SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#51 30-09-2023 10:41:32

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

A těch 5% jsou sináčkové svých otců, na pracovní pozici věšák rukavic.
Statistika je něco tak ohebnýho, že tomu nejde věřit. Inflace 14,3% dle čsú, ale inflace zboží základní potřeby je i 100%! Tak to srazíme započítáním věcí zbytných, aby nám to vyšlo lepší. To samý průměry a mediány platů.
300 na den? je nesmysl 500 bída


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#52 30-09-2023 10:48:44

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Každý se snaží snižovat náklady, na tom je kapitalismus postavený. Jedna z cest je zaměstnávání IČOře.

Většina lidí si myslí jak osoba na IČO vydělává velký peníze, ale ono je to něco za něco. Uvedu pár příkladů a záleží od situace kdo je na tom líp.
Zaměstnanec má za sebou zákoník práce, který ho chrání ale prodražuje jeho práci tím co všechno musí zaměstnavatel dělat a poskytovat, včetně odvodů na zaměstnanost, zajištění bezpečnosti práce, proplácení pracovních úrazů, nemoci z povolání, proplácení služebních cest, vyplácení mzdy i když není práce, hrazení pracovních a ochranných pomůcek, rezervování místa v době nemoci, placení nemocenského pojištění, dovolený, uhrazení škody co udělá pracovník, …
Nic z toho IČO nemusí platit a tím má šanci vydělat víc. Málo kdo si uvědomuje, že si IČO musí vydělat na dobu kdy nepracuje. Běžná dovolená zaměstnance je 4-5 týdnů za rok, tak že jeden měsíc zaměstnanec nepracuje ale mzdu dostává, podobně je to ve dnech svátků. Pak je tady pár dní na který má nárok dle zákoníku práce, zařizovačky, ošetření u lékaře, svatba, doba kdy je s nemocným dítětem doma,  …. Stačí si vzít zákoník práce a vypsat si to, je toho hodně. A to všechno zaměstnavatele něco stojí a pracovník na to musí v době když pracuje vydělat.

To u IČO je to mnohem jednodušší a pro firmu levnější. Když nepracuje, tak mu nic neplatí. Když není práce, tak řeknou jen přijď až práce bude. Je práce jen na ½ dne, tak se platí jen za ½ dne. Práce přes čas se neproplácí, není ohraničena množstvím hodin. Něco zkazí, tak to zaplatí do plné výše. Je nemocný, smůla, jeho věc zda si platil zdravotní připojištění…

Je třeba systém pochopit, vybrat si a získat to.

Horší jsou zahraniční pracovníci, kteří systém pokřivují a některý profese tlačí do chudoby. Viz zde uváděné peníze za hodinu práce. To se dá akceptovat na omezenou dobu, za použití různých zvýhodnění nebo pro někoho kdo pochází z chudších zemí.

Plně podporuji známého který mi vysvětloval, jak to u nich na malém okresním městě ve fabrice probíhá. Dali jim do party na výpomoc Ukrajince aby ho to naučili. Vykašlali se na něj, pro to že ze zkušenosti věděli, že až ho to naučí a bude míň práce, tak je propustí.

Máme obrovskou výhodu v jazyce, který málo kdo umí a to může být ochrana našeho pracovního trhu. Stačí tvrdit, že cizinci nelze rozumět a pro to je služba nekvalitní a práce špatná nebo drahá. Než bych cizinci vysvětlil co chci, tak to domorodec bude mít třikrát hotový a na to zaměstnavatel slyší.

Editoval Charon (30-09-2023 10:53:32)

Offline

 

#53 30-09-2023 11:00:44

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 286

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ládes> presne tak, i tech 500 denne je takove strizlive. Mne by i bylo stydno nabizet chlapovi takovou almuznu. Krom toho v Brne bych ani nikoho normalniho kdo za to bude slusne pracovat a nebude to debobobobil, nenasel. Otazka tematu byla na mzdy u nas. A u nas je to takhle.

Editoval Dawe (30-09-2023 11:01:09)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#54 30-09-2023 11:21:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Já ještě pidám, že zaměstnanec, pokud dosáhl smlouvy na dobu neurčitou, má většinou nárok na odstupné minimálně dvou platů plus k tomu co mohou vyzískat odboráři, třeba i dalších x platů. A na to taky  musí zaměstnanec vydělat.

Offline

 

#55 30-09-2023 11:22:34

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Rozumím,míněny byly minimální denní výdaje-vím o kolik přicházím denně lehčí večer domů-300 znamená že si cestou koupím v Hypernově 7 rohlíků a 20 deka salámu nebo 2 saláty,minerálku,ráno se odbudu miskou ovesných vloček....Nějaký teplý oběd?Zapomeň.To vůbec nemluvím o placení nájmů energií a nějakém dělání úspor nebo rezerv na nenadálé výdaje.
Radim:Odstupné je pěkná věc,ale taky se s ním dá pěkně "čarovat"(hele tuhle pozici rušíme jste pro firmu nadbytečný a podobné "vifikundace"),ale ano zákonný nárok na to zaměstnanec NDN na rozdíl od IČaře má.

Editoval Ládes (30-09-2023 11:30:27)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#56 30-09-2023 12:05:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ládes: Pozici ruší, nedají ti kvůli tomu odstupné, ale ostatní tam třeba v této prac. pozici nechají, popř. vyhodí staré a přijmou nové, že?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#57 30-09-2023 15:13:42

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

I tohle se může stát,v podstatě stačí aby se pozměnil název pozice,nebo přibyly nároky na pozici které nesplňuješ.Pokud se začneš cukat nastupuje záděr -bossing kdy to stejně nejspíš položíš.....příklad:čtvrtek odpoledne-"hele na víkend si nic neplánuj,pojedeš s účetní na veletrh"Já proč já já jsem byl posledně?Proč nejede Lojza jak bylo původně domluvený,já už mám na víkend něco sjednaný." No kluci musí dělat na tech bránách a ty nemáš ty vazačský a jeřábnický zkoušky,takže s paní Lucií pojedeš ty." Vždycky se něco k zadření najde....."Co děláš nemáš práci"?Já mám hotovo čekám na další kus...."Tak pojď do kanclu budeš zatím katalogizovat díly, sekretářka je u doktora."Ale za 10 minut tady mám ten kus na další operaci."no to nevadí do té doby něco stihneš, pak mi hoď přehled do tabulky......V jaké jsi to poslal debilní tabulce?!No na palici


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#58 30-09-2023 16:41:53

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Čtvrtek odpoledne, to ještě jde.
Je pátek dvě hodiny odpoledne zvoní telefon: šéf, zejtra máš pracovní sobotu (pracovní sobota výraz pro so - ne po 12h) je potřeba dodělat po zaměstnanci výrobek vzal si dovolenou kokot v pondělí v deset výrobek odjíždí. čau. Počkej já už něco mám. Zase chlastat! to budeš mít v sobotu frk mrk a pak se klidně vožer, jestli to v pondělí neodjede končíš na tvoje místo čeká 50 novejch a lepších. tu tu tu.  výrobek rezne na dvoře už tejden.
nebo
Jo ty chceš přidat, dyť jsi bral 28tis to ani já nemám, no hele kolik jsi měl hodin 190? tak dělej nějaký přesčasy a budeš brát víc. Včera jsem si tu byl v 7 večer pro nějaký papíry a na dilně ticho a tma.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#59 30-09-2023 19:08:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

To jsou zase kecy , na bráně nestojej ani cikáni ...

Offline

 

#60 30-09-2023 19:51:03

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

BOBOBO  Nech je ,kdo dočůra dále ?

Offline

 

#61 30-09-2023 21:36:59

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Cikáni určitě ne, ale uprchlíci.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#62 01-10-2023 09:59:33

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jo už vidím , jak budou vedoucí u odborných prací stát s překladatelem u každého uprchlíka ... Je jen omezené množství procesů , kde je můžeš nasadit ihned .

Offline

 

#63 01-10-2023 10:24:20

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

alkoholik napsal(a):

A těch 5% jsou sináčkové svých otců, na pracovní pozici věšák rukavic.
Statistika je něco tak ohebnýho, že tomu nejde věřit. Inflace 14,3% dle čsú, ale inflace zboží základní potřeby je i 100%! Tak to srazíme započítáním věcí zbytných, aby nám to vyšlo lepší. To samý průměry a mediány platů.
300 na den? je nesmysl 500 bída

Přestaň chlastat alkoholiku; když vidím sináčky s i, tak se mi chce blejt.
Ale jinak máš pravdu; sice zdražilo máslo, vajíčka, benzín, ale zase zlevnily třeba biče na velbloudy a hrábě na melouny ....
A nejlepší je, že za mých mladých let nás učili, že inflace je, když rostou ceny a mzdy. Ale v současné době rostou jen ty ceny, a tomu se za mých mladých let říkalo drahota.
A jinak to s těma přesčasama o víkendech, to záleží na každém, jak si to zařídí. Pokud je má ve smlouvě, i ten typ práce, má smůlu. Pokud ne, má smůlu zamšstnavatel.

Offline

 

#64 01-10-2023 11:03:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Problém je v tom, že dříve zdražil chleba, ale třeba zlevnily lokomotivy a cement.  Takže to vyšlo šull null a když ne, tak se člověk aspoň uklidnil myšlenkou, že lokomotivu by mohl koupit levněji než loni.
Ovšem dnes díky zelené drahotě se zdražuje všechno. jedno kvůli zeleným a jiným bruselským regulacím, druhé kvůli zelenému zdražení energií, třetí kvůli zelenému vyhnání příslušné technologie pryč z EU třeba k Číňanům.

Offline

 

#65 01-10-2023 11:21:56

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Radim: Přesně. Největší podíl na drahotě potravin, ale i jiného zboží způsobuje vysoká cena pohonných hmot a nenažranost supermarketů.

Co se týče zaměstnání, smlouvy moc nepomohou. I když má člověk ve smlouvě napsáno třeba Svářeč, spoustu firem s tím vy..á a snaží se člověku dávat i práce které jsou mimo jeho zaměření uvedené ve smlouvě.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#66 01-10-2023 15:33:30

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Za drahotu může stát, přesněji vláda. Supermarkety dělají to co mají v souladu se svým posláním, a to je vytvářet zisk. Čím větší zisk, tím lépe. A nejde jen o supermarkety, obecně soukromé společnosti jsou zde aby vytvářely zisk.
Stačí si vzpomenout na nedávné období vysokých cen. A pak se jeden dozví, jak o desítky procent až stovky narostly zisky společností, ať to byli obchodníci s palivem, energií, pekárny nebo mlékárny. Jen dělali to co jim Česká vláda, neboli její výkonný orgán - státní aparát umožnil.

Ono je třeba rozlišovat proč firma dává práci mimo jeho smlouvu a podle toho se bránit. Pokud je to pro to, že nemá dočasně jeho typ práce, tak obrana bude znamenat nucenou dovolenou, propuštění. To pak mi připadá lepší třeba týden zametat dvůr a další rok dělat ve svém oboru.

Ano, Radim zde napsal velmi podstatný důvod zdražování. A u nás rádi chodíme od zdi ke zdi a tak zelený terorismus má velký dopad na ceny. Jestli si někdo myslel, že Čína je hloupá a nevyužije situace závisloti na její výrobě, tak snad už prozřel. Když má někdo monopol na něco, tak se to snaží využít. Někdo, podle německého vyšetřování nejspíš z bývalého SSSR bouchnul plynovod s názvem Nord Stream, a ejhle, Ukrajina přes kterou vede plynovod ho na straně Ruska zavře a Evropě bude prodávat plyn ze svých zásobníků. Jaký budou ceny raději nedomýšlet.

Editoval Charon (01-10-2023 15:47:28)

Offline

 

#67 01-10-2023 19:59:12

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ládes napsal(a):

Dawe:jasan,tomu rozumím-ať chceš nebo nechceš denní náklady na minimální životní potřeby jednotlivce jsou podle kraje cca 300-500,- Když to vynásobíš počtem členů domácnosti snadno zjistíš že za 160 na hodinu se při 4 krcích brzy udřeš.....

Ted jsem si spocital rodinny zivotni naklady (2 dospely, mini dite) za poslednich 6 mesicu a vychazi mi to na 350Kc/den na dospelou osobu. Je v tom vsechno - energie, jidlo, ostatni nakupy, provoz malyho staryho auta...  Ale nemam hypo a v krame kupujem jen drogerii a to, co nevypestujeme nebo neupeceme.

Dobry je poznamenat, ze nekourime, nepijem limo, nejime chipsy ani salamy a jiny podobny drahy svinstva bez nutricni hodnoty.

Pivo piju (hodne) doma ve sklepe. Do hospody nechodim.

Jo a je to bez najmu. - jsem ve svym

Editoval davidma (01-10-2023 20:03:31)


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#68 02-10-2023 09:17:15

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

A počítal jsi do nákladů jednou za 20 let opravu střechy za 150 tisíc a podobně? smile
Je to samozřejmě nástřel, ale takhle to prostě je. Na novej barák nemusíš zhruba 10 let sáhnout, a pak to začne. Tu něco opravit, vymalovat, posekat zahradu (= benzín), tu samozřejmě průběžně, ....
Každej chce vlastní byt, nájem je fuj, ani vlastní barák není to pravý ořechový (musíš se starat), ale nedochází jim, že i o ten barák/byt se musí někdo starat. Pak to dopadne tak, že o práci v SVJ nikdo nemá zájem, a bude se platit externí správce za dlouhý peníze.
Jojo, lidi myslej jen měsíc dopředu ....

Editoval pafik1605 (02-10-2023 14:32:06)

Offline

 

#69 02-10-2023 09:40:05

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Samozrejme, ze nepocitam, protoze by to zkreslovalo. Kazdy si spori a drzi rezervu dle vlastnich potreb. Rezervu urcuju tak, abych byl schopnej okamzite vyresit vic akutnich problemu. Tedy kdyz se pokazi cerpadlo ve studni, kompresor v tepelku, velka sklenena vypln, mrazak, auto...

Mas pravdu, bydleni v baraku neni zadarmo bez hrabnuti rukou (coz me nevadi).


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#70 02-10-2023 17:36:15

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 286

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

davidma> jo. tech 350Kc denne jaks je popsal, se vsemi okolnostmi, to myslim potvrzuje, ze 160Kc/hod je pro chlapa ziviciho vic jak dva krky v dlouhodem vyhledu neudrzitelne. O nejakem rozvoji, narocnejsim konicku,  tvorbe rezerv a zlepsovani zivotni urovne ani nemluve.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#71 02-10-2023 19:11:13

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pafíku, kdyby jenom střecha. Barák je fajn, jenže se do něj zleva i zprava musí dávat čas, peníze, nervy. Co věcí na mě kouká smutně, že jsem jim slíbil jak je jako koníčka udělám. Tady koupíš pytel cementu, támhle přivezeš písek, tuhle barva, ejhle vodovodní trubky je třeba vyměnit … Někdo chodí za kulturou, někdo v montérkách kolem baráku.

Offline

 

#72 02-10-2023 21:20:05

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jenomže chlapů takto vydělávajících bude v tomto z a s r aném f i a l o vém smradu přibývat . Jsem rád , že jsem již důchodce . Platil jsem 46 let daně a makal , tak doufám , že dožiji rozumně .

Offline

 

#73 02-10-2023 21:33:00

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

To, co zaměstnanec dostane na hodinu hrubého, je jen v přímých mzdových nákladech třeba násobit x1.35 na odvody a to celé ještě 1.15 aby bylo na zaplacení dovolené. Pokud mám připočítat ještě náklady na školení, účetní, pracovní oblečení, režii, tak naskočí další peníze. Takže při 200 na hodinu to dělá minimálně 50 procent navrch jako další náklad pro zaměstnavatele, spíše 60. Když dá 300 íčaři, vyjde ho o hodně levněji než zaměstnanec, už jen proto, že dostane jednou měsíčně fakturu, kterou zaplatí, nic víc.
Na druhou stranu je švarcsystém stále zakázaný. Ale kde není žalobce, není soudce. Stát tímto přichází o obrovské peníze, protože ičař si zaplatí na zdravotním a sociálním minimum, od zaměstnavatele i s tím, co odvede zaměstnanec, dostane stát balík. Daň se u zaměstnance taky nedá moc ošulit, ičař ji "optimalizuje".
Takže je patrné, že je celý systém notně pokřivený.

Offline

 

#74 02-10-2023 21:45:21

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Fialovej hnus. K tomuhle svrabu směřujeme už více jak 30let zásluhou dnešní i minulých vlád.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#75 02-10-2023 23:16:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

zahajskej: Ano, pokud jede IČař sám na sebe, popř. dělá v nějaké firmě současně se zaměstnanci na smlouvu, tak by si měl všechno platit jak píšete. Ale když má téměř vše zdarma jak jsem psal výše? Ano, švarcsystém. Když má přijít kontrola, tak hold IČaři jeden den nepřijdou do práce.
Jak tady živnostníci neustále obhajují tuhle verzi, tak proč ne? Ale jak jste sám psal, zaplatí daň, ale sociální a zdravotní platí mnohem nižší než my zaměstnanci. Osobně zjištěno. Nevím přesně kolik, ale...
To je jedno. Jak už někteří psali, prostě to není dnes jednoduché. Zaměstnavatelé dávají úplné minimum a jak se ti nelíbí, můžeš jít jinam. A než sedět na ÚP a sociálce, tak raději budu poctivě pracovat, i když za menší peníz.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče