SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 28-09-2011 11:44:44

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Svařování trubek

gondis napsal(a):

Tak mě jen zajímá jakto? Děkuji

Správné parametry svařování, postupová rychlost, držení konstatní délky oblouku a dobré pokrytí svaru ochraným plynem smile

Editoval Szabitch (28-09-2011 11:45:22)


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#27 28-09-2011 15:16:41

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování trubek

gondis napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=jatoc3AQFHI
v tomto videu svařují nerez a ta nemá po svařování na sobě kysličníkovou vrstvu. Tak mě jen zajímá jakto? Děkuji

A ty barvy vedle svaru to je co?

Offline

 

#28 03-10-2011 09:45:20

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Svařování trubek

Petr napsal(a):

gondis napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=jatoc3AQFHI
v tomto videu svařují nerez a ta nemá po svařování na sobě kysličníkovou vrstvu. Tak mě jen zajímá jakto? Děkuji

A ty barvy vedle svaru to je co?

No to je, kdybys to nevěděl, barva vzniklá díky tepelnému ovlivnění základního materiálu okolo svaru. Jestli chceš bejt nějakej hustej a dělat z lidí blbce, tak jseš na fóru zbytečnej!

Szabitch: děkuju za radu, budu muset trénovat smile Mě se na housence po svařování tvoří černý hrubý film a chtěl bych se zeptat, jak jej omezit.

http://www.rufusthedoofus.com/more-h-turbo-4.jpg

například na tomto obrázku, jakou mohu dělat chybu?

Vřelé díky

Offline

 

#29 03-10-2011 10:11:28

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Svařování trubek

Může toho být víc co je špatně smile vypadá že je to přehřátý nebo špatně pokrytý ochr. plynem, zkus zvýšit postupovou rychlost + přizpůsobit parametry svařování, při přídávání drátu je důlěžitý nevytahovat ho z ochr. atmosféry, pak přidáváš " zčernalej drát" a táhne se to v lázni a dělá hnus smile dofuk plynu nechat foukat na konec svaru! jinak to začně oxidovat a při dalším svařování to dělá co nemá

přidávám obrázek, nerez 1mm

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1264_dsc01460.jpg

Editoval Szabitch (03-10-2011 10:12:05)


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#30 03-10-2011 15:59:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování trubek

gondis napsal(a):

http://www.rufusthedoofus.com/more-h-turbo-4.jpg

například na tomto obrázku, jakou mohu dělat chybu?

Vřelé díky

Může jít o nedostatečné pokrytí tavné lázně. Důvodů je několik. Příliš malý průměr hubice, malý, ale taky příliš veliký průtok Ar. Použitím tzv. plynové čočky, většího průměru hubice a správného průtoku odpovídajícího jejímu průměru, dosáhnete lepších výsledků. Také je dobré použít větší proud a zvýšit postupovou rychlost. Ohřev malým proudem a pomalá rychlost způsobí velké okolí ohřevu kolem sváru a způsobuje zvýšené riziko oxidace. Ostatní zde popsal kolega Szabitch.
Jestli požadujete dokonalost a sváry jako pochromované, bez oxidace, pořiďte si tzv. Trailing Shield Gas Equipment. Já sám jsem si jej vyrobil z další plynové čočky umístěné za TIG hořákem, kde se dodatečně fouká Ar na chladnoucí svar. housenku. smile Výsledek ohromující. Nevýhoda je, že musíte mít dvě láhve Ar, nebo nějaký rozdělovač a dva redukčáky.

http://www.pwt-online.com/products/prodGSD.htm

Offline

 

#31 05-10-2011 14:22:59

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Svařování trubek

Děkuji vám oběma za odpověď a pomoc k danému problému! Ten dodatečný dofuk jsem viděl v jedné firmě na jednom stroji, ale nenapadlo mě dát si to na hořák smile , jinak existije rozdvojka plynu na hodiny, ale asi bude trochu obtížnější nastavit správný průtok...
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRbJ6-itKp-hIH3sRM-1v_FJq5ilvjqaeIo8MG1X7q1U5w7g6i4
Každopádně musím: učit se, učit se, učit se...

Offline

 

#32 05-10-2011 17:27:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování trubek

Ten "dofuk" požaduje velmi malý průtok, tak kolem 5L. Nicméně, chce to hodně pokusů to vyladit. To jsem si amatérsky vyrobil už před lety, když jsem pracoval jako svařeč.  Ze starého TIG hořáku, kde jsem ponechal pouze tu plynovou čočku a přívod argonu a to připevnil k původnímu hořáku. Musí se doladit směr foukání tak, aby to přesně foukalo za hubici původního hořáku. To ještě nebylo v prodeji nic profesionálního. Ty profi doplňky jsou pochopitelně daleko dokonalejší. Ale i s tím amatérsky zhotoveným udělám svár prakticky bez oxidace povrchu. Myslím, že ta rozdvojka, co jste sem dal obrázek by byla použitelná. Po vyladění. Je to podstatně lacinější řešení než dvoje hodiny. smile

Offline

 

#33 05-10-2011 19:46:40

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování trubek

gondis napsal(a):

Petr napsal(a):

gondis napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=jatoc3AQFHI
v tomto videu svařují nerez a ta nemá po svařování na sobě kysličníkovou vrstvu. Tak mě jen zajímá jakto? Děkuji

A ty barvy vedle svaru to je co?

No to je, kdybys to nevěděl, barva vzniklá díky tepelnému ovlivnění základního materiálu okolo svaru. Jestli chceš bejt nějakej hustej a dělat z lidí blbce, tak jseš na fóru zbytečnej!
Vřelé díky

Milý pane Gonda, reagoval jsem pouze na Váš dotaz. Působením tepla přiváděného do kovu svařováním zůstavají vedle svarového spoje zoxidovaná místa s barevnými náběhy. Takže ta barevná oblast okolo svaru je též okysličená. A k Vašemu chování? Myslím, že blbce děláte ze sebe sám.

Offline

 

#34 06-10-2011 17:38:56

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování trubek

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/24_2011-10-06_161440.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/24_100_4699.jpg
Plech 1.4301 tl. 3mm; Zdroj Selco Genesis 1700 TLH; Plyn Argon 4.6; Průtok plynu 10l/min; Drát 316L - 2 mm; Svařovací proud 140 A; Elektroda WC20; Keramická hubice č.7 - euro standart bez plynové čočky. Dofuk - 8 s. Jedno napojení.

Editoval Petr (06-10-2011 19:35:28)

Offline

 

#35 06-10-2011 22:05:13

zacatecnik85
Člen
Registrovaný: 26-05-2011
Příspěvky: 21

Re: Svařování trubek

Týý jo moc pěknej svár, jak z automatu, jinak jak se zde řešilo předtím vařením tím kvrdláním, osobně si mysli že to je mnohem pohodlnější způsob kde si ruka odlehčí než být třeba zapřen jedním prstem a sjet kousek sváru..a v německu je to dá se říct hodně žádané co sem sjel za montáže tak tam sem neznal němce co by vařil jinak a kořinek a krycí měl nádhernou u třeba když to viděj tak za ot i vyhazujou(prunéřov, dukovany)

Offline

 

#36 07-10-2011 07:50:55

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Svařování trubek

Petr napsal(a):

Milý pane Gonda, reagoval jsem pouze na Váš dotaz. Působením tepla přiváděného do kovu svařováním zůstavají vedle svarového spoje zoxidovaná místa s barevnými náběhy. Takže ta barevná oblast okolo svaru je též okysličená. A k Vašemu chování? Myslím, že blbce děláte ze sebe sám.

Děkuji za odpověď!

Kažopádně odpovědět na otázku otázkou je velice neslušné. Ale to nemusíme rozebírat, jestli ze sebe dělám blbce...? ...je to možné, jsem asi trochu cholerickej.

Ale opravdu děkuju za odpověď, nevím proč to takhle nejde rovnou.

Mě zajímá, jak nejlépe omezit tu nafialovělost sváru. Na jednom obrázku máte svár takřka v barvě základního materiálu, ale na druhém je nafialovělý. Frank psal se Szabitchem takřka stejný postup, plus tip dát si za hořák dofuk. Jaký je tedy Váš názor?

Offline

 

#37 07-10-2011 16:09:05

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování trubek

gondis napsal(a):

Mě zajímá, jak nejlépe omezit tu nafialovělost sváru. Na jednom obrázku máte svár takřka v barvě základního materiálu, ale na druhém je nafialovělý. Frank psal se Szabitchem takřka stejný postup, plus tip dát si za hořák dofuk. Jaký je tedy Váš názor?

Všechno je dílem tepla a oxidace. Zamezit správnou technikou a pomocí ochranné atmosféry co nejvíc přístupu vzduchu ke žhavému kovu. Víc nic v tom nehledejte. Jinak ta nafielovělá vrstvička oxidů nijak nevadí. Ta se kartáčem odstraní. Vadí větší přehřátí, kdy jsou na sváru zjevně vidět okuje. Prostě pokud je svár kovově lesklý, jen mírně zabarvený, kde to zabarvení je lehce odstranitelné (kupř. ocelovým katráčem), je to OK. To obecně platí v případech ocelí. Jiná situace je u svařování Titanu, Zirkonu a dalších speciálních, za vysokých teplot reaktivních materiálů. Tam už je to Trailing Shielding (dofuk za svárem) téměř nutností.

Offline

 

#38 07-10-2011 20:02:02

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařování trubek

Franku a jaký vliv na to má plynová čočka v hořáku.Přiznám se bez mučení,že o ní vím jen velmi málo.Dělám potrubařinu,ale nikdy jsem ani neslyšel,že by ji někdo z mých kolegů používal.Holt...člověk se učí celý život.Každopádně ti předem děkuji za info.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#39 07-10-2011 21:05:15

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování trubek

oldaster napsal(a):

Franku a jaký vliv na to má plynová čočka v hořáku.Přiznám se bez mučení,že o ní vím jen velmi málo.Dělám potrubařinu,ale nikdy jsem ani neslyšel,že by ji někdo z mých kolegů používal.Holt...člověk se učí celý život.Každopádně ti předem děkuji za info.

Je to osazení plynové hubice tzv. plynovým sítkem, které upravuje laminární proudění okolo elektrody a zajišťuje tak její efektivnější ochranu. Jednoduše - usměrňuje proud plynu, zabraňuje turbulencím uvnitř hubice a nepravidelnému výtoku ochr. plynu, kde může být přisáván vzduch a tím pádem může nastat jeho znehodnocení. Zejména u materiálů, kde je vyžadovaná 100% čistota Ar je vhodné použít i plyn. čočku, protože i malý vnik vzduchu způsobuje problémy. Obvykle lze svařovat i s hodně vysunutou elektrodou, což se ocení zejména při hodně hlubokém V sváru při svařování kořenu. Jsou procedury, kde je přímo nařízeno použití plyn. čočky. Faktem je, že pokud máte perfektně seřízený TIG hořák bez čočky, udržujete malou a konstantní vzdálenost od svařovaného předmětu, není podstatný rozdíl.
Tady je k tomu víc.
http://www.weldcraft.com/2008/01/gas-le … s-for-tig/

http://www.ckworldwide.com/technical_specs.pdf

Offline

 

#40 08-10-2011 05:42:11

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: Svařování trubek

Děkuji Franku,koupím a vyzkouším.Kolegové se asi budou divit,co to zase ten dědek vymejšlí... :-)


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#41 27-08-2012 10:40:53

rradek
Člen
Registrovaný: 31-12-2010
Příspěvky: 2

Re: Svařování trubek

bourač napsal(a):

Oba postupy jsou v praxi správné, záleží na tloušťce stěny, průměru, materiálu a dalších věcech. Co se týče ochranného plynu tak ten se ztratí stejně jestli proudí mezi dvěma kusy materiálu a nebo se odrazí proti, důležité je aby roztavený materiál nebyl ve styku se vzduchem.
A ty trubky na horkou čokoládu - neposílal tě při tom náhodou do skladu pro semtele? smile

Byl jsem v Nestlé Olomouc na montáži. Tak jsem to okoukl a je to tak. Nerezové potubí kterym proudí horká čokoláda ze zasobníku k výrobní lince je tak zavařeno. Trubky natupo k sobě a kývačkou rozvařeny.

Offline

 

#42 27-08-2012 21:51:51

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Svařování trubek

No pekny zvar dve plechy k sebe a ja furt musim nejake obluky zvarat, trubky z papieru a podobne kde nieje pristup navyse, ked nie s farbou tak aspon hrdza..ach jo, to sa vam machruje na novom materiali...

Offline

 

#43 27-02-2013 13:19:24

Kostja
Člen
Registrovaný: 06-10-2008
Příspěvky: 7

Re: Svařování trubek

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy dělám přípravu trubky pod svar je nutní dělat otupeni nebo ne úkos 60- 75 mezera 3-4 mm. Děkuji

Offline

 

#44 27-02-2013 14:28:14

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařování trubek

Ja robim tiez v potravinarskom priemysle,a na kyvaku varit je u nas normalne,trubky 1,5 az 2 alebo 3 mm na kyvacku a zvar jak omega,s korenom samozrejme,s prid.alebo bez prid.materialu

Offline

 

#45 26-05-2013 23:24:25

vojto74
Člen
Registrovaný: 26-05-2013
Příspěvky: 2

Re: Svařování trubek

Zdravím. Ja zváram čisto len v potravinárstve tenkostennú nerez. Všade vo svete kde som bol (v potravinárstve) sa potrubie zvára kývačkou bez úkosu, a koreň musí byť prevarený, a strieborný. Každý jeden zvar sa endoskopuje. O prípadných nejasnostiach ohladom kývačky sa kludne opýtajte.

Offline

 

#46 27-05-2013 20:17:06

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: Svařování trubek

vojto74 mohl bys přiložit nějaké foto svaru na tenkostěnném potrubí?S kořenem problémy nemám ale trápí mě oxidace svaru za hořákem.
U koutových svarů s tím problém samozřejmě není.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3639_p1020444.jpg

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče