SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 03-08-2010 20:02:49

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Je to tak ked firma nema iso ... aj u nas je to podobne vo firme . nech si zvaraju (lepia) vo firme , lebo ja to viem ... a ked uz nema rady a veduci sa obrati na dlhorocneho skuseneho zvaraca , tak je to vsetko vybrusit a znova ... firmy by setrili , co moze vediet taky polnohosdar o zvaroch , co kravi sa ucil dojit ... on je ten velky zvarac , a nevie ani kutoveho stupaka zavarit . to jaskyni su krajsie cencule (kvaple )   ked zvarat vonku mimo firmy , tak pozaduju papiere na zvaranie ... a to bezpecasi ... a tam uz nie je zvarac ... A firmy by to chceli , len nie kazdy vzlada A4 na zakladnom kurze ...

Editoval atishajn (03-08-2010 20:06:30)

Offline

 

#27 03-08-2010 22:58:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Jirkati: děkuji za příklad. Já jsem z Moravskoslezkého kraje a firmu nebudu jmenovat. Dělá tam i jeden típek právě z toho Romotopu, ale ten je právě jeden z mála, který umí svařovat docela slušně a pěkně. Pak je tam ještě jeden, který má něco přes 40 roků, má už své odvařeno a taky docela kvalitní sváry. Sice vzhledově se s tím už moc nepiple, ale sváry jsou pevné jako skála. Ostatní něco svařují, něco si k sobě bodnou a když do toho jemně klepnou, tak se to ulomí. To jsou kvalitní sváry? Jinak ta firma, kde jsem dělal vyrábí vložky do krbů taky pro zahraničí, ale né německo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 05-11-2010 12:07:17

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: Potřebuji rady na správné svařování

->luk1:  ad (hraběcí) rady pro začátečníka:
nemáš-li vyšší ambice nežli amatérské hobby-sváření, kurz je IMHO zbytečný.  První kroky už máš za sebou.  Takže si už neublížíš žhavým železem ani UV zářením - jak sítnici, tak nekryté pleťi.  Ještě je dobré vědět, že šikovně prsklá kapka žhavého železa umí rozdoutnat=> zapálit vhodné okolí i po několika hodinách = že je nutné místo svaru (dlouho) hlídat.

Jaké existují svary a jaké elektrody na jaké materiály, to si přečteš v učebnici až to budeš potřebovat (když ne na tomto fóru) nebo Ti poradí ve spec. prodejnách - tamní prodavači mají s hobbisty soucit.  Co dělat, aby rutilka neměla strusku ve svaru (tj.: aby z lázně strusku vyplavovalo-tlačilo ke stranám), to buďto zjistíš tady na fóru, nebo z videí na youtube (vyhledat "weld"), nebo na to časem přijdeš sám - zkušenost z vlastních pokusů ničím nenahradíš. Finesy získané od instruktorů a profi-svářečů, ty občasný hobby-svářeč do příštího sváření ztratí/zapomene.

Jiné by to bylo, kdyby ses svářením chtěl živit, nebo musel profi-svářečům + jejich možnostem dobře rozumět. 
Pak je nezbytnost jak kurz, tak průběžné studium technických norem - až do schopnosti předpisy doslovně citovat.

Editoval kayakero (05-11-2010 12:10:33)

Offline

 

#29 05-11-2010 16:08:01

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Já v žádným kurzu nebyl, svářením se neživím, ale je dobrý mít nějakou tu knížku, třeba takovouhle z 59 roku. Je tady popsáno vše od materiálů, druhů svárů, jejich deformací, způsobů svařování, plamen, atd..

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2336_kniha.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2336_kni.jpg

Offline

 

#30 24-12-2010 10:59:56

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Potřebuji rady na správné svařování

ono je to vsetko sranda dokial sa nespravi nejaky fakt velky pruser,niekedy fakt len ta flaska nestaci a je dobre mat v hlave teoriu a potom nieco skusat prakticky rukami...Ja mam Z-M1 a Z-T3,zvaram v Nemecku potrubie na vodu a plyn (do 2.5 bar) tlaku...Mali sme v robote statnych zvaracov co dosli od dveri uz mavali s Euro certifikatmi a za hodinu hladali na vlakovej stanici spoje domov smile Papier neni vsetko a zase sa potvrdilo,ze je rozdiel zvarat a zvarat:) Doma na zvarenie brany alebo kolecka na tragači staci aj ten "FLASKOVY KURZ",ale co sa tyka zvaranie,ked sa tym clovek zivi,tak to uz je zvar.kurz a veci s tym spojene na mieste smile tolko moj nazor

Offline

 

#31 24-12-2010 22:19:08

welder
Člen
Registrovaný: 03-04-2010
Příspěvky: 20

Re: Potřebuji rady na správné svařování

jirkati napsal(a):

Specielně pro varoka: Jedna firma v severních Čechách vyrobila velikou zakázku krbů pro německou firmu, která je chtěla pro německý trh. Při přejímce požádal odběratel o předložení svářečských oprávnění podle EN 278-1 pro všechny svářeče, kteří na zakázce pracovali. Samozřejmě to tam vařil kdo měl aspoň jednu ruku a pana majitele ani nenapadlo se podívat do norem na krby platných v Německu. Tam by se býval dozvěděl, že svářeči musí mít platnou EN 287-1. Trapně argumentoval tím, že to na výkresech nebylo a že za své svářeče ručí. Ještě hezčí bylo, když nevěděl co jsou to protokoly o průběžně prováděných penetračních a vizuálních zkouškách svárů.
Závěr - německá strana výrobky nepřevzala a protože takové množství krbů nikdo nechtěl, tak je nyní firma v lividaci s plnými sklady neprodejných výrobků.

zlý manager podniku

Offline

 

#32 24-12-2010 23:32:05

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Potřebuji rady na správné svařování

varok napsal(a):

Jirkati: děkuji za příklad. Já jsem z Moravskoslezkého kraje a firmu nebudu jmenovat. Dělá tam i jeden típek právě z toho Romotopu, ale ten je právě jeden z mála, který umí svařovat docela slušně a pěkně. Pak je tam ještě jeden, který má něco přes 40 roků, má už své odvařeno a taky docela kvalitní sváry. Sice vzhledově se s tím už moc nepiple, ale sváry jsou pevné jako skála. Ostatní něco svařují, něco si k sobě bodnou a když do toho jemně klepnou, tak se to ulomí. To jsou kvalitní sváry? Jinak ta firma, kde jsem dělal vyrábí vložky do krbů taky pro zahraničí, ale né německo.

Taky jsme meli v praci mladeho borce z Romotopu pry umel perfektne svařovat, leda musel mit vypite aby se mu ruky netřepali alkač_hadra mel euro normu a chvalil se jak neumí svařet opak byl pravdou ja  ktery jsem mel jen zaklad jsem mel svary lepší na vyrobcich ktere jsme dělali do švycarska na každy vyrobek musela byt udelana značka raznicí kterou každy svařeč unas ve firme má nektere kusy šly na na testy přimo ve švycarsku  a zrovna jeho kusy nevydrzely testy jeho kusy popraskaly me kusy vydržel každy kus. jo mel kusy na zakazku zavařeny o polovinu rychleji než ja  ktery jsem si z tim dal praci aby to bylo  vps přesne jsem dodržel postup.. po tomto incidentu se ho radeji firma zbavila a ja dostal zvyšeni platu za kvalitne provedenou práci a zvyšeni kvalifikace poslali mě dodelat si euro normu.. nijak pri praci nekvaltuju radši malinko nedodrzím stanoveny čas na svařeni radsi delam tak aby to trvalo trošku dele a zato mi vyrobky ktere svařím projdou i rengenem bez problemu asi tak..

Editoval alll (24-12-2010 23:32:52)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#33 27-12-2010 23:44:31

michal2009
Člen
Místo: Hlohovec-SK
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 174

Re: Potřebuji rady na správné svařování

je to dobra zvaracka aj kukla a ty struskove medzery su tam preto lebo si elektrodu tahal velmi rychlo a zalialo sa to struskou


kitin1900hf , 9100X

Offline

 

#34 02-01-2011 23:13:53

aumirek
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 149

Re: Potřebuji rady na správné svařování

No tak se také přidám.On ten kurz opravdu není na škodu.Na druhou stranu i nějaká ta knížka a zaučení kamarádem nemusí bejt špatné.Chce to snahu a cvik.A nakonec jedna skušenost.Kolega svářeč ve vagonce studénka státní zkoušky a vše kolem toho.Věřím že tam dělal kvalitní sváry samozřejmě rentgen na pořádně velkém kusu železal.Bohužel když mi přišel zavařit obyčejnou coulovou trubku k ustřednímu tak ani třetí pokus nebyl uspěšnej.Přišel kolega samouk a na první pokus uspěch a drží to dodnes.

Editoval aumirek (02-01-2011 23:14:56)

Offline

 

#35 02-01-2011 23:29:10

michal2009
Člen
Místo: Hlohovec-SK
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 174

Re: Potřebuji rady na správné svařování

musis stale len cvicit nato pomali prides aj ja som sa tak ucil


kitin1900hf , 9100X

Offline

 

#36 03-02-2011 11:46:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Když chce někdo svařovat jen podomácku, na vzhledu mu moc asi záležet nebude a bude se spíše řídit pravidlem: Jen ať to drží smile
Je to hlavně o člověku, jak tady už někdo psal. Může být svářeč, který má třeba i státnice a přitom v podstatě nic neumí. Jíný má státnice, ale sváry krásné jako z knížky. Pak jsou lídé, kteří třeba nemají zkoušky, ale sváry mají plnohodnotné. Není to jen o urážení, že umí dojit jen krávy.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#37 03-02-2011 14:39:35

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Potřebuji rady na správné svařování

smile . Zváranie , zváranie , zváranie . Chce to len cvik . Tak ako píšu ostatný ak chceš zvárať niečo menšie uberieš ak niečo hrubšie pridáš . Ale nikdy sa neuč na plechoch . To my vravel ešte môj starý otec . A povedal my : " Nikdy sa nenaučíš zvárať ak ostaneme len pri plechoch ." Jednoducho musíš zvárať veci na ktorých ti záleží , aby boli pekné , úhľadné napr. konštrukcie , výfuky , oplotenia ... . Musíš nato prísť . Zváranie je jednoduchá záležitosť pre toho koho to baví . Viem , tie príklady ktoré som uviedol tak myslím , že výfuky často nezváraš , ani konštrukcie , ale niečo pri dome ... . Pamätám ako som sa učil zvárať , tie zvary boli ako ovracané , tu kus zaliate tu kus . Ale časom to prišlo , dnes už sú stroje , elektródy , ktoré lejú , držia oblúk , bez toho aby si s nimi musel nejako precízne manipulovať smile . Jednoducho dnešná technika zvára za teba smile ty len pekne držíš v ruke elektródu a pozeráš kde sa to leje , čo spájaš , kedy páliš .... . Máš ešte ďalšie varianty čo môžeš všetko robiť so zváračkou . Môžeš s ňou páliť , pekné ale trochu viac to papá elektriny ... . Na pálenie nepotrebuješ žiadne zvláštne elektródy , stačia ti buď uhlíkové alebo klasické . Časom na to prídeš že ak sa posnažíš tak normálnou elektródou odpáliš hrubší železný kus ... atď . Zvaru zdar smile .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#38 04-02-2011 19:25:59

pecuch
Člen
Registrovaný: 04-02-2011
Příspěvky: 1

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Zdravím Vás. Poprosil by som Vás o radu.Kúpil som si  invertor IMS 1700 a všetko chápem ,len mám problém. Výrobca píše že to má Anti Stick
,teda,že nepriliepa elktródu alebe keď tak slabo. Lenže mne ju viac krát prilepilo tak,že som musel odopnúť kliešte. Chcem sa spýtať aktivuje sa to automaticky alebo sa to musí nastaviť tak ako HotStart.,ale v návode nič na nastavenie AntiSticku nepíšu:Prosím kto viete poraďte.. Ďakujem...

Offline

 

#39 04-02-2011 20:49:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Potřebuji rady na správné svařování

pecuch napsal(a):

alebe keď tak slabo.

přesně tak, nevím jak kolegové, ale já mám invertor s touto funkcí a elektroda se přilepí - i když ve srovnání s mašinou která funkci nemá se mi elektroda přilepí mnohem méně, chce to cvik - když se přilepí - okamžitě lámat

když budeš čekat 1/4 nebo půl sekundy potom už ulomit nepůjde


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#40 04-02-2011 23:02:06

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Potřebuji rady na správné svařování

bourač napsal(a):

přesně tak, nevím jak kolegové, ale já mám invertor s touto funkcí a elektroda se přilepí - i když ve srovnání s mašinou která funkci nemá se mi elektroda přilepí mnohem méně, chce to cvik - když se přilepí - okamžitě lámat

když budeš čekat 1/4 nebo půl sekundy potom už ulomit nepůjde

Toto je trošku zcestná nápověda.Funkce AntiStick nezabrání přilepení elektrody při malém proudu nebo špatném vedení,ale pokud se tak již stane, tak elektronika sníží proud na hodnotu kolem 30A a tím zabrání rozžhavení přilepené elektrody a snadnějšímu odlomení. Proto je dokonce žádoucí určitá časová prodleva před odlomením, aby špička elektrody dostatečně vychladla po předchozím svařovacím procesu,jinak se žhavý konec začne ohýbat a obal se začne odlupovat.Jole.

Editoval jole (04-02-2011 23:04:27)

Offline

 

#41 04-02-2011 23:26:41

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Potřebuji rady na správné svařování

jole napsal(a):

Toto je trošku zcestná nápověda.

invertor jsem koupil před lety v OBI stál už tehdá jen cca 5tis přesnou cenu už si nepamatuju myslím že je to okopírovanej Fimmer, do té doby to pro mne byla novinka - tak jsem ho za tu cenu vzal na zkoušku, kupodivu vařil a vaří i po asi 5letech stále v pohodě, při přilepení elektrody se chová přesně jak píšu - ztichne i ventilátor, takže si myslím že vypíná proud úplně.
To lámání elektrody vypadá nelogicky - teplý spoj nejde zlomit - až po vychladnutí - to je jasné, přesto je to přesně jak píšu, musím lámat ihned, jak to nestihnu do 1/2 sec už to nejde - ohýbá se, ale neulomí, budu to muset prozkoumat...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#42 07-02-2011 10:42:45

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Potřebuji rady na správné svařování

To že ztichne ventilátor může znamenat i to, že zkratem na výstupu prostě jen klesne napětí ze kterýho je ventilátor napájen, tedy že se žádnej antistick nekoná...

Offline

 

#43 17-05-2011 13:45:11

Pavel D.
Člen
Registrovaný: 17-05-2011
Příspěvky: 1

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Dobrý den,chtěl bych poprosit o radu.Jak se při sváření obal. elektrodou vypočítává síla proudu podle průměru elektrody.Děkuji

Offline

 

#44 17-05-2011 13:58:49

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Prúdy sú uvedené na krabičke ,ale jeden zvárač mi povedal , že sa to násobí * 40.  Priemer elektródy * 40 = požadovaný prúd.

Offline

 

#45 17-05-2011 14:41:42

pavolpi
Člen
Místo: Rimavská Sobota
Registrovaný: 28-04-2011
Příspěvky: 103

Re: Potřebuji rady na správné svařování

pre Pavel D. :

to sa dá ťažko vyrátať, lebo iný prúd sa nastaví pri rutilovej elektróde, iný pri bazickej, iný pre vodorovné zváranie, iný pre zváranie nad hlavou, iný pre tenší plech atď.

pozri sa na obal od elektród, a vyber si strednú hodnotu a potom dolaďuj.

sleduj ako sa chová elektróda, keď veľmi prská a prepaľuje ti plech, uber prúd, alebo zasa keď sa elektróda lepí, alebo zle zapaľuje oblúk, pridaj prúd.
experimentuj.

Offline

 

#46 18-05-2011 21:37:17

robbi
Člen
Registrovaný: 04-05-2011
Příspěvky: 12

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Ahoj vsem jsem MMA zacatecnik,(obcas CO) vybavu mam objednanou u rulika a nez to dorazi tak si to tu procitam a jak tak koukam tak me ceka jeste spousta srandy  . Ceka me svarovani plotu a brany a desne se na to tesim. U me to funguje tak, ze si pozjistim lehkou teorii a hura na to. Jedina varianta je uspech, byt s prihmourenyma ocima a pokud nahodou ne jde na radu literatura, ktera me po par strankach stejne prestane bavit tak se rychle vratim k praxi. Pro hobiky je toho tady napsano dost a profik tady radu hledat nebude. Podle me hodne zalezi na tom jestli to dotycnyho bude bavit.

Offline

 

#47 18-05-2011 23:41:21

pavolpi
Člen
Místo: Rimavská Sobota
Registrovaný: 28-04-2011
Příspěvky: 103

Re: Potřebuji rady na správné svařování

robbi napsal(a):

Ahoj vsem jsem MMA zacatecnik,(obcas CO) vybavu mam objednanou u rulika a nez to dorazi tak si to tu procitam a jak tak koukam tak me ceka jeste spousta srandy  . Ceka me svarovani plotu a brany a desne se na to tesim. U me to funguje tak, ze si pozjistim lehkou teorii a hura na to. Jedina varianta je uspech, byt s prihmourenyma ocima a pokud nahodou ne jde na radu literatura, ktera me po par strankach stejne prestane bavit tak se rychle vratim k praxi. Pro hobiky je toho tady napsano dost a profik tady radu hledat nebude. Podle me hodne zalezi na tom jestli to dotycnyho bude bavit.

a akú výbavu si si u rulíka objednal ?

Offline

 

#48 18-05-2011 23:47:27

robbi
Člen
Registrovaný: 04-05-2011
Příspěvky: 12

Re: Potřebuji rady na správné svařování

pavolpi: gamu 165 profi s 3m 25mm kabelama a nakou tu elektrodu k tomu. Patlal jsem se s vyberem skoro mesic, otravoval spoustu lidi a nakonec beru toto.

Offline

 

#49 19-05-2011 12:17:47

pavolpi
Člen
Místo: Rimavská Sobota
Registrovaný: 28-04-2011
Příspěvky: 103

Re: Potřebuji rady na správné svařování

robbi napsal(a):

pavolpi: gamu 165 profi s 3m 25mm kabelama a nakou tu elektrodu k tomu. Patlal jsem se s vyberem skoro mesic, otravoval spoustu lidi a nakonec beru toto.

myslím, že si sa rozhodol dobre.
máš tam dobrý zaťažovateľ : 100% - 95A a 60% - 120A.

ešte si k tomu dokúp nejaký predlžovací kábel (sieťový) s prierezom vodičov 2,5 mm štvorcového (ak ho teda nemáš).

Offline

 

#50 19-05-2011 12:48:37

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Potřebuji rady na správné svařování

Svářečka dobrý, kabel 3m tě bude omezovat.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče