SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-06-2011 13:22:16

MadTom
Člen
Registrovaný: 26-10-2010
Příspěvky: 8

bodování Cu plechů?

Potřebuji poradit zda existuje nějaký komerčně dostupný stroj pro bodování 2 Cu pásků k sobě (na plocho s přesahem) - šířka pásku je 15mm, tloušťka 0,3mm. Bohužel nemohu použít pouhé pájení cínem, u zařízení je požadovaná tepelná odolnost kolem 700-800stC. Mechanická pevnost neni kritická - pásky budou upevněny s roztečí cca 1m a napnuty, takže budou držet pouze vlastní váhu. Stejně není kritická elektrická vodivost - skrz pásky půjde zanedbatelný výkon.
Šroubovat nebo nýtovat není možné, spoj musí být pokud možno plochý. A drobnost na konec - vzhledem k předpokladu části montáže v podzemí, není možné ani tvrdé pájení plamenem.
Pásky budou lakované nebo lépe smaltované, v místě spoje je není problém očistit. Zařízení by nemělo být moc velké, montáž bude probíhat ve výšce několika metrů.

Offline

 

#2 08-06-2011 22:27:27

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: bodování Cu plechů?

Obávám se , že vašim podmímkám nemůže vyhovět žádný stroj pracující na principu odporového svařování.Jediná možnost je tvrdé pájení pomocí odporového stroje mezi wolframovýmí elektrodami a za pomocí stříbrné pájky ve formě pasty. Bohužel si neumím představit jak by se to realizovalo v polních podmímkách . Možná by šlo použít migového bodování drátem CuSi3 / případně CuAg, CuSn a pd /.Praktickou realizaci si budete muset ale vyzkoučet sám , je to poněkud neprošlapaná cesta a nebude to za pět korun.

Offline

 

#3 09-06-2011 08:16:42

MadTom
Člen
Registrovaný: 26-10-2010
Příspěvky: 8

Re: bodování Cu plechů?

Pájení pomocí stříbrné pájky jsem také zvažoval, ale pokud jsem se dobře koukal, tak by to nemělo dostatečnou tepelnou odolnost (pájka by se rozletovala), takže jsem to zavrhl. Kdysi jsem zahlédl na akumulátorech nabodované měděné propojovací pásky (nebyly pokovené) a drželo to dost. Akorát to bylo spoj provedenej několika malýma bodovýma svárama, narozdíl od toho co jsem viděl u železa - jeden velkej provařenej bod. Akorát se mi nepodařilo najít, čím to bylo dělané.

Offline

 

#4 09-06-2011 10:23:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: bodování Cu plechů?

Spojení typu sedlářský nýtek nebo klempířský falcovaný spoj nelze?
U vhodného sedlářského nýtku a pásku 0,3 mm silného by měla být výška nýtovaného spoje  cca 2 milimetry, u klempířského spoje možná jen milimetr....
A potřebné nářadí k tomu je proti nějaké bodovce úplně zanedbatelné, speciální kleště za pár stovek nebo v nejhorším případě obyčejné kladívko a nějaká kovadlinka nebo i druhé kladívko proti.

Online

 

#5 09-06-2011 10:35:10

MadTom
Člen
Registrovaný: 26-10-2010
Příspěvky: 8

Re: bodování Cu plechů?

Falcovaný spoj mě napadl, ale v komginaci s procínováním, aby to uvnitř nekorodovalo. To že cín případně vyteče, až se to ohřeje, to se nedá nic dělat. Nýtovat se mi to moc nechce.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče