SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#301 01-06-2014 10:21:22

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

…Nezdá se mi, že by to bylo jednodušší a odolnější…
  - Záleží, jak se to vezme. Pokud by se zvolila verze s jedním spínačem, musí se použít tranzistor na vyšší napětí jak 800V, při dvou spínačích stačí 600V. I když se jeden zavírá nepatrně rychleji, tak ten druhý mu aspoň trochu pomůže. Hodně na přizpůsobení rychlosti dvou snímačů udělají jejich ochranné RC nebo RCD členy.
MOSFET na vyšší napětí a na velký proud se špatně shání. IGBT na vyšší napětí a proudy by byly, ale sem by se to taky nehodilo, protože mu to běží na frekvenci 100 kHz.

Offline

 

#302 01-06-2014 10:43:26

bandi-p
Člen
Registrovaný: 13-09-2012
Příspěvky: 15

Re: Jaky invertor stavet

atishajn napsal(a):

Ja uz vyrastol zo stavby invertora ... Toto kupim za 65€ a neviem ho svojpomocne vyrobit pod 120€ ... bez ratania casu a zhanenim polovodocov ... :-)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ktc160.jpg

Ta doska v omicrone stoji cca 90€

Offline

 

#303 01-06-2014 13:09:14

staffy
Člen
Registrovaný: 13-01-2011
Příspěvky: 36

Re: Jaky invertor stavet

Niečo som našiel (porovnani měniču) http://leteckaposta.cz/397289007

A ešte k jednočinnemu meniču s demag. vinutim http://leteckaposta.cz/917432087

Citované z http://neoluxor.cz/ucebnice/magneticke- … e--138712/

Editoval staffy (01-06-2014 13:22:32)

Offline

 

#304 01-06-2014 15:09:32

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

bandi-p napsal(a):

atishajn napsal(a):

Ja uz vyrastol zo stavby invertora ... Toto kupim za 65€ a neviem ho svojpomocne vyrobit pod 120€ ... bez ratania casu a zhanenim polovodocov ... :-)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ktc160.jpg

Ta doska v omicrone stoji cca 90€

Nemáme všichni všechno za stejnou cenu. Jde o to, jestli je 65€  hodně nebo málo. Ty přepočty na eura mi dělají problémy. Zrovna tak před rokem, jsem byl na parkovišti před obchodem, ke mně přiběhl takový opálenější, vnucoval mi krabičku, když jsem nejevil zájem, tak ji otevřel, byli v ní hodinky, tak jsem mu řekl, že mám hodinky od manželky, a to nejde jen tak začít nosit jiný. Tak písknul, přiběhl jeho stejně opálený kamarád a začal nabízet invertorovou svářečku gamu, že je nová, už nevím jaký typ. Nejdřív chtěli 3000kč, tak jsem jim řekl, že nemám peníze, protože platím kartou, tak slevili na 1000 Kč, tak jsem se prošacoval a vytáhl 30 Kč, co mám připraveno pro doktora, zlostně se na mně podívali, řekli, že jsem se zbláznil a šli lovit jiného zákazníka. Mluvili slovensky, tak jsem si říkal, jak za řekou Moravou máte levně.

staffy - díky za podělení se o informace, tam to je vysvětleno parádně, včetně potřeby použití tranzistoru na vyšší napětí, v případě jednospínače.

Offline

 

#305 01-06-2014 15:32:22

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

On ten argument složitějšího ovládání už v dnešní době levných řídíčích IO neplatí, jedině , že by to dotyčný chtěl dělat z diskrétních součástek


Elektronik - lepič

Offline

 

#306 01-06-2014 17:30:57

bandi-p
Člen
Registrovaný: 13-09-2012
Příspěvky: 15

Re: Jaky invertor stavet

atishajn napsal(a):

pt.kbely napsal(a):

bandi-p napsal(a):


Ta doska v omicrone stoji cca 90€

Nemáme všichni všechno za stejnou cenu. Jde o to, jestli je 65€  hodně nebo málo. Ty přepočty na eura mi dělají problémy. Zrovna tak před rokem, jsem byl na parkovišti před obchodem, ke mně přiběhl takový opálenější, vnucoval mi krabičku, když jsem nejevil zájem, tak ji otevřel, byli v ní hodinky, tak jsem mu řekl, že mám hodinky od manželky, a to nejde jen tak začít nosit jiný. Tak písknul, přiběhl jeho stejně opálený kamarád a začal nabízet invertorovou svářečku gamu, že je nová, už nevím jaký typ. Nejdřív chtěli 3000kč, tak jsem jim řekl, že nemám peníze, protože platím kartou, tak slevili na 1000 Kč, tak jsem se prošacoval a vytáhl 30 Kč, co mám připraveno pro doktora, zlostně se na mně podívali, řekli, že jsem se zbláznil a šli lovit jiného zákazníka. Mluvili slovensky, tak jsem si říkal, jak za řekou Moravou máte levně.

staffy - díky za podělení se o informace, tam to je vysvětleno parádně, včetně potřeby použití tranzistoru na vyšší napětí, v případě jednospínače.

Tak to jasny , ze 89€ jeden kus ... kup len tak sto kusov , a uz mas zlevu :-)

Co by som robil so 100 kusmi:-D...
nepodnikam so zvaracim sortimentom

na aliexpres stoji cely invertor aj s postou na 112€

objednaval som odtial samostmievaciu kuklu za 20€

Offline

 

#307 05-06-2014 12:11:02

staffy
Člen
Registrovaný: 13-01-2011
Příspěvky: 36

Re: Jaky invertor stavet

Máte skúsenosti s tým invertorom z AliExpresu?
Mimochodom, svoj invertor som omeral do 157,5A a vtedy bolo 33V na výstupe, bohužial mi nefunguje prúdová spätná väzba(škvrčí, zaruší sa zo vstupu od bočníka, keď som to uzemnil tak všetko ok) meral som to len pri plnej striede.

Offline

 

#308 23-08-2014 14:40:29

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

Prosba na pana  pt.kbely: mohl by jste prosím někdy, až budete mít čas a chuť,  vyzkoušet Váš stroj při svařování MAG s nastveným proudovým omezením invertoru 100A? Jestli a jak to vaří s 0,8mm drátem a v jakém rozsahu napětí? Děkuji předem


Elektronik - lepič

Offline

 

#309 23-08-2014 17:37:26

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

Stupnice byla kalibrována na režim MMA. Napětí nastaveno na 25V. Napětí bylo měřeno svařenec  - euro zásuvka (1kabel 4m, 16mm2). Drát 0,8mm.

Pokud nastavím proud místo na max:
a) 100A, rych. pod. drátu 3,5m/min   - napětí klesne  na 21V a naměřený průměrný proud je 75A
b) 130A, rych. pod. drátu 5m/min      - napětí klesne  na 21,5V a naměřený průměrný proud je 85A
c) 130A, rych. pod. drátu 6m/min      - napětí klesne  na 21,5V a naměřený průměrný proud je 100A

a), c) je nejvyšší rychlost podávání, pak už to začíná kuckat a hromadí se drát. Použil jsem režim s napěťovým hotstartem, bez něho by se jinak muselo snížit rychlost podávání drátu v a), c) o 0,5m/min. Housenka na 0,8mm plechu udělat při 75A nejde - propaluje se to.
Pokud není dostatečná proudová rezerva, je potřeba, aby to mělo alespoň rezervu napěťovou, proto jsem dal napětí na 25V, pokud nastavím např 100A/21V, kucká se to a musím snížit rychlost podávání a klesne proud.

Už mám dost vymletý průvlak.

Editoval pt.kbely (23-08-2014 17:43:27)

Offline

 

#310 23-08-2014 19:11:51

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

c) je tak akorát na bodování dvou 0,8mm plechů na sobě, bez díry (propálení horního), čas  cca 2s.
Bodování s vystřihlou dírou 5mm, plechy vodorovně z vrchu, šlo dobře při nastavení jako c): ale vyp napěťovým hotstartem, pod. drátu 5,5m/min a čas nastavený 1,5s (z lícní strany by se to nemuselo brousit, jen tmelit) , v jiné poloze by se muselo snížit napětí/proud a prodloužit čas.     
Měřák na panelu svářečky, ukazoval při sváření pořád cca 25V, úbytek na velké tlumivce za Vmetem a vodičích bude při proudu okolo 100A zhruba 4V, (protože při 200A je cca 8V).

Offline

 

#311 23-08-2014 20:20:33

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

Ještě, aby do toho nekecal ten úbytek 4V, jsem nastavil napětí naprázdno 30V
d) 100A, rych. pod. drátu 4m/min   - napětí klesne  na 26V a naměřený průměrný proud je 80A
e) 120A, rych. pod. drátu 6m/min   - napětí klesne  na 26V a naměřený průměrný proud je 105A

Při prvním kontaktu studeného drátu proud vyletí při průměrném proudu 80A někam za 100A (nedokážu přesněji změřit).

Offline

 

#312 24-08-2014 17:10:05

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

Děkuji za snahu. Zatím pořád bojuji s tím, že se mi jen nataví drát ale nespojí s materiálem.   Výstupní kapacitu na invertoru mám zatím 5x paralelně 220uF. Tlumivku mám z 250w tlumivky, mezeru jsem udělal asi 2,5-3mm pertinax po celé délce. Jde mi hlavně  lepení tenkých plechů - auto. Buďto špatná tlumivka, nebo moc velká rychlost drátu, musím ji ještě změřit.


Elektronik - lepič

Offline

 

#313 26-08-2014 06:12:49

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Jaky invertor stavet

Bez tlmivky a kondenzatora to nejde?

Offline

 

#314 26-08-2014 10:48:36

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

Invertor na MMA má taky tlumivku, min železoprachový toroid, nebo vzduchovou cívku. Spínaný zdroj má na výstupu pulzy a je potřeba aby při sváření byl proud nepřerušovaný. Pokud je jednoduché řízení proudu, při běhu naprázdno, jsou tranzistory otevřeny max dobu a napětí naprázdno je dané poměrem závitů, při zátěži napětí klesá. To je žádoucí, protože na MMA je potřeba měkký zdroj (zdroj proudu).
MIG/MAG to je horší, tam je potřeba napěťový zdroj. Pokud se použije jednoduché řízení, tj. měří se výstupní napětí, a když je stejné jako nastavené, zavřou se tranzistory, ale energie uložená v jádře se ještě uvolní a zvýší při běhu naprázdno napětí na výstupu. Proto musí mít kondenzátory min. takovou kapacitu, aby zvýšení napětí bylo zanedbatelné, další věc je, že vypomáhají při kontaktu drátu, když invertor není dost tvrdý. Velká kapacita ale nemůže být úplně na výstupu, protože likviduje oblouk, (např kontakty relé se mohou také chránit pomocí vhodné kapacity před nadměrným opalováním kontaktů) a také je potřeba omezit proud z kondenzátorů (velké proudy je poškozují a také by se svářecí drát velkým nárazovým proudem rozprskl, následně by tekla většina proudu z invertoru do kapacity a ne do sváru).
Aby se kapacita na výstupu snížila nebo úplně vyřadila, asi by musel být ještě jeden výkonový spínací prvek za výstupním usměrňovačem, nebo použita hodně vysoká frekvence, inteligentnější a rychlé řízení, aby se vystačilo např. jen s parazitní kapacitou svářecích kabelů.

Offline

 

#315 31-08-2014 11:25:37

pajiknovotny
Člen
Registrovaný: 31-08-2014
Příspěvky: 11

Re: Jaky invertor stavet

Zdravím všechny nadšence svárfora a zároveň jim děkuji za užitečné rady a postřehy.
Něco málo k původnímu tématu Jaký invertor stavět pro MMA?
Já osobně jsem s trochou více improvizace a šuplíkovými zásobami a podporou přátel z oboru ověřil velice podařený publikovaný daykův návod http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 009090802.
Cca měsíc práce má uspokojivý výsledek. Pár fotek a nějaké to video je ke shlédnutí na https://plus.google.com/photos/10485068 … pq_twuu4eA
Invertor pracuje do 100A v kontinuálním provozu (zatím se mi ho nepodařilo přehřát tak, aby mi vypnula dodatečná tepelná ochrana). Slyšitelně trochu zakmitává výstupní proud v řádu kHz, což se projevuje pískáním a malinko větším prskáním při sváření v porovnání s profi strojem. Bude to způsobeno nějakou chybkou v improvizaci (nejspíš svérázným řešením výstupní tlumivky nebo zpětnou vazbou v řídícím obvodu).
Stavět jednodušší i jen jednočinný invertor je náročné a nedoporučuji ho proto "bastličům" začátečníkům.

Offline

 

#316 31-08-2014 13:06:53

vlk
Člen
Registrovaný: 31-08-2014
Příspěvky: 5

Re: Jaky invertor stavet

čauky,mam svářečku kitin165,a potreboval bych vědět jak svařovat hlinik tigem,vše k tomu mám,ale nejde svařit hlinik.dik.

Offline

 

#317 31-08-2014 13:16:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Jaky invertor stavet

To tu již bylo psáno. Nejlépe střídavým proudem, což Kitin neumí. Pak zbývá změnit polaritu, ale pochybuji, že to bez HF zapalování půjde. Tak že asi to asi s tím Kitinem nepůjde.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#318 31-08-2014 13:31:12

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

pajiknovotny: Zajímaly by mě  parametry zdroje, při 100A , jaké dává napětí na výstupu? Jaký parametry má trafo a tlumivka? Jak je navinuté trafo, mi připadá prim. a sek. poměně stejné průřezem.Jaká je spínací frekvence měniče? To na osiloskopu( mám stejný :-) ) je zobrazeno co? Postavil jsem něco podobného , ale ze starých součátek tesla , dává mi to 25V 100A, 45kHz. Jádro trafa nakonec ferit 2x E65 H22, výstupní tlumivky mám 8x jádro EC52 H21 ferit. Jinak mám stejné X jádro na buzení trandů. Jesli nebude problém, hoď prosím osciloskop na výstupní signál pily z řídícího UC3844, a dej sem fotku, já mám tento signál hodně zarušný a pravděpodobně mi způsobuje nepravidelnosti. Je to zatím dočasné řešení, mám v plánu přejít na SG3525

Editoval Voitano (31-08-2014 13:56:35)


Elektronik - lepič

Offline

 

#319 31-08-2014 14:50:05

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

Jo, stavět invertor se dá, pokud to člověk dělá kompletně podle návodu, i stavebně. Pokud je to vývoj - výzkum , jako jsem měl já, tak je to nadlouho. Já mám v plánu to udělat na 200A (na zkoušku i když to nevyužiju, jen pro tu srandu) aby to pak dávalo 150A s tím, že to bude mít výkonovou rezervu. Až to bude vypadat trochu slušně, tak dám fotky. Na to AC/DC sem zvědav, to zní zajímavě, v domácích podmínkách postavené to tu nikdo nezveřejnil.


Elektronik - lepič

Offline

 

#320 31-08-2014 14:57:11

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: Jaky invertor stavet

tak ako hovori voitano, pokial je to podla schemi tak je to pohodička pokial dotyčny ako ako jeden uzivatel pred par rokmi tiez skladal podla navodu a dal snubberi na 15cm kabliky...a pokial je to špekulovanie nad vlasnym zapojenim, navijanim tlmivky a odladovaním spetnej vazby je to o niečm inom smile ale stoji to zato, taky lepsi pocit big_smile ja v mojej mašinke chcem prerobiť tepelnu ochranu lebo to bolo len tak narychlo s kompraratormi bez hysterezie, dalsie co chcem upraviť je trafko, mam dosť tenký primar a nieje to idealne aj ked musim sa pochvaliť mam impregnovane a vypečene trafo smile ale teraz su trocha ine starosti tak do invertora nešprtam, jedine ked idem niečo zavariť

Offline

 

#321 01-09-2014 09:17:56

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

pajiknovotny -taky zdravím a gratuluji. Teď přišla ta pravá chvíle prodat nadbytečné zásoby plošňáků (podle toho videa stejně nejsou moc vhodný jako podložka při sváření), nebo si "odtrhnout od huby" a k tomu sklíčku dokoupit kuklu, i klasika je lepší než držet v ruce sklo.

Offline

 

#322 01-09-2014 11:45:46

pajiknovotny
Člen
Registrovaný: 31-08-2014
Příspěvky: 11

Re: Jaky invertor stavet

Voitano: Parametry zdroje, při 100A mám přibližně stejné jako máš ty (asi to bude dané vlastnostmi oblouku při proudu 100A  bude na elektrodě cca napětí 25V). Naprázdno jsem si donastavil 75V aby dobře chytal oblouk (venku na zahradě bez rukavic po dešti pěkně kope). S trafem jsem moc nelaboroval -4x ferit toroid průřez jádra 10x20mm . Prostě co se do něj narvalo. Přibližně (přiměřeně, přiměřeně) a podle úvahy výkonové rezervy o jednu třetinu více než má v návodu danyk. Tj. o 1/3 větší průřez jádra a vodičů. Tím pádem o 1/3 menší počet závitů. Z toho mi vypadlo primár 16z/4mm2 - sekundár 5z/16mm2 oba vf lankem v silikonové bužírce (výsledkem je opticky stejný průřez primáru a sekundáru). Tlumivka – 3x ferit toroid průřez jádra 10x20mm – 7z/20mm2 lanko – vzduchová mezera ,,pře-frézovaného“ toroidu je cca 10mm – 9,5 uH. Jinak pracovní frekvence zůstala také cca 45 kHz. Měřit při zatížení se kvůli zapojení a rušení opravdu nedá. Průběhy na osciloskopu jsou na gatech obou IGBT. Měřeno pouze s napájením řídící elektroniky. Svářečku momentálně nemám v paneláku na oměření (pracuje na chalupě – vaří plot), ale pila na kondenzátoru je určitě typická podle datasheetu s dvojnásobným kmitočtem (90 kHz). Jinak se mi po této zkušenosti podařilo opravit starý invertor Alfin 150e, který jsem teď dostal zadarmo, kvůli vyřazení z provozu (nerentabilní oprava). Je v něm obvod UC3845 a o jeden obvod LM358 s relé navíc než u konstrukce od Danyka (to se opravovalo úplně samo).

Offline

 

#323 01-09-2014 12:22:45

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Jaky invertor stavet

To napětí při 100A jsi odhadoval, nebo to je změřeno? Jaké máš použity výstupní diody? 1. varianta 37 ks? 2 varianta 20ks, jestli se nepletu? Ty první byly asi na 15-20A a ty druhé už jsou na 30? Já použil diody KYW31-150 - 25A, mám jich 8ks, mám z trafa 4x sekund. vinutí , každé 20x lak. drát 0,3mm. Jsou to vlastně 4x paralelní zdroje 25A.  Zatím jsem se nedostal k tomu, provést měření rozložení proudů ve výstupních sekcích. Diody vypadají stejně vlažné ( bez ventilátoru), takže to asi bude fungovat dobře. Více jsou teplejší spínací tranzistory. Zdroj mi teda tak moc nepíská, spíše slyším takové šumění.


Elektronik - lepič

Offline

 

#324 01-09-2014 13:26:53

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Jaky invertor stavet

Tlumivka je vyrobena z 3 toroidů asi mat H20, frézovat to -si nedovedu představit (železoprach by se snad dal), tak byly rozříznuty diamantovým kotoučem? Jak to šlo, neštípalo se to?
Pokud by se někdo inspiroval vinutím tlumivky, tak zcela určitě není použito pocínované stínění z kabelu nebo zemnící pásek, ale jde o měděné lanko zatažené do sichráku (Teflexu).
S podobnými paticovými relé v rozvaděči jsem měl problémy, byly polské, po pár letech se úplně rozsypaly kryty z plexiskla, buď vadí mechanické rázy, nebo UV záření při spínání a rozpínání.

Offline

 

#325 01-09-2014 14:21:45

pajiknovotny
Člen
Registrovaný: 31-08-2014
Příspěvky: 11

Re: Jaky invertor stavet

Voitano:
To napětí je změřené. Kolísá hlavně s délkou oblouku (má to vidět i danyk u svého invertoru u popisu obrázků s měřákem http://danyk.cz/svar.html). Mě k tomu kolísá i trochu proud (měřeno klešťákem), takže to napětí je dost proměnlivé. Použil jsem ve finále ty diody 20ks HFA30PB120  (30A/1200V) paralelně 8ks + 12ks (fotky jsou uložené na google + i s popisky u obrázků - ty bohužel asi jako nepřihlášený nevidíš). Jako vyrovnávací odpory se mi osvědčily odpory v podobě stejně dlouhých přívodních drátů o délce 8cm. Rozdíl úbytků byl na prvních osmi paralelních diodách cca +-15% při 40A (sinější lineární regulovanej zdroj jsem na zkoušku při stavbě neměl). Diody mi topí ze všeho nejvíc (ale uchladím je v pohodě). Jinak v tom zmíněném opravovaném origo. invertoru jsou na 80A a 150A  jmenovitého zatížení na 200V a tepelná ochrana je jenom na nich (diody topí také víc než IGBT trandy).

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče