SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 23-02-2010 09:45:59

celloo
Člen
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 3

zapalujem obluk spravne?

Pred par dnami som si kupil lacnu trafo zvaracku BT-EW 150 V Einhell Blue spolu s 2 a 2,5 mm elektrodami. Kedze som doteraz nemal skusenosti so zvaranim , tak som zacal experimentovat so zvaranim zabradlia na chalupe (jakl 20x40,40x40, L profil 20x20).  Najprv som sa snazil ziskat nejake teoreticke informacie na internete. Po 1,5 dni trapenia som prisiel na nasledovnu vec. Obluk som sa snazil zapalit tak, ako sa opisuje aj na tomto fore, skrtanim elektrody ako pri zapalovani zapalky. Zistil som, ze obluk mi zacina dobre chytat az po viacnasobnom (5-6x) skrtnuti, ked sa mi spicka elektrody rozzhavila do cervena. Dokym spicka nebola cervena, mohol som robit co som chcel, obluk sa nechytil, elektroda sa mi lepila.
Otazka: je tento moj objav /postup spravny? Ma obluk na lacnej trafo zvaracke chytit az po rozzhaveni spicky elektrody, alebo je to len moja zaciatocnicka nesikovnost, ze mi obluk nechyti hned pri prvych skrtnutiach?
Dakujem
PS: elektrody boli rutilove

Editoval celloo (23-02-2010 09:46:38)

Offline

 

#2 23-02-2010 10:03:12

kodl1
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 14-12-2009
Příspěvky: 57

Re: zapalujem obluk spravne?

Já se taky natrápil se zapalováním oblouku... nechtělo mo to chytit a lepilo to, ale jen když jsem elektrodou škrtal kolmo, když dám elektrodu zešikma tak oblouk chytí na přiložení, chvilku mi to trvalo zjistit...
elektrody taky rutilové, J421


Einhell MultiMig 200, stmívačka GL1000A

Offline

 

#3 23-02-2010 10:05:17

celloo
Člen
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 3

Re: zapalujem obluk spravne?

elektrodu som vzdy drzal sikmo....aj som rozne menil prud....

Offline

 

#4 23-02-2010 11:37:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: zapalujem obluk spravne?

Bude to levná hobby svářečka, kde bude napětí na spodní hranici použitelnosti. Zapalování elektrod je potom třeba pečlivě nacvičit vícehodinovým zkoušením na nějakých kovových odpadech a samotná špička elektrody musí být čístá, takže to chce nějaký starý pilník nebo šmirgl. Taky musí být co nejlepší kontakt všude v celém obvodu proudu, zemnicí svorka musí být čistá a přišroubována na do holého kovu očištěnou plochu dílu. Držák elektrody i samotný vršek elektrody taky musí být pečlivě očištěný. Prostě všechno včetně vnitřku svářečky musí mít kvalitní kontakt, aby se nikde neztrácel ani volt, protože těch ta svářečka nemá nazbyt.  Taky levnější elektrody mohou být v tomto případě i hodně problémové proti nějakým dražším solidnějším....
Rozžhavená špička elekrody se zapaluje mnohem snadněji, protože vysoká teplota, pokud vím, ulehčuje ionizaci vzduchu a tím vznik oblouku. Ale asi taky rozžhavená špička elektrody často způsobí na konci opadnutí obalu eletrody, začátek svaru je potom dělaný s holým drátem a tudíž asi bude hodně nekvalitní, pokud se vůbec s holým drátem povede udržet oblouk.
O nízkém napětí hobby svářeček a jejich případném vylepšení je na tomto webu dost článků a i dost se o tom diskutovalo,  když to pročteš, dovíš se o tom spoustu věcí.

Offline

 

#5 23-02-2010 13:29:26

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: zapalujem obluk spravne?

Radim napsal(a):

Taky musí být co nejlepší kontakt všude v celém obvodu proudu, zemnicí svorka musí být čistá a přišroubována na do holého kovu očištěnou plochu dílu.

radim, ako myslíš toto?že prišróbovať


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#6 23-02-2010 13:29:30

celloo
Člen
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 3

Re: zapalujem obluk spravne?

ano je to lacna hobby zvaracka..... cize ak tomu spravne rozumiem, tak to rozzeravenie spicky, to bolo z mojej strany iste ulahcenie.....obluk by malo ist zapalit aj bez zeravej spicky ..priamo zo studenej elektrody.....??? ak ano, tak skusim prekopat vsetky hore spomenute kriticke miesta a skusim to znova....

Offline

 

#7 23-02-2010 13:30:15

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: zapalujem obluk spravne?

cello, tá mašina to zapáli v pohode, skúšaj ďalej


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#8 23-02-2010 13:32:09

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: zapalujem obluk spravne?

Souhlasím s tím, co napsal Radim, upozorňuji však, že pouhé zvýšení napětí naprázdno nemusí vždy přinést očekávaný efekt a vynaložený čas a peníze mohou být na nic. Kvalita startu (zapálení oblouku) je dána především dynamickou charakteristikou trafa při průběhu naprázdno-zkrat-naprázdno a je závislá na tvaru a velikosti 1. amplitudy proudu  po zkratu. Hodnota  amplitudy pak závisí nejen na velikosti napětí naprázdno, ale např. i na indukčnosti vinutí, kvalitě magnetického obvodu, přesycení jádra atd. Jinak řečeno, pokud je konstrukce trafa ošizená, nepomůže asi nic. Například staré JS90 měly při přepnutí na 220V napětí naprázdno kolem 44 V a zapalovaly prakticky na první nebo druhé ťuknutí.
Snad by situaci pomohl vylepšit usměrňovač, kdy by k zapálení oblouku přispěla energie v kondenzátorech (usměr. s malou tlumivkou) nebo v cívce (usměr. s velkou tlumivkou). Asi by stálo za to někde si jej půjčit a vyzkoušet. A úplně na závěr, určitě asi nečekáte, že svářečka řekněme za 1800 bude mít stejný komfort obsluhy, jako za 8000. Někdy může opravdu platit to známé „laciné, dvakrát placené“.

Offline

 

#9 23-02-2010 14:31:53

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: zapalujem obluk spravne?

zdenek, aj súhlasím stebou o tých charakteristikách,ale videl som už nespočetné množstvo Bau-bau tráf, a ti poviem že vešetku sú rovanké, tam nič nové sa nedá vymyslieť, každý okopíroval každého. Ja si myslým že tej zváračke nič neni, určite sa jej predalo viac 125200 kusov. celloo daj to niekomu kto vie zvárať to odskušať, ked mu to tiež nepojde vymeň elektródy za iný typ


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#10 23-02-2010 15:08:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: zapalujem obluk spravne?

arno napsal(a):

radim, ako myslíš toto?že prišróbovať

No, já jsem mimoděk popsal mou úpravu, poněkud plechové kleště jsem z uzemňovacího kabelu odšrouboval, takže mi zůstalo na kabelu jen nalisované očko. Při svařování postupuji tak, že očistím kus dílce na holý kov a očko k němu přitlačím obyčejnou truhlářskou svorkou.  Pro moje kutilské svařování je toto řešení dostatečně rychlé, přitom na uzemnění je o jeden přechod méně včetně poněkud problematických kleští.
Jinak moje hobby trafo má napětí naprázdno taky mezi 42 až 48 podle nadstavení proudu, jen si nejsem jistý jak moc je "optimalizováno" , protože je koupeno před takovými 15 - 20 lety, kdy to šizení asi nebylo tak velké.
Svářečka Fire 160 italské výroby. Umí  i 3,2 elektrody, sice při tom vydává strašné pazvuky, ale svařuje a to je hlavní

Editoval Radim (23-02-2010 15:11:34)

Offline

 

#11 23-02-2010 16:09:29

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: zapalujem obluk spravne?

celloo :
Chyť elektródu do kliešti , ničim neškrtaj  , ale klepni par krát  o material , ako by si mal v ruke kladivo a z ľahka trošičku odtiahni , aby si natiahol obluk .

Offline

 

#12 23-02-2010 17:56:38

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: zapalujem obluk spravne?

No kdyz jsem zacinal ja, tak jsem si pomahal pilinama nachytanyma magnetem z rozbrusky. Namocil jsem do nich elektrodu a pak uz to caplo jak od HFka.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#13 23-02-2010 18:33:34

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: zapalujem obluk spravne?

Postupoval bych asi tak: nejdříve vyřadit případný prodlužovák, zkusit jinou zásuvku, jiné elektrody, jak píše arno, navrhoval bych rutilo-bazické, např. supra od firmy lincoln, ty zapalují samy a pokud nic nepomůže, dát kleště na 20-30 sec. do zkratu a pokud se bude ze stroje kouřit, je oprava hotová  wink

Offline

 

#14 23-02-2010 18:35:29

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: zapalujem obluk spravne?

Někde se učilo udržet oblouk obyč. hřebíkem, ovšem to bych tady ani nezkoušel yikes

Editoval 1b (23-02-2010 18:41:44)

Offline

 

#15 23-02-2010 22:34:46

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: zapalujem obluk spravne?

A co takhle přestat se trápit s čínskými prskavkami, připlatit si ca. stovku na krabičce a koupit kvalitní elektrody, např. FOX ETI, FOX OHV atd. ? Nevede tudy cesta ?

Offline

 

#16 23-02-2010 23:30:47

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: zapalujem obluk spravne?

JA KDYŽ VARIM TRAFEM A TO MAM staryho červenyho einhela 160 trafo je taky namotano hlinikem ale i potech 10 letech vaří jak das, kdyz pripojim usmernovač tak varim i 2.5 EB 121 celkem v pohode ty modry einhely  jsou horozne podimenzovane jen taktak na hranici pouzitelnosti skuste si koupit česke elektrody ER117 EK 103 nebo jejich ekvivalenty od esabu. cinskym elektrodam se radši vyhnu obloukem  pripadaji mi jako kdybych svařoval elektrodou z ''jahodovyho dřeva''

Editoval alll (23-02-2010 23:31:38)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče