SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#626 14-10-2014 21:39:04

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

nojo, moje vševědoucnost mi pomáhá udržovat moje ego v oblacích :-)

Ale teď vážně, pokud se jedná o "levné" svářečky s klasickou, léty ověřenou, konstrukcí přepínání odboček na trafu plus tlumivka a mini elektronika pro řízení podavače, tak tam opravdu nepředpokládám žádné zázraky. Výrobci by se to nikdy nezaplatilo kdyby to měl "ladit jako švýcary". Bohužel jsem už nějakým tím zaměstnáním prošel a vím jak se dnes tlačí na výrobní náklady (do kterých spadá i samotný návrh daného zařízení), natož jak se řeší průsery typu "ono to mělo fungovat, ale nefunguje, tak si nějak poraďte " :-( .
A k tomu bimaxu, jelikož je trafo stále připojeno, neb žádné spínání tam výrobce nedal, tak mi netvrďte že ztráty v transformátoru nebudou znatelné ve vyúčtování :-).
Jdeme počítat: Pokud mám odběr 2A naprázdno při zvoleném 6tém svařovacím stupni a s síti bude udávaných 230V tak mám zdánlivý výkon 460VA .
Výrobce udává u této svářečky Cos φ 0,9 , takže to bude 414W. Dále je výrobcem uváděn Příkon max. 5,2 kW, takže pokud zanedbáme odběr podavače a ventilátoru, tak by vycházely ztráty v transformátoru na 8% .
Tedy pokud to mám spočítané dobře. A pokud se obecně počítá se ztrátami do 10%, tak by měl být transformátor v pořádku.
Píši "měl", protože bych to rád porovnal se stejným transformátorem v jiné svářečce, a proto také otravuji pana varoka s prosbou o změření jeho svářečky.

No a teď do mě ;-)


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#627 15-10-2014 06:41:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Takže jak to vidím já . Údaj na štítku bych bral s rezervou . Vždy se vztahuje na určitý pracovní bod . Zrovnatak je to s účiníkem . Neplést účinnost s účiníkem . Přednedávnem zde plál spor nad těmito výrazy . Dám ti příklad . Je úplně normální , když dva různé svářecí transformátory berou při hořícím oblouku při stejném proudu elektrodou rozdílný proud ze sítě . A naposledy , je to normální ! Pokud bude měřit kdokoliv stejné trafo a jeden při napětí 210 a druhý při 240V , dojdou k sakra jiným výsledkům , zvláště u traf , které jsou zde probírána . Ta pracují na hranici přesycení magnetického obvodu . Protože je u těchto levných strojů k regulaci použit systém připojení rozdílného počtu závitů , tak je magobvod různě sycen . A při různém sycení bude pochopitelně odebírán různý proud ze sítě . Při měření běžným ampérmetrem je to ale proud zdánlivý . A zase už naposledy zdánlivý ! Tedy je zdánlivý , co se spotřeby proudu týče . Jelikož běžné domácnosti ser měří jen proud činný , tak ti může být jedno , jaký zdánlivý příkon trafo bere . Používám ne úplně správně zdánlivý proud , ale to je pro pochopení lepší . Bez wattmetru jsou odhady spotřeby jen kydypidy , Když si představíš primár s jeho velikostí a trvalé topení 400W , tak je za chvilku doruda . Kdyby jsi měl na trafu závit nakrátko , tak ti spotřeba okamžitě vyletí do výšin , že ti jistič vybaví . A je v podstatě jedno na kterém stupni je trafo přepnuto . No a při cenách elektřiny a zhodnocení toho co vyrobíš , je těch pár watů spotřeby naprázdno zanedbatelných . A co se týká nvýrobce . Ten nevyrábí 5 ani 100 kusů , ale desetitisíce . Takže pár desítek traf si s klidem dovolí vyrobit a vyzkoušet , aby věděl reálnou poruchovost . Nemůže mít prostě poruchovost nad určité procento , i když bude neskonale vyšší než u "značkových" výrobců . A běž si kněkomu pro rozumy a nestyď se u toho , ať rozlišuješ nadále činný a jalový výkon . Můžu tě ubezpečit , že ani celoživotní elektrikáři a i tady na foru , nemají před důchodem jasno . A prot ti je už snad jasné , že nebudeš už nikdy trafo naprázno měřit be wattmetru . Jestli není , tak jsem zase ztratil zbytečně čas .

Offline

 

#628 15-10-2014 09:22:49

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

S tím, že někteří elektrikáři nemají před důchodem (a možná i v hlubokém důchodu) jasno, naprosto souhlasím. Pro některé je třeba výraz "účinnost transformátoru" pořád neznámý exotický pojem.
Zjednodušeně se dá říci, že je to poměr energie spotřebované/energii dodané. Malé rozptylové transformátory pro svařování mívají různou účinnost, řádově 30 až 50% a proto také pro stejný výkon na oblouku potřebují dodat různě velký výkon ze sítě. Účinnost se mění s hodnotou odebíraného výkonu.
Ztráty v transformátoru jsou tvořeny hlavně činnými odpory vinutí, ztráty vířivými proudy, magnetizačními ztrátami a hysterezními ztrátami. Tyto ztráty se dají ovlivnit konstrukcí trafa, materiálem vinutí a jeho průřezy, materiálem Fe jádra, tloušťkou plechů, jakostí izolace mezi jednotlivými plechy, uspořádáním jednotlivých vinutí atd., atd.
Podle kvality celkového řešení zařízení se pak samozřejmě mění i jeho účinnost (pozor - neplést s účiníkem, to je něco zcela jiného smile ). Kvalitnější trafo s vyšší účinností bude samozřejmě i dražší.
Podrobnější vztahy i s přesnými výpočty jsou běžně k dohledání na Internetu.

Editoval Zdenek11 (15-10-2014 10:15:21)

Offline

 

#629 15-10-2014 09:33:34

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Problémy z BIMAXEM

400W ztráty naprázdno, to se mi nějak nezdá, už jen kdyby se dala do hmoty trafa 250W klempířská pájka, tak za hodinu by bylo to trafo pěkně rozpálené. Z vlastní zkušenosti vím, že zkrat na  primárním vinutí nelze přehlédnout. Strašný rachot, a i když jsem shodil jistič do 30s, vrchní zkratovaná vrstva vinutí svítila tedy700-800°C. Jistič sám nevypadl, díky sekvenčnímu vinutí primáru.
Naprázdno nebudou největší ztráty v mědi (v primáru) ale v jádře. Ztráty v mědi jsou malé protože, vinutí je dimenzováno na velký proud a má tedy malý odpor, počítají se jako odpor prim. vinutí krát proud na druhou).
Větší ztráty jsou v jádře, jde o hysterezní ztráty, jsou dané materiálem jádra a jsou přímo úměrné ploše hysterezní křivky. A dále jde o ztráty způsobené vířivými proudy. Ty jsou závislé na tloušťce a materiálu (vodivosti plechu, proto se zvyšuje odpor např. křemíkem) a na izolaci jednotlivých plechů. Takové to moderní stažení jádra a svaření plechů tyto ztráty zvyšuje. Dříve se daly sehnat neizolované plechy, pokud je někdo zapomněl natřít šelakem, proud na prázdno byl i 10x větší, záleželo, jak byly orezlé a stažené.

Offline

 

#630 15-10-2014 11:56:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

A někteří zůstali totálně v bludu . A stále dokola melou ten nesmysl . Účinnost transformátoru nad 100VA je přes 90% v 1kVA je to přes 95% . Úplně běžně . Vychytané jsou na tom ještě lépe .

Offline

 

#631 15-10-2014 12:48:02

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

Ne ne bobobo, tady je to trochu jinak - to co uvádíš, jsou třeba toroidy pro DIY zesilovače. Třeba. Ale to je v trochu jiném fóru. Tady je, pokud sis všimnul, celou dobu řeč o malých rozptylových transformátorech (do cca 8 kVA) pro obloukové svařování. Zde mají i špičkové invertory účinnost tak do 90%, klasická 50Hz trafa jsou na tom podstatně hůř. Nastuduj si to.

Offline

 

#632 15-10-2014 13:11:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Co to už zase meleš za kraviny , na COčku je rozptylový transformátor ? Hoďte na něj někdo síť , slušně už to nejde . A i kdyby byl . Tvůj celoživotní blud je , že se rozptylový tok někam ztratí , ale neztratí .

Offline

 

#633 15-10-2014 13:34:40

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

Bobobo, mohl by ses trochu uklidnit? Husy jsme spolu nepásli. Ten celý spor, pokud si tedy pamatuješ, se vleče kolem ROZPTYLOVÝCH traf, klidně si najdi obě starší vlákna. Trafo na CO2 má samozřejmě zcela jiné parametry, i když si myslím, že účinnost 0,95 nemá, max. do 0,9. Ale to už není podstatné. Nicméně snaha o vyvlečení z účinnosti se cení.
Rozptylový tok se samozřejmě nikam neztrácí, ale u přesyceného trafa zcela jistě nejde 99% siločar železem, jak jsi tady kdysi publikoval. To je zřejmě jádro toho "bludu", které se táhne dál a které chytře otáčíš k prospěchu svého ega (toto umí dobře politici, já bohužel ne).

Offline

 

#634 15-10-2014 14:44:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Problémy z BIMAXEM

Mně třeba svařovací trafo naprázdno hřeje poměrně dost. 300 watt je málo, 600 watt je už nejspíš moc. Takže něco mezi tím.

Offline

 

#635 15-10-2014 17:28:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Mě se zdá odběr trafa na prázdno 400W taky moc. Sice jsem se zatím nějak nedostal k tomu měření na své svářečce, za což se Rockerovi32 omlouvám, možná budu překvapený, ale tohle je podle mě přehnané.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#636 15-10-2014 20:59:58

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

To je v pohodě, zas tak moc na to nespěchám.
A slibuji, že se polepším, půjčím si nějaký důvěryhodný wattmetr a změřím odběry jednotlivých svařovacích stupňů ať máme co porovnat. Jen nevím jak rychle to bude :-).


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#637 15-10-2014 22:46:37

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Problémy z BIMAXEM

400W naprázdno, kam na ty svářečky chodíte, to byla nějaká akce svářečky zadarmo od rozvodných podniků?
Změřil jsem tyristorovou svářečku, domaděl, trafo jsem motal asi tak před 36 roky (materiál jsem vyžebral na brigádě a něco našel na skládce. Původně byly na výstupu diody a řízena byla tlumivkou na primáru.
režim 230V, (max proud 100A): napětí 227V, proud naprázdno 0,33A, spotřeba 30W
režim 400V, (max proud 160A): napětí 393V, proud naprázdno 0,27A, spotřeba 30W
Spotřeba byla měřena watmetrem, v prvém případě 6dílků a v druhém 3dílky na stupnici 150dílků, takže s přesností to je slabší. Ten menší proud na 400V sice vypadá nelogicky, ale je to měřeno včetně malého pulzního zdroje pro buzení tyristorů, je napájen z odbočky 230V na trafu. Ten zdroj si min 5W z těch 30W vezme. 
Uznávám, že je to netypické trafo, tenkrát jsem měl málo informací a proto jsem použil zjednodušené vzorce pro B= 1T,při tom tak kvalitní jádro by mohlo až na 1,7T, ztráty vířivými proudy jsou také menší, protože bylo tuším do 800Hz.

Editoval pt.kbely (16-10-2014 07:55:32)

Offline

 

#638 18-10-2014 21:06:53

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak wattmetr jsem zatím nesehnal, ale zapůjčil jsem si digitální klešťák s platnou kalibrací a naměřené proudy opravdu souhlasí s tím co jsem naměřil tím historickým PKčkem.

to -varok: tak jak to vypadá u vás? Najdete si tedy trochu času pro změření toho trafa ? Ještě jednou díky.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#639 19-10-2014 13:01:26

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Rocker32: Dobrý den, tak jsem vám to dnes ráno změřil. Odpojil jsem jen podavač drátu, jinak vše zapojeno. Tedy malinké trafko na pomocné desce spínání trafa, větší trafko na napájení elektroventilu plynu a podavače a desky s elektronikou zůstalo zapojené. To všechno bere naprázdno při zapnuté svářečce asi kolem 18W. Pak jsem zkoušel zmáčknout tlačítko na hořáku, aby se zaplo hl. sv. trafo. Takže:
1. Asi 70W
2. Asi 75W
3. Asi 80W
4. Asi 88W
5. Asi 100W
6. Asi 120W

Takže čistý příkon hl. sv. trafa je odhadem 52-102W podle měřáku Voltcraft Geck 3000.
Záměrně píši u jednotlivých stupňů ASI a na konci odhadem, protože to plus mínus nějaký wat kolísá. Ale i kdyby, tak max. 105W což do vašich 400W je hodně velký rozdíl.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#640 19-10-2014 13:06:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

Rocker32 napsal(a):

Tak wattmetr jsem zatím nesehnal, ale zapůjčil jsem si digitální klešťák s platnou kalibrací a naměřené proudy opravdu souhlasí s tím co jsem naměřil tím historickým PKčkem.

Proud naprázdno měřený sebepřesnějším ampérmetrem vám o trafu nic neřekne, má činnou a jalovou složku a k nějakým v praxi použitelným výsledkům se můžete dostat jen při měření wattmetrem. Kdybyste teď při měření ampérmetrem k trafu zkoušel paralelně připojovat různé kondenzátory, hodnota proudu se bude měnit a to dost podstatně. Klesne třeba na polovinu, i na míň. Podle toho, jaký je účiník naprázdno.

Editoval Zdenek11 (19-10-2014 13:20:57)

Offline

 

#641 19-10-2014 14:43:19

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

jj, ten digitální klešťák jsem měl jen abych si ověřil, že to PK120 co mám doma nekecá nesmysly (přece jenom je to už starší kousek).
Výpočet mě taky moc nevyšel :-) 120W vs 400W je docela brutální rozdíl :-( .  Ono i proti tomu zdánlivému 460VA je to veliký rozdíl.
Dá se tedy spočítat alespoň zhruba, kolik by měl transformátor odebírat naprázdno ? Nebo se to prostě neřeší ?

varoku díky za to změření. Alespoň mám trochu jasno kolik to žere naprázdno bez toho spínání hlavního trafa.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#642 19-10-2014 14:56:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Však jsem psal, že naprázdno bez trafa by to mělo brát jen pár watů co bere ventilátor, jinak v originále nic není. Vlastně ještě pár watů malinké trafko, které je na desce spínání. Mám tam ještě trafko 50VA a tohle všechno mi bez sepnutého hl. sv. trafa bere kolem 18-20W. Se sepnutým trafem na max. sv. stupeň mi to bere 120W. Takže jste to buď špatně spočítal, nebo máte někde problém.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#643 19-10-2014 16:11:12

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

Rocker32 napsal(a):

Dá se tedy spočítat alespoň zhruba, kolik by měl transformátor odebírat naprázdno ? Nebo se to prostě neřeší ?

Myslíte činný odběr naprázdno (ten, co zaznamenává elektroměr a v podstatě zahřívá trafo)? Ten se dá spočítat lehce, když budete znát účiník cos φ trafa naprázdno. Jednodušší je odběr ale změřit, třeba něčím takovým, co má varok. Je to dobrá věc, používám to dost často. Ale celkem není potřeba toto řešit, pokud trafo naprázdno příliš nehřeje.

Edit.: pokud se připojuje trafo stykačem až při vlastním svařování, není toto potřeba řešit vůbec. Nevím, jak je to u různých svářeček MIG/MAG řešené. U MMA je třeba primár připojený trvale a zde by větší činný odběr naprázdno snižoval zatěžovatel z důvodu pomalejšího ochlazování trafa.

Editoval Zdenek11 (19-10-2014 17:19:58)

Offline

 

#644 19-10-2014 19:16:50

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Změřil bych, ale zatím není čím :-( , snad to v týdnu dopadne, každopádně napíšu až změřím.

-Všechny slušný COčka mají buď relé nebo stykač na spínání trafa, u tohohle výrobce ušetřil :-( . Ale má to jednu výhodu, u pantáty v garáži to alespoň neshazuje jistič (10A), protože trafo už je "nabuzené".

Takže pokud neznám účiník, tak spočítám leda houby, škoda :-(


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#645 19-10-2014 20:12:34

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Problémy z BIMAXEM

No, jestli naměříte činný příkon trafa naprázdno 40W nebo 120W, stejně vám to prakticky nic bližšího o kvalitě stroje neřekne, ta se odvíjí od zcela jiných věcí. Já bych si s tímto osobně hlavu nezatěžoval.

To "bzučení" trafa v úvodním dotazu bude buď nedostatečným stažením jádra, špatnou nebo žádnou impregnací, případně kmitáním ocelových dílů krytu nebo konstrukce. Je to spíš kosmetická vada, na kvalitu svařovacího procesu to vliv mít nebude.

Offline

 

#646 19-10-2014 23:54:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Podle mě se jedná Rockerovi32 o to, kolik mu trvale připojené hl. sv. trafo sežere proudu, i když nesvařuje. K tomu ať se ale vyjádří sám.
Podle mě je to stejně pořád o ničem, tak i tak je to pár watů, a při chodu svářečky na prázdno několik hodin, třeba, to nedává smysl. Proč takhle konat nechápu. Pokud je svářečka takhle ošizená( já ji taky tak origo měl), tak bych ji pouštěl jen opravdu při svařování.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#647 20-10-2014 07:08:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

No tyhle watty bych připustil . Už to rokere neřeš , není co . A na počítání s účiníkem se vyprdni , nikdo to v praxi nečiní .

Offline

 

#648 20-10-2014 17:29:52

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Prostě mě to začalo zajímat a jak nevím proč se to děje tak si to musím zjistit. :-) prostě každý má to svoje :-)
Alespoň jsem si rozšířil znalosti o transformátorech.
Ten brum na posledním šestém stupni mě trochu dostal, no. Patrně bude způsobený vinutím, které je bez impregnace. trafoplechy jsou svařené dohromady a je k nim zvrchu přivařena i tlumivka. Konstrukce i krycí plechy se na tom taky nepodílejí, zkoušel jsem je "tlumit přimáčknutím :-)".
Prostě jsem potřeboval zjistit jestli má cenu se s tou svářečkou zabývat a dovybavit ji tím co tam má být už od přírody, nebo pokud by trafo bylo KO tak to hodit do šrotu.
Jinak pantáta je s tím spokojený, žádný problém s tím nemá, zatím jen vyvařuje auto a svařil si pár udělátek k práci. Vyzkoušeno s 0,8 a 0,6kou drátem.
Až bude mít hotovo, tak se mašina doplní o to co tam výrobce nedal a bude klid, jak od spotřeby na prázdno, tak od ne moc povedeného hořáku a ventilátoru.
A ta spotřeba od 50 do cca 100W je opravdu v pohodě, takže účiník při chodu naprázdno tedy musí být opravdu mizerný (100W vs 460VA).

díky všem za pomoc a ochotu při bádání :-)


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#649 20-10-2014 18:01:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

No já jsem tam chtěl taky dát lepší ventilátor, mám nachystaný Sunon s hoodně velkým průtokem vzduchu, ale dírky na původní ventilátor mají tak hodně blbé rozměry, nebo spíše rozložení, tak jsem se na to zatím vykakal. Hořák mám už nový, tedy před nějakou dobou euro hořák.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#650 20-10-2014 18:44:50

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Problémy z BIMAXEM

A ta spotřeba od 50 do cca 100W je opravdu v pohodě, takže účiník při chodu naprázdno tedy musí být opravdu mizerný (100W vs 460VA)...
To je divný pohled na transformátor - účiník je poměr činného a zdánlivého výkonu -tedy pokud by byl ideální transformátor, tak naprázdno by měl mít pouze co největší indukčnost a žádné ztráty, tedy účiník 0. -Neodebírá se přece žádná energie.
Tedy velikost proudu by měla být I= U /(2*pí*f*L)
A indukčnost primáru L=k*N*N
k je konstanta jádra, závislá na průřezu a materiálu jádra, u ferittů a železoprachovích jader je se používá označení AL.
Jiná situace je při zatížení, tam je třeba mít účiník co největší tedy minimální jalový proud.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče