SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 11-11-2010 21:11:33

gajava
Člen
Registrovaný: 11-11-2010
Příspěvky: 1

UDI-MIG 160,řídící jednotka

Zdravím všechny svarforisty.Mam problem s posuvem drátu,po zapnutí svářečky motůrek posuvu jede naplno ,na  regulaci a spínač pistole  nereaguje.Brácha (radioamatér)proměřil diody ,tranzistory ,tyristory a jsou prý ok,ale bez schema řídící jednotky s tím dál nehne.Nemáte někdo prosím schema,radu nebo doporučení,kdo by jednotku opravil,aniž bych musel vozit celou svářečku do servisu.Předem dík.

Offline

 

#2 12-11-2010 06:31:10

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Proražený hlaví tranzistor.Je potřeba je všechny vyměnit, včetně výkonového odporu.

Offline

 

#3 12-11-2010 19:34:21

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den,
jednoku Vám opravím.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#4 14-11-2010 10:34:49

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Ty vaše ŘJ pro mě jen elektronika pro posuv drátu, je v podstatě jen regulace otáček pro motorky. U těch levnějších svářeček bývají jednodušší, u těch dražších to jsou komplikovanější zapojení.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 14-11-2010 12:20:53

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den varok,
to byla rada na místě. To jste nám hodně pomohl. Jeden tady všechno mění druhý to zbagatelizuje a co dál? A co třeba předfuk, 2T a 4T, vlastní start, dofuk plynu, dohoření drátu to je nic? Teď čekám, že někdo doběhne s radou ať jednotku vymění za KTC112 a to už bude naprosto TOP.
Je jediná možnost je najít chybu a opravit. Vždyť ta jednotka pracovala celé roky, tak bude pracovat dál.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 14-11-2010 16:19:55

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Taky jsem čekal až někdo napíše, že by se tam hodila třeba řídící jednotka z Omicronu big_smile


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

#7 14-11-2010 17:16:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Tak to se omlouvám. Samozřejmě ty dražší a také kvalitnější svářečky mají i plno dalších funkcí. Ale tuhle svářečku neznám, tak nevím co všechno umí. Ale vy Zdeště a killer jste mě teď strašně pobavili. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 14-11-2010 17:18:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Nechci se někoho dotknout, ale máte pravdu. Vše není jenom o tom, když se na svářečce něco pokazí, jde opravit za pár kaček, ale někdo raději půjde, koupí desku s elektronikou za třeba 1500kč a hotové.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 14-11-2010 20:51:37

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den,
oto mně šlo především, pobavit Vás, příteli varok.
Mně tu zase občas tečou slzy smíchem, když tu někdo s ohromným nadhledem někomu něco poradí. Je to naprosto odvěci. A následně se ukáže, že zařízení nikdy neviděl.
Tyto paušální rady se zdají naprosto profi, ale nic neřeší. Rozumím tomu tak, že někdo píše jen proto, že to umí a to mi podruhé tečou slzy, ale dojetím nad tou zbytečnou, ale upřímnou snahou.
Tak, už se neškádleme. Chce to čin.
S pozdravem zdeště

P.S. jen nevím co na to alll


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#10 14-11-2010 20:59:06

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Ještě kromě kontroly tranzistorů, bych zkusil prohodit OZ, předpokládám, že je tam PWM.

Offline

 

#11 14-11-2010 21:07:42

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den,
CO TAK KOUZELNOU HŮLKU??? Mám tu jednu volnou má-li někdo zájem, může tak pomoci kamarádovi.
Chlapi, vzpamatujte se!
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#12 14-11-2010 21:32:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Zdeště: Já psal, že tuhle konkrétní svářečku neznám, ale plno jiných jsem už měl rozebraných. Nejsem profík jako vy, teď to nemyslím jako rýpání, ale jako že si vás cením. V podstatě ale mají všechny svářečky CO podovný přincip elektroniky, jen se liší v detailech. Ale abych tady radil, ať někdo vymění tranzistory a OZ, na to já osobně nemám sílu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#13 14-11-2010 21:55:31

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Konkrétně deska udimigu není nikterak složitá a kromě pár diskrétních součástek, pár polovodičů a asi 5ti IO na ni nic není. A když se ví co to dělá, tak na to není potřeba žádná hůlka.

A nevím co je špatného na radě proměření a nahrazení nejlogičtějších částí? Proražený tranzistor nejde okem vidět, stejně jako IO, na desce jsou dva tyristory, koukám že nějaký optočlen, a asi 2 OZ a 3 klopné obvody? Mít tu desku v ruce tak by se dali vysledovat cesty a podle datasheetu zmíněných io i rozluštit celé zapojení. Pokud má někdo schéma, tak to není problém už vůbec. A když je bratr radioamatér, tak jistě tohle zvládne, jen trochu nasměrovat.

Chápu že pro servisního technika není žádoucí popsat zapojení a přicházet o kšeft. Nicméně jestli jdou přečíst označení na IO tak se dá dohledat k čemu jsou, jaké mají zapojení a z toho se dá vydedukovat který má vliv na vstup, který na regulaci otáček apod. Pak už stačí mít osciloskop, v nouzi možná logickou sondu a hledat.

P.S. Kdyby chtěl ze mě náhodou někdo dělat blbce, tak doplním pro úplnost, že vím jak vypadá 160tka a měl jsem tu čest vidět i desku z ní, a mám i docela rozumně vybavenou dílnu co se týká oprav elektroniky, neb jsem se jí nějakou dobou zabýval.

Forum by přece mělo být od toho aby se tady problém vyřešil. A pokud je řešením pouze odešli do servisu, tak potom to tu ztrácí smysl.

Editoval DwPetr (14-11-2010 22:48:38)

Offline

 

#14 15-11-2010 05:09:23

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den přátelé,
Vy se na mne nezlobte.
Já vycházím z jedné zásadní věci. Když pročtu toto vlákno a uděláte to i vy, tak zjistíte, že to, co tu radíte už majitel jednotky udělal. Píše, že jeho kamarád, radioamatér, polovodiče proměřil. Z toho vycházím. Rozhodně tu nechci znevažovat schopnosti a dovednosti ostatních, ale uznejte, logicky vzato, jak opravit něco na dálku. Sám Dw Petr říká: ...mít tu desku v ruce .... . To je i můj názor, ale radit: vše vykosit a bezhlavě zkoušet to je mírně řečeno zcestné.
Z toho plyne závěr: máme možnost majitele naučit elektroniku, posléze měřit, pájet atd., nebo mu seriózně nabídnout pomoc. Pomoc jsme mu nabídli, sám technik v oboru evidentně není.
Fórum tímto skutečně ztrácí smysl. Protože tu mlátíme prázdnou slámu - a kolega gavaja už asi dávno svařuje.
Tak pěkný den Zdeště

Editoval zdeště (15-11-2010 05:11:11)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#15 15-11-2010 07:51:36

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Kolego zdeště , nebyl bych si tím posledním konstatováním jist . Přeci pokud opravdu shledal vše v pořádku (a pokud je schopen všechny polovodiče včetně IO proměřit v zapojení tak by znalý být měl ) , tak stroj musí pracovat a není co psát do fora . A jinak opakování aplikace základního postupu pro opravy není nikdy dost , i když studiem již uvedených příspěvků se dá lecos postrčit kupředu . A jinak opravdu , pokud se bavíme o svářečkách a to pro jeden systém sváření , tak už se asi pravdu principielně moc vymyslet nedá . Je to už jen o třešničkách na dortu použitím chytřejší elektroniky , která se relativně jednoduše realizuje při použití mikropočítačů . Ale tím zase přichází doba , kterou jsme dříve neznali , že je levnější i rychlejší vyhodit běžně prodávanou novou desku elektroniky , než projít procedurou se  servisem . Bohužel , jinak já sám tvrdím též , co chodilo včera , musí běhat po opravě i dále . Zvláště , pokud má člověk schema , jak píše dwpetr , by neměla být oprava stroje , který není ovládán uPC , problémem .

Offline

 

#16 15-11-2010 11:14:41

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Zajímavý řešení, proměřit io v zapojení bez schema a znalosti, jak mají pracovat, to je rychlejší je rovnou vyměnit.

Nebylo by lepší použít selský rozum v tom smyslu, pokud je tranzistor sepnut, musí být i otevřený do báze a pokud není, je proseknutý, pokud je, chyba v řízení?

Offline

 

#17 15-11-2010 12:00:34

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Když nějaký polovodič vyměníš do nevhodných napěťově či proudově nevhodných hodnot (daných poruchou) , tak jen odpálíš další polovodič . Ono před každou výměnou vždy proměřím . Selský rozum při opravách elektroniky rozhodně , stejně jako cejchovaný šroubovák , nestačí . Tedy pokud chceš tento proces nazvat vyhledáním závady a jejím odstraněním .

Offline

 

#18 15-11-2010 21:35:07

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den,
při výměně polovodičů, pokud pominu to, že se vše plošně vymění, se bez znalostí málo kdy obejdete. Určitě ve výkonových stupních můžete počítat s tím, že když se nepodaří odhalit problematický prvek pad snadno dojde k havárii nové, nebo opakované. Přesto je možné havárii předejít minimálně zapojením A-metru do přívodu napájení a kontrolovat při oživování odběr proudu.  U každého zařízení se poměrně snadno odhadnout jeho odběr tzv. klidový proud.
Například v logických obvodech je situace jiná, tam stavy 0 a I většinou poškozený výstup další vstup nepoškodí, ale silně ovlivní. Operační zesilovače jsou také poměrně odolné.
Problém nastává ve vlastní vnitřní destrukci prvku IO.
Další kapitolou jsou pasivní prvky.
Jiná kapitola jsou studené a přerušené spoje.
Překážkou jsou i různé jiné např. obvody mimo jednotku, které opakovaně vyvolávají problém ap.
V poslední řadě je tu i lidský faktor, opravář před Vámi mohl udělat něco, co netušíte a je to velmi problematické najít.
S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (15-11-2010 21:37:52)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#19 15-11-2010 21:41:27

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Souhlas.

Offline

 

#20 16-11-2010 06:29:19

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

To je ono . Taková selským rozumem vyrobená nelogická závada způsobí nejednu neklidnou noc . smile

Offline

 

#21 16-11-2010 09:19:38

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dá se teoretizovat do nekonečna, pokud však tomu člověk nerozumí a měří io v zapojení, tak nic neopraví.

Pravdou je, že hlavně u starších strojů bývá spoustu poruch způsobených neodbornými zásahy a příčinou údajné závady řídící desky může být chrasťák někde na spoji v mašině, např. potenciometr.

Offline

 

#22 16-11-2010 10:43:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Ono taky samotná výměna polovodičů, pokud nejsou jen vložené do objímek - u čínských výrobců utopie, není žádná sranda. Při opatrné práci a běžným nářadím je to možné odhaduji tak 2 - 3 x, při další výměně je už deska se spoji zničená, meděná fólie od desky oddělená, možná popraskaná, pokud to je vícevrstvá deska, jsou uvnitř na vnitřní vrstvě všelijaké svodové proudy dané zahříváním a tavidlem...... Pokud se to dělá nějakým drahým profinářadím, tak odhaduji počet výměn maximálně tak 6x. Člověk, který drží pájku prakticky v ruce poprvé, může klidně desku plošného spoje zničit už při první výměně......
Proto bych doporučil, pokud se už má nějaký polovodič na desce měnit, tak raději nikdy ne preventivně a bezdůvodně. Snad kromě diod a podobných jednoduchých součástek. Polovodič je třeba vytypovat s větší pravděpodobností jako vadný a teprve potom ho měnit. Takže je třeba něco kolem elektroniky znát, jinak je ta oprava doslova ruleta.

Editoval Radim (16-11-2010 10:47:44)

Offline

 

#23 16-11-2010 11:55:17

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Sorry 1b , naopak v hradlových polích si neumím představit ověřovat fci po demontáži a další obvody např . OZ mají nějaké vlastnosti a při změření vstupních hodnot , musí odpovídat výstupní .  O tom neteoretizuji , ale popisuji realitu .

Offline

 

#24 16-11-2010 18:24:51

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Jo to chápu, ale u operáků ve svářečkách není jen vstupní dělič a výstupní spínač, většinou se ovlivňuje několik hodnot najednou, do toho pila, zpětná napěťová vazba z motoru, plovoucí zem, 2 napájení apod., to už není tak jednoduchý

Offline

 

#25 16-11-2010 18:55:05

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: UDI-MIG 160,řídící jednotka

Dobrý den,
no vidím, že diskuze nabírá praktický rámec. Já jen opráším jednu pravdu:
BEZ MĚŘENÍ NENÍ VĚDĚNÍ.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče