SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-12-2021 12:45:52

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Hasici pristroj do dilny

Dobry den/Ahoj,
je nejake doporuceni/predpis na hasicak do domaci dilny (tak nejak na stridacku drevo/brouseni/svareni)?
Prijde mi, ze obe logicke volby maji nevyhody (snehovy rozfouka, praskovy nechladi).
Predem dik za odpoved.

Nasel jsem tenhle citat, to by ukazovaloi spis na praskovy (clanek z roku 2006: https://www.hzscr.cz/clanek/podminky-po … 00-sb.aspx

Přechodná svářečská pracoviště jsou vybavena vhodnými hasicími přístroji a jinými hasebními prostředky podle zvláštních právních předpisů. Mimo tyto hasicí přístroje se vybaví ještě nejméně dvěma přenosnými hasicími přístroji s vhodnou náplní, z toho jedním přenosným hasicím přístrojem práškovým o hmotnosti hasební látky nejméně 5 kg. V případě svařování v bytě s ohledem na druh svařování, pokud nejsou bezprostředně ohrožovány ostatní prostory objektu, je minimálním vybavením jeden přenosný hasicí přístroj práškový o hmotnosti hasební látky nejméně 5 kg.

Editoval E-Ryc (13-12-2021 12:48:11)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#2 13-12-2021 13:05:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Hasici pristroj do dilny

Koupil jsem sněhovej, protože se s ním dá hasit všechno a neničí to stroje.

Offline

 

#3 13-12-2021 13:10:36

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Hasici pristroj do dilny

stary hasičak z auta s prepadnutou životnosťou (snad jeden z piatich bude funkčný :-))


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#4 13-12-2021 13:21:36

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Hasici pristroj do dilny

pafik1605: taky se klonim timhle smerem. Ale na druhou stranu, rikam si, ze jestli neco nekdy blafne, tak to budou nejspis drevene piliny, ktere v nejakem zakouti unikly smetaku/vysavaci. A do tech asi nebude uplne idealni foukat (i kdyz on ten praskovy asi fouka taky - nezkousel jsem).

AndyS: Ja bych prece jen preferoval, aby v pripade potreby fungoval s vetsi pravdepodobnosti nez "snad" wink Coz mi pripomina, ze bych se mel podivat na hasicak do auta, jestli nevyzaduje nejakou peci...


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#5 15-12-2021 10:45:28

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Hasici pristroj do dilny

Sněhový hasící přístroj nadělá nejmenší škody. Na dřevěné piliny je nejlepší čistá voda z vodovodu. Udělat si v dílně kohoutek 1" s hasičskou koncovkou D a sehnat si hadici jako jsou na chodbách paneláků ve skříňkách u hydrantu - hadrová s gumovou vložkou) a proudnici.

Pozor na práškový typ. Vše pokryje lepkavým práškem. Vypadá obdobně jako kalafuna na paření prasete, ale nejde odstranit. Mám s tím nemilou osobní zkušenost. Svého času mně přivezli z jedné autodopravy na opravu vůz, kde vyhořelo jedno relé v pojistkové skříňce. Neodstranitelné škody na voze, příšerná práce. Řidič byl neuvěřitelné jelito, zpanikařil, zajel k benzínové pumpě, kde na ně zařval: "Dejte mi hasičák, nebo to tady bouchne!" A vystříkal půl kabiny hasičákem kvůli relé 3x3cm velkému, přitom, kdyby ho zalil minerálkou,kterou měl ve voze  tak to mělo stejný účinek a minimální škody. Místo běžné opravy se muselo vyměnit i mnoho věcí původně nepoškozených, jen olepených práškem, včetně pojistkové skříňky a sedadla spolujezdece, protože to se nedá vyčistit!

Offline

 

#6 15-12-2021 15:39:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Hasici pristroj do dilny

VašekP: To  nešlo  ani  něčím  rozpustit,  třeba v izopropylalkoholu nebo  technickém  lihu či  metanolu?

Offline

 

#7 15-12-2021 17:40:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Hasici pristroj do dilny

práškový hasicí přístroj nadělá nenapravitelné škody, při "menším" požáru určitě větší než samotný požár.
Prášek je jemnější než mouka a zaleze úúúplně do všeho. V celé místnosti. Odstranění vyfoukáním nebo vysátím nefunguje.
Je užitečný pokud hoří plyny (třeba z oleje, nafty apod) na hladině nějaké vany, nejaké nádoby.
Použít ho v exteriéru je katastrofa srovnatelná s požárem.
Sněhový je nejlepší volba, lze i elektriku, sníh je CO2 a proud nevede.
Lze s ním zlikvidovat i sršně, vosy atd. - když vletí do bytu (pouze omdlí a spadne na zem)
A taky vzteklého psa. smile

Jakýkoliv ruční hasičák je během cca 30sec prázdný! Všechny typy!

Mám výborné zkušenosti s eliminací požárů pomocí Wapky. Pokud bych si doma nebo v dílně chtěl nainstalovat nějaké hašení udělal bych hadici jak píše VašekP ale k tomu (přidat vedle) nějakou trysku která bude dělat jen mlhu - to nezpůsobí žádné škody a na počínající požár to stačí.
Vona často stačí mít na vhodném místě, kyblíček písku + pet lahev s vodou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 16-12-2021 06:23:49

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Hasici pristroj do dilny

Prášek nešel očistit prakticky ničím, částečně reagoval pouze na nitroředidlo a aceton, jenže tím nelze čistit většinu plastových dílů v autě, protože je tyto kapaliny rozpouští. Lepkavá hrůza, která nešla očistit ani z rukou po práci. Jak to auto nakonec dopadlo nevím, elektricky jsem ho opravil, pojistková skříňka se musela vyměnit celá, protože olepené kontakty pro nožové pojistky nepřeváděly proud.

Offline

 

#9 16-12-2021 07:42:32

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Hasici pristroj do dilny

VašekP: Tak  to  je opravdu  takové  hašení práškem v interiéru  na houby. Na výše uvedená  rozpouštědla jsem  se ptal  právě proto, že prakticky nevadí  elektronice, mechanice ani  plastům, maximálně někde smyjou  nějaký  nános mazadel.  Dík za informaci.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče