SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#601 08-10-2014 21:05:20

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

OK, změření wattmetrem bude v pohodě, předem moc děkuji.
Alespoň zjistím jestli to moje trafo je na převinutí :-(

Pro bobobo: děkuji za vaše vecné a velice cenné odborné rady. :-) (vy už asi jiný nebudete)


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#602 09-10-2014 13:21:29

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Problémy z BIMAXEM

Rocker32 napsal(a):

... nezdá se mi odběr naprázdno u 5-tého a 6-tého svařovacího stupně, naměřené hodnoty pro stupně 1 až 6 jsou: 0,5A - 0,6 - 0,8 - 1A - 1,25A - 2A ... Jinak co se týče návrhu tlumivky potažmo celé svářečky...

Nič v zlom, ale neviem či si niekedy videl reálne testovanie nových výrobkov u solídneho výrobcu, ale u každého výrobku prebieha výstupná kontrola funkčnosti v testeroch. Ani si nemyslím, že by solídny výrobca prijal risk predaja netestovaných výrobkov.

Čo sa týka prúdov, zmeral si asi celkový prúd odoberaný zariadením pri nezváraní. Aj hodnota 2A je OK, pokiaľ zoberiem do úvahy, že zariadenie pri zaťažení odoberá na tomto stupni napr. 16, alebo 20A.

Inak porovnávanie celkového prúdu s ,,činným prúdom" (vyjadreného z činného príkonu) je ako porovnávať hrušky s bohvie čím. Asi na niečo podobné poukazoval bobobo.

Offline

 

#603 09-10-2014 16:18:44

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

U solidního výrobce je to samozřejmě úplně o něčem jiném, tam se tyto výrobní operace samozřejmě také promítnou do ceny výrobku.
Pokud se ale bavíme o hobby svářečkách v ceně od 5000,- do cca 10000,- , tak tam pochybuju že probíhá nějaké pořádné testování (možná kromě změření izolačního odporu).
Pana bobobo nemá cenu dále řešit, protože ničím použitelným neporadil asi se k tomu ani v budoucnu nechystá. :-(
Rozdílu mezi zdánlivým a činným výkonem je mi velice dobře znám, ale nemůžu nutit varoka aby se vrhnul s multimetrem do svářečky pokud nemá alespoň nějakou průpravu v jeho používání (měření napětí je brnkačka, ale pokud jde o proud už je potřeba rozpojit obvod) a nepředpokládám že by měl doma klešťák. Takže obyčejný wattmetr musí holt stačit.
Hlavně potřebuju vědět že je trafo v pořádku, když na poslední dva stupně začíná bzučet jako nasranej čmelák :-), než do toho nasypu čas a peníze aby z toho byla použitelná svářečka.
Takže tak a děkuji všem ochotným za pomoc.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#604 09-10-2014 16:52:27

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Problémy z BIMAXEM

Myslím, že to bručanie trafa je normálna vec u vyšších stupňov. Robí to aj môj upravený Iskravar, no ťažko povedať či podstatnú časť toho zvuku produkuje trafo, alebo skôr rezonancia skrinky v mieste, kde je najbližšie trafu. Každopádne už som tu na fóre videl pár príspevkov, ktoré radili ako ,,zatlmiť" skrinku, aby bola hlučná čo najmemej.

Offline

 

#605 09-10-2014 22:46:14

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

Taky jsem dnes doupravil pro jednoho pána gude 155/6  jednotka omicron el ventil plynu, stykač, ventilator sunon, kondiky tesla  taky trafo na 5 a 6 stupni drnčí jako prase pokud jsou hodnoty posuvu dratu na vyší rychlost podavaní a nestačí drat plynule odhořet tak to rafo drnčí pokud se malinko ubere na posuvu tak už to vaří pěkně a z kondíkama tesla   typ tgl 9xx  1000uF 3x  paravelně a jednim vybijecím odporem to vaří pěkně..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#606 10-10-2014 06:19:48

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Jo rokere , až budeš mít o elektrice ponětí , tak se takto ani nebudeš ptát . Vysvětlovat mistrům světa , kteří stelou akorát bohorovností , vskutku nic nebudu . Ono zde není co vysvětlovat , když chybí základní znalosti . Tedy kromě toho , že proud tluče .

Offline

 

#607 10-10-2014 16:04:24

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

No pokud někdo ví že proud "tluče", tak už má alespoň základní vzdělání v elektrice :-).  No já se také nemám důvod vybavovat s mistry světa (i když si nechávají říkat bobobo).

Ale u toho bimaxe není trafo spínáno stykačem ani relé, nýbrž je připojeno přes přepínač svařovacích stupňů přímo na síť.
Takže je stále pod proudem a odebírá při vyšších stupních poměrně dost, na to že s tím člověk nesvařuje.  :-(
Takže to budu muset dovybavit i spínáním trafa.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#608 10-10-2014 16:47:11

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Já jsem si teď uvědomil, že když vám to změřím čistě jen tím watmetrem, tak to bude zkreslené, protože tam mám navíc malinké trafko na pomocné desce spínání sv. trafa, větší trafo na napájení posuvu a el. ventilu plynu a ventilátor. Takže údaje by byly pro vás na nic. Už se na tom ale pracuje a údaje nahodím o víkendu. Za zdržení se omlouvám.
A nechápu co jste psal v posledním příspěvku. Tyhle svářečky měly hl. sv. trafo stále pod proudem, ale to neznamená že berou stále velký proud, ne? Trafo jede přece na prázdno a až po zapálení oblouku bere pracovní proud, ne? Nebo jak to nazvat. A pokud má svářečka elektroniku, která normálně spíná sv. trafo až po sepnutí tlačítka na hořáku, tak trafo nebere vůbec nic jen při zapnuté svářečce.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#609 10-10-2014 20:39:45

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Ano je to tak jak píšete, akorát počítám že pokud je trafo připojeno trvale, tak ty ztráty v svářecím trafu když běží naprázdno nebudou zanedbatelné. Ale to každopádně ukáže wattmetr až to změříte.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#610 11-10-2014 13:33:58

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak jsem vám to dopoledne změřil měřičem spotřeby a na všechny sv. stupně to ukazuje plus mínus stejně 20W. Trošku to kolísá, asi z důvodu kolísání napětí v síti, zhruba 19,7-20,4W ale to je zanedbatelné. Mám tam ale trafko 50VA a malinké na pomocné desce spínání asi 3VA. Plus šmejd ventilátor, made in china s výkonem pár vatů, nevím kolik. Takže spotřeba trafa je skoro nulová naprázdno. Měřák je Voltcraft Energy CHeck 3000. Nevím jak je na tom s přesností, ale v jednom kutilském časopise byl docela slušně umístěný.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#611 11-10-2014 20:26:41

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Hm, ta spotřeba je nějaká malá. Moje svářečka je ještě origo zapojená z výroby, takže je tam hlavní svářecí transformátor stále zapnutý. Nemáte náhodou už dodělané spínání trafa přes relátko až po tisknutí spínače na hořáku? Potom by ta spotřeba odpovídala pouze odběru ventilátoru a těch pomocných traf co jste tam přidával.
Pokud by jsme chtěli změřit i odběr hlavního transformátoru, tak by jste musel vypnou přívod plynu a povolit napínací kladku podavače drátu aby jel naprázdno. Potom připojit wattmetr a změřit odběr při stisknutém spínači na hořáku pro jednotlivé svářecí stupně. Potom by jsme dostali + - odběr trafa (odběr podavače a ventilátoru by se dal zhruba odečíst ).
A jinak díky za ochotu :-)


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#612 11-10-2014 21:17:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý večer, ano, psal jsem, že mám udělanou desku spínání trafa přes relátka, podle svarinfa. Se omlouvám, až teď jsem si uvědomil, že když zapnu svářečku hl. přepínačem, tak hl. sv. trafo vlastně nejede, takže co jsem psal je odběr jen těch pomocných traf a ventilátoru. Ale jestli bude čas, tak sundám kryt, odpojím hlavní trafo, dám multimetr a změřím vám čistě jen trafo.
Ale podle mě máte vše v pořádku. Mě to taky občas řinčí když svařuji. Je to asi způsobeno tím, že je bedna jakoby samonosná a z tenkého plechu, odhaduji 0,8mm. Možná ani to ne.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#613 11-10-2014 22:19:00

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Nj, ale mě to zatím "řinčí" i když nesvařuji. :-)
Možná to vypadá, že tu řeším kravinu, ale prostě mě zajímá kolik si ti trafo bere když je natvrdo připojené k síti (bez spínacího relé) a nesváří se.
Ono to v součtu může nějakou korunu sežrat, pokud si to jen tak bzučí naprázdno.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#614 11-10-2014 22:38:51

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

Všechy meřící pristroje od wolcraftu jsou až na vyjimky velmi přesné při meření el. veličin..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#615 12-10-2014 08:45:47

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Ano, odebírám časopisy pro kutily a bývají tam testy různých přístrojů a strojů. Párkrát tam už byly věci od Voltcraftu a pokaždé na prvních třech pozicích z 10.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#616 13-10-2014 06:57:51

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak se na to celkově vyprdni , protože nejenže tlučeš nesmysly do klábosnice , ale v praxi nic nedokážeš . Chráním tím ostatní , aby takovéhle kraviny nedělali . Tebe nechávám jít světem . A zase vy neelektrikáři ....

Offline

 

#617 13-10-2014 09:15:03

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Problémy z BIMAXEM

Jeden je neelektrikár, a druhý tzv. ,,majster sveta na dôchodku". Miesto sebavedomých kecov ,,übermensch", opovrhovania druhými a frflaním radšej ukáž čo si dokázal ty, pán bobobo.

Offline

 

#618 13-10-2014 13:20:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

To jako jestli vím , co je zdánlivý výkon , magnetické sycení , mezizávitový zkrat a jak se pozná atd ? Ano vím . Ale porovnávat trafa při připojení naprázdno , to člověk , který ví co je elektřina , neudělá . Jestli umím namotat trafo , vyrobit , osadit DPS a uvést do provozu to také umím . Opravit popisovaný stroj elektricky , bez nejmenších potíží .

Offline

 

#619 13-10-2014 13:30:03

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Problémy z BIMAXEM

Ja sa tiez ucil od dochodcu ako mlady , ale nemal v laske IO ... A to uz potom ja mu vysvetloval ako funguju .. A ucil ho aj spinane zdroje , ale nevedel ich princip pochopit ako ide PWM regulacia . On radsej len tyristorove... To tazke ked niekto zaspi dobu pavukmi ...

Offline

 

#620 13-10-2014 17:10:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Pan bobobo zase mele blbosti, né my. Za prvé když neumí odpovědět k věci, tak ať raději nepíše nic a za druhé, on nic jiného než do každého rýpat neumí.
Rovker32 se ptal, jaký má odběr sv. trafo ve svářečce Bimax 4.195 naprázdno, aby zjistil, kolik trafo na prázdno papá, nebo jestli třeba není poškozené, jestli umíte číst bobobo!


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#621 13-10-2014 21:23:16

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Pana bobobo nemá cenu řešit, pokud by chtěl tak by jistě odborně poradil. Někoho holt baví rýt do lidí místo aby pomohl/poradil, že ? Ono je to jednodušší.

K bimaxu, mám ještě ten starší hranatý model model s cívkou naležato na vrchu svářečky. Ale trafo by mělo být stejné, alespoň podle shodných parametrů zatěžovatele.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#622 14-10-2014 08:26:21

Venca.m
Člen
Registrovaný: 05-06-2014
Příspěvky: 133

Re: Problémy z BIMAXEM

bobobo se vám pánové jen snaží naznačit, že trafo se měří jinak, a to co tady zkoušíte měřit je nic nevypovídající. Ale protože máte vlastní hlavu a řešíte ten nesmysl dále, tak alespoň varuje ostatní ať s tím neztrácejí čas. Někteří si totiž svého času cení.

Rockere, když už potřebuješ kontrolovat fungující trafo... multimetr asi máš, změř si odpor jednotlivých vinutí jestli nejsou přerušené, pak si někde vypůjči měřák izolačního odporu, nastav ho na 250V (jestli je to jednofáz, nebo 500V jestli nestli je dvoufáz nebo třífáz), proměř vinutí mezi sebou a pak mezi každým vinutím a kostrou. Víc toho doma nenaměříš, a v případě mezizávizového skratu by ty tvé proudy (a stejně tak pojistky) vypadaly jinak.

Offline

 

#623 14-10-2014 09:11:29

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Já se snažím poradit jen tomu , kdo chce poradit . varokovi nikdo neporadí do smrti . Stejným přístupem si , rockere , z nikoho radu nevynutíš .

Offline

 

#624 14-10-2014 09:39:07

Rocker32
Člen
Místo: Hořice v Podkrkonoší
Registrovaný: 30-03-2010
Příspěvky: 82

Re: Problémy z BIMAXEM

Děkuji, ale nemám důvod si nějaké rady z někoho vynucovat. V životě jsem se snažil vždycky poradit si sám, tedy pokud to šlo. Ale nevidím jediný důvod se nezeptat na něco co nevím.


Doma: MMA - KitIn 170 TIG LA + MAG - Automatic 230 :-)
V zaměstnání: AC/DC TIG, AC/DC MIG/MAG, autogen, plazma ...

Offline

 

#625 14-10-2014 11:37:49

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Ale podle vyhlášení víš všecko :
Jinak co se týče návrhu tlumivky potažmo celé svářečky, tak tam žádné velké zkoušení neprobíhá, ale vše se navrhne hezky "na papíře" spočítá (protože výpočet tlumivky i hlavního transformátoru jsou vzorce jasně dané ), vyrobí, složí dohromady a zázrak je na světě
Pokud se ale bavíme o hobby svářečkách v ceně od 5000,- do cca 10000,- , tak tam pochybuju že probíhá nějaké pořádné testování (možná kromě změření izolačního odporu).
Takže je stále pod proudem a odebírá při vyšších stupních poměrně dost, na to že s tím člověk nesvařuje.  :-(
Takže to budu muset dovybavit i spínáním trafa.
Nj, ale mě to zatím "řinčí" i když nesvařuji. :-)
Možná to vypadá, že tu řeším kravinu, ale prostě mě zajímá kolik si ti trafo bere když je natvrdo připojené k síti (bez spínacího relé) a nesváří se.
Ono to v součtu může nějakou korunu sežrat, pokud si to jen tak bzučí naprázdno.
Takže co ti radit ?
Jedna konina větší než druhá .
Otevři si elektrotechnické učebnice s pojmy , které jsem jmenoval výše . Potom zjistíš , že jsi sem psal zbytečně , pokud jsi přesvědčen o tom co máš nyní v hlavě tak je .
Nebo je možnost druhá , položit otázku , nemrmlat a vzít věci na vědomí , maximálně položit otázku doplňující .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče