SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-11-2010 23:25:14

pidi
Člen
Registrovaný: 11-03-2008
Příspěvky: 57

oprava čerpadla SIGMA SVA

Zdravím,

chci se zeptat, zda je možné nějakým způsobem provést povrchovou úpravu litinového čepadla zn. Sigma. Jedná se mi o vnitřní části čerpadla. Uvažoval jsem, zda by nešlo třeba nanést mosazem nebo jiným materiálem, aby nedocházelo k neustálemu korodování. Otázka je jak? Dá se nějak celý kus nahřát na teplotu tavení mosazi a prostě nějakým způsobem namočit do mosazné lázně, a zda se vůbec takto spojí litina s touto mosazí bez boraxu? Autogenem by to bylo asi drahé a za druhé během navařování druhé strany by se zase slila první, již navařena strana. Nebo použit jiný materiál?

Díky za jakoukoli radu.

Offline

 

#2 09-11-2010 00:01:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

To bude veliký problém. V každém čerpadle působí řada vlivů jako abraze, kavitace, teplota, chemické vlivy čerpaného média a řada dalších. Jedinou variantou bude asi kovový nátěr některým z kovových tmelů. Ale ani tam nebude životnost nekonečná. Pokovení by bylo možné jedině snad titanem, ale cena by byla obrovská.

Offline

 

#3 09-11-2010 07:51:15

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

Není to zbytečnost? Rozebíral jsem čerpadlo k domácí vodárně staré cca 25let. Litina byla celkem v pohodě, problém byl s hřídelí. Celá sežraná, dva klínky ze tří co drží oběžná kola taky. Vlastně se z toho stalo jednostupňové čerpadlo  big_smile

Offline

 

#4 09-11-2010 08:26:05

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

Běžně se taková čerpadla renovují soustružením . Je tam dostatek materiálu tak na troje soustružení . Osoustruží se i oběžná kola a upraví se šíře prostoru pro oběžná kola . Sám pro sebe jsem si vysoustružil hřídel z nerezu . Pozor , je dobře posunout i drážky pro pera oběžných kol ke spojce .

Offline

 

#5 09-11-2010 10:24:46

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

Já bych řekl, že litina je sama o sobě odolný materiál. Rozhodně odolnější než běžná mosaz.
U litinového čerpadla bych viděl jako běžnou údržbu jeho občasné rozebrání a zjištění stavu nelitinových dílů, jak už tady napsal Alofok. Případně nahrazení těch nelitinových dílů novými nebo aspoň jejich očištění a nějaká konzervace nějakou vazelinou. A možná přetření suchých litinových dílů nějakou barvou, pokud ta barva nebude vadit někde jinde uvnitř....
Ostatní by se muselo posuzovat podle konkrétního případu.
Samotné litinové díly spíš nechat tak. Maximálně mně napadá litinové díly očistit, pořádně vysušit třeba v troubě a ponořit do nějakého konzervačního prostředku, který by se natáhl do případných pórů litiny a zatáhl je, aby se prodloužila životnost.
Jako kompromis mě napadá litinové díly dát opatřit někde v lince elektroforézním základováním. Je to vrstva cca 20 mikronů , která by mohla uvnitř čerpadla ve vodě při občasném používání a při čerpání čisté vody bez abrazívních příměsí a za běžné teploty docela dost vydržet. Taky se tím podstatně sníží drsnost dílů uvnitř čerpadla, takže čerpadlo by mělo být o trošku účinnější.
Případně potom ještě takových 60 - 100 mikronů vrstva práškové barvy..
Pak už mně jedině napadá nástřik roztaveného materiálu, ale to je spíš kvalitou a cenově hightech  pro hodně drahá zařízení než pro běžné čerpadlo.
Něco jiného je, pokud bude litina už znatelně vyhlodaná korozí...Tmely nemám představu, jak by uvnitř čerpadla vydržely, za prostředí vibrací a otřesů a trvale ve vodě. Musely by to být velice kvalitní tmely.

Editoval Radim (09-11-2010 10:25:34)

Offline

 

#6 09-11-2010 22:11:55

pidi
Člen
Registrovaný: 11-03-2008
Příspěvky: 57

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

Díky za názory,
jedno čerpadlo jsem před nedávnem zgeneralkoval stejným způsobem jak píše bobobo a šlape jako nové, ale když jem viděl vnitřek starého docela jsem se udivil. Je pravda, že jelo 20 let. Proto mne napadla takováto blbost, mám totiž ještě jedno a zdálo se mi, že ta mosaz by to trochu vylepšila. Asi to nemá cenu, ale přesto všem děkuji za rady.

Offline

 

#7 10-11-2010 07:51:44

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

Pokud použiješ stejné materiály , jsi vždy u všeho blízko zadření , Radim nemá potuchy o čem píše . Jinak si pro budoucno pamatuj , že abrazivní nečistota se vždy zapíchne do měkké části a tu tvrdou obrousí .

Offline

 

#8 10-11-2010 10:37:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: oprava čerpadla SIGMA SVA

No, snad jen úplný lama by nějak povrchově upravoval tu část hřídele, kde čerpadlo těsní gufero nebo třeba těsnicí provaz a podobně. To je snad úplně automatické, že tyhle místa se před jakoukoliv povrchovkou chrání, že tam nic cizího, co by způsobilo zadření, nesmí přijít. Anebo se  dodatečně obrobí a vyleští. Nebo se ta místa renovují materiály, které se nezadírají.
Myslel jsem, že to tam prostě ani nemusím psát.....

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče