SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-08-2011 22:20:19

Rudlafik
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 15

Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Ahoj leco jsem tu přečetl a o víkendu se s pučenou MMA svářečkou invertorem pustil do sváření stolu z plotových trubek. A mám dotaz. Používal jsem jak R tak B elekt. (i pro začátečníka jsou R na zapálení dobrý, ale oproti B je svár hnusnej) o Průměrech 2,0 2,5 3,2mm. Bohužel jsem bolestně zjistil, že kvalitní spasování je alfa - omega. Jinak je ze mě zámečník kterej 30% sváří a 70% brousí :-( Ale co se mi stávalo Ať jsem si hrál s proudem, rychlostí posunu, pomáhal jsem si druhou rukou na zpevnění ruky a buď jsem jen nastřikoval kov na povrch plechové trubky 1,6mm nebo jsem propálil plech. Je možné, že by na to měl povrch sloupku vliv? (původně na něm byl plast, ale nezdálo s mi, že by byl pozinkován) tahle lopota mohla by být daná, že jsem nepoužil elektrodu 1,6mm? Svařovací proud jsem nastavoval i nižší než byl předepsaný a jen jsem to upatlal. Když jsem dal minimální tak jsem chvíli svařoval a pak bum a propálil jsem trubku. Snažil jsem se mít elektrodu co nejníže (vyšší vzdálenost větší teplo) Nakonec jsem díry zaplácával kovem elek 3,2mm stavěl jsem stěny... :-( Neexistuje nějakej dobrej trik jak dobře svařovat MMA tenké plechy? Existuje nějaká pomůcka jak trénovat vedení ruky pro kvalitní svařování trubek? (rádiusů) Jo a zjistil jsem, že se mi u rozpěry T spoj prohla trubka vlevo a vpravo k vertikální trubce. Narovnám to asi jen plamenem?
Jinak všem přispěvatelům mockrát děkuji bez toho mozkového trustu co tu je bych se do ničeho nepustil MOC Dík! :-)

Offline

 

#2 02-08-2011 22:28:40

Rudlafik
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 15

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

odpověd na svařování plechů tenkostěných jsem nalezl zde: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 278#p34278 (přineste mi popel... :-) )

Offline

 

#3 03-08-2011 03:40:30

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Rudlafik napsal(a):

Existuje nějaká pomůcka jak trénovat vedení ruky pro kvalitní svařování trubek?

míň onanovat big_smile
ty R elektrody jsou pro sváření jiným aparátem, jestli máš půjčený invertor tak pro ten jsou pouze elektrody B - bazické! Jinak elektrodu je potřeba vést dost přesně - takže skoro každý svařeč vaří dvěma rukama, někdo drží kleště oběma, někdo levou rukou elektrodu, někdo si drží volnou rukou ruku - já si držím levačkou kabel, když ho nechám volně ovlivňuje mi nepříznivě cit v pravé ruce svojí vahou.
Ty křivý svary rozlámej smile myslím že to půjde snadno, svař to znova - žádnej učenej z nebe nespad!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 03-08-2011 07:12:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Zvlášť jako začátečník si nikde nenechávej mezery , pořádně konstrukci spasuj . Zrovnatak používej raději slabší elektrody - méně tepla -menší možnost provaření . U materiálu 1,6mm musíš jet elektrodou dost rychle , chce to cvik . Já tyhle tenké věci přejedu jednou velmi rychle a pak už je ve svaru více materiálu a napodruhé jedu načisto . Jelikož mi při domácím bastlení spíše ještě jedna ruka chybí , tak si musím vystačit s kvedlající pravačkou . smile Kabel si kdyžtak někde přichytím .

Offline

 

#5 03-08-2011 08:03:01

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

bourač napsal(a):

Rudlafik napsal(a):

Existuje nějaká pomůcka jak trénovat vedení ruky pro kvalitní svařování trubek?

ty R elektrody jsou pro sváření jiným aparátem, jestli máš půjčený invertor tak pro ten jsou pouze elektrody B - bazické! Jinak elektrodu je potřeba vést dost přesně - takže skoro každý svařeč vaří dvěma rukama, někdo drží kleště oběma, někdo levou rukou elektrodu, někdo si drží volnou rukou ruku - já si držím levačkou kabel, když ho nechám volně ovlivňuje mi nepříznivě cit v pravé ruce svojí vahou.
Ty křivý svary rozlámej smile myslím že to půjde snadno, svař to znova - žádnej učenej z nebe nespad!

Bourači invertor není jen pro bazické, mnohem lépe svařuje s rutilkami a kyselými než trafo.
Taky pokud člověk získá zručnost, udělá rutilkou mnohem hezčí svár než bazickou.
Co se týče vaření oběma rukama, tak pokud budeš vařit na EN-287, tak musíš jen jednou rukou, protože tu druhou potřebuješ na regulaci proudu, zvláště u kořene. Je těžší, ale lepší učit se vařit jen jednou rukou.

Editoval kirkmen (03-08-2011 08:03:29)


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#6 03-08-2011 12:09:48

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Ona se halbna, co se drží levou rukou před očima a svařuje se pravou rukou ( obvykle) už nepoužívá?

Jinak, když se tady mluví o svařování sloupků plotu, uhnil mi sloupek od vrat , je to roura průměr 80 se stěnou trojkou. Protože ještě pár let nebudu dělat vrata nové, chci takových 5 centimetrů betonu odsekat, abych se dostal ke zdravé rouře a potom plánuji rouru v betonu spojit s tím odpadlým kusem navařením pár kousků plechu trojky na spodek i na odpadlý sloupek. Dělal někdo něco takového? Nebude ta roura dole v betonu celá zhnilá nebo nebude jiný problém? Další varianta je, že těsně k betonu zarazím do země 2 - 4 ocelové kulatiny, třeba doma mám 6 kulatinu a na  jejích horní konce přivařím upadlou rouru, ale to se mi moc nechce. Jednak ty kulatiny budou asi se země vylézat a sloupek se bude kejklat, jednak směrem do cesty bude ta kulatina trčet a pokud by někdo náhodou na silnici  na tom místě spadl, ošklivě by se o tu trčící kulatinu mohl poranit, oproti hladké původní rouře.

Offline

 

#7 03-08-2011 12:36:21

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Radim> Vsunout dovnitř trubku odpovídajícího průměru, tu zabetonovat a na ni nasadit ten uhnilý vršek, který na pár místech provrtáte a přivaříte k té vsunuté trubce, nebo sešroubujete.

Offline

 

#8 03-08-2011 15:24:38

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1156

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Souhlas s kirkmenem. Ještě dodávám, že většina rutilek se připojuje na mínus a plus je na kostře. Na to totiž řada svářečů kašle a nadávají na elektrody.

kirkmen napsal(a):

bourač napsal(a):

Rudlafik napsal(a):

Existuje nějaká pomůcka jak trénovat vedení ruky pro kvalitní svařování trubek?

ty R elektrody jsou pro sváření jiným aparátem, jestli máš půjčený invertor tak pro ten jsou pouze elektrody B - bazické! Jinak elektrodu je potřeba vést dost přesně - takže skoro každý svařeč vaří dvěma rukama, někdo drží kleště oběma, někdo levou rukou elektrodu, někdo si drží volnou rukou ruku - já si držím levačkou kabel, když ho nechám volně ovlivňuje mi nepříznivě cit v pravé ruce svojí vahou.
Ty křivý svary rozlámej smile myslím že to půjde snadno, svař to znova - žádnej učenej z nebe nespad!

Bourači invertor není jen pro bazické, mnohem lépe svařuje s rutilkami a kyselými než trafo.
Taky pokud člověk získá zručnost, udělá rutilkou mnohem hezčí svár než bazickou.
Co se týče vaření oběma rukama, tak pokud budeš vařit na EN-287, tak musíš jen jednou rukou, protože tu druhou potřebuješ na regulaci proudu, zvláště u kořene. Je těžší, ale lepší učit se vařit jen jednou rukou.

Offline

 

#9 03-08-2011 15:42:40

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Rudlafik-těmi rutilkami to půjde mnohem líp,ale musíš si přehodit polaritu+,- jak řekl JardaK.Když jsem neměl CO2 tak jsem 1mm plech vařil Triodynou s elektrodou ER-117(1,6mm) nebo 113 a v pohodě.
A co se týče držení kleští tak se nejprve uč jednou rukou,a až to budeš trochu ovládat tk pak mlžeš i dvěma,protože příjde situace kdy nebudeš moci druhou ruku použít a svar tak podle toho bude vypadat.
Hodně štěstí chlape :-)


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#10 03-08-2011 19:54:57

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

ja zvaram bezne plechy 1.2 mm elektrodami eb121 /2mm a ide to pekne , len treba rychlejsie ist oblukom ... alebo podopred medenym plechom aby si neprepalil plech ... len ja zvaram aj polohy , a mne to hracka aj nad hlavov zvarat . sorry ze som sa ozval ... :-)

Editoval atishajn (03-08-2011 19:57:56)

Offline

 

#11 03-08-2011 20:42:46

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

No, ten sloupek byl otevřený, ale dole byl odvrtaný, aby se v něm voda nehromadila. Asi přece jen se v něm nějaká hladinka vody hromadila. Nejméně 40 let to stojí, co já pamatuji, napajcované asfaltem, až teď to uhnilo.
Takže asi přece jen odkryju beton a odsekám , až se dostanu na zdravý materiál a pak to jen navařím. Náhradní trubku betonovat nebudu, ono celá branka i celá vrata jsou zralá na výměnu, akorát teď ještě ne, pár let to ještě musí vydržet.  To navaření na to bude bohatě stačit.

Díky za rady.

Offline

 

#12 03-08-2011 21:36:58

Zdenda
Člen
Registrovaný: 10-02-2011
Příspěvky: 12

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Zdravím hodně záleží na síle materiálu. Svářet plechy pod 2mm .... to chce cvik a dlouhou praxi!!!
Dobré sváry maji elektrody E-B-121 půměr 2mm, ale na slabší plechy používám Ok 46 průměr 1,6mm. Teď jsem s nima "lepil" plechové koleno od kotle síla pod 1mm na 20A !!
Musím jet přes stmívačku(obyčejnou za 1100Kč) a sváry dělat jen na pár vteřin. Pravou svářim a levou si přidržuji elektrodu přesně na bodu sváření(opírám si o prst), ale abych to přiznal jedná se spíše o "lepení" - dochází k malém průvarům a tím je zavařeno....

Offline

 

#13 03-08-2011 22:20:31

Rudlafik
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 15

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Ahoj Lidi moděkuji za rady o víkendu to zase zkusím. Měděný plech - předpokládám, že je to kvuli tomu, že je vůči rožhavenému železu netečný a odvádí teplo? Bohužel u svařování trubek z plechu 1,5 (1,6)mm si nedokážu představit jak tam aplikovat měděnej plech. Koupím 1,6 R a zkusim i B a nebudu lempl a pořádne budu pilovat pilníkem abych to zpasoval. S tou poralitou jsem to věděl, ale radši jsem se držel značení na balení elektrod. (bylo mi divné, že R mají stejnou polaritu jako B - kupobval jsem je v HM vedle ležely čínský elektrody a pak tyhle v igelitech po 10ks.) Kluci dík za rady. Tyhle triky z praxe jsou k nezaplacení.

Offline

 

#14 03-08-2011 22:57:45

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Ne vždy je možné uplatnit podložku a někdy nevadí, když je podložka součástí svařence, pak lze použít odřezky plechu z oceli.
Elektrody o průměru 1.6mm nejsou zcela běžné s bazickým obalem, mě osobně se nepodařilo najít obchod s přídavným materiálem, kde by je drželi skladem. Se svařováním elektrodami o průměru 1.6 mám své (částečně dobré) zkušenosti. Dařilo se mi s nimi svařovat bez propalování plech o průměru cca 0,8mm po několikadenním tréningu. Ale nikdy jsem zcerla nevyřešil problém třasu v rukách, kdy mi elektoda dlouhá 170 mm kmitala nad svařencem tak asi +/- 10 mm. Vyřešil to až zásah druhé ruky smile
"čínský elektrody" obecně nebrat. Zkusil jsem je jednou koupit v Globusu, protože v sobotu navečer žádná prodejna se svářecí technikou neměla (překvapivě) otevřeno. Nebyl jsem s nimi spokojen. Pórovitost sváru i po přesušení, odstratnitelnost strusky .... Evropské elektrody jsou někde jinde i za cenu vyšších nákladů ...

Ostatně i když svařuji invertorovým zdrojem, používám rutilové elektrody Supra a Perfect.

Offline

 

#15 04-08-2011 00:57:44

Rudlafik
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 15

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Doporučíte mi fungující obchod na praze 5 nebo kolem vysočan či žižkova kde se prodávají věci pro svářeče. (zkusil jsem internet a asi špatně hledám neb na smíchově jsem padnul na dva zrušený obchody nalezené na portále firmy.cz :-/ ) Děkan

Offline

 

#16 04-08-2011 06:49:52

Vladivoj
Host

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

k Rudlafikovi: Zajeď k firmě Chobola, Kolbenova 886. Je to sice jiná čtvrt, ale obchod je vedle stanice metra. Je to snad největší specializovný obchod v Praze - prolezl jsem jich hodně. (pozor, nejsem agent této firmy, ale starý důchodce kutil). Vl.

 

#17 04-08-2011 07:11:19

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

K tomu sloupku , ty díry to spíše zapříčinily . Také bych to řešil napasováním materiálu dovnitř .Přežije mnohá další desetiletí , tedy pokud není původní trubka plná betonu . smile

Offline

 

#18 06-08-2011 00:27:57

Rudlafik
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 15

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Ahoj. Tak jsem to prubnul u CHoboly. Sehnal jsem B 1,6 od ESABu. Kluci já měl pocit, že jsem se vnitřně synchronizoval se svarkem :-) To šlo samo. Jednou rukou mi to už jde. Když nevidim kdem mám elektrodu položím na ni ukazováček ruky svírající svěrku. Je to jako bych ukazoval na to místo, které svařuji hned se mi zpřesnilo vedení. Jo ktěm 1,6mm koukal jsem jak mizej to je hroznej fofr oproti 2,5 a 3,2. Někde tady někdo psal jak se svařovalo dřív bez obalovejch elektrod jen drátem. Zkusil jsem to a bylo to drsný. Oklepanej drát z elektrody je ještě relativně OK, ale hřebík nebo vázací drát na ploty... tfuj tajbl. Ale i tak to bylo hrozný. Jak to ti chlapi dělali? Nějaké pasty do prostoru budoucího sváru? JInak mě svařování baví, je to super! I když je to "závada" tak úchvatný je zapatlávání díry jak se odtavuje elektroda, jak natavujete materiál aby se otvor zavřel - pomalu jak kovařina (jasně to je hodně daleko). Takže vše je OK :-) Děkan za nakopnutí správným směrem.

Editoval Rudlafik (06-08-2011 00:31:38)

Offline

 

#19 06-08-2011 01:08:56

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

Rudlafik-Gratuluji,jen tak dál a dál...


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#20 06-08-2011 20:39:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování kulatiny (plotové sloupky)

JARDA V napsal(a):

Mám zkušenost takovou, že sloupek, který je nahoře dobře uzavřený(dýnko), je zkorodovaný jen u betonu.

takovou mám taky a nejen u sloupků, jakákoliv ocelová konstrukce na hraně betonu vždy zkoroduje nejdřív, asi to bude tím že na povrchu betonu se nejdéle udrží vlhkost po dešti - vše ostatní vysuší vítr a do hloubi betonu už zase nemá přístup vzduch, asi je třeba v tomto místě udělat ochraný nátěr pečlivěji.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče