SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-11-2020 13:34:08

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Rušenie rozhlasového vysielania

Mám invertor Omicron GAMA 1900 L, som s ním spokojný. Som za tuzemské domáce Česko - Slovenské výrobky, nuž  teraz som kúpil ďalší stroj GAMA 1950 A. Údajne je  to "novinka", no prišlo sklamanie. Mám pocit, že zváračka ťažšie zapaľuje oblúk, na začiatku zvárania iba "lepí, lepí", no keď už sa oblúk rozhorí, tak to už zvára. Prejavuje sa to najmä pri nižších prúdoch, pri zváraní tenšími elektródami. A nepomáha ani funkcia "SOFT" na mäkký nábeh oblúka. (ale v podstate tento problém zváračky sa dá ešte zvládnuť, nie je to moc tragické)

Najhoršie ale je, že je tu aj druhý problém - zváračka ruší rozhlasové vysielanie, ktoré je evidentné najmä v nižšej časti rozhlasového VKV pásma (88 - 100 MHz). Po zapnutí zváračky je všetko OK, ale po zapálení oblúka naskočí uvedené rušenie. Ukončením zvárania rušenie už neskončí, rozhlasový prijímač "řve jak prase", to sa nedá počúvať, a všetko to skončí až vypnutím sieťového vypínača zváračky. Po opätovnom zapnutí vypínača je naoko všetko OK - teda až po opätovné zapálenie oblúka.

Oslovil som výrobcu, no s jeho výrokom, že "predsa je to prúmyslový stroj do dílny" (a teda že by som zrejme asi mal tolerovať to rušení), som bol riadne prekvapený. Údajne oni pri testovaní nenašli žiadnu závadu vo zváračke. Musím ale povedať aj, že komunikácia s výrobcom bola slušná, ústretová, a ponúkli mi aj, že keď nie som spokojný, že dajú pokyn predajcovi na vrátenie peňazí. (všetko je aktuálne teraz v riešení, zváračku budú ešte raz testovať, uvidím, ako to dopadne).

Máte niekto podobný problém?


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#2 05-11-2020 14:31:53

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

S tym zapalovanim je to sice pri inom type GAMA 16x ale s tym som si uzil svoje
presne ked nedas vysoky prud tak tuk tuk a si prilepeny ked das vysoky sice udrzis obluk ale prepalis..
Je tu otom vlakno myslim ze Zdenek11 mal rovnaky problem.
U mna to bola reklamaia
Potvrdim ze komunikacia s OMC.CZ bola velmi slusna vedia ze je to zavada zobrali to v predajni a vratili na predajnu.
Dokonca do takej co OMI ani nemala v predajni ale siel okolo obchodak co to vyzdvihol.

co sa tyka rusenia na to je znalec tongue a pokial je to stroj ktory sa tu predava tak nema co rusit..
uz vobec nie komercne spektrum... a hlasky typu do dielne to je uplne jedno
oslov Romana VAvra z teleoff.gov.sk alebo ten urad kde si horne stredne slovensko tam som onehdy
poslal karbosku ktoru tu predavali lietali z toho iskry a ine veci retazec to stiahol big_smile


Nasiel som tu temu ohladom zapalovania mozno mas obdobny problem
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 712#p26712
Ak ju mas v zaruke vyuzi zarucny servis ten je bezplatny lebo ta to bude STVAT DLHO DLHO DLHO
az kym rezignujes a to moze byt uz po zaruke..

napis im to ako 2 samostatne zavady
a) problem s lepenim
b) rusenie komerneho spektra nejakou harmonickou nech si to vyriesia
jedna vec skus aj ine FM radio lebo mozes mat nejaky "kram" co ma zle filtre a rohodi ho vsetko
skus ako daleko si schopny rusit ak daleko o dovod viac nastves susedov budu sa za teba stazovat na teleoff.gov.sk
nedajboze mas v okoli nejakeho HAMa tak mas o nastevu viac...

neodpustim si komentar rusenie nemoze robit tuzemsky vyrobok a uz vobec nie taky ktory sa vyraba
a presiel celym homolog procesom a je predavany CZ/SVK.... jedine ze by nebol tuzemsky alebo vyrabany tongue

Editoval ihlan (05-11-2020 14:59:11)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 05-11-2020 15:26:34

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Je mozne, ze na to ma vliv funkce V.R.D. Pri beznem svarovani spravne pripravene oceli proudy nad 60 A muze VDR fungovat spravne, ale u nizsich proudu bych pro jistotu zkusil vypnout. Viz manual zkopceny dole.

K problemu ruseni, aby to bylo objektivni bylo by dobre napsat, jestli je to problem jednoho radia a jakeho (levna cina), jak napajeneho (pres nejakou nabijecku). Dobre vim, jak takove radia v dilne byvaji zapojene, antena pripojena k zelezne konstrukci haly, privodni draty zastrcene do produzky bez vidlice. Nevim, jen se ptam.



Tato funkce zabezpečuje nízké napětí na výstupu stroje 15V. Jde tedy o bezpečnou hodnotu napětí na výstupu
stroje, která se ihned po dotyku elektrody o svařovaný materiál změní na hodnotu svářecího napětí 80 – 90V.
Po ukončení sváření (zhasnutí oblouku) se automaticky napětí vrátí na 15V. Při vypnuté V.R.D. funkci je
napětí naprázdno 80 – 90V. Pro zapnutí funkce V.R.D. je nutné stroj vypnout hlavním vypínačem (obr.1,
poz.14) do polohy 0. Na předním panelu stiskněte a držte tlačítko MET (obr.1, poz.7) a zapněte svářecí stroj
hlavním vypínačem (obr.1, poz.14) do polohy I. Po zapnutí svářecího stroje uvolněte tlačítko MET (obr.1,
poz.7). Při aktivaci funkce V.R.D. svítí zelená dioda VRD (obr.1, poz.2). Při deaktivaci této funkce
postupujete stejným způsobem jako při aktivaci. Tato funkce lze aktivovat u svářecích metod MMA-HOT,
MMA-SOFT. Názorné zobrazení viz. obr.4.

Offline

 

#4 05-11-2020 16:32:29

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Pokud je radio napájené ze sítě, bylo by dobré zkusit ho napájet z baterie (baterií - záleží, zda se jedná o autoradio nebo o běžný stolní přístroj). Tím se zjistí, zda jde rušení přes napájení nebo přes anténu. Já osobně si myslím, že v případě VKV FM modulace v pásmu 88 až 108 MHz je rušení přes anténu velice nepravděpodobné.

Offline

 

#5 05-11-2020 16:49:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

V každém případě zařízení by rušit nemělo, a dřív se na to dělaly testy. Jak teď v době čínské, netuším. (Doba bronzová, doba železná, doba čínská...).
Jestli to ruší i sousedy a pozvou si na tebe radiokomunikační úřad či jaxe to u vám jmenuje, tak provedou měření a zaplatíš pokutu. A jejich výjezd.

Offline

 

#6 05-11-2020 17:17:40

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

to je jasne ze to rusenie ide po sieti,zvaracka by mala byt odrusena a nemalo by sa to takto prejavovat otazne je aky je tam prijem signalu ak slaby tak ta zvaracka ho uz len dorazi

Offline

 

#7 05-11-2020 18:13:07

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 598

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

čo sa telekomunikačného uradu týka,tak so Slovenským mám negatívne skusenosti. Je to strata času a námahy. Ked sa jedná o výrobky,tak možno zasiahnu,ale ked sa jedná o služby-je to Váš problém,čo ja s tým mám. Riesil som s nimi vec ohladom jednej stránky,ktorá pracovala s telekomunikačnými službami-odosielanie spoplatnených sms správ a porušovala všetky telekomunikačné ustanovania,ohladom služieb. Ich stanovisko bolo,že sa jedná o podnikové služby,nech sa obrátim na SOI-čo má jednoznačne uvedené na stránkach,že takéto problémi rieši telekomunikačný urad. Druhá záležitost sa týkala gsm rušenia-nedaleko sa inštaloval vysielač malého misestneho providera na poskytovanie netu cez wifi-po inštalovaní nastal velký problém s príjmom sygnálu gsm. Odpoved znela,mám to riešit s  mobilným operátorom. čo sa rušenia rádia týka,tak v blízkom okolí može elektrický obluk rušit príjem rozhlasu okolie tuším 10 metrov. Kedisi na to boli technické normy o kolko sa zmenili neviem,nie su už volne dostupné.

Editoval Brembo (05-11-2020 18:14:47)

Offline

 

#8 05-11-2020 18:52:47

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Petsem> At je to stroj do dilny, do kuchyne nebo do sklepa, pokud tu svarecku prodavaji na volnem trhu jako funkcni celek, tak ten vyrobek musi splnovat minimalni pozadavky CE na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC) pro danou kategorii vyrobku. Do EMC patri i limity radiace v RF spektru tak, aby prave nehrozila iterference s radiem. 
Jestli to opravdu rusi vsechna radia v blizkosti, tak se vyrobce normalne vymlouva. Tim hure, jestli je to pro tento typ svarecky normalni a ne porucha tohoto kusu -v tom pripade zasadne pokazili design a navic zanedbali nutne validacni zkousky. Omlatil bych jim to o hlavu.

edit: jestli je radio napajene z 230VAC zasuvky na stejnem okruhu jako svarecka, tak to muze byt i ruseni nikoliv zarenim v RF, ale vedenim po napajecich vodicich. Coz je jina kapitola EMC, ale taktez to vyrobek prodavany na volnem trhu EU delat nesmi a je to duvod k reklamaci.

Editoval Dawe (05-11-2020 19:11:18)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#9 05-11-2020 19:01:30

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Nakoľko je zváračka jednofázový stroj (230 V), napadlo ma, že ju skusím napojiť na el. zásuvku, ktorá je z inej fázy, než fáza, na ktorej je napojené rádio. NEPOMOHLO TO

Keďže za mládi som si nemohol naplniť svoje (hudobné) sny, tak k tomu došlo až teraz - v zrelom veku. Mám 2 dielničky + 1 garáž a v každej z tých 3 miestností mám slušnú značkovú Hifi vežu s reproboxami a pod.. Nie je to teda žiadna čína, ale ani žiadne autorádio napájané z nejakej nabíjačky. Zváračku som testoval v každej miestnosti, teda pri troch rôznych rádioprijímačoch - NEPOMOHLO TO.

Pravda, u nás v hornatom kraji je u niektorých staníc slabší príjem, ale som nasraný, lebo moja stará cca 30 - 40 ročná KS 250R šlape ako hodinky, žiadne rušenie, žiaden problém... A tu je novodobý stroj, zrejme aj s nejakými "eko-bruselskými normami" mi pije krev. K tomu mi ešte nejaký technik povie, že " Pane, ale vždyť je to prumyslový stroj (přecce nemužete chctít při práci poslouchat rádio - vyberte si!)  :-)

Editoval Petsem (05-11-2020 19:06:26)


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#10 05-11-2020 19:08:18

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Petsem> dela to jedno radio nebo vsechny (resp. jsou problemove pristroje stejneho typu)? Otazka smeruje k faktu, ze starsi radio muze byt prilis nachylne k ruseni (ty EMC predpisy se v case dost vyvyjely, menily se rozsahy frekvenci a zvysovaly limity) - pak staci aby svarecka na dane frekvenci zarila i jen pobliz horniho limitu a uz to tve radio bude rusit. V tom pripade muze byt svarecka fakticky OK a ty bys musel zkratka vymenit radio za novejsi (s lepsi EMC imunitou). Pokud to delaji vsechna radia (ruznych typu), tak jednoznacne svarecka neodpovida predpisum a nech si vratit penize.

Editoval Dawe (06-11-2020 05:11:04)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#11 06-11-2020 00:03:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Ono  pro  výrobní prostory norma povoluje vyšší  úrovně rušení  než  pro  obytné prostory. Tuidíž teoreticky nějaká  hifivěž  dozajista stavěná  do  obytného  prostředí může mít se svářečkou  stavěnou    do  dílny v prostřed  dílny problémy.
Neměly by být ale takhle velké.
Viděl bych  to  buď za prvé na porušení  nějakého  odrušovacího nebo  rekuperačního  obvodu uvnitř střídače svářečky,  takže ta vysílá  silné  rušení nebo  za druhé je rušení  svářečky na kmitočtu na který  je radio zrovna citlivé  na rušení  nebo  na kmitočtu,  které  radiu  "rozhazuje" nějako u regulaci  v radiu,  třeba kolem  takzvané  mezifrekvence nebo  i  nějakou  regulaci zvukového  procesoru, pokud ho  radio  má.

Offline

 

#12 06-11-2020 00:21:25

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Radim napsal(a):

Ono  pro  výrobní prostory norma povoluje vyšší  úrovně rušení  než  pro  obytné prostory. Tuidíž teoreticky ...

Jaka norma? Z ceho pri tom tvrzeni vychazis??
Podle me  jsou od zacatku v platnych a aplikovatelnych normach radiacni limity v RF pro oba typy prostoru prakticky shodne.  Ono to dava i logicky smysl. Napr. dle IEC 61000-6-3 jsou sloucena prostredi obytna, obchodni i lehkeho prumyslu.
Vazne pochybuju, ze tazatel svaruje v prostorach vyhovujicich definici ciste prumysloveho prostredi, kde by ale i pro to radio m.j. platily potencialne vyssi limity imunity dle normy 61000-6-2. Psal ze jde o domaci dilnu a garaz.

edit> mozna si to pletes s normami urcenymi pro zarizeni ke generovani nebo vyuziti vysokofrekvencni energie, napr. CISPR11 (CSN EN 55011)? Tam jsou prostredi opravdu rozdelena do dvou kategorii A a B, kde B jsou obytne prostory a A ostatni.
Nicmene skupina techto norem pro svareci zarizeni neplati. Stejne tak jako 50081 a 50082 a dalsi obecne normy neplati, protoze existuji specifictejsi pro dany typ vyrobku..

Editoval Dawe (06-11-2020 05:25:01)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#13 06-11-2020 12:08:44

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

V návodu ke svářečkám Gama se píše, že „jsou určena z hlediska elmg. kompatibility pouze do výrobních prostorů, nikoliv pro domácí použití. V případě problémů s poruchami je povinností uživatele situaci vyřešit, např. zařazením vhodných filtrů.“
Nepředpokládám, že by svářečku stáhli z prodeje, asi by bylo nejlepší vrátit ji a zkusit nějaký jiný model, podle mě asi bez funkce VRD. Příjem FM pracuje se signály v řádech mikrovoltů, není problém ho rušit. Mě takhle ruší rádio obyčejný mobil, při volání, ale i v klidu v nepravidelných intervalech, skoro do 3 m od rádia. A jeden multiplex TV nám zase ruší stanice LTE, je kousek od nás. Prostě je už taková doba.

Editoval Zdenek11 (06-11-2020 12:09:17)

Offline

 

#14 06-11-2020 12:31:19

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Zdenek11> k tomu navodu - "vyrobni prostory" neni z hlediska norem zadny definovany termin. To mohou byt i prostory lehkeho prumyslu, kde plati tataz pravidla co v obytnych a obchodnich prostorech, jak jsem psal vyse. Stejne tak alibisticke je pozadovat po uzivateli pridavat vnejsi sitovy filtr, to zarizeni musi fungovat a plnit CE samo o sobe. K aplikaci sitovych filtru - to by bylo ucinne omezeni ruseni jen v pripade, ze by slo o ruseni po napajecich vodicich, pripadne "common mode". Ale to neni vubec jasne, spise to dle popisu majitele vypada, ze to rusi i radia napajena z jichych zdroju a tudiz to spis vypada na RF zareni.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#15 06-11-2020 12:54:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Máte pravdu, vypadá to, že se výrobce svým způsobem jistí. Nicméně, podobné popisy k možnému rušení jsou ve většině návodů k invertorům, ať už čistokrevných asijských nebo i u nás prodávaných pod jinou firmou a takový popis zřejmě není proti schválení výrobků k prodeji. Mám obavu, že levných, kvalitních, spolehlivých a navíc dobře odrušených výrobků nebude moc a že s tím nic nenaděláme.
Mimo to se domnívám, že "lehký průmysl" nezahrnuje místnosti pro svařování s předepsaným odvodem zplodin a patřičným vybavením, jsou to úplně jiné obory.

Offline

 

#16 06-11-2020 13:12:16

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Zdenek11> S tou klasifikaci si nejsem 100% jisty, musel bych se podivat abych mel ijstotu, ale na 99% takova "zamecnicka dilna" spada do lehkeho prumyslu, stejne jako napr. elektrotechnicka s odsavanim splodin pajeni, nektere druhy lakoven s odtahem a recyklaci vzduchu a jine.
Do kategorie "tezkeho" prumyslu v tomto kontextu, pokud si vzpominam dobre, spadaly zejmnea provozy s velmi vykonnymi motory, spinanymi indukcnimi zatezemi, ci jinymi vyznamnymi zdroji elmag. pole. Takze treba provozy z automotivu s roboty, obrabeni ve velkem meritku, kovarny, hutni provozy, slevarny nebo kalirny s indukcnimi pecemi apod.

Editoval Dawe (06-11-2020 13:18:38)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#17 06-11-2020 13:22:00

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Nějaké rozdělení těžkého a lehkého průmyslu je na Wiki, ale myslím si, že nemá cenu to nějak dál pitvat.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmysl

Offline

 

#18 06-11-2020 13:30:58

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Jde o to, jake je to rozdeleni pro ucely EMC norem a ta kriteria jsou tam jina, orientovana prave na elmag. podmiinky te dane vyroby.
Ale souhlas, stejne ta debata k nicemu asi neni.

edit> Nicmene, tazatel by si mel precist  Narizeni vlady c.117/2016Sb. a odvolat se na toto pri reklamaci.
Klicove je, ze kazda kompletni svarecka prodavana na uzemi CR predstavuje kazdopadne pristroj, ktery je predmetem teto upravy (vyplyva z obsahu §1-§12). A potom text Prilohy 1 ,odstavec 1, ktery hovori jasnou reci. Viz obr.  Toto musi byt dokladovano CE certifikatem, jak jsem psal drive.
Tohle by melo k uspesne reklamaci, pripadne oprave svarecky stacit.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_ce_certifikace_emc_narizeni_vlady_117_2016.jpg

Editoval Dawe (06-11-2020 18:35:30)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#19 06-11-2020 21:49:45

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Že som pre kúpu nového invertora zvolil opäť výrobcu OMC zavážila istá nie najhoršia skúsenosť s doterajšou zváračkou GAMA 1900 L PFC a potom aj to, že zakúpená GAMA 1950 A ma oproti konkurencii celkom skvelé parametre: zaťažiteľnosť 100% - 130 A a to všetko pri teplote okolitého prostredia 40°C. V tejto kategórii (aj cenovej) zváračiek to podľa mňa neponúka žiaden iný výrobca. Takéto parametre sú z môjho pohľadu bezkonkurenčné, i keď si teraz už začínam myslieť, že je to iba teória a bol to len marketingový ťah výrobcu.

Okrem toho, niekde na stránkach výrobcu som sa dočítal, že jeho invertory už majú najnovšie obvody zabraňujúce vyžarovaniu rušivých signálov. Realita je však taká, že keď ku rušeniu rozhlasového signálu pripočítam aj sporadické lepenie elektródy a problémy s naštartovaním oblúka som s týmto výrobkom maximálne sklamaný.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#20 06-11-2020 23:15:30

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

no daj potom vediet ci ti vratili peniaze alebo ako si dopadol

Offline

 

#21 07-11-2020 22:36:44

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Co  jsem  pátral, z  hlediska EMC jsou  dohromady obytné prostory a prostory pro  lehký  průmysl a jiná  norma či  jiná  část  normy je pro  těžký  průmysl.
Elekronická  svářečka - invertor přitom podle mně patří  do  zařízení  těžkého  průmyslu, protože se tam  spíná  či  skokově mění  výkon  od 1 - 2 kilowatt pro nejnižší  proudy až  po  výkon  6 - 8 kilowatt pro  maximální  zatížení.  A to  i  u jednofázových  invertorů  pro  jištění  16A.  A to  dokonce třikrát. Poprvé  se spíná cca třetina až  polovina výkonu  invertoru  v PFC obvodech, podruhé  se spíná  plný  výkon  ve vlastním střídači invertoru  a nakonec se moduluje výstupní  proud a tím  i  okamžitý  výkon invertoru chodem oblouku  na elektrodě,  který  je z přincipu  svařování  taky kolísavý. To  vyvolává  dost  vysoké  emise rušení,  které  se kvůli  vysokému  výkonu  invertoru  jen  těžko snižují  odrušovacími  obvody i  dalšími  opatřeními. Na rozdíl  třeba od svařovacího  trafa,  kde by ty emise rušení  měly být výrazně menší.
Ale stejně jestli  invertor radio  ruší  takhle intenzívně,  tak  nejspíš to  je vadný  kus. V jiném  vláknu  http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2599    je popisováno,  jak  invertor blbbě svařoval  na menších  proudech a taky rušil  radio  a ukázalo  se, že jsou  vadné  elektrolyty ve zdroji. Tady u  nového  invertoru  by mohl  být třeba vadný elektrolyt  v PFC.

Editoval Radim (07-11-2020 22:38:17)

Offline

 

#22 08-11-2020 00:36:34

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Těch příčin může být více. Obdobně jako vadné elektrolyty se může projevovat závada v elektroinstalaci, ze které je svářečka napájena. Možná by nebylo od věci odvézt svářečku i audiozařízení třeba na chalupu nebo ke známému a oboje zkusit tam. Případně by bylo také pro posouzení problému užitečné zkusit alespoň zkontrolovat radiový příjem u sousedů.

Offline

 

#23 08-11-2020 07:10:19

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Ako vyštudovaný elektrikár dbám na to, aby som mal vlastnú elektroinštaláciu v naprostom poriadku, takže chybu v inštaláciu kategoricky vylučujem. To iba tak na okraj :-)

Som si dočista istý, že problém je v konkrétnej zváračke. Totiž žiaden iný zvárací stroj mi podobné problémy doteraz nerobil, a u mňa ich bolo už relatívne dosť. Napr. aj včera som pracoval s invertorom GAMA 1900 L PFC a žiaden problém s rušením rádia. Je pre mňa normálne, že počas doby horenia oblúka aj samotný oblúk vyžaruje isté rušenia, ale po prerušení oblúka rušenie zmizne a prijem rádia je naspäť OK. V mojej (vadnej) zváračke GAMA 1950A však rušenie rádia ukončením horenia oblúka nezmizne a všetko sa napraví až vypnutím hlavného vypínača zváračky.

Vlákno tejto diskusie som založil preto, či náhodou niekto z Vás nemá podobný problém s uvedeným výrobkom. Či je to aktuálny problém značky, alebo či je to len ojedinelý vadný kus. (?)


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#24 08-11-2020 07:46:05

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

To rušenie sa na tomto fóre myslím nedočká vyriešenia a zadefinovania skutočnej príčiny. Treba si uvedomiť, že oblúkové zváranie už z princípu produkuje hodne rušivého signálu. Ak ale zváračka produkuje viac rušenia ako iné podobné zariadenia, tak na zistenie príčiny nadmerného rušenia obyčajne nestačia experimenty systému pokus-omyl. Pre seriozne stanovenie príčiny je potrebné meranie spektra, intenzity, zdroja a lokalizácie miesta radiácie. Samotný oblúk pri zváraní je zdrojom, s ktorým sa nedá veľa urobiť. Ďalší zdroj býva zdroj HF, kde ako generátor vysokej frekvencie sa využíva V-A charakteristika oblúka a takto generované kmity aj ich vyššie harmonické sú výdatným zdrojom rušenia. Tu sa už dá pracovať na utlmovaní nežiaducej radiácie, ale vzhľadom na je vysokofrekvenčný charakter je pri návrhu a realizácii potrebné sa držať zásad pre konštrukcie vedení pre veľmi vysoké kmitočty. ďalším zdrojom rušenia môže byť samotný menič, ktorý síce býva u zváračky primerane odtienený, ale kvôli impulznému charakter jeho činnosti, v prívodnom napájacom vedení sa samozrejme vyskytujú rušivé amplitúdy. Tie majú tendenciu sa šíriť smerom k elektrickej sieti, ale sú eliminované kondenzátormi v samotnom zdroji. Treba však podotknúť, že samotné veľkokapacitné kondenzátory, vzhľadom na značnú sériovú indukčnosť, tieto rušenia nezachytia, musí tam byť aj neindukčná kapacita. Usmerňovač taktiež môže produkovať komutačné špičky, aj keď dosť nevýrazné. Keď už všetky lapače rušení máme v poriadku, tak to čo prešlo deravým sitom má zachytiť sieťový filter na vstupe prívodu siete. Ak sa z rušenia dačo dostáva ďalej do siete, tak prípadný rušený subjekt obyčajne nepreberá rušenie priamo zo siete, ale z prívodného kábla, čoby antény. V niektorých prípadoch, však sa môže rušenie šíriť aj priamo cez sieť, najmä ak sú obe zariadenia napájané z jedného okruhu, resp. z jednej zásuvky. Takéto problémy a už vyskytli aj tu na fóre, najmä v spojitosti polohovadla a HF.

Offline

 

#25 08-11-2020 09:40:17

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Petsem napsal(a):

Ako vyštudovaný elektrikár dbám na to, aby som mal vlastnú elektroinštaláciu v naprostom poriadku, takže chybu v inštaláciu kategoricky vylučujem. To iba tak na okraj :-)....

Jestli si myslíš, že je tohle argument ...... ?
Jako člověk s vyhláškou 50 jsem kolíky nabíječky pro mobil strčil do čokolády, vývod z čokolády drátama přímo na svorkovnici, a celý jsem to schoval do lišty, ze které vede jen napájení 5V  smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče