Evidentě jako přídavný drát používá elektrodu tongue Co na to experti? big_smile

http://www.youtube.com/watch?v=ySM6rvwwkGs


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#80 14-10-2009 13:12:53

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

U obalených elektrod na hliník není klasický obal, ale obsahuje tavidlo, které pomáhá s dezoxidací jako u pájení.
Při svařování AC se střídá fáze čistící s fází svařovací. U svařování na videu tu fázi čistící supluje tavidlo z elektrody.
Stejného výsledku ( respektive lepšího, protože v obalu není jen tavidlo, ale i další zde zbytečné přísady) by dosáhl použitím např. hliníkové pájky ve formě trubičkového drátu. Dodáváme např. Fontargen A407Li.
Ale možná nemá elektrodu na hliník, ale vyloženě obalenou pájku na hliník, i to existuje. Ale princip je stejný, jen těch nežádoucích příměsí méně.

Bohouš napsal(a):

Zde je ukázka, jak jeden maník svařuje hliník DC proudem. Evidentě jako přídavný drát používá elektrodu tongue Co na to experti? big_smile

http://www.youtube.com/watch?v=ySM6rvwwkGs

Offline

 

#81 14-10-2009 15:06:29

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

2 JardaK, aky bude rozdiel vo zvare pri pouziti tej pajky? Je to mozne povazovat zvar za rovnocenny s pouzitim AC TIGu a spravneho pridavneho materialu? Dakujem


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#82 15-10-2009 10:07:42

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Záleží na tom, co se svařuje. Ta pájka je AlSi12. Tzn. na odlitcích AlSi12, ale i na AlSi5 (téměř) to bude stejnorodý spoj. Na čistém hliníku bude vyšší pevnost, ale nižší tažnost. AlMg do 2% legování bude pevnost nižší, ale půjde to hůř dělat. AlMg nad 2% legování, např. AlMg5 atd. pájet nejdou.
Jinak zastoupení Fontargenu na Slovensku viz www.lmc.sk.

semancko napsal(a):

2 JardaK, aky bude rozdiel vo zvare pri pouziti tej pajky? Je to mozne povazovat zvar za rovnocenny s pouzitim AC TIGu a spravneho pridavneho materialu? Dakujem

Offline

 

#83 15-10-2009 12:07:05

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Dakuijem JardaK, zasa som o volaco mudrejsi. smile


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#84 03-02-2014 13:44:09

zoombii
Člen
Registrovaný: 17-01-2014
Příspěvky: 24

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Ahoj, takze mi chcete rict, ze neni problem svarovat AL timto pusobem?? Byl bych jedine rad. Nejsem zadnej profik teprve se chystam svaret Al. Teprve ted jsem se ale dozvedel princip AC tig.

Offline

 

#85 25-02-2014 20:32:31

mikan
Člen
Registrovaný: 25-02-2014
Příspěvky: 1

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Dobrý den,chtěl bych se vás tady na foru zeptat,jestli jde s (  http://produkty.topkontakt.idnes.cz/p/g … t/4774149/   )  svářet metodou TIG i  hliník? Gamu 145 mám asi 5 let,teď potřebuji zavařit AL a tak by mě zajímalo,že kdybych dokoupil svářecí hořák TIG  (   http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … t-grey.htm   ) a bombu s argonem ,jestli by šlo s touto soupravou taky ten hliník zavařit. Děkuji za případné rady a odpovědi.

Offline

 

#86 25-02-2014 21:11:11

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1509

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

NEŠLO

Offline

 

#87 26-02-2014 11:42:56

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Hmm, zázrakem od Třebíče že by něco nešlo? To máte z toho že to furt propagujete jako echt českou svářečku, přímo Mercedes mezi svářečkami, potom si pan Mikan ani nepročte vlákno ba ani prospekt vo co gou....hi, ještě mi k tomu chybí že to vaří guláš, kafe a sváří víno,no zázrak, nekupte to za ty peníze.

Offline

 

#88 26-02-2014 13:04:09

tomvec
Člen
Místo: Kojetín
Registrovaný: 16-11-2012
Příspěvky: 193

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Hele eviku, ani EWM PICO 162 to nezvládne, že by to byl taky sráč? Není lepší tazateli odpovědět, že to co má je DC only invertor a tím hliník metodou TIG prostě nezavaří? S tím ať není líný a od začátku si přečte toto vlákno (a spoustu jiných, které na fóru jistě najde) plně souhlasím.

Offline

 

#89 02-07-2017 11:27:22

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Zdravím ve spolek. Připojím své zkušenosti svařování slitiny EN AW-6060 (pásovina 40x3 ) pomocí TIG DC ( elektroda na - pólu ).  Jako zdroj mám upravené trafo doplněné o usměrňovač a malou tlumivku a elmag. ventil na argon.
Jak už tady bylo řečeno problém při sváření je vrstva oxidu, kterou je potřeba odstranit ať už čistícím efektem kladné elektrody a nebo chemickým rozpuštěním pomocí tavidla. Vzhledem k mým možnostem tak jsem zvolil druhou metodu. Koupil jsem elektrody OK96.40, uřízl dva kousky pásoviny nastavil asi 70A, argon 4.8 na 9l/min  a šel na to.  Bylo to moje první svařování hliníku takže zkušenost nulová. Ze začátku, když byla pásovina studená, tak jsem nepočkal až se ohřeje a hned jsem přidával materiál a vznikl vysoký svar postupně jak se pásovina ohřívala tak se svařování zlepšilo a svar začal být k světu. No a ke konci mi vznikl kráter jak na Vesuvu :-) .  Trochu je potřeba si zvyknout na to, že lázeň není tak dobře vidět jak u AC/DC TIGu a taky nutnost oklepat strusku. Jako náhradní metodu to jde použít ale AC/DC TIG je prostě o něčem jiným.

Na přiložených fotkách můžete vidět výsledek mého snažení:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/129_img_20170702_094143.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/129_img_20170702_094154.jpg


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#90 02-07-2017 13:01:08

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

VladaP na to ze je to prvy zvar a opacna polarita hmm zaujimave v pozitivnom smere...
Vies kolko ludi to teraz bude chciet skusit  en ten vysledok bude kapanek inde big_smile Pocuj nikde nepises ako sa tvarila wolframova elektroda po takom dlhom zvare.
Priemer si dal kolko 2 -3mm? Inak mne sa osvedcila metoda ku koncu zmenit uhol potom tam nevnesiem tolko tepla a lietat okolo kym to trosku vychladne ako odtrhnut alebo si dorob este na to GUDE aspon nejaky skok na nizsi prud

Mna zaujalo ze si prvy kde citam ze pouzil tavidlo to som neskusal ale motivaciu mam vyskusam wink

Editoval ihlan (02-07-2017 13:03:16)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#91 02-07-2017 13:15:34

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Píše, že má - na elektrodě, takže elektroda se tvářila velice dobře.

Online

 

#92 02-07-2017 13:46:01

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Páni. O zváraní hliníku sú na fóre mraky príspevkov. Pre profesionálne zváranie neexistuje iná alternatíva, ako zakúpiť drahú AC/DC TIG mašinu, tu niet miesta na diskúsiu. Problém je, ak niekto väčšinou amatérsky potrebuje občas niečo okolo AL spíchnuť. Nechcem opakovať čo už bolo 100 x napísané, ani nechcem používať spústu odkazov na stránky, kde sa táto téma rozoberá, preto sa pokúšam toto zhrnúť do tohoto príspevku.
Kto potrebuje jednorázovo, alebo veľmi zriedka zvárať AL, najlepšie aj najlacnejšie riešenie je dať si to zavariť niekým, kto sa tým živí.
Pre tých, ktorí chcú silou-mocou mať niečo v dielni schopné na AL, je niekoľko riešení. Možno použiť MIG, len musí obsahovať kvalitný podávač s kladkami na AL drôt a upraviť horák. Iná možnosť je použiť metódu TIG, ale použiť na to neusmernené trafo a pridať HF zapaľovanie, ktoré ale bude bežať sústavne počas zvárania, alebo musí byť dobre zosynchronované, aby počas každej 1/2 polperiody spoľahlivo zapálilo oblúk. Takéto pokusy boli na fóre popísané s použitím BauBau trafa, ale neboli uspokojíve výsledky, pretože oblúk pri zváraní funguje ako usmerňovacia elektrónka a znehodnotí priebeh prúdu. Keďže sa ale v minulosti zvaroval hliník AC prúdom, keď elektrónika bola v plienkách, tak sa do obvodu vložila batéria kondenzátorov, ktorá prenos DC prúdu zablokovala. Popis profi zváračky s týmto riešením je v literatúre v sekcii "ke stažení":  http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?soubor=55 .
Treba podotknúť, že žiadne z týchto náhradných riešení nie je lacné, aj keď o dosť lacnejšie ako AC/DC Invertor, ale ani kvalitou zvárania aj zvarov sa nevyrovná uvedenému zariadeniu.

Offline

 

#93 02-07-2017 14:03:32

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

senior: a vies preco som to tak ironicky napisal big_smile

Vies kolko ludi to teraz bude chciet skusit  len ten vysledok bude kapanek inde

Vlado-vi to islo az moc pekne na prvy pokus nie kazdy ma taku sikovnu ruku a pevne nervy big_smile
Musel to zapalit skrabnutim mat nadtym kontrolu a vysledok je na to jedno spichnutie  zaujimavy
Ostatne suhlasim co pises TIG AC HF pulz alebo MIG. Preto som sa smial v teme GUDE asi polroka dozadu.
Inak najlacnejsie je to odniest niekomu co to vie smile

Editoval ihlan (02-07-2017 14:04:37)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#94 02-07-2017 19:09:46

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Zdravím ihlan, wolframovou elektrodu jsem použil zlatou o průměru 1.6mm.  zapalování mám tvrdým náškrabem takže elektroda dotává dost zabrat. Jinak při svařování se tváří normálně, tak jak když vařím ocel nebo nerez. Kdysi jsem zkoušel ji dát na + pól ale to jenom zasvítilo ukáplo a byl konec.  Proto mě zaujal na youtube postup nějakýho rusa který použil MMA elektrodu na "hliník" a tam mě napadlo že vlastně ten obal na elektrodě musí rozpouštět povrchový oxid. Timhle pokusem jsem si to prostě jen chtěl ověřit. Nic víc nic míň. Prostě jde to ale berte to jen jako pokus.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#95 02-07-2017 20:50:23

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Myslim ze viem aj ktoreho rusa myslis toho co lepi to ucho na alternatore v dielni nie smile?
to som chcel vediet 1.6mm/zlata dik


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#96 02-07-2017 22:41:24

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

A skusil si ten zvar zlomit. Ci to drzi?

Offline

 

#97 03-07-2017 18:51:57

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Chlapi kde berete  kšefty na hliník  já už jsem si pul roku ani neprskl na hliníku

Offline

 

#98 03-07-2017 22:19:29

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Skus forum takych tych co slapu o dusu oni lúbia prasknut alebo zlomit ten ram a chcu to casto opravit smile
A ked to vydrzi aspon 2500km tak pridu aj jeho kamosi wink


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#99 04-07-2017 00:38:47

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

Tu je celkom zaujímavé video o zváraní hliníku DC invertorom s horákom na !mínuse! a héliom ako ochranným plynom.
https://www.youtube.com/watch?v=b1dCZyH_NBI

Vraj najťažší je začiatok zvaru, je treba si vraj počkať na strieborný bod pod horákom; vrstva oxidov je v tomto prípad rozrušovaná samotným mechanickým ,,rozškrabnutím" prídavným materiálom.
Oproti AC tigu má táto metóda vraj oveľa lepší prievar.

Offline

 

#100 04-07-2017 20:24:30

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Čím svářet hliník bez použití Tigu AC/DC ?

No ved helium si navhutam na zachode ze. Keby aspon neunikalo zo zavretej flase smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče