SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 26-06-2010 22:03:21

Patrik
Člen
Registrovaný: 26-06-2010
Příspěvky: 1

Svařeni svislich svaru

Dobry den chci se zeptat co delam špatne at se snažim jak chci tak my to nejde pořad mi lazen odtejka všechny ostatni svary neni problem . svařuji profilovi trubky ER117  2.5   3.2  prumer sem samouk diky za radu

Offline

 

#2 26-06-2010 22:47:21

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Svařeni svislich svaru

Záleží na tom,jakou tlouštku materiálu svařuješ.Jestli máš na mysli Jackel jako profilovou trubku,tak ty bývají s 2mm stěnou.Na to je elektroda 3,2 moc tlustá.Pokud nemáš moc zkušeností,tak i ta 2,5 bude pro tebe moc silná,protože musíš potom svařovat větším proudem. Pokud ti lázeň odtéká,to je způsobeno tím, že máš moc dlouhý oblouk, moc proudu.Pokud svařuješ shora dolů,proud může být větší,pokud je už moc struzky, tak maličko natáhni oblouk, struzka odkápne a svařuješ dále velmi krátkým obloukem.Ale sdola nahoru musíš s proudem dolů,udržovat co nejkratší oblouk a tu struzku obloukem vyplavovat, jinak se ti zavaří do svaru.Můžeš při tom elektrodou kývat do stran s obloučky směrem nahoru,jinak bude svár moc převýšen.Pokud máš stejnosměrný svařovací proud,bylo by pro tebe lepší použít bazické elektrody,tam je nebezpečí zavaření struzky podstatně menší.Jole.

Editoval jole (26-06-2010 22:49:08)

Offline

 

#3 27-06-2010 09:16:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Svařeni svislich svaru

A nemáš ty svary moc měkké? Když jsou "svislich" ?

Omlouvám  se, ale mně takový hrubka, zvláště když je přímo v nadpisu tématu, strašně tahá za uši .  V příspěvcích to ještě jde, ale v nadpisu....

Editoval Radim (27-06-2010 09:17:55)

Offline

 

#4 11-07-2010 12:47:19

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařeni svislich svaru

v com je rozdiel medzi elektrodami,ked je napisane,ze je urcena na vsetky polohy zvarania okrem zvislej zhora nadol?niektore su na to urcene a niektore nie,napr.nejaka ESAB EB 121,konkretne tato to ma napisane...preco neni vhodna??? diky smile

Offline

 

#5 11-07-2010 19:43:21

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

No a čemu se divíš??? Těmahle eldama se nevaří,ale prská !!! Svařovat s nima není žádná sranda,struska předbíhá a není pořádně vidět do lázně a na svařování v poloze je nevhodná.Já už mám odvařeno nějakej ten kilometr sváru,ale kdybych s nima měl svařovat,taky to nebude žádná sláva.Pořiď si invertor,kup EB 121 a s těma se nauč svařovat.Ty rutilky daruj,ať si při tom trochu potrápí někdo jinej :-)


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#6 11-07-2010 20:49:19

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařeni svislich svaru

Každý obal elektrody má své výhody a tvrdit o některém, že je horší nebo lepší je technický a technologický nesmysl. Kdo skutečně umí svařovat, umí využít výhody jednotlivých obalů ve svůj prospěch, tedy pro kvalitu vytvářeného sváru. Některé obaly např. nejsou vhodné pro svařování v poloze PG, jiné mají nevýhodu ve složitějším předepsaném sušení, další zase vyžadují vyšší napětí zdroje při zapálení oblouku, některé pracují perfektně při ss, jiné při st. proudu.
Pokud nutně potřebujeme svařovat st. proudem, pak je použití rutilek ideální. Navíc většina rutilek umožňuje svařování v PG, což umožní svařovat i začátečníkům s minimálními zkušenostmi.

Offline

 

#7 11-07-2010 23:44:24

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

No ... teorii máš zmáknutou,to jo, ale asi nevíš,o čem píšeš...a jak jsi na tom s praxí ???Už jsi to s ní zkoušel? Fakt bys s touhle sračkou uměl udělat každej svár pěknej ???  To já teda nee. S touhle elektrodou je totiž umění svařovat a to mi potvrdí každej zkušenej svářeč !!! Tyhle eldy byly brány už před 30 rokama jako z nouze cnost na svařování trafama pro domácí kutily,anebo se používaly na svařování armatur při výrobě panelů.Když já jsem dělal ZK,a to je 38 roků,tak už v té době byly považovány za podřadné a ve strojírenství nepoužitelné !!! No a tvrdit,že je vhodná pro začátečníky???
No možná kvůli držení oblouku,protože ten hoří sám,ale aspoň trošku solidní  svár jeko takovej,s tím začátečník udělá jen velkou náhodou.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#8 12-07-2010 16:05:05

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařeni svislich svaru

Oldastere, Jirkati právě moc dobře ví o čem píše, narozdíl od tebe.Jsou různé druhy rutilových elektrod a i elektrod s kombinovaným obalem.Neexistuje jen E-R 113, ale i třeba OK 46.00, kterou se výborně svařuje pozinkovaný plech.Nebo OK 46.16.To je zase vynikající kořenová elektroda která zvládne vyvařit i větší kořenovou mezeru s minimálním převýšením kořenové housenky, když se nepodaří sestavit dílce pro svařování optimálně.Pak máš kombinované obaly, třeba OK 38.48. Ta je rutil bazická.A tak dál a tak dál.Každá elektroda je prostě vhodná na něco jiného.Chce se to ale něco nejdřív dozvědět, než šmahem něco odsoudit.Jinak ve svařování obalenou elektrodou mám 20 let praxe včetně svařování potrubí s kontrolou RTG, svařování dynamicky namáhaných konstrukcí z plechů velkých tlouštěk,svařování vzorků při schvalování svařovacích postupů WPS a WPAR, praktické školení svářečů při přípravách ke zkoušce atd.

Editoval MAG Welder (12-07-2010 16:12:35)

Offline

 

#9 12-07-2010 19:11:17

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

Nechápu .....? Pokud vím,byla řeč konkrétně o E-R 113 !!!!!!!! O té tady nepíšeš nic !!! To,co tady píšeš pro mě není žádné tajemství,nespadl jsem z Marsu.A když už je řeč o tvých zkušenostech tak mi řekni,jakou máš TY konkrétně zkušenost s elektrodou E-R 113 a poraď Patrikovi ? O tom tady totiž byla řeč....no a až bude řeč o ostatních elektrodách obecně,můžeš se pochlubit se svýma znalostma. Mimochodem ....můžeš být machr jakej chceš,ale touhle elektrodou nezavaříš bezchybně ani metr sváru.Schválně si to někdy zkus,ať můžeš přispět něčím ,,k věci" do tohoto vlákna a ne poznatkem,že každá elektroda je na něco jiného.To už jsem fakt věděl ...


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#10 12-07-2010 19:37:15

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

A ještě jedna věc....asi jsi nabyl dojmu,že jsem nějaký domácí kutil,ale není to tak. Ve svařečáku mám 7 razítek a krom elektrody je tam TIG hliník,TIG nerez,COčko,2xplasty a řezání autogenem.Tím umím celkem slušně svařovat a drážkovat,drážkuju i uhlíkem a umím letovat i zlato a stříbro. A ty trubky pod RTG,konstrukce,ale i cementárenské pece,mlýny a nevím co ještě jsem vařil taky.Takže kdyby ses chtěl pro změnu něco dozvědět ty ode mě,můžu pomoct. :-)


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#11 12-07-2010 20:39:03

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařeni svislich svaru

Proč by se asi ta elektroda vyráběla, kdyby to byl takovej paskvil, se kterým by se nedalo nic svařit?Tou E-R 113 a E-R 117 jde udělat rentgenový svar, chce to ale umět.Ne všichni amatéři chtějí investovat do invertoru, takže opět musím kývat na odpověd Jirkatiho-ano, rutilová E-R 113 a E-R 117 pro běžné amatérské svařování je vhodná.Při amatérském svařování při troše cviku budou svary dostačující(ne perfektní)Jinak Jole už docela pěkně techniku svařování popsal, takže má další rada je zbytečná.

Editoval MAG Welder (12-07-2010 20:46:05)

Offline

 

#12 12-07-2010 20:53:46

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařeni svislich svaru

Jinak až budu mít čas, tak pár svarů touhle elektrodou udělám, nafotím a dám je sem.

Offline

 

#13 13-07-2010 07:00:59

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Svařeni svislich svaru

Dobrý den, jak se debata rozjíždí, nedá mi to, abych se nesvěřil s vlastními zkušenostmi. Před mnoha lety jsem si svařoval expanzku na topení, z dvojky plechu. Jiné možnosti tenkrát nebyly a tak jsem použil ER 117, samozřejmě s trafem. Předtím jsem už řadu let svařoval, takže jsem se domníval, že to nebude tak složité. Nebylo, svary byly úhledné, ale...
Hotová expanzka tekla na několika místech. Byly to jen mikroskopické netěsnosti, ale jejich oprava zabrala víc času, než celé předešlé svařování. Obdobné to bylo s navařením dvou trubek do stěn. Asi před deseti lety jsem si postavil k trafu usměrňovač s velkou tlumivkou a přešel na jiné elektrody. Od té doby se mi nestalo, že by svar trubek netěsnil. Možná, že profík co 30 let denně svařuje, zvládne v pohodě i ER 117 na trafu, ale právě o tomto to není. Podobně jako Patrik i já jsem jen samouk a chci, aby věci sloužily mně, ne naopak.
A mj, MAG Welder, i já si rád prohlédnu ty svary, ale musí být trafem! Ale ne profi s 90V na výstupu, ale obyč z baubau, co zřejmě má i Patrik.

Offline

 

#14 13-07-2010 07:56:09

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

Je to jak píšeš,Zdenek11,přesně jsi to vystihl.Ono je taky třeba se podívat,k čemu je tahle elda určena....určitě ne na sváry pod RTG.Je, pokud se pamatuju na tenké plechy a E-R113 na staticky namáhané konstrukce do síly materiálu 8mm.Tak nás to tehdy učili.Tak nevím,kdo by to z profíků (kromě MÁGa) používal. Ale budiž ...,taky jsem měl období kdy jsem si myslel,že už umím všechno a že jsem naprostý mistr.To ale časem přejde samo...Jenže tohle vlákno založil samouk Patrik proto,aby mu někdo ze zkušených poradil jak na to a ne aby četl,co kdy kdo všechno zavařil a co všechno umí.Takže Patriku .... přečti si ještě co píše Zdenek11 a smiř se stím,že to prostě s tím co máš nejde.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#15 13-07-2010 09:20:26

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Svařeni svislich svaru

Jo a ještě rada Patrikovi, třeba ti to pomůže. Zkus si  někde sehnat elektrody Supra od Lincolnu. Známí si je chválili, prý se s nima dělá o dost líp, než s ER. Měly by být i v železářství. A pokud to půjde, postav si nebo si nech postavit jakýkoliv usmerňovač. Pak i obyčejné rutilky se chovají "způsobněji".

Offline

 

#16 13-07-2010 09:40:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Svařeni svislich svaru

Nedá mi to, i když jsem toho zas tak moc nevyvařil, k tomu něco poznamenat.....
ER 117 je vyvinuta na to, aby se snadno zapalovala, aby hořela i při nižším proudu a napětí a aby měla svarovou lázeň z velmi hustého kovu. Takže když je lázeň hustá a díky tomu nižšímu proudu a napětí, nižšímu výkonu v oblouku, provařuje do velmi malé hloubky a tak je vhodná i pro tenčí plechy. Zároveň ale díky té husté lázni a nižšímu průvaru je při svařování mnohem méně prostoru na to udělat s ní těsné ty rentgenové svary.
Při konkrétním svařování tedy záleží na tom, co potřebuji. Jestli potřebuji v první řadě vařit tenké plechy k něčemu silnějšímu bez nároku na těsnost, vařím při co nejmenším proudu, kdy to ještě jde, abych plech nepropaloval. Jestli potřebuji vařit tenčí plechy a zároveň potřebuji, aby to bylo těsné, musím trochu ustoupit z toho nepropalování, nadstavit o něco větší proud, aby výkon v oblouku byl větší, já mohl použít při svařování delší oblouk, svarová lázeň byla teplejší a svar se provařil bez netěsností. Neříkám, že to je nějaká brnkačka, je asi nutné s tím umět velice dobře, svařovat přesně a nadstavit přesně ten správný proud, aby se to povedlo. A předpokládám, že za těchto podmínek se s elektrodami ER 117 nebo podobnými rutilkami povede svařit dobře a těsně "tenčejčí" plech než jakýmykoliv jinými běžnými elektrodami.
No a když s ER 117 svařuji něco silnějšího, tak nadstavím proud spíše na horní mez, kdy to ještě jde. Můžu tak při svařování používat delší oblouk, vnesu tak do lázně víc energie, lázeň je tekutejší a hlouběji provaří. Ale určitě je znatelně lepší v takovém případě použít tu univerzální rutilku ER 113. Nebo třeba kyselou EK 103. Nebo invertor a bazickou EB 121.  Tam asi hodně záleží, jak je kdo zvyklý s kterou elektrodou pracovat.
Já doporučuji k vyzkoušení na trafu na běžné svařování rutilcelulózové elektrody, průvar je do hloubky a vzhled svaru je velmi dobrý. Taky kyselé, pokud se ještě seženou, jako levná elektroda pro nenáročné svary, mně šly dobře.

Offline

 

#17 13-07-2010 09:40:57

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Svařeni svislich svaru

Pro svařování svisle shora dolů jsou speciální elektrody. Na celulózové těžko bude mít doma někdo svářečku, takže:
1. Nejlevnější a bez problémů použitelné prakticky na čemkoliv jsou rutil-celulózové, např. Böhler FOX OHV. Jde to i levnější Böhler FOX 6013, ale ta FOX OHV je lepší.
2. Pokud mají být svislé svary opravdu jakostní, vhodné jsou bazické spádové elektrody, např. Böhler FOX BVD RP. Používají se na svislé svary potrubí, velké zásobníky, stavební bednění. Na rozdíl od těch rutil-celulózek mají nižší obsah vodíku, vyšší vrubovky, jsou vhodné do nízkých teplot, atd.
3. K tomu střídavému proudu. Jsou i velmi kvalitní elektrody na střídavý proud a nejen rutilové. Např. bazická Böhler FOX EV 50 W. Střídavým proudem se výborně svařuje i litina (UTP 86 FN), navařuje nástrojová ocel (UTP 673), svařuje nástrojová ocel (UTP 65 D) nerez, spoje nerez-černý (Böhler FOX CN 23/12 MO-A) atd.

Offline

 

#18 13-07-2010 09:50:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Svařeni svislich svaru

Ty moje rutilcelulózové byly Supra 6012. Sice dražší, ale na mém bautrafu vařily velice dobře.

Offline

 

#19 13-07-2010 14:13:33

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařeni svislich svaru

No vidim ,ze som s tym mojim prispevkom pichol do osieho hniezda smile Mam Kemppi Minarc 140,pouzivam doma E-R 117 2,5 alebo Rutweld 1 Extra 2.0 mm,to je nejaky Polsky vyrobca a vari to krasne...ja som len chcel vedet preco sa pise,ze elektroda neni vhodna na taku a taku polohu,nie tu rozputat BOJ na fore smile Mier

Oldaster: mal by si ubrat na sebavedomi,ja som zase uvaril kilometry zvarov s MIG/MAG a tiez to nepisem na kazdom fore aky som frajer.Nikto nespadol z neba s papiermi na zvaranie a kuklov na hlave

Editoval Warlockvw (13-07-2010 14:19:27)

Offline

 

#20 13-07-2010 16:30:39

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařeni svislich svaru

Oldastere, rozhodně si nemyslím že všechno vím a jsem mistr světa.Uznávám, že můžeš být vynikající svařeč, ale jen proto že jsi se kdysi v mládí nezkamarádil s rutilovou elektrodou, nemůžeš prostě psát jak je nepoužitelná a k ničemu.I profesionální svařeč se někdy octne v situaci mimo své špičkově vybavené pracoviště, kdy má k dispozici trafo a třeba tebou nenáviděné E-R 113.A i s touto výbavou může být práce kvalitně odvedená, ale chce to prostě dostat do ruky a né to párkrát zkusit a hned křičet že to nejde.Myslím si, že kdyby jsi si to zkusil ted, když už jseš ostřílenej svářeč, tak by ti to šlo líp než kdysi před třiceti lety v kurzu.Při důležitém profi svařování se tahle elektroda často nepoužívá, ale to nic nemění na tom, že je to kvalitní elektroda pro běžné zámečnické a hobby práce(tj materiál menších tlouštěk) a i takové práce můžou být provedeny dobře.

Editoval MAG Welder (13-07-2010 16:31:03)

Offline

 

#21 13-07-2010 22:10:05

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařeni svislich svaru

No, Oldastere, nebyl by problém Vás vytočit do vysokých obrátek několika vtipnými narážkami a otázkami. To ale není rozhodně účelem tohoto fóra, které nám všem má sloužit pro vzájemné předávání zkušeností a rad. Nebudu popisovat svou mnohaletou svářečskou kariéru, protože to není pro zdejší působení vůbec důležité. I úplní začátečníci mohou a často i mají docela dobré nápady, které pak můžeme využít i my, zdánlivě zkušenější.
Ale abych se držel tématu - ER 113 ani ER 117 skutečně nejsou určeny ke svařování svárů pro vysoké provozní přetlaky či pro dynamické zatížení konstrukcí. Od toho ale existují katalogy výrobců, kteří velmi pečlivě určují, k čemu je která elektroda určena. A pokud si nejsme úplně jisti stačí zvednout telefon a zavolat na technickou podporu výrobce příslušných elektrod.

Offline

 

#22 14-07-2010 07:39:33

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařeni svislich svaru

No a kdy už něco poradíte tomu Patrikovi s ohledem na to,že je začátečník...??? Šlo přece o to ,nebo ne? Má levný trafo,rutilky a nejde mu to.Měli jste mu poradit proč to nejde a ne házet tady odbornejma termínama .No a těma rutilkama jsme se něco navařili na tzv. fuškách ještě za komunistů,protože invertory nebyly a vrcholem domácí dílny byla RTB 3.A to je podobná situace v jaké je Patrik.No a mimochodem Warlockvw,já jsem rozhodně nebyl ten první,co se začal chlubit,kolik toho má za sebou,možná by sis měl přečíst ten příspěvek nade mnou.A ještě jinak chlapi ...půjčte si od souseda trafo a vyzkoušejte si to s ním ... no pak už poraďte tomu Patrikovi jooo??


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#23 14-07-2010 08:04:16

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Svařeni svislich svaru

Dobrý den, nemám sebemenší důvod se někoho zastávat.Ale v bývalém zaměstnání jezdili chlapi svařovat na montáže, na dokončovací práce u ocelových hal. Jednou jsem potřeboval pár elektrod (měl jsem  tehdy jen trafo), tak jsem se zeptal, jestli mi mohou nějaké dát. Řekli, že používají jen bazické, a pak něco jako že rutilkama si můžu doma lepit tak branku, že u nich to opravdu musí držet! (řekli to trochu jinak, ale to bych nerad publikoval doslova).To stejné mi řekl před pár lety jeden známý,svářeč (taky jezdí po montážích) a předevčírem  jsem si přečetl názor Oldastera. Tak nevím, ale i z vlastní zkušenost, provést třeba slušný koutový svar s trafem a éerkama nebo s invertorem a ébéčkama jsou dvě naprosto nesrovnatelné činnosti. Alespoň já se už k rutilkám pro běžné svařování konstrukčních ocelí vracet rozhodně nebudu. Neznám jediný něčím podložený důvod.
A Patrikovi jsem už radil, nesháněj žádný exotický Bohlery, kup v prvním železářství Supry, fakt to s nima na trafu jde celkem dobře, o dost líp než s ER. A jsou k dostání i v malých baleních.

Offline

 

#24 14-07-2010 11:31:58

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Svařeni svislich svaru

Ony ty český ERka už ani nebudou . Nevím , kde by je nyní ESAB bouchal . Elektrodová výroba je ve Vamberku desetiletí zrušena . A mám tuchy , že i tam se po příchodu ESABu změnily směsi.......

Offline

 

#25 14-07-2010 23:32:54

Phavel
Člen
Registrovaný: 23-05-2010
Příspěvky: 15

Re: Svařeni svislich svaru

Taky mi to nedá a jako naprostý začátečník si dovolím zareagovat mým postřehem. Po pročtení tohoto fóra (díky správcům i všem přispěvovatelům) jsem trafo zavrhl a raději trochu připlatil za invertor Gama 160 na občasné nenáročné svařování v dílně. První pokusy jsem prováděl s rutilkou OK 46.00 průměr 2 na drobných profilech tl. 3mm. Protože invertor má opravdu šikovné funkce zvlášť pro svářečské neumětely jako jsem já, tak chycení a udržení oblouku víceméně nebyl problém (max se mi to občas při zapalování přilepí a i na to invertor naštěstí "pamatuje") . Svařit díly "na sraz" to šlo a zdálo se že nakonec všechno půjde vcelku hladce :-), ovšem u kouťáku jsem těžce narazil. Nejdřív se mi krásně navařila housenka pouze na jeden svařenec, takže po dovaření díl prakticky odpadl :-) Pak jsem se trochu zlepšil, svar se rozlil na obě plochy, ale stejně, bylo v něm příliš mnoho zavařené strusky. Vylepšil jsem to "ostřejším" úhlem, ale stále se mi struska místy zavařuje, už to ale alespoň vypadá víc jako spoj. Asi to chce víc cviku a lepší vedení elektrody.

Další týden jsem koupil EB 121 taky průměr 2 a zkusil to s nimi. Jako laik ale musím říct, že se mi s nimi pracuje o trochu hůř. Musím nastavit proud o něco víc než u té rutilky, jinak se mi elektroda lepí. Pak to jde, i ten kouťák se povedl o dost lépe (samozřejmě relativně na začátečníka) a bez zavařené strusky. Zase jsou ale vlivem většího proudu a vneseného tepla patrné větší deformace a svar je zavařený "až moc" (materiál v jeho místě je jakoby oslabený). Tenčí materiál si s bazickou moc nedovedu představit. Taky se mi moc nechce do nějaké procedury sušení elektrod. Tak nevím, jestli mám pokračovat v pilování techniky s rutilkami, nebo bazickými. Potřeboval bych ale umět svářet spíš tenkostěnné jekly, tak asi spíš zůstanu u těch rutilek.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče