SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 15-09-2023 14:29:04

Leonardo
Člen
Registrovaný: 14-09-2023
Příspěvky: 3

věčný boj MMA VS MAG

Každý začátečník který si chce udělat svářečák jako první věc zjistí že základní kurz mu bude téměř k ničemu (pakli že ví jak to funguje a aspoň si to někdy zkusil), a v tomto případě zvolí Evropský.
Posune se tedy do bodu kdy si chce vybrat metodu svařování a zjistí že vybírat je nejideálnější mezi 3 metodama (MMA, MAG, TIG) z čehož je velká pravděpodobnost že vyloučí TIG pro jeho větší složitost a nutnou zručnost, zároveň finančně vyjde nejdráž. A stejně jako v mém případě se pak bude rozhodovat mezi MMA a MAG. A po přečtení desítek článků si stále nebude jist do čeho jít.
Informace které jsem zjistil:
MMA Výhody: Levnější pořizovací cena, ideálnější na přenos, možnost práce venku i za foukání větru, nevyžaduje připojení k externímu plynovému zařízení
        Nevýhody: nutnost odstranění strusky z povrchu materiálu, nízká produktivita z hlediska častých výměn elektrod

MAG Výhody: jednodušší k naučení, o trochu pravděpodobnější že firma bude mít zájem o tuto metodu, produktivnější a rychlejší, Eliminace zplodin (kouře) oproti metodě MMA
        Nevýhody: Svařovací zdroj je náročnější na obsluhu, pořizovací cena je vyšší, Vyšší nároky na údržbu, Při špatných podmínkách ventilace je riziko odfouknutí ochranného plynu, vysoké vyzářené teplo do prostoru

Chtěl bych položit otázku především svářečům kteří mají zkušenosti jak s MMA tak MAG co z toho je dle jejich názoru lepší si vybrat a proč si to myslí?

Já osobně jsem dospěl k tomu že pro hobby kutění je asi lepší MMA a pro lidi kteří se chtějí živit svářením ve firmě tak asi MAG. Co si o tom myslíte?

Offline

 

#2 15-09-2023 15:22:29

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: věčný boj MMA VS MAG

Myslím si, že pokud nehodláte svařovat ocelové konstrukce, jeřábové dráhy, ocelové mosty, potrubí/ropovody-plynovody/ apd. tak je vám MMA k ničemu. Na doma je nejlepší cočko, pokud si chcete vydělávat svařováním hodně peněz, tak TIG / WIG. Dělat si svářečák na domácí kutění je taky k ničemu. Je to hodně drahá záležitost, která se musí pravidelně obnovovat a stejně nemůžete svařovat všechno a ve všech polohách. Pokud chcete rozšířit své kutilské možnosti i o svařování kupte si to, co se vám líbí a zkoušejte vařit. Jinak to nejde.

Offline

 

#3 15-09-2023 15:35:39

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: věčný boj MMA VS MAG

nu pane kolego musím nesouhlasit co se týče toho MMA, elektrodou lze doma zavařit ledacos, i věci které "drátem" nejdou.
Také potřebné vybavení je mnohem jednodušší než pro co2.
Zejtra sem někam vrazím fotku jak vypadá 95tun mosazných plechů tl. 18mm, pořezaných těmi tvými kotouči. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 15-09-2023 16:17:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: věčný boj MMA VS MAG

Bourači, souhlas. Já považuji MMA za univerzálnější než MAG a jako "základ" domácí dílny. MAG je hlavně o produktivitě. Má mnoho omezení . Vítr, dostupnost a použitelnost přídavného materiálu v malém množství. Potřebuji nerez, litinu, návar a p. koupím pár elektrod jako "kusovku". Ale u magu? Výhodu má ale MAG, že při sváření v dílně se nic nezaprasí čmoudem z elektrod.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 15-09-2023 16:28:05

Leonardo
Člen
Registrovaný: 14-09-2023
Příspěvky: 3

Re: věčný boj MMA VS MAG

ZDENÁL napsal(a):

Myslím si, že pokud nehodláte svařovat ocelové konstrukce, jeřábové dráhy, ocelové mosty, potrubí/ropovody-plynovody/ apd. tak je vám MMA k ničemu. Na doma je nejlepší cočko, pokud si chcete vydělávat svařováním hodně peněz, tak TIG / WIG. Dělat si svářečák na domácí kutění je taky k ničemu. Je to hodně drahá záležitost, která se musí pravidelně obnovovat a stejně nemůžete svařovat všechno a ve všech polohách. Pokud chcete rozšířit své kutilské možnosti i o svařování kupte si to, co se vám líbí a zkoušejte vařit. Jinak to nejde.

A kolik stojí ta obnova? Kolem 700 jsem četl že základní kurz? Ale nemůžu najít kolik stojí obnovit EN.

Offline

 

#6 15-09-2023 16:33:05

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: věčný boj MMA VS MAG

Hledisek na to, čím svařovat, je vícero.
- cena stroje
- cena přídavného materiálu
- náročnost na šikovnost
- možnost svaření/nesvaření "exotických" materiálů
- produktivita
- mobilita zařízení
- .... atd
Takže obecně říct, co je lepší, nejde. Nejlepší je mít v dílně MMA, MIG/MAG i TIG smile. Což jsou dvě mašiny.
Famater: ten "ne-čmoud" z MAGu mi onehdá nahodil v dílně kouřovej hlásič smile.

Offline

 

#7 15-09-2023 16:49:39

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: věčný boj MMA VS MAG

To je možný, ale vypal v dílně několik bazických. To ti nejspíš ten hlásič sežere.
Pafíku, ono se správně rozhodnout, když nechceš zrovna koupit všechno najednou je těžké. Tak nějak začneš a pak  podle principu "s jídlem roste chuť to postupně stejně rozšíříš.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#8 15-09-2023 16:54:03

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: věčný boj MMA VS MAG

Na tu fotku se těším a uznávám že celoživotní svařeč metodou MMA dokáže divy. Začátečník i po mnoha letech ojedinělých pokusů obvykle nesvaří touto metodou nic, případně jen velmi málo. Je to celoživotní zkušenost a přesvědčuji se o ní skoro denně.

Offline

 

#9 15-09-2023 18:55:58

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: věčný boj MMA VS MAG

Pafiku, nutno přiznat, že kdo si nezkusil použití jednotlivých svařovacích metod ten neví, co si vlastně pořídit. Pak si většina pořídí co nejlevnější MAG a myslí si, že je to jediné správně pro domácí kutění. Když jim někdo doporučí pro vylepšení svárů použít směs Ar + CO2, tak to považují za naprostou pitomost, vždyť jejich sváry s CO2 jsou přece dokonalé. A nechat si vysvětlit cosi o jakýchsi nauhličených strukturách je považováno za naprostou zhůvěřilost.
(Ani jsem si nevšiml, že máš v dílně kouřový hlásič. To je moc důležitá parádička.)

Offline

 

#10 15-09-2023 20:15:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: věčný boj MMA VS MAG

Jirkati: Ten ochranný plyn směs je do domácí dílny spíše drahý. Navíc vydrží hodně málo oproti čistému CO2.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 15-09-2023 21:48:19

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 680

Re: věčný boj MMA VS MAG

Leonardo :  MMA vs MIG/MAG

Ked budeš zvárať hrubší material, nejaké vinkle kde je stena 3-4mm a kúpiš kvalitnú MMA zváračku tak v pohode urobí službu.
Problém ale nastáva ak bude niečo nedokonale pripravené, vyvariť nejakú medzeru 2-3mm môže byť celkom velký problém, zvlášť ak nemáš zručnosť a kvalitnú MMA zváračku a samozrejme by to chcelo mať aj rôzne elektrody a nie len jednu krabicu nejakého priemeru "na všetko".

MIG/MAG nemáš problém zvárať aj tenký plech, nemáš problém vyvariť medzeru, nemáš problém zvárať aj hrubý material, lahšie sa s tým zvára aj v rôznych polohách... 
Výkon si nastavíš kolečkom, alebo prepínačom v širokom rozsahu.
Ale treba k tomu plyn, nie je to síce až tak drahé, ale tá mobilita už nie je to čo MMA aj ked stále to môže byť malé, tiež vonku sa s tým nezvára ideálne ak pofukuje, ak fúka tak sa v podstate nedá vôbec... (vergle na trubičkový drôt neuznávam)

Akože ja osobne by som volil MIG/MAG, používam aj MMA, ale málo, naozaj málo a na rovinu vravím že aj keby som si mal nejaké kúpiť tak by som sa vyhol tým lacným, pretože inak funguje lacná MMA za 100€ a inak MMA za 350€
A nie je to len o samotnej zváračke, ale aj o dodanom príslušenstve, ten invertor MMA za 100€ bude mať mizerné káble, často krátke, tenké, nekvalitné kliešte.
To isté platí aj pri MIG/MAG, tam to stojí viac - nejaký set kludne 500€ a viac, ale tak má to širšie využitie.

Offline

 

#12 15-09-2023 22:45:29

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: věčný boj MMA VS MAG

Jó ivko , za mého života dříve nic než MMA nebylo a představ , že "tví" předci všechno dokázali na co se podíváš , mosty , dráhy, elektrárny , cementárny, cukrovary, rafinerie si dovolili postavit bez znalostí jiné metody , než MMA . já nevím to hloupé mládí ... nelze to naklapat jinak .
Nová generace nedokáža ani desetinu a gbude ráda , že jejich děd něco přes MMA dokázal .

Offline

 

#13 15-09-2023 23:17:23

Michall
Člen
Registrovaný: 24-01-2021
Příspěvky: 68

Re: věčný boj MMA VS MAG

Leonardo napsal(a):

Já osobně jsem dospěl k tomu že pro hobby kutění je asi lepší MMA a pro lidi kteří se chtějí živit svářením ve firmě tak asi MAG. Co si o tom myslíte?

Souhlas... ale na domaci bastleni nepotrebujes kurz... zkouset a zkouset.
Co koupit 2 nebo 3v1?
Vsichni tady chvali Ideal 210 nebo 212 nevim presne.
Ja svarim rad elektrodou, ale kurz nemam a profik s ni nejsem .

Editoval Michall (15-09-2023 23:19:03)

Offline

 

#14 15-09-2023 23:27:43

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: věčný boj MMA VS MAG

bobobo napsal(a):

Jó ivko , za mého života dříve nic než MMA nebylo a představ , že "tví" předci všechno dokázali na co se podíváš , mosty , dráhy,

řek bych že nejen ivkovi předci mosty nesvařovali, myslím že je nýtovali big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 16-09-2023 08:44:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: věčný boj MMA VS MAG

Asi ne všechno, ale když jsem pracoval u plynařů a jezdili jsme různě na montáže po celé Moravě, jednou jsem s nimi byl i v Mělníku, tak ti slavní předci dělali všechno MMA, ale jak? Výsledek ne moc pěkný, když to napíšu slušně.

Editoval varok (16-09-2023 18:38:58)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 16-09-2023 10:12:46

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: věčný boj MMA VS MAG

Famater napsal(a):

To je možný, ale vypal v dílně několik bazických. To ti nejspíš ten hlásič sežere.
Pafíku, ono se správně rozhodnout, když nechceš zrovna koupit všechno najednou je těžké. Tak nějak začneš a pak  podle principu "s jídlem roste chuť to postupně stejně rozšíříš.

Máš recht; otázka by správně měla znít: co si koupit jako první .... smile

Offline

 

#17 16-09-2023 10:22:22

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: věčný boj MMA VS MAG

jirkati napsal(a):

Pafiku, nutno přiznat, že kdo si nezkusil použití jednotlivých svařovacích metod ten neví, co si vlastně pořídit. Pak si většina pořídí co nejlevnější MAG a myslí si, že je to jediné správně pro domácí kutění. Když jim někdo doporučí pro vylepšení svárů použít směs Ar + CO2, tak to považují za naprostou pitomost, vždyť jejich sváry s CO2 jsou přece dokonalé. A nechat si vysvětlit cosi o jakýchsi nauhličených strukturách je považováno za naprostou zhůvěřilost.
(Ani jsem si nevšiml, že máš v dílně kouřový hlásič. To je moc důležitá parádička.)

To proto, že jsme ten čas prokecali, a ani na otázky kolem svařování, ani na praxi nedošlo ..... big_smile
Bohužel není připojenej na zabezpečovačku, ale samostatnej. Aspoň něco.
Směs, jak píše varok, je opravdu do domácnosti "drahá". Na druhou stranu, když nevyvaříš dvacetilitrovou lahev za měsíc, tak je to celkem fuk. Směs umožňuje vařit sprchou, což se může hodit. Svar (průřez) má jinej tvar, než CO2, což se taky může hodit. Neprská tolik, .... Víc si zrovna nevzpomínám, ale určitě by se něco našlo.
Je to všechno o prioritách. Já se řídím zásadou, že nejsem tak bohatej, abych si mohl kupovat levný věci.

Offline

 

#18 16-09-2023 11:09:59

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: věčný boj MMA VS MAG

Pafíku, v tom mu ale nikdo neporadí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#19 16-09-2023 12:30:56

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: věčný boj MMA VS MAG

Leonardo napsal(a):

Já osobně jsem dospěl k tomu že pro hobby kutění je asi lepší MMA a pro lidi kteří se chtějí živit svářením ve firmě tak asi MAG. Co si o tom myslíte?

Já jsem si vybral MMA kvůli již zmíněným výhodám (vítr, různé materiály, hmotnost, cena...).

Další užitečnou věcí je vysoká mobilita. Prodlužoval jsem sloupky u plotu slepic - chytnul jsem invertor, pár elektrod, brusku a ostatní potřebné věci a během chvilky už jsem pracoval. Není problém pracovat ve výšce a rychle se přesouvat.

Pravdou je, že to není precizní metoda na detaily. Z toho důvodu používám jednoduchý TIG, který invertor taky umí. Mám tedy zdroj 2v1. I to byl důvod, proč jsem o MAG neuvažoval.

V domě nemám zařízenou dílnu tak, abych mohl vařit MMA uvnitř - pouze TIG. MMA vařím venku. Když jsem naposledy dělal svářecí vozík/stolek, tak jsem si pásovou pilou připravil díly. Ty potom nabodoval doma TIGem a nakonec venku zavařil MMA.

Např. mě výhoda vysoké produktivity nic nepřináší, protože začnu pracovat a za chvíli sedím a přemýšlím jak dál. Navíc se ani nezabývám opravami aut, kde se MAG užije v karosařině.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#20 16-09-2023 14:31:22

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: věčný boj MMA VS MAG

Famater napsal(a):

Pafíku, v tom mu ale nikdo neporadí.

Ale poradí. A on se pak zeptá ještě na třech dalších fórech, a nakonec si stejně koupí to, co chtěl od začátku. Velmi pravděpodobně blbě, ale bude to hájit, jak dobře nakoupil .... big_smile

Offline

 

#21 16-09-2023 19:17:48

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: věčný boj MMA VS MAG

Leonardo, vůbec bych neřeši zda MAG nebo MMA. Prostě kup MIG/MAG mašinu, pokud bude trošku slušnější tak v ní bude i to MMA. Jen prohodíš kabel a můžeš svařovat elektrodou. Obě metody se doplňují a je příjemné se rozhodnout podle konkrétní situace jakou metodu použiješ. Nebo to za tebe udělají okolnosti. To mi takhle dejchali zedníci na krk a já potřeboval navařit výztuhy a prodloužení na plotové sloupky. Hned u prvního sloupku mi zamrznul redukční ventil u plynu, holt venkovních 5 stupňů nestačilo. Tak jsem prohodil kabel a dovařil to elektrodou. A takových příkladů kdy museli změnit rychle metodu ti místní podají kopec.

Offline

 

#22 16-09-2023 20:58:59

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: věčný boj MMA VS MAG

Pro ignoranty a neznalce jako bourač :
První silniční svařovaný most na území tehdejšího Československa, ve své době také největší zcela svařovaný most na světě stále ještě najdeme v Plzni.
Nosná konstrukce mostu byla postavena na pevném lešení. Nejdříve byly položeny pomocí portálového jeřábu spodní pásy, zároveň byly vloženy příčníky, podélník a příčky spodního větrového nosníku. Poté byly postaveny svislice a příčky a konečně byly vloženy horní pásy s příčnými ztužidly a větrovými příčkami. Horní pás byl dopraven na staveniště ve třech, spodní pás ve čtyřech bodových kusech asi 12 m dlouhých. Konstrukce byla sestavována pomocí šroubů a přivařených úhelníků a destiček, které se po svaření odsekaly. Zatěžkávací zkouška mostu byla vykonána 20. října 1931
https://www.mosty-tunely.cz/clanky/deta … any-unikat

Offline

 

#23 17-09-2023 08:16:06

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: věčný boj MMA VS MAG

Já myslím, že bourač je znalec a že by klidně i dnes se zúčastnil podobné stavby, třeba jako svařeč. Pokud by to ovšem bylo náležitě finančně ohodnocené. Pouze se domnívám, že pro Leonarda to není zrovna moc inspirativní příklad. Doma bude chtít zavařit maximálně zlomené hrábě, upadlý šufánek, pant u zahradní branky a pokud bude opravdu velký nadšenec, tak si bude vyvařovat nějakého veterána. Na to se opravdu hodí nejvíce metoda  MIG/MAG.

Offline

 

#24 17-09-2023 09:04:45

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: věčný boj MMA VS MAG

Leonardo také v jiném vlákně napsal: "Momentálně jsem zaměstnán jako programátor CNC a chtěl bych se rozvíjet dalším směrem, je možný že jako svářeč nikdy pracovat nebudu, ale kdyby jo jakou metodu by jste mi doporučili??

Nejsem svářeč (tak ty moje kecy ber s rezervou), ale myslím, že zvládnutím MMA nic nepokazíš (napsáno o tom bylo už hodně). MIG/MAG je na první pohled mnohem jednodušší (na slabší materiály a karosařinu super), ale u silnějších materiálů, pokud to má také dobře držet, už to taková legrace není. Je snadné v začátcích udělat svár, co hezky vypadá, ale nedrží. To se u elektrody většinou nestává. TIG je nejčistší, nejnáročnější a nejdražší, ale třeba v zahraničí čím dál více preferovaná metoda, u které se dá dost vydělat.
Leonardo, nejlepší je, si všechny metody vyzkoušet s někým, kdo to ovládá a pak bude více jasno. smile


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#25 17-09-2023 19:19:27

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 680

Re: věčný boj MMA VS MAG

bobobo napsal(a):

Jó ivko , za mého života dříve nic než MMA nebylo a představ , že "tví" předci všechno dokázali na co se podíváš , mosty , dráhy, elektrárny , cementárny, cukrovary, rafinerie si dovolili postavit bez znalostí jiné metody , než MMA . já nevím to hloupé mládí ... nelze to naklapat jinak .
Nová generace nedokáža ani desetinu a gbude ráda , že jejich děd něco přes MMA dokázal .

Ale ved ja som nenapísal že s MMA sa nedá, ale že sa nedá zvarovať všetko  a mať jeden balík elektrod...

Aj tí predkovia o ktorých hovoríš mali zváračky čo utiahli s prstom v nose 4mm elektrodu, to invertor za 120€ veru nedá.
Ako píšem chceš niečo tenké potrebuješ tenké elektrody a menej ampérov aby si nerobil hned diery, chceš zvárať hrubší material, tak to nebudeš robiť asi 2mm elektrodami.
A taktiež hovorím že nemusí platiť že na MMA invertor človek potrebuje menej penazí, lebo je invertor a invertor

Ja by som si sebe na doma napríklad kúpil už rovno taký čo vie TIG, mám odskúšaný Alfa In Perun 160T HF a to už teda nie je lacný špás a pritom to nie je stále profi stroj.
Každý nepotrebuje TIG, ale určite by som nekupoval nejaký šunt pod 150€, myslím tie "hračky" za 60-80€ kde sú krátke a nekvalitné káble.
Ono väčšina invertorov ten TIG vie, aj ked nemá HF a elektromagnetický ventil na plyn.
Tie čo TIG nevedia vôbec, tak to budú tie tragické stroje za smiešnu sumu, kde sa človek akurát naserie, lebo zváracie káble majú tak 1m a nemá to žiadne funkcie a miesto zvárania bude človek bez skúseností neustále akurát lepiť elektrodu...

Editoval ivko (17-09-2023 19:29:28)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče