SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-02-2011 20:41:34

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Chemtane2

má prosím někdo zkušenosti s tímto plynem?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#2 11-02-2011 16:26:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Chemtane2

bourač napsal(a):

má prosím někdo zkušenosti s tímto plynem?

Je to v podstatě vylepšený  MAPP gas. (směs uhlovodíků + aditiva) Jako aditivum jsou použity cyklopentan, n-pentan, 2-methylpentan, iso-pentan, 2,3-dimethylbutan, benzínové frakce, kde obsah benzenu je pod  0,1%.
Teplota dosahuje teploty kyslík - acetylen, podle některých studií ji dokonce převyšuje. Na rozdíl od acetylénu je Chemtane2 stabilní a proto mnohem bezpečnější. Osobní zkušenosti nemám. Z doslechu vím, že pro řezání je to super, cena je nižší proti acetylénu a zároveň se spotřebuje méně O2.  Jako náhrada acetylenu při svařování to prý není ono.

Offline

 

#3 11-02-2011 20:51:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Chemtane2

už mám domluvenu dodávku vzorku od výrobce, jak se k tomu dostanu - vyzkouším a dám sem info


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 16-02-2011 20:59:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Chemtane2

tak potvrzuji, Chemtan topí znatelně víc než Propan.  Kdo má zájem o více info nechť se zeptá smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 16-02-2011 21:26:59

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Chemtane2

Koľko to stojí ? Akú to má teplotu ? A kde to zoženiem ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#6 17-02-2011 20:07:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Chemtane2

cca 1,5€/kg.
3300°C.
Linde


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 17-02-2011 20:08:23

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Chemtane2

Paráda , nieje to nejak málo ? Za taký výkon ? smile A kde zoženiem takú fľašu ? smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#8 17-02-2011 20:28:26

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Chemtane2

Nevidiš že v Linde ???

Offline

 

#9 17-02-2011 20:30:31

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Chemtane2

A ake horáky sa nato používajú ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#10 21-02-2016 23:24:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Chemtane2

Frank napsal(a):

vylepšený  MAPP gas. (směs uhlovodíků + aditiva) Jako aditivum jsou použity cyklopentan, n-pentan, 2-methylpentan, iso-pentan, 2,3-dimethylbutan, benzínové frakce, kde obsah benzenu je pod  0,1%.

čau Franku, trochu se nudím, tak si vymýšlím hovadiny. smile
Když vezmu flašku PB nebo Propanu a vychladím jí, třeba ve velikém mrazáku, plyn se z kapaliny neodpařuje, plyn se nevyvíjí. Co když v takovém případě naleju zkrz ventil do flašky několik panáků aditiv který cituješ?
Zakvedlám s flaškou, nechám ji ohřát a mám Chemtan.
Účelem je zvýšit teplotu pro nahřívání.

Ty videa od tebe s vybuchujícími lahvemi  jsem viděl smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 22-02-2016 01:27:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Chemtane2

Zdravím, Bourači smile No, v podstatě by to tak jak popisuješ mělo jít. Akorát neznám poměr kolik by se tam čeho mělo přidat. Víš, tohle všechno jsem vyčetl v magazínech, který mi chodily do práce, ale složení kolik čeho ten Chemtane obsahuje tam pochopitelně nebylo. Osobní zkušenost s tím nemám. My jsme používali k nahřívání MAPP/O2 soupravy s velikým hořákem, nebo dokonce sestavu hořáků, na velké věci. Pokud jsme se o tom Chemtane bavili, tak je fakt, že to je asi stejné jako Acetylén/O2, ale bezpečnější a levnější. Takže sorry, asi jsem ti moc nepomohl... smile

Offline

 

#12 22-02-2016 01:32:58

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Chemtane2

zajímavé
bourači spíš místo nalévání do flaše jestli by to nešlo nejak směšovat až za flašou v nejakém směšovači zplynovači?, otočit propan flašu kohoutem důle a vypouštět kapalný propan do směšovače podobně jak se to používá u vozidel kdy do teho směšovače to jde kapalny pokud se nepletu.. tam smísit s tím aditivem pak v nějakém ohřívaném splynovači to splynovat atd to by šlo nééé?
myslím že podobně funguje i řezání benzínem že do hořáku už de benzínová pára vyrobená v nejakym ohříváku? (což ale se nepoužívá myslím právě kvůli ceně benzínu ale jinak to funguje néé?)
nevim já sem řezal na mostárně acetylénem tam byl acetylén za pár šupů z velkyho vyvíječe a kyslík z cisterny rozvody trubkama a v kovošrotě sem řezal butánem a to bylo sakra znát, acetylénem to zapálilo skoro okamžitě butánem se musí chviličku nahřívat hrana, pro šrotování je to defakto jedno ale pro čistý řez je acetylén přesný nezakulatí hranu a není tam tolik deformace z ohřátí kraje zejmena u tabule plechu, to zase je zkušenost z domu doma řežu taky butánem a taky je to při butánu hodně náchylné na utržení-přerušení řezu, hrana červená a stejně se stane že při rychlém řezu abych nerozžhavil hrany a necitlivém trhnutí například při zadrhnutí kolečka nebo jeho najetím na okuj smítko se to řez přetrhne, u acetylénu se to nestává to kyslík při trhnutí hořákem vykousne vrub ale nepřeruší se řez a proto by tento chemtan nebo co to je byl lepší si myslím tož jak dondeš nato jak se to vyrobí tož poreferuj ale dřív než udělám na dílně novó střechu ať ju nemusím dělat znovu bylo li by ovšem na čem kdyby to řachlo

Offline

 

#13 22-02-2016 02:43:09

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Chemtane2

Frank napsal(a):

Takže sorry, asi jsem ti moc nepomohl... smile

ale jó, vlídná slova útěchy jsou taky dobrý smile ono by to asi chtělo spíše nějakého chemika, třeba kolega Radim - ten do tý chemie myslím dělá...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 22-02-2016 10:31:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Chemtane2

No platí zákon zachování energie.
Významná část tepla, tuším cca 1/3 z acetylenového plamene je z vazebné energie. Neboli už tím, že se acetylen H-Ctrojná vazbaC-H rozštěpí na vodík a uhlík už směs acetylenu a kyslíku ohřeje o cca 1/3 teploty ještě dříve, než to začne hořet. (proto taky acetylen rád bouchá).
Žádný jiný uhlovodík tak vysokou vazebnou energii ani zdaleka nemá a proto nemůže teplotu plamene nějak znatelně zvyšovat. I když ty použitá aditiva by měly mít vazebnou energii přece jen o něco vyšší než obyčejný propan a butan.
Jediný důvod, proč ten Chemtan je výhřevnější než jenom propan nebo butan vidím v tom, že použité uhlovodíky mají více uhlíku a méně vodíku. Dva vodíky plus jeden kyslík dají coby vodní pára stejný objem zplodin plamene jako jeden uhlík a dva kyslíky coby oxid uhličitýý, ale ten druhý případ, hoření uhlíku, uvolní víc tepla a to na stejnou jednotku objemu "plamene".
Nic jiného mě nenapadá.
Jestli to je skutečně tím, potom čistý kyslíkovodíkový plamen musí mít ještě menší výhřevnost než plamen PB - kyslík.

Editoval Radim (22-02-2016 10:34:21)

Offline

 

#15 22-02-2016 11:45:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Chemtane2

Radim napsal(a):

No platí zákon zachování energie.
Významná část tepla, tuším cca 1/3 z acetylenového plamene je z vazebné energie. Neboli už tím, že se acetylen H-Ctrojná vazbaC-H rozštěpí na vodík a uhlík už směs acetylenu a kyslíku ohřeje o cca 1/3 teploty ještě dříve, než to začne hořet. (proto taky acetylen rád bouchá).
Žádný jiný uhlovodík tak vysokou vazebnou energii ani zdaleka nemá a proto nemůže teplotu plamene nějak znatelně zvyšovat. I když ty použitá aditiva by měly mít vazebnou energii přece jen o něco vyšší než obyčejný propan a butan.
Jediný důvod, proč ten Chemtan je výhřevnější než jenom propan nebo butan vidím v tom, že použité uhlovodíky mají více uhlíku a méně vodíku. Dva vodíky plus jeden kyslík dají coby vodní pára stejný objem zplodin plamene jako jeden uhlík a dva kyslíky coby oxid uhličitýý, ale ten druhý případ, hoření uhlíku, uvolní víc tepla a to na stejnou jednotku objemu "plamene".
Nic jiného mě nenapadá.
Jestli to je skutečně tím, potom čistý kyslíkovodíkový plamen musí mít ještě menší výhřevnost než plamen PB - kyslík.

No, máte pravdu se zákonem o zachování energie i tou vazební energií. Jak dosáhli takového účinku u směsi Chemtane jsem popisoval výše. Pomocí aditivních látek. Netroufám si tvrdit, že to co udávají je lež. Já, jak už jsem psal výše, jsem se použitím Chemtane příliš nezabýval, neboť jsme jej ve firmě nikdy nepoužívali. V různých Welding magazines o tom psali v tom smyslu, že výhřevností a teplotou hoření předčí dokonce Acetylén. Pochopitelně míněno Acetylen/O2 vs. Chemtane/O2 plamen. Chemtane nebyl doporučen pro svařování plamenem, vzhledem k vyššímu obsahu vodíkových sloučnin ve spalinách, ačkoliv teplota plamene je údajně vyšší. Přidám tabulku:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_2016-02-22.png

Offline

 

#16 22-02-2016 12:47:20

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Chemtane2

bourač napsal(a):

Frank napsal(a):

vylepšený  MAPP gas. (směs uhlovodíků + aditiva) Jako aditivum jsou použity cyklopentan, n-pentan, 2-methylpentan, iso-pentan, 2,3-dimethylbutan, benzínové frakce, kde obsah benzenu je pod  0,1%.

čau Franku, trochu se nudím, tak si vymýšlím hovadiny. smile
Když vezmu flašku PB nebo Propanu a vychladím jí, třeba ve velikém mrazáku, plyn se z kapaliny neodpařuje, plyn se nevyvíjí. Co když v takovém případě naleju zkrz ventil do flašky několik panáků aditiv který cituješ?
Zakvedlám s flaškou, nechám ji ohřát a mám Chemtan.
Účelem je zvýšit teplotu pro nahřívání.

Ty videa od tebe s vybuchujícími lahvemi  jsem viděl smile

Na mrazák se můžeš vy.. ,před lety jsme dělali ruční pumpy na PB (k čerpání z záhve do nádrže v autě) tak by to stačilo udělat podobně ,nebo jako ruční plnička sprejů co maj prodejci autolaků.

Offline

 

#17 22-02-2016 14:02:16

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Chemtane2

anglicky neumim ani slovo ale podle názvu videa je totok ono né?? https://www.youtube.com/watch?v=mXWuMDBLcCA
nalévání aditiva do propanu..?

Offline

 

#18 09-03-2016 13:39:46

SteelCutter
Člen
Registrovaný: 12-11-2015
Příspěvky: 16

Re: Chemtane2

Ja chcem rezat z Chemtane2,kupil som si rezacy nastavec RN 7 acetylen,ten predavac mi povedal ze RN 7 pb a RN 7 acetyl je to iste a kludne to mozem pouzivat s PB alebo propanom,dalsi clovek mi povedal ze je rozdiel vo velkosti vnutorneho zmiesavaca plynu.Na tomto forume niekto napisal ze RN 7 acetyl neodporuca pouzivat na PB lebo to roby niake zle vecy uz si to presne nepametam.

tak moja otazka je,na pouzivanie Chemtane2,mam vratit ten acetyl rezacy nastavec a kupit PB verziu? Chcem rezat 60-100mm,nebude to ten mensi vnutorny zmiesavac brzdit?

Offline

 

#19 09-03-2016 13:59:24

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Chemtane2

Proti acetylenu je u ručního pálení rozdíl jen ve velikosti nahřívací hubice.
Pro PB a další volte o 1až2 čísla větší.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#20 09-03-2016 21:42:30

SteelCutter
Člen
Registrovaný: 12-11-2015
Příspěvky: 16

Re: Chemtane2

kemppin napsal(a):

Proti acetylenu je u ručního pálení rozdíl jen ve velikosti nahřívací hubice.
Pro PB a další volte o 1až2 čísla větší.

Preco potom GCE vyraba dve verzie,jednu na PB a druhu na acetylen? Preco nevyraba potom len jeden RN 7 a netvrdy ze zvladne vsetky plyny

Offline

 

#21 09-03-2016 21:52:12

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Chemtane2

to ti asi sotva niekto zodpovie kedze dost vazne pochybujem ze sa s tym chemtane2 niekto realne stretol,bud sa na to opytaj predajcu tych horakov alebo to skus cez distributora toho chemtane2

Offline

 

#22 10-03-2016 11:06:32

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Chemtane2

Acetylenovou verzi na pb použít lze ale pb verzi na acetylen ne. Dával jsem sem fotky a popis jak vypadá injektor acetylenovýho a pb řezáku.

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 543#p50543
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 155#p50155

Hubice samozřejmě musí odpovídat plynu (na PB jsou větší), ale dotaz zněl na rozdíl v provedení řezacího hořáku jako takovýho.

Editoval Pruduch (10-03-2016 11:10:07)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče