SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 28-03-2011 19:18:03

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Špatná elektroinstalace?

Když jsem to zkoušel vadaskou, tak v zásuvce je fáze normálně vlevo jak má být. Prodlužku mi kontroloval tatík, ještě kdysy a je zapojená zprávně.
Hnědý vodič vlevo fáze, zelenožlutý je kolík nahoře a modrý vpravo. U zástrčky je to naopak. Fáze vpravo.

Toto jsi napsal 23.2. 2011, jak se ti to mohlo za měsíc přehodit? Nebo jsi to před tím měřil špatně?

Offline

 

#52 28-03-2011 19:48:58

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

Re: Špatná elektroinstalace?

Kdysi jsem měl podobný problém, v pronajaté garáži za vlhka kopalo vše kovové. Zjistil jsem že dráty po původním osvětlení byly stále připojené ke staré dřevěné rozvodné desce a nikdo si s tím nelámal hlavu. Ve vlhkém zdivu to probíjelo bůhvíkde, tak jsem dráty odštípl a zavedl kompletně novou elektriku moderními kabely a komponenty "proti vlhku" a bylo po problému. Byl to jen starej zapomenutej kabel....

Offline

 

#53 28-03-2011 20:30:15

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Špatná elektroinstalace?

máš tam novou zásuvku a v pohodě za pár korun .Já bych ti doporučoval zakopat dobrý zemnič před garáží  a kolík ještě přizemnit .Při uvedeném průřezu a předpokládané délce ,počtu spojů natrase před každou garáží min dva bych ti tam dal proudový chránič ,a používal pokud možno spotřebiče s dvojitou izolací.Proudový chránič se dá koupit i jako adaptér do zásuvky za cca 350 a zachrání ti život. na svářěčku doporučuji do rozvaděče po dohodě umístit další zásuvku a přes 10 garáží si při sváření natáhnout prodlužovák cca 30m .nesmí být delší 50m


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#54 29-03-2011 11:03:09

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Špatná elektroinstalace?

Podobně, ba dokce stejně, jak to popisuje Varlok jsou zapojeny zásuvky u nás v paneláku. Dokonce i včetně toho hliníku.Představa , že bych něco zakopával před domem a přizemnoval je poněkud úsměvná, zvláště pokud by to dělali i další obyvatelé našeho domu.Myslím,že kolega Varlok může klidně užívat garáže a elektriky tak jak to je.

Offline

 

#55 29-03-2011 15:51:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Špatná elektroinstalace?

varok napsal(a):

Když jsem to zkoušel vadaskou, tak v zásuvce je fáze normálně vlevo jak má být. Prodlužku mi kontroloval tatík, ještě kdysy a je zapojená zprávně.
Hnědý vodič vlevo fáze, zelenožlutý je kolík nahoře a modrý vpravo. U zástrčky je to naopak. Fáze vpravo.

To je popsané, jak mám zapojenou prodlužku. Možná jsem to špatně napsal, ale asi bych nedodal k zapojení drátů do zásuvky, že zástrčku mám zapojenou fazi a nulák naopak, ne? Tedy u zástrčky mám při pohledu zepředu fázi vpravo a nulák vlevo.
Do zásuvky jsem se díval, teď myslím zásuvku na zdi, ale asi jsem to špatně měřil. Hold nejsem elektrikář. A ten co byl u mne předtím, zavolal ho původní majitel a garážmistr v jednom, ten mi řekl že je někde po cestě přerušen tzv. Nulák. Když i ten nezjistil, že je přehozená fáze s nulákem, co je to potom za elektrikáře? Tak potom vypadá ta elektroinstalace.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#56 30-03-2011 07:22:42

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Špatná elektroinstalace?

No když si vezmu , že jsi udělal dvě sáhodlouhá vlákna o ničem , při povolení jednoho šroubku a přivedení elektrikáře , tak je mi mdlo .

Offline

 

#57 30-03-2011 08:21:20

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Špatná elektroinstalace?

Tak to v životě chodí. Edison také vymyslel desítky žárovek a přitom stačilo vymyslet na poprvé takovou, která funguje.

Varok také mohl zvednout telefon a nechat si udělat komlet novou instalaci a nemusel by nic řešit. Ale dal přednost vlastním silám (podpořeným znalostmi ostatních) a snažil se to vyřešit. To by na foru mohl být jen seznam řemeslníků a firem a nemusel by se řešit žádný technický problém. A co bychom pak dělali? smile

Neberte to jako nějaké moje rýpání, ale témat, kde se řeší a řeší a nakonec se nic nevyřeší nebo úplně jinak je tu spoustu.

Offline

 

#58 30-03-2011 08:28:12

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Špatná elektroinstalace?

Seš jendo , mimo mísu . On několikrát tvrdil , že co změřil . Ještě před tím , než napsal první příspěvek měl strčit do zásuvky fázovku . To neudělal a raději teoreticky hned kopal výkop pro kabel a zde radí v elektrice . Toť vsjo .

Offline

 

#59 30-03-2011 19:56:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Špatná elektroinstalace?

Už to tedy rozebírat nebudu, protože pan bobobo asi nikdy v ničem neudělal chybu. Navíc, aby mi někdo řekl že je elektrika v pořádku(garážmistr a zároveň bývalý majitel mé garáže), a nakonec je přehozená fáze. To je podle mě chyba moje, že jsem blb a vůbec mě nenapadlo, že někteří lidé jsou schopni obrátit v zásuvce fázi na pravou stranu, navíc tak šikovným způsobem, že nulák je na levé straně a fáze na pravé a dokonce fází spojený ochranný kolík a pravý nulák.
V jiných tématech radím spíše slaboproud, spíše to co už jsem dělal nebo už viděl někoho dělat. Jestli je tohle forum jak psal jenda, že všichni všechno ví, tak proč tohle forum existuje? Až doteď jsem si myslel, že fora jsou od toho, aby si lidé pokecali a řešili problémy jiných. Ale asi jsem se spletl.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#60 30-03-2011 20:10:17

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Špatná elektroinstalace?

Ještě mě napadlo, jestli někdo nehodil fázi na nulák o dvě garáže před tebou, někde v krabici, ale to by patřilo někomu urazit pazoury. Jinak je takto udělaná elektrika téměř v každém paneláku v republice, vím, teď se chytají za hlavu všichni elekrikáři, ale ona ta elektrika funguje, měly by se čas od času dotáhnout spoje a hlavně se v tom nesmí vrtat prase.

Offline

 

#61 30-03-2011 20:15:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Špatná elektroinstalace?

Mě nejvíce štve, jak mi pořád dokola tvrdil bývalý majitel garáže, že elektrika je v pořádku. Přehozenou fázi na pravou stranu a ještě k tomu spojenou i na kolík je podle mě prasárna. Jsem mladý a asi i zdravý, tak už jsem zažil pár pecek a v pohodě. kdyby tam byl v té garáži nějaký starší člověk, který nemá srdce v pořádku, tak by  bylo po něm. Podle mě se odjakživa dává fáze v zásuvce doleva, ochranný kolík se spajuje s pravou svorkou. Elektrikáři ať mě kdyžtak opraví.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#62 30-03-2011 20:58:14

ulitej
Člen
Registrovaný: 11-02-2011
Příspěvky: 252

Re: Špatná elektroinstalace?

Možná taky jedna rada.
Já osobně na tomto místě v prostoru své "garáže" bych si asi naistaloval malý podružný rozvaděč a zněho bych potom udělal svoji elektroinstalaci.
Je pravda , že může být vnesen dotaz na selektivitu jištění , ale výsledný stav určitě bude lepší než popisi stavu tady. Uritě bych ,ale roztahal těch pár metrů třížilově  , pak  odpadne problém na co připevnít zelenožlutý dřív. ( třeba pokud máš kovovou řářivku - koukal jsi jak ji předcházející uživatel garáže má zapojenou atd)
Píše se o tom docela obtížně , předpokládám ,že pokud někdo "štourá" do elektriky tak má alespoň elementární znalosti co jak zapojit.

Jinak se důvěřuj a prověřuj s pozdravem lada


Pegas 160 Mig/Mag SYN

Offline

 

#63 22-05-2012 16:15:01

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

Zdravím, nechcel som zakladat nove vlákno, tak som to dal tu.
V garáži mám urobenú elektroinštaláciu (+ prívod) podla tejto schémy:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3043_007.jpg

Mám taký problém, že dnes som urobil skrat (plechom som presekol kábel na flexe) a vyhodilo mi jednopólový 20A istič a zároveň prepálilo 32A nožovú poistku v hlavnej rozvodnej skrini pre garáže (na obrázku v červenom krúžku). Na zadnej strane garáže mám ešte za elektromerom 2 ističe - 20A a 25A - neviem prečo je to tak , garáž bola postavená v r 1990 (mal som 3 roky takže nemám šajnu prečo to bolo tak urobené) -- a tie 2 ističe vôbec nevyhodilo. Neviem či ističe za garážou sú už nefunkčné , ale podla mňa by malo vyhodiť prv slabší istič (20 - 25 A) ako prepáliť nožovú poistku (32 A).
Nestalo sa to prvý krát, niečo podobné sa stalo otcovi pred 2 rokmi.
Poraďte mi prosím kde je chyba. (myslím že ističe za garážou budú nefunkčné a asi ich treba vymeniť ale za jeden 25 A istič; ale nie som elektrikár a nerád by som niečo upravoval zbytočne keď chyba môže byt inde)

Offline

 

#64 22-05-2012 17:55:34

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Špatná elektroinstalace?

to zapojenie nedava zmysel,urcite prechadza prud aj cez tie dva 25/20A istice ? nemalo tam byt povodne nieco zapojene,vonkajsie zasuvky ?

Offline

 

#65 22-05-2012 18:11:56

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

Od ističov neide žiadny kábel von, ide len do garáže. Od elektromeru ide kábel do 25 A ističa a potom do 20 A ističa (sú určite zapojene obidva pretože keď vypnem ktorýkoľvek z nich tak nemám prúd v garáži). Mne ide skôr o to, že prečo mi odpáli 32A poistku, keď pred nou je zapojených niekoľko 20 a 25 A ističov.

Offline

 

#66 22-05-2012 19:18:41

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Špatná elektroinstalace?

tak to zalezi aku ma ten istic charakteristiku malo by na nom oznacenie B,C alebo D...teda pokial to neni daky stary typ,najjednoduksie je nahradit tu poistku isticom a mas klud,pokial je to skutocne tak zapojene ako pises tie dva istice premosti aj tak su tam zbytocne

Offline

 

#67 22-05-2012 20:06:28

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

Tu nožovu poistku nemozem vymenit  za istič, pretože je v hlavnej rozvodnej skrini pre 4  garaže. Vyzera to tak :
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3043_dsc00188.jpg

Najskôr budu vadne tie XY ročne ističe.

Offline

 

#68 22-05-2012 20:13:18

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

pavol.sk napsal(a):

tak to zalezi aku ma ten istic charakteristiku malo by na nom oznacenie B,C alebo D...teda pokial to neni daky stary typ,najjednoduksie je nahradit tu poistku isticom a mas klud,pokial je to skutocne tak zapojene ako pises tie dva istice premosti aj tak su tam zbytocne

K triedam ističov som nasiel len kusé informácie. Triedy sú rozdelené podla casu vypnutia pri preťažení ? Alebo podla čoho to je kategorizované?
Ak je to podla rýchlosti vypnutia možno by stačilo dať "rýchlejší" istič aby sa vypol rýchlejsie ako vyhorí poistka?

Offline

 

#69 22-05-2012 21:23:20

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Špatná elektroinstalace?

presne...B ckovy je najrychlejsi je to klasicky istic montovany do bytov atd...C su motorove  a D-cka su najpomalsie na transformatory,najlepsie by si mal poradit sa s elektrikarom v tvojom okoli...aj tak zasah do elektroinstalacie by mal robit len odbornik...

Offline

 

#70 22-05-2012 21:40:48

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

pavol.sk - Dakujem Vám za vaše rady. Určite to budem konzultovať s elektrikárom (teraz už aspoň budem lepšie vedieť opísať problém elektrikárovi)

Offline

 

#71 22-05-2012 22:03:31

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Špatná elektroinstalace?

nožova pojiska jde nahradit onejakou tu amperu silnejší, ale jen pokud to dovolí vedeni, pak bych řešil na přivodu do vaší garaže vnitřni rozvodnou skřínku z jističi co potřebujete..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#72 23-05-2012 05:25:49

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Špatná elektroinstalace?

alll napsal(a):

nožova pojiska jde nahradit onejakou tu amperu silnejší, ale jen pokud to dovolí vedeni, pak bych řešil na přivodu do vaší garaže vnitřni rozvodnou skřínku z jističi co potřebujete..

V garáži mám ističovú skriňu a je tam 1x trojpólový istič 25A a 3x jednopolove ističe 20A, ale ako písal pavol.sk asi bude potrebne  tam dať ističe inej kategórie.
ďakujem za Váš príspevok

Offline

 

#73 23-05-2012 10:41:14

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Špatná elektroinstalace?

Od Alla tyhle nesmysly vůbec neposlouchej-nečti . Nebude dlouho trvat a tento zedníko-zámečník někoho zabije . Pojistka je prostě rychlejší , než jistič . Je tam proto , aby tě elektrika nezabila ! Místo toho 3Fjističe v garáži dej proudový chránič .

Offline

 

#74 23-05-2012 11:31:56

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Špatná elektroinstalace?

to co pise bobo je este lepsi napad,v dielni sa to jednoznacne oplati mat prudovy chranic,cena sice nebude zanedbatelna ale aku cenu ma zivot ? v kazdom pripade si tam dotiahni elektrikara on si to okukne zisti podla mierky ake "hrube" su vodice a podla toho ti navrhne riesenie...

Offline

 

#75 23-05-2012 23:04:00

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Špatná elektroinstalace?

bobobo napsal(a):

Od Alla tyhle nesmysly vůbec neposlouchej-nečti . Nebude dlouho trvat a tento zedníko-zámečník někoho zabije . Pojistka je prostě rychlejší , než jistič . Je tam proto , aby tě elektrika nezabila ! Místo toho 3Fjističe v garáži dej proudový chránič .

Á Pan Bobobo se nam probral inventor nespravuje   a jen kecá...    zajimave nekecam, jen jsem uvedl zkušenost   z kamošovy garáže rešil stejnou věc navic mel štestí že hlavni rozvadeč  je u jeho garaže  jsou vní nožove pojistky 50A taky pořeboval svařet rozvaděči odbočka k 1. 5 gažím  prý byla jištena pojistkou 16A další znamy nejaky eletrikař mu to vedeni skouknul  a konstatoval že tam muže dát klidne 25A nožovku a pak si dat novy podružný rožvaděč i z 3F ochranou   taky ma 3F svařečku nejakej vetší esab co koupil jako vyřazenou v praci.. asi tak pane booobo..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče