SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-03-2007 09:14:37

petr611
Člen
Registrovaný: 27-03-2007
Příspěvky: 10

Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Dobrý den,chtěl bych požádat o radu s výběrem samostmívací kukly. Budu svařovat MMA a TIG,bude se jednat o sváření oceli.Celodenní použití,ne hobby. Jde mi především o ochranu zraku. Na ceně nezáleží.Samozřejmě uvítám nejlepší poměr kvalita cena. Jestli se na tomto diskusním fóru nesmí uvádět konkrétní značka,prosím alespoň o specifikaci nejdůležitějších kritérií pro výběr. Jsem začátečník a z protichůdných informací,které jsem získal na různých prodejnách,opravdu nejsem moudrej. Z článku o rychlých samostm. kuklách jsem pochopil,že pro ochranu očí je důležitá rychlost ztemnění ,mnoho prodejců tuto rychlost neznalo a lovili ji po katalozích,ani tam však nebyla uvedena a jednalo se o kukly přes 12.000,-Kč. V renomovaném svařovacím centru v Liberci mi řekli,že kukla je" opravdu rychlá až 1/1000 sec ".  Jinde mi zase tvrdili,že ani pomalejší kukla nevadí,stejně to okem nepostřehnu. Vše to byla profi svařovací centra.
Prosím o radu. Předem děkuji. S pozdravem

Petr

Offline

 

#2 30-03-2007 10:31:10

petr611
Člen
Registrovaný: 27-03-2007
Příspěvky: 10

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Koukám,že samostmívací kukla není zrovna zajímavé téma k velké debatě. nicméně jestli je tady někdo,kdo ji používá,rád bych se zeptal jestli je Speedglass 9002X dobrá volba. Ještě uvažuju o americké Jackson Turbo. nějaká zkušenost s těmito kuklami by nebyla? předem děkuji za případnou odpověď.

Offline

 

#3 30-03-2007 10:48:53

Dejv
Člen
Registrovaný: 31-01-2007
Příspěvky: 10

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Speedglas 9002x je dobrá volba. Ještě záleží, jakým proudem se bude svařovat.
U velmi malých proudů cca 10A je dobrá i Optrel OSE Satelite, která má rozsah tmavostí od stupně 5 - 13.
9002x má větší průzor.
Ohledně rychlostí - v závislosti na teplotě ze rychlost mění - čím vyšší teplota tím rychleji se tekuté krystaly překlopí.
Jak píšeš, že prý pomalejší nevadí. Oko ty tisíciny vnímá, ale mozek už to nebere a za celý den se to nasčítá, takže je to poznat.

Offline

 

#4 30-03-2007 15:20:39

petr611
Člen
Registrovaný: 27-03-2007
Příspěvky: 10

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Dejv napsal(a):

Speedglas 9002x je dobrá volba. Ještě záleží, jakým proudem se bude svařovat.
U velmi malých proudů cca 10A je dobrá i Optrel OSE Satelite, která má rozsah tmavostí od stupně 5 - 13.
9002x má větší průzor.
Ohledně rychlostí - v závislosti na teplotě ze rychlost mění - čím vyšší teplota tím rychleji se tekuté krystaly překlopí.
Jak píšeš, že prý pomalejší nevadí. Oko ty tisíciny vnímá, ale mozek už to nebere a za celý den se to nasčítá, takže je to poznat.

Budu svářet v provozu,kde se vaří kotle,takže žádný vaření 5 A. U tý Speedglass se mi moc nelíbí cena,ta je dost vysoká cca 11.500,- bez Dph. Výměnné přední ochranné plexi 20 Kč . Ryhlost 0,1 ms.
U Jackson cena 7.900,- bez Dph,přední plexi 8 Kč. A hlavně rychlost  0,04 ms ! 

Po včerejší návštěvě ve Svana MB se přikláním k Jackson.Škoda jen,že je v Čr tak omezený výběr.

Na serveru www.ukwelder.com jsem četl diskusi na téma kukel Speedglass a setkal jsem se tam s popisem různých problémů při provozu.  http://www.ukwelder.com/forum//index.ph … speedglass  ,tady je zrovna několik nespokojených uživatelů.
Naopak zase jinde jsou Speedglass chválený. Docela mě udivilo,že i angličani brečej nad cenou,brát naš platy,to by se divili,co znamená koupit si dobrou kuklu.

Offline

 

#5 23-05-2007 08:47:10

heldy
Člen
Registrovaný: 23-05-2007
Příspěvky: 6

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Ja so problem vyriesil tak, ze ked som zistil,ze na slnku vydim celkom dobre aj cez normalnu, tak som si urobil pomocne svetlo z 200W ziarovky a paraboly z nejakeho reflektora. Nastavil som to tak, aby to koncentrovalo svetlo asi na 60 cm. Tymto si vzdy prisvelim zvarane miesto a je to.  Mozno by bolo este lepsie pouzit nejaku halogenku, ale to som neskusal.

Offline

 

#6 02-06-2007 07:21:36

Taťka Šmoula
Člen
Registrovaný: 02-06-2007
Příspěvky: 11

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Nejlepší volba je Esab Eye-Tech 5-13 nebo 9-13 ta se dá sehnat i do 10 000Kč, ale jinak Speedglass je taky super s oběma jsem dělal a můžu doporučt. Jen nebrat Translight ta je sice na ztmavení rychlá ale špatně je přes ni vidět a kazeta odchází co chilku.

Offline

 

#7 02-06-2007 18:56:38

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

a co ta kukla od Froniusu nema s ni nekdo zkusenost?

Offline

 

#8 10-06-2007 17:57:57

Taťka Šmoula
Člen
Registrovaný: 02-06-2007
Příspěvky: 11

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Froniuska je dobrá. Jsou dva typy Vizor 1000 Standard a Professional. Bral bych professionálku, dá se použít na: MMA, Mig/Mag, i Tig. Standard jen pro MMA a Mig/Mag. Prof. je rychlejší i na ztemění o 0,1 sek. Je přes ní pěkně vidět ,ale nevím jaká je na celodenní svařování zkoušel jsem ji jenom chvilku.

Offline

 

#9 11-07-2007 08:48:40

velda
Člen
Místo: Písek
Registrovaný: 13-04-2007
Příspěvky: 27

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Dobrý den.

Forum se mi líbí a server také.  Dověděl jsem se spoustu informací, které jako laik jinak těžko seženu. O zkušenostech ani nemluvě.
Mám ještě prosbu o informaci. Občas se hovoří o charakteristice zdroje při přepnutí na TIG, MMA nabo MIG/MAG. Jak se ty charakteristiky liší. Lze naskenovat nějaký obrázek? Zřejmě se to učí ve sv. škole, ale tu bez nutnosti papíru většina neabsolvuje.
Já žádné zařízení již stavět nechci, ale ostatní co chtějí to bude jistě zajímat. Mně osobně také.

Díky a zdravím


VV

Offline

 

#10 11-07-2007 22:18:34

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Jedná se o tzv. statickou charakteristiku zdroje. Pro MIG/MAG potřebujeme statickou charakteristiku plochou. Při malé změně napětí na oblouku dojde k velké změně proudu. Jelikož je podávací rychlost drátu při tomto typu svařování konstantní je nutné, aby při překonávání různých nerovností, např. napojení při předchozí housence při vícevrstvém svaru, došlo ke zvýšení proudu již při malé změně napětí. Tím se nám drát utaví a délka oblouku zůstává konstantní.
Naopak při svařování TIG nebo MMA potřebujeme statickou charakteristiku strmou, kde při velké změně napětí dochází k malé změně proudu. Je to dáno tím, že chvěním ruky dochází ke změně napětí na oblouku.Představ si jak by to asi vypadalo, kdyby ti během svařování běhal proud např. o 20A nahoru i dolů od nastavené hodnoty. To by se  lehce stalo, kdyby jsme zde použili plochou charakteristiku.
V dnešní době se již vyrábějí zdroje ( invertory, choppery, tyristorové), kde se dá statická charakteristika elektronicky měnit a tím pádem jde na jednom zdroji svařovat všemi výše zmiňovanými metodami.

Offline

 

#11 11-07-2007 22:26:06

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Tak než jsem došmudlal obrázky, Petr mě předešel smile Alespoň nemusím vymýšlet výklad. Takže Veldo, je to přesně tak jak píše Petr. A pro ilustraci tady máš graficky znázorněno, jak ty charakteristiky vypadají. Je to samozřejmě idealizovaný tvar. V reálu je to trošku "kulatější" smile

http://www.svarforum.cz/forum/img/charplocha.gif

http://www.svarforum.cz/forum/img/charstrma.gif

Offline

 

#12 12-07-2007 06:35:41

velda
Člen
Místo: Písek
Registrovaný: 13-04-2007
Příspěvky: 27

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Díky.

Obrázky i s výkladem.  Skvělé.

Teď mě dodatečně napadlo, že by to byl krásný článek do Svar Info.. Škoda že ho neumím napsat.

Editoval velda (12-07-2007 06:39:27)


VV

Offline

 

#13 12-07-2007 10:13:05

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Ano, je to zajímavé téma na článek. A neříkám, že článek nebude, ale času se nějak nedostává. A co Petr? Nezkusí to? Obrázky jsou k dispozici. Nemusí to být nic extra odborného a obsáhlého. Takový článek pro všechny. Rád to pak vydám.

Offline

 

#14 11-09-2007 13:25:02

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

da se nekde koupit mechanicka stmivaci kukla a kolik stojí

Offline

 

#15 08-12-2007 21:22:55

Ander
Člen
Registrovaný: 06-12-2007
Příspěvky: 12

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Zdravím vás přátele, jestli mohu doporučit tak Speedglass 9002. Koukám do ní 12hod. denně 6 dní v týdnu mám k ní i filtr a myslím že je to zatím jediná helma která mi sedla.Má u mě jedno mínus zdá se mi dost těžká. Vždycky koncem týdne to už mažu krk ale jinak super i na broušení.

Offline

 

#16 05-05-2008 23:14:44

TOMY199
Člen
Registrovaný: 19-04-2008
Příspěvky: 184

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

moja skusenost zo samostmievaciov kuklou je velmi zla kupil som ju za 2900sk a stala za ho..o ked som vipalil pol elektrodi tak ma začalo strašne rezat v očiach a všimol som si ze kazdi prvi zablesk  ike priamo do oči najprv som videl zablesk az tak  stmavla to sa da aj viskušat to vidno ked zoberiem zapalovač dam si kuklu a škrtnem  blisko pred kuklou a ked najprv vidim plamen zapalovača a tak to stmavne tak to je zle naštastie sa mi ju podarilo vratit v predajni a kupil som si običajnu zo skličkom

Offline

 

#17 16-08-2008 19:27:56

Bart
Člen
Registrovaný: 16-08-2008
Příspěvky: 1

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Dobry den
Prave jsem zacal s praci svarece Mig, papiry jsem si udelal na ucnaku pred 4 lety ale k praxi jsem se dostal az nyni. Dostal sem se k praci v Angli takze je pro me celkem tezke se dozvedet nejakou praktickou radu od kolegu ale mam par dotazu co by me zajimaly.
   Existuje nejake "svarečske"destero co zasadne nedelat a delat aby si clovek chranil oci?
   Je  kvalitni samostmivaci kukla kvalitnejsi v ochrane zraku nez kukla klasicka ?
   Je nejaka dobra rada jak bodovat? Moji kolegove se s tim moc neparaji a kdyz boduji celou konstrukci coz je celkem dost bodu se s tim moc neparaji a prskaji si to primo pred ocima coz me nepride zrovna idealni.

Kdyby nekdo poradil budu rad  a predem dekuji za odpoved.

Offline

 

#18 16-08-2008 22:05:35

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Offline

 

#19 28-11-2008 22:33:08

zvarac
Člen
Registrovaný: 28-11-2008
Příspěvky: 2

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

na samostmievacie kukly zabudni klasika je klasika

Offline

 

#20 29-11-2008 20:49:47

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Jak to tu pozoruju,tak i somostmívací kukla je docela zajímavé téma. Osobně používám Speedglas 9002X a jsem max spokojen.Dříve jsem měl Optrel sice starší,ale už nevyhovovala,zdála se mi pomalá.Měl jsem ji asi 10 let. Samostmívačku používám jen na TIG. Na MIG MAG mám klasickou kuklu s tmavostí 11 nebo 12 při větších proudech. Samostmívačku používám jen na TIG,abych si ji nezaprskal,protože pak je přes ni hůř vidět a měnit folii každou chvilku přijde dost draho.Při MIG MAG není třeba takové přesnosti nasazení hořáku při svařování. Jinak jsem pomýšlel opět o Optrel OSE Satelite,ale Speedglas má větší průzor. Cena +- stejná.

Offline

 

#21 30-11-2008 18:52:42

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Co se tyce kukel tak sou lidi dost spokojeny se speedglaskama. Co se tyce kukel do 5000 tak ty bych rozhodne na nejaky casty svarovani nedoporucoval, protoze je nutny se zamyslet nad jednou veci. Pokud ta kukla stoji 2500 a jina 10000 v cem je rozdil? V plastech a v kříži asi tezko, je to v kazete. Jinak speedglas ma ted novou kuklu a muzu ric ze je vyborna, nikde netlaci a s Xovym pruzorem  je svarovani parada. A nakonec : Lidi oci uz vam nikdo nevymeni smile


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

#22 05-12-2008 21:48:58

mira1230
Člen
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 1

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Zdravím,
prosím máte někdo zkušenosti se stmívačkami zn. ZEUS, GYSMATIC, LCD Vision, které jsou nabízeny na adrese: http://www.svarex.cz/index.php?obsah=vypis&catID=97 , a ještě jedna zn. mě zaujala je to JACKSON TURBO. Nyní používám SPEEDGLASS, ale už mám pochyby jestli je opravdu ta nejlepší, co se týče rychlosti zatmavení, myslím si, že výrobce poněkud zaspal dobu. Pro delší svary je v pohodě, tak jako každá neznačková kukla, ale při bodování nebo stehování je podle uvedených dat oproti výše uvedeným o hodně pomalejší. Problém je ten, že výrobci neuvádí při jaké okolní teplotě provádí měření zatmavení.
Díky za odpověď.

Offline

 

#23 10-01-2009 20:49:59

kex36
Člen
Registrovaný: 10-01-2009
Příspěvky: 3

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Já osobně používám speedku 9002v dostal jsem ji v praci 2 tydny po nastupu co kn i napsat no co asi je skvělá jediné co zamrzi tak že se celkem rychle zašituje krici skíčkio z venku a huře de přes něj vidět detaili , potom možná váha mohla by byt o trošku lehči možna ješte jiný hlavový křiž , jo a ješte nečo lidi kupte radši 9002x , nebo xx , je to vetši a jestě vetši pruhled a je to podstatně lepši. Ale i taqk jsem maximálně spokojen a mužu byt jedině rad že nevářm z kuklou za 5 stovek
Takže bych jedině doporučil novinku od Speedgla 9100 xx. To je fakt bomba pruhled jak z okna musi to byt skvěle.

Offline

 

#24 10-01-2009 21:10:24

koník
Člen
Místo: Velvary
Registrovaný: 05-01-2009
Příspěvky: 63

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

...Speedglas mám taky a to 9002x,ale objevil se problém,někdy se setmí i před zapálením oblouku,nebo se vůbec nezjasní,pomůže tomu jenom pohyb hlavy nahoru dolů...jinak si nestěžuju(stála mě 1500 kč,výprodej z jedné firmy)ale já jenom jestli s tím nemáte někdo zkušenosti...a pro Petra611:máš asi kliku na prodejce,protože já kupuju ochranný vnější štítek za 45 kč...


...kovář zdraví pány svářeče...

Offline

 

#25 29-04-2009 12:32:25

TomK
Člen
Místo: Čelákovice
Registrovaný: 22-05-2008
Příspěvky: 29
Web

Re: Samostmívací kukla,vaše zkušenosti a doporučení

Dobrý den,
Naskytla se mi příležitost za velmi slušnou (až podezřelou) cenu koupit novou samostmívačku Proteco P600e. Svařuji opravdu jen občas něco kolem domu, takže používám klasiku, ale právě pro nedostatek cviku bych samostmívačku uvítal. Ale výrazně dražší značkové se mi opravdu nevyplatí. Máte nějaké zkušenosti nebo doporučení k tomuto typu? Jak to vypadá s krycími fóliemi, případně s opravami? Nebo případně také k ADF13, ta se také pohybuje v této cenové relaci.
Děkuji. Tom

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče