SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-01-2012 19:44:29

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

Chtěl bych se zeptat zdejších odborníků, jestli by bylo možné svařovat s tímto invertorem obalenou elektrodou v režimu TIG? Na MMA má max proud 170A a v režimu TIG 200A. Má jak 2takt tak i 4takt HFko i LA. Napadlo mě že by se dalo využít funkce pomalého náběhu a doběhu proudu při svařování tenkých plechů, jakožto i většího max. svařovacího proudu. Nevím ale jestli by nehrozilo poškození invertoru, když je to 200A tigovka, ale na MMA má omezení na těch 170A, tak abych ho nepřetěžoval, nebo dokonce neodpálil.

Offline

 

#2 14-01-2012 21:22:14

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4415

Re: PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

Asi nepotěším, zapalovací napětí elektrod je nad 50 V, ale zapalovací napětí pro TIG je jen o málo vyšší, než napětí na oblouku, které je nad 20 V. Takže při pokusu o zapálení obalované elektrody v poloze přepínače TIG budete opakovaně zkratovat výstup zdroje, což mu nemusí dělat moc dobře, i když jsou tyto zdroje docela odolné, a stejně elektroda dobře hořet nebude.
Čili, pro svařování není důležitý jen svařovací proud, ale i napětí.
Pro daný případ bude určitě lepší použít dálkové ovládání, které poslouží lépe než nějaká nedefinovaná funkce svářečky.

Offline

 

#3 14-01-2012 21:58:47

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

jirkati napsal(a):

Asi nepotěším, zapalovací napětí elektrod je nad 50 V, ale zapalovací napětí pro TIG je jen o málo vyšší, než napětí na oblouku, které je nad 20 V. Takže při pokusu o zapálení obalované elektrody v poloze přepínače TIG budete opakovaně zkratovat výstup zdroje, což mu nemusí dělat moc dobře, i když jsou tyto zdroje docela odolné, a stejně elektroda dobře hořet nebude.
Čili, pro svařování není důležitý jen svařovací proud, ale i napětí.
Pro daný případ bude určitě lepší použít dálkové ovládání, které poslouží lépe než nějaká nedefinovaná funkce svářečky.

Takže radši ne, děkuji za vysvětlení.

Offline

 

#4 14-01-2012 23:39:33

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

Marek37 napsal(a):

Chtěl bych se zeptat zdejších odborníků, jestli by bylo možné svařovat s tímto invertorem obalenou elektrodou v režimu TIG? Na MMA má max proud 170A a v režimu TIG 200A. Má jak 2takt tak i 4takt HFko i LA. Napadlo mě že by se dalo využít funkce pomalého náběhu a doběhu proudu při svařování tenkých plechů, jakožto i většího max. svařovacího proudu. Nevím ale jestli by nehrozilo poškození invertoru, když je to 200A tigovka, ale na MMA má omezení na těch 170A, tak abych ho nepřetěžoval, nebo dokonce neodpálil.

Já jsem toto několikrát zkoušel a jde to. Tedy na mašině MILLER DYNASTY 350. Dokonce takovým způsobem, že jsem upnul obalenou elektrodu do kleštiny pro wolfram v normálním TIG hořáku smile To když jsem byl línej přehazovat kabely a elektroda byla pro minus pól. smile
Napětí naprázdno při MMA 68V
Napětí naprázdno při TIGu 55V.

Editoval Frank (14-01-2012 23:42:05)

Offline

 

#5 15-01-2012 07:32:23

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

Dobrý den,
zdroje pro sváření jsou a musí! být konstruovány s ohledem na zkrat na výstupu. Bez tohoto předpokladu by to nebyl zdroj pro sváření, ale loerie přežie či nepřežie a není rozdíl v tom zda jde o TIG či MMA či plazmu.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 15-01-2012 13:03:47

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: PEGAS 200 T PULSE HF - TIG A OBALENÁ ELEKTRODA

Tak jsem se dnes díval do návodu a napětí naprázdno u pegasu je 65V jak pro MMA tak i pro TIG, tak v tom by problém být neměl, myslím v zapálení elektrody. Spíš mi pořád vrtá v hlavě, proč ten invertor má omezený max. svařovací proud na 170A, když v TIGU má 200A?, aby se v tigu s obalenou elektrodou, nepřetěžoval. Dál při TIGu hoří oblouk nepřerušovaně, přičemž při svařování obalenou elektrodou dochází ke zkratu a další problém by mohl být v tom, že při MMA je při přilepení elektrody aktivována funkce antistick, nevím jak tomu je v TIG režimu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče