SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 14-09-2023 12:01:44

Leonardo
Člen
Registrovaný: 14-09-2023
Příspěvky: 3

Svářečský kurz

Dobrý den, poprosil bych vás o radu.
Chtěl jsem si na internetu zjistit jaký svářečský kurz pro mě bude vhodný ale místo toho mám hlavu plnou otázek a jsem ještě více zmaten. Původně jsem chtěl absolvovat základní kurz, ale co si tak čtu tak je zbytečný, nebudu moct svařit ani zábradlí protože je to bezpečnostní prvek a jediný na co se s ním zmohu bude třeba branka nebo plot? Navíc se prý firmy poptávají téměř jen po evropských? Je to pravda? Pokud ano tak bych měl rovnou začít kurzem dle evropských norem? A pokud jím začnu jaká je šance že ho zvládnu? jsem strojař s maturitou a menší přehled o tom jak to funguje mám, ale obávám se že bez základního ho nemusím zvládnout. Popřípadě jestli když absolvuji více metod např.3zároveň třeba 111, 135, 141. Jestli bude svářečák 3x dražší a jestli bude zvladatelný se to naučit všechno? Nebo má spíše smysl zaměřit se jen na jednu?

Momentálně jsem zaměstnán jak programátor CNC a chtěl bych se rozvíjet dalším směrem, je možný že jako svářeč nikdy pracovat nebudu, ale kdyby jo jakou metodu by jste mi doporučili? Z kurzů dle EN mám na výběr:
ČSN EN ISO 9606-1 (Tavné svařování ocelí) pro metody 111, 135, 141, 311
ČSN EN ISO 9606-2 (Tavné svařování hliníku a jeho slitin) pro metodu 141
ČSN EN ISO 13585 (Tvrdé pájení) pro metodu 912.
Co jsem si tak četl tak nejčastější je: Tavné svařování ocelí pro metody 111 Nebo máte jiný názor? (vím že nejlepší je předem si zjistit jaká firma užívá jaké metody a podle toho se rozhodovat ale momentálně takové informace nemám)
A zvlášť bych se ještě chtěl zeptat jaká z metod bude ideální pro domácí kutilství?

Offline

 

#2 14-09-2023 15:19:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Svářečský kurz

Jestli jste nikdy nesvařoval ani jednou metodou, nebo jen málo, poradím ať si zkoušíte doma a až budete trošku umět, tak jít do kurzu. Více metod myslím jde v jednom kurzu, jmenuje se to kombinovaný kurz, nebo tak nějak. Ale jestli jdou i 3 technologie nevím. Bývá třeba dohromady TIG a MMA. Základní kurz záleží na vás, ale jestli neumíte vůbec svařovat, určitě by vám pomohl, i když to jsou zase penízky navíc.
Evropské zkoušky EN 96xx chtějí ve firmách proto, protože už jsou na 3 roky, starý typ EN 287-x byl jen na 2 roky a tím pádem firmy ušetří. Navíc nevím jestli se ještě ty staré někde dělají. Se základním kurzem by jste vlastně neměl svařovat asi vůbec velké sváry, jen stehování apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 14-09-2023 20:14:55

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Svářečský kurz

Doporučuji navštívit nějaký seznamovací kurz. případně zaškolení. Možná je dělají některé svářecí školy, nebo se podívejte na stránky společnosti Hobbylab, která takový kurz má ve své nabídce. Potom budete moudřejší a můžete pokračovat dál.

Offline

 

#4 14-09-2023 20:25:22

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Svářečský kurz

Těžko radit,záleží to na vašich možnostech a tom co vlastně chcete kutit.Já třeba si kutím eldou ,céóčkem i tigem.Asi nejvšestranější a nejdostupnější mi přijde elda(111,MMA)-stačí opratě,struskoklep,štít nebo kukla,balík elektrod prodlužka,zapálit oblouk a tradá svařujem,na druhou stranu ve výrobě se dnes využívá dá se říct minimálně a okrajově-Mig mag má daleko vyšší produktivitu.Pro kutila je výhoda že si může pořídit širší škálu přídavných materiálů za zlomek ceny nutné investovat do svařování v ochranné atmosféře.

Editoval Ládes (14-09-2023 21:52:09)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#5 14-09-2023 20:57:33

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Svářečský kurz

Já si myslím, že nejuniversálnější je metoda MIG/MAG. Hlavně proto, že jako kutil budete chtít svařovat menší a nepříliš silné materiály. Elektroda je na některé věci příliš hrubá a Tig drahý, pomalý a citlivý na nečistoty, jak v přídavném materiálu, svařenci, tak i v plynu.

Offline

 

#6 15-09-2023 06:52:53

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Svářečský kurz

Jako programátor CNC nejspíš svařovat pro obživu nebudete. Váš přístup tomu též nasvědčuje.
Zkuste si říct k čemu sváření chcete a jak rychle, podle toho přizpůsobte metodu a kurzy.
Za mě na doma vyhrává MAG, TIG pro radost a piplání se s detaily, elektroda jako nouzovka když MAG (většinou logistika) nejde použít.

Kurzy jsou za mě diskutabilní. Všechno jsem se nakonec musel naučit sám. Jak, to mi bud poradili ve škole, v kurzu, známí, spolupravovníci nebo jsem si to zjistil z knih, článků, internetu a dotazem. A zkoušením, to hlavně.
Kurz bez certifikátu nedává za mě smysl. Srovnatelný Evropský certifikát je mnohem lepší než Český. Certifikát školícího střediska bez opory v legislativě-uznání státem je skoro k ničemu. Tušíte k čemu ho nakonec použijete, toaletní papír je lepší - aspoň neškrábe. Zase je potřeba aby jste si řekl kde ho použijete a kdy. Je třeba koukat na to jak dlouho platí, 3 i 5 let uteče strašně rychle a pak zase nemáte nic.
Pokud odejtete od CNC třeba ke sváření, tak se k tomu už nedokážete vrátit. Co takhle jazyky a být odborníkem třeba v Německu, pokud potřebujete peníze?

Editoval Charon (15-09-2023 06:55:29)

Offline

 

#7 15-09-2023 18:32:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svářečský kurz

Žádná metoda svařování - a že jich je mnohem více, než ty tři obvykle jmenované - není ani univerzální ani nejlepší. Záleží na osobním zaměření a na potřebách a financích svářeče. Problém je v osbním stanovení priorit. Pokud by mělo být svařování zdrojem obživy, tedy profesně využívané, pak je nutností pořízení EN ISO zkoušek. Obvykle je složité stanovit si priority pro jednotlivé běžně používané metody. Je tedy nezbytné si zjistit jaké metody případný potenciální zaměstnavatel požaduje, preferuje.
To vše je jen takový obecný úvod.
To hlavní  při nástupu do zaměstnání jako svářeč je nejen mít "papíry", ale hlavně umět svařovat. A to je kamenem úrazu, protože absolvent Svářečské školy není hotový svářeč. Sice umí svařit zkouškový kus, ale to se výrobní praxi jen vzdáleně podobá a rozhodně to nestačí. Málokterý současný zaměstnavatel je ochotný sloužit jako doučovací středisko. Většina z nich požaduje plný pracovní výkon v nejkratším možném čase. Získání základní výrobní praxe v oblasti svařování je dost náročné a moje zkušenost říká, že je to poněkud snazší ve velkých firmách. Tam totiž zpravidle existují zaškolovací programy pro nové zaměstnance.
Malé firmy si takový přepych nemohou dovolit, proto je v nich i větší fluktuace pracovníků, protože jich hodně odejde ve zkušební době z důvodu nedostatečného pracovního výkonu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče