SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 30-01-2024 13:38:50

Archybald
Člen
Registrovaný: 30-01-2024
Příspěvky: 4

slitina Bi58Sn48

Zdravím, mám takoví dotaz. Slitina Bi58Sn42 má teplotu tání 138st. Potřeboval jsem vyrobit jakousi pojistku na tuto teplotu, proto jsem roztavil pájku Bi58Sn42 v tavící lázní kam jsem ponořil připravenou pojistku. Poté bylo odzkoušeno a pojistka se roztavila při 140st., Tavící lázeň jsem nechal vychladnout. Následně, když jsem opět zahřál tu samou tavící lázeň a vyrobil další pojistku, tato se již po 140st neroztavila, ale až při vyšší teplotě přes 160st. Na tavící lázeň jsem použil klasickou pájecí lázeň s jenom termostatem řízenou teplotou 200 až 450st (pro roztavení jsem měl nastaveno téměř na maximum). Otázka zní, jestli je možné přehřát slitinu Bi58Sn42, tak aby ztratila svou schopnost tání při 138 st a teplota tání se zvýšila?

Editoval Archybald (30-01-2024 13:59:20)

Offline

 

#2 30-01-2024 14:43:47

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: slitina Bi58Sn48

Archybald -

Pokud se neznečistila ta původní slitina a poměr prvků je zachován, tak z metalurgického hlediska by se teplota tavení měnit neměla. V čem jste tu roztavenou slitinu tavil? Nebyla to kovová nádoba? Třeba měděná? Po dlouhém čase se může tavenina kontaminovat rozpuštěným kovem z té nádoby a tím se změnit i teplota tání.

Offline

 

#3 30-01-2024 15:13:28

Archybald
Člen
Registrovaný: 30-01-2024
Příspěvky: 4

Re: slitina Bi58Sn48

Nádoba byla ocelová trubka a dno privareny plech.

Offline

 

#4 30-01-2024 16:22:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: slitina Bi58Sn48

na dodržení poměru slitiny je dobré neco takového:
https://bicels.cz/produkt/kelimek-zihac … -stredni/g
A spíš ohřívat plamenem, elektricky kvůli malé tepelné vodivosti porcelánu by to asi šlo hůře.
Nebo něco z varného skla, třeba malá kádinka, třeba:
https://www.funchem.cz/www-funchem-cz/e … izka-25-ml

Jinak posunutí teploty tání může nastat i vyšším zahřátím slitiny, kde se jeden kov, pokud zahřátí není pod tavidlem, oxiduje a jako prášek uniká. A tím se složení slitiny posune. Vizmut by to měl dělat nad 500 st C za vzniku nažloutlého dýmu.

Offline

 

#5 30-01-2024 17:09:49

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: slitina Bi58Sn48

Radim -

Asi tak. není moc co dodat.  Přehřátím taveniny rovněž mohou vznikat intermetalické sloučeniny, které mohou ten poměr kovů ve slitině mírně změnit a tím i teplotu tání. Jestli i mezi vismutem a cínem z hlavy nevím. sad

Ale všiml jsem si, jak laciná je u vás kádinka a vůbec výrobky ze skla. Tady taková kádinka se prodává kolem deseti dolarů, tedy dá se sehnat i za 4... smile

Offline

 

#6 30-01-2024 17:31:54

Archybald
Člen
Registrovaný: 30-01-2024
Příspěvky: 4

Re: slitina Bi58Sn48

Děkuji za odpověď. Takže řešením je pořízení, případně  výroba tavicí lázně s přesně nastavitelnou teplotou a keramickou, nebo skleněnou kadinkou, co vydrží onu teplotu. Ještě kdyby někdo věděl jaké tavidlo případně použít, pro teploty 100 az 200stC. Hold bude to výzkum na delší dobu.

Offline

 

#7 01-02-2024 07:48:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: slitina Bi58Sn48

Ono je dost podstatné to tavidlo, protože hlavně při roztavení výrazně zlepšuje přestup tepla do taveného kovu a tím se ten kov výrazně rychleji roztaví a mnohem méně přehřeje.  Pro tu vizmutovou pájku by měla stačit obyčejná kalafuna. Ono těch 138 st C je sice teplota tání toho kovu, ale pracovní teplota pájky je vždy o něco vyšší, protože se musí prohřát ten pájený materiál a pájka na něho musí přilnout a na to je třeba vyšší teplotu, tak o pár desítek stupnů. Pájecí či pracovní teplota by tam měla být odhahuji 170 - 200  st C.  Kalafuna by bez nějakého většího rozkladu měla do těch 200 st C nějakou hodinku vydržet.  je třeba nmít určité zkušenosti a zručnost a chování pájky i tavidla pořád pozorovat. zaznamenat, kdy se pájk roztaví, nějakou dobu ještě nechat topení, aby se dosáhlo vyšší teploty, ale zase aby se pájka a tavidlo nepřepálily a na té teplotě to při práci pořád udržovat, nechat třeba spadnout  na nižší teplotu, kdy je vidět, že už to tuhne a potom zase přitopit a při vyšší teplotě píjet a tak to držet pořád kolem optimální teploty. 

Nebo jak tak uvažuji,  není ta pojistka tak malá, že by se to dalo rovnou pájet hrotovou pájkou s regulací teploty?  Nebo dokonce pistolovou pájkou?  Pokud ty díly nejsou příliš masívní a jsou například ze špatně pájitelného materiálu, třeba nerezi, tak se dá dílec tence pocínovat vyšší teplotou a třeba  za použití agresívní pájecí vody, potom pořádně umýt od těch chemikálií a potom prostě spájet za běžné pájecí teploty a neagresívním tavidlem. Pájení  místo máčení v lázni by mělo výhodu, že by se použila vždy nová pájka, takže pokud by se nějak posunula teplot, tak u všech pojistek zhruba stejně.

Nebo nejde to nahradit prodávanou jednorázovou tepelnou pojistkou, která se prodává coby elektronická součástka? Třeba tady?
https://www.gme.cz/v/1511705/df141s-l-a … a-pojistka

Editoval Radim (01-02-2024 07:50:35)

Offline

 

#8 01-02-2024 16:33:57

Archybald
Člen
Registrovaný: 30-01-2024
Příspěvky: 4

Re: slitina Bi58Sn48

Děkuji Všem moc za rady, zkusím se s tím nějak poprat.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče