SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-10-2020 19:09:26

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

MMA AC rutil - překlady, nosníky,...

Zdravím,

po x letech se vracím od invertoru k trafu (v práci lepím jinou metodou). Přiznávám, používám baziku bez přesušení velmi často, pouze u pár akcí jsem poctivě přesušil kvůli vlastnostem svaru a nárokům na kvalitu a pro sichr, jinak doma rutilem běžně, plechařina MAGem.
Mám doma nevyužité komunistické 2-fáz trafo: odbočky od cca 60 do 160A, napětí naprázdno cca 75V. Sehnal jsem k němu i solidní usměrňovač. Momentálně probíhá kompletní repas a příprava stroje na provoz.
Otázka: Je reál lepit rutilem překlady a nosníky budov - íčka, kazety z úček, atd. do vytápěných i otevřených prostor? Profily a kazety až do cca 400mm, hmotnosti profilů a kazet až nad 1t. Jde mi o lepení íčkových nosníků, překladů a kazet k podkladový deskám - plotnám, které jsou kotveny svislými roxory nebo šrubtyčkama do obvodového zdiva.
Pokud rutil nepřipadá v těchto situacích v úvahu, prostě budu vozit v autě o "krabičku" (usměrňovač) navíc a dál poctivě přesušovat baz eldy u lepení exponovaných míst.

Díky za adekvátní odpovědi k věci. Znám běžně dostupné vlastnosti rutilu i baziky, ale nemám přístup do norem atd. Ptám se, protože je stále dost obvyklá praxe od projekce / statiky obdržet "3d nebo 2d omalovánku" s pár základními rozměry a to je vše, bez jakýchkoli označení svarů, jejich rozmístění, atd. A to si dotyčný subjekt ještě účtuje horentní sumy za svoji práci.
Thank ya.

Editoval Tigem (05-10-2020 03:27:55)

Offline

 

#2 05-10-2020 19:45:39

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: MMA AC rutil - překlady, nosníky,...

Odpověď na otázku zda je reál lepit rutilem překlady a nosníky: Ano, v terenu zcela standard.
Trochu hůře vidíš (proti Tigu nebo Magu) do lázně kvůli strusce, ale pevnost spoje zaručena. (od svářeče)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 05-10-2020 23:01:57

zlobr
Člen
Místo: Slapany
Registrovaný: 01-02-2020
Příspěvky: 48

Re: MMA AC rutil - překlady, nosníky,...

Můj kamarád pracuje v Německu na stavbách mostu, opěrných zdi apod,jediné elektrody které používají jsou rutilky,par mi jich příběh na zkoušku a dobrý,takže bych seurcite nebál.

Offline

 

#4 06-10-2020 07:36:17

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

Re: MMA AC rutil - překlady, nosníky,...

Zdravím,

podle Vašich odpovědí vidím, že asi netřeba až tak řešit menší houževnatost / vyšší obsah vodíku oproti bazikám. Fajn zpráva. Tlakovky ani mosty nelepím. I když některé kusy už jsou celkem macci, aspoň pro mne.
Nastavení svářečky, vedení eldy a samotný lepící proces si ohlídám, aspoň v rámci svých schopností a znalostí.
I když někteří budou asi koukat skrz prsty, když jim řeknu, že jedu rutil a ne bazo. ;-)

Dik.

Editoval Tigem (06-10-2020 07:38:32)

Offline

 

#5 06-10-2020 10:12:08

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: MMA AC rutil - překlady, nosníky,...

Když zabrousíte do minulosti, tak ještě nebyly invertory a hodně dávno ani moc ne stejnosměrné svářečky. Jelo se na střídavinu ať už tovární mašiny nebo podomácku vyráběné. A kolik se toho s takovými svářečkami a rutilovými eldami svařilo?

Editoval varok (06-10-2020 10:12:28)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče