SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-02-2020 23:37:45

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Zdravim forum,

mam migatronic rallymig 161i o nemz jsem spamoval v tematu o stejne svarecce verze 2 od autora 780622.

uvazuju o koupi noveho horaku a prestavbe na eurokonektor, hned ze tri duvodu:
1) na montazni svarecce mi prijde celkem vyhodne mit moznost sundat horak...
2) original migatronic horak me vytaci, viz nize
3) uvazoval bych o jinem systemu uchyceni hubic, opet viz nize.


dovolim si okopirovat vlastni text z vyse zmineneho tematu:

Neuveritelne me krka horak. Je to parker, nebo tak jen vypada? Ani v migatronicu v Klatovech mi neumeli poradit, jak funguje otaceni - krk horaku jde jakoby vysoupnout smerem ven a toci se, ale skoro vzdycky mi pri tom vypadne spoust, at uz standardni, nebo regulovatelna (je tam vevnitr takovej divnej klinek, kterej to asi zpusobuje). Ta teda obcas pada i kdyz neotacim, prijde mi to jako nepochopitelne debilni konstrukce. Mam to posichrovany lepici paskou, ale je to silenost.

prestoze je horak novy, tak mi dost tancuje hubice - pruvlak ma tendenci nebyt ve stredu... ?
Docela uvazuju, ze pokud se dokopu k instalaci Euro konektoru (delal to tu nekdo na tomto stroji?), tak bych investoval do horaku RB, binzel T, atd., co maji sroubovaci hubice. Nekdo na ne nadava, ze se zalepuji zavity a nejde sundat. Ja s takovym (vetsim) horakem svarel jen jednou a byl jsem docela nadsenej, jak je to pevny. Vzhledem k vykonu masiny a sikovnosti mensiho provedeni bych asi bral ten nejslabsi - 150ku, ma nekdo zkusenosti?

A otazka je potom skloubeni s dalkove ovladanou spousti - to asi nebude nejak standardne resene?

Mate nekdo porovnani mezi starsimi otocnymi krky od binzelu s novymi, tj. napr rada RD, versus napr. ABIMIG A T 155 LW ?

Dekuji za tipy!

Offline

 

#2 20-02-2020 06:33:00

Výska
Člen
Místo: Šluknov
Registrovaný: 11-07-2016
Příspěvky: 69

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Trochu bych viděl problém v tom, že Euro-koncovka (tzv. EZA - Eurozentralanschluss) je svojí konstrukcí o dost větší, než je příslušný otvor v předním panelu tvojí svářečky. Takže zvlášť pokud je to nové, by takový mechanický zásah znamenal automaticky ztrátu záruky ze strany výrobce. To musíš sám zvážit. Jinak to mechanicky asi není žádná světoborná úprava, ale v tom plastu by to i tak vypadalo jako pěst na oko. Výhodu by asi měly stroje, kde je v přední částí s takovou věcí počítáno a je tam na to alespoň dost místa.

Co se týče hořáků, koupil jsem si od Abicor Binzel MB EVO PRO 25 (250A) a co do ergonomie a funkce nemám výhrad. K tomu tvému stroji by asi stačila ta nejmenší 15tka (150A).


EWM Phoenix 301 Concept puls FKG
EWM Tetrix 230 AC/DC

Offline

 

#3 20-02-2020 19:17:41

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Diky za reakci.

zaruku neresim, uz davno zadna neni. O estetickou uroven myslim nemusis mit strach, s tim si nejak poradim... :-D
a i kdyby ne a nebylo to nadherny, tak me to netrapi, je to na praci, ne na vystavu.

Samozrejme jsem dotazem na zkusenosti nemel na mysli otazky vrtani plastu, v tom problem neni.
Spis jestli tam pak dobre vyjde kapilara, a nebo jestli to je stavebne vubec mozne: EuroAnschluss ma hloubku/delku, ktera muze pro montaz vyzadovat bud vysunuti zasuvky smerem ven (couhajici z predniho panelu me nelaka), nebo muze byt nutne posunout podavac, coz asi neni dobry napad... Az se ke stroji dostanu, tak si to zmerim, ale stejne neni od veci dostat info od nekoho, kdo uz touto cestou treba sel.
libila by se mi vice v provedeni Mini, napr. zde:
https://prosvareni.cz/at0004-zasuvka-eu … g-mag-co2/
Nejak to tam napachat asi pujde, dle prodejce Migatronicu mel snad vyrobce uvest verzi s Eurem.

MB-25 - dekuji za informaci, ale pro me bohuzel k nicemu neni; o tomto horaku neuvazuju. Jiny typ mb-25 snad od TBi jsem mel a prodal, je pro me pouziti zbytecne velky/tezky/neohrabany a kolejnice nevarim, tak proc.
+Ve 150A verzi se mb-25 pokud je mi znamo nevyrabi a hubice mb-15 mi nevyhovuje (to mam ted).

Offline

 

#4 20-02-2020 19:22:44

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Jeste me napadla dalsi chora myslenka..
sundat mb-15 mezikus, a nahradit ho tim z Abimig T, pripadne RD. Dela se vice delek mezikusu i pruvlaku. zavit maji myslim oba levy, a pravdepodobne i stejny.
Nejsnazsi by bylo zajet do prodejny a zkusit prestrojit, ale jsme zase u toho, ze je horak napevno, coz celou operaci znepohodlnuje.. :-/

Offline

 

#5 20-02-2020 21:09:14

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Mam par kusov binzel abimig AT 255 LW  len nove uz nemaju mosadznu maticu co sa zasuva do eurokonektora ale plastovu  no tu nie je problem vymenit  ,ze stacil by ti aj slabsi ked sa vyraba  alebo rovnako vykonny  s mensou hubicou


Kutil s.r.o.

Offline

 

#6 25-02-2020 13:11:21

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Mate nekdo tip na svar.potreby, kde maji skladem hodne horaku?
rad bych si to pred koupi osahal.
napr. Abimig T 155, vs. 255, atd.
pripadne klidne i jini vyrobci..
pohybuju se plzen/klatovy/strakonice/praha
diky!

Offline

 

#7 25-02-2020 15:00:38

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Zkusil bych zavolat do Svářečky elektrody Příbram nebo Chobola Plzeň

Editoval jees (25-02-2020 16:26:29)

Offline

 

#8 25-02-2020 18:21:59

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

karmazine napsal(a):

Mate nekdo tip na svar.potreby, kde maji skladem hodne horaku?
rad bych si to pred koupi osahal.
napr. Abimig T 155, vs. 255, atd.
pripadne klidne i jini vyrobci..
pohybuju se plzen/klatovy/strakonice/praha
diky!

ahoj kukni aj na horaky lorch, su paradne. neviem ale zda sa mi ze poslednu dobu to aj binzel dost flaka s kvalitou... inak neviem mame v robote len kempi a ich horaky.

inak ja nam zatial horak na rallymig-e ok, nic mi nevekla... skus to na tu eurozasuvku, rad to neskor odkukam. zatial to nam v zaruke. chcem sa spytat, pouzivas to ovladanie na horaku? ako to zladit zo zvarackou? na zvaracke dat prud na min a regulovat na horaku? mam ten ovladac ale nemam ho nahodeny na horaku, navyse sa mi zda ze ked mam 3m horak tak vlastne mam panel-ovladanie pri sebe...


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#9 25-02-2020 20:13:32

fofo
Člen
Registrovaný: 02-12-2007
Příspěvky: 160

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Viem, ze som staromodny a nie kazdy zdiela moj nazor, ale za mna osobne by som sa poobzeral po VychodoNemeckom horaku Kurt Haufe schweißtechnik z rady RD. Jeden cas ich predaval Binzel pod svojou znackou. Potom zacal predavat tie budizknicemu MB AK a pod. co su velke tazke opachy na nic. Popravde k 160A zvaracke vpohode dostacuje horak Kurt Haufe RD14. Este stale ich maju niektore predajne ako podpultovku, takze s trochou namahy sa da zohnat. Napr. tu https://www.solik.sk/public/media/4396/ … -26-36.pdf Podla mna je to najlepsi horak na zemeguli. Tenke koaxialne vedenie, lahucky, perfektne zapasuje do kazdej ruky, otocny krk, srubovacia hubica s poctivim keramickym izolatorom a na dnesnu konzumnu dobu plnu vseliakych mrdiek z Ciny ponuka doslova premiovu kvalitu. Len cena je samozrejme podstatne vyssia. Za dobre veci sa plati.

Offline

 

#10 25-02-2020 22:15:09

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Ten horak vyzera ako ten co som dal typ  od binzelu abimig AT... LW rada co aj cenovo je drahsi ,ze ci to nebude to iste ?  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#11 25-02-2020 22:50:08

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Jole66: Mám tento a nejlepší hořák co jsem měl https://www.svarecky-elektrody.cz/horak … ry/d-13631 ...sedí perfektně a je neskutečně lehký (no jasně, když silový kabel je z hliníku smile ) přes dva roky ho drtím a pořád jako nový bez jediného poškození. Je to lepší než starý RD hořák a hlavně u těchto hořáků při bodování si mohu hubicí přimáčknout plech, což u Binezelu typu MB 24 nebo i těch LORCHů ani moc ne s tou dementní nasazovací hubicí....když hubící přimáčknu plech vyosí se hubice vůči průvlaku a nechápu, že jsou to nejoblíbenější hořáky.....ale hold každý má to své.

Offline

 

#12 25-02-2020 23:05:36

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Discovera tie abimig AT 255LW mam aj ja par kusov ale 4 metrovych  a su OK ale na novsich uz matica ku eurokonektoru je plastova ale inak horaky bez jedineho problemu  :-)  Ze potom tie Rd su podobne len starsie typy ci ako to mame chapat ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#13 25-02-2020 23:13:33

fofo
Člen
Registrovaný: 02-12-2007
Příspěvky: 160

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Nie ten AT LW je skor napodobenina horaku Kurt Haufe rady RS alebo RM. Nie vsetko stare bolo zle.

Offline

 

#14 26-02-2020 09:34:41

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Krk starých RDček má opačný zavit na mezikusu pro hubici a při zapečení rozstřiku mezi hubici a mezikus člověk odšroubuje s hubicí i ten mezikus...to mě štvalo nejvíce. Ale na druhou stranu krk 150A verze je menší než krk z verze AT LW viz foto (spodní krk AT LW)

url=http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1176_img_20200226_092712.jpg]
http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20200226_092712.jpg[/url]

A ty slavné plastové matice na eurokonektoru je asi bohužel daň za hamižnost a tlak na cenu....vidím to taky čím dál víc ale mám zásobu z použitých hořáků a pokud koupím další hořák ATLW a bude v plastu předělám:)

Offline

 

#15 26-02-2020 09:51:35

alienbarbar
Člen
Registrovaný: 05-02-2009
Příspěvky: 53

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Ahojte. Firmu Kurt Haufe kupil (sprivatizoval) Abicor Binzel v r. 1990 a dalej vyrabal (hlavne pre CR,SR a vychodnu europu) horaky radu RS, RD, RM. Tie sa prestali uz vyrabat. Nahrada je typ AT LW, ktory ma rovnake aspon hubice....

Offline

 

#16 26-02-2020 10:36:36

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Aha tak aspoň víme od kud vítr vane:)

Offline

 

#17 26-02-2020 22:55:17

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

> 780622

diky, na Lorchy jsem koukal, nevypadaji zle; ale otocny krk, kteremu fandim maji az hovezi vodni verze, takze tim pro me padaji.

Ty pouzivas otaceni krku? Nevyskakuje ti spoust? Mel jsem horak rozebrany, rekl bych, ze to zpusobuje "klinek", nalitek, ktery dela index, aby s krkem neslo tocit stale a drzel rovne. Kdyz krk povytahnes smerem ven, abys odblokoval otaceni, tak tenhle klinek vymackne spoust. Prijde mi to jako tak zjevne hloupa konstrukce, ze snad radsi verim, ze je muj horak nejak spatne sestaven, atd.

Jinak spoust nacvaknes a nijak se nesparovava, ani neprepina dalka na masine - proste stale funguje oboji. Akorat amperaz, kterou mas nastavenou na masine je pro horakovy tocitko strop (coz se muze nekdy hodit).
Takze pokud chces z horaku ovladat cely rozsah, tak musis na svarecce i horaku nastavit maximum, a pak ji vypnout a znovu zapnout.
Jedna vlastnost mi na dalce vadi - zejm.kdyz nastavim nizkou amperaz, a pak varim, tak si masina prikotli na vic. Jako vetsinou ma pravdu; je to lepsi. Ale aby dala svareci vedet, tak na displayi blika nova hodnota. Dokud blika, tak je dalka na horaku neaktivni a musi se potocit koderem na svarecce. Tam padem se musim vymotat, nebo slezt k masine, a dalka na horaku ztraci smysl. Ted me napadlo, ze jsem jeste nezkousel probliknout spousti, jestli se to tim taky nepotvrdi.

Stran vaklani hubice ted zkusim vymenit mezikus i hubici za original binzel, mozna se to tim vyresi.
A pokud to dlouhodobe bude zase zlobit a opravim mezitim vyskakovani spouste pri otaceni krku, tak zkusim vymenit mezikus a hubici za ty z Abicoru T, nebo RD, co pasne lip.

Jinak s tou letavou spousti jsem psal do Migatronicu, asi pred tydnem.
Jeste jim dam cas, a pak zase napisu do Danska. Uz se mi to jednou stalo, kdyz jsem nadaval na nemoznost aktualizace sw. Z cech prislo korporatni blabla a kdyz jsem napsal do Danska, tak to najednou preposlali rediteli Ceskeho zastoupeni a dostal jsem trochu min blabla odpoved. Stran toho, ze migatronic klame zakazniky nic (upgradovatelnost V1 skoncila prakticky po roce od vypusteni na trh, kdy uvedli V2, ta ma novy podavac a par dalsich drobnych zmen a tim padem sw z V2 nejde do V1), ale alespon navrhli reseni pro nastaveni masiny pro pajeni CuSi - nabidli, ze za mnou vyslou technika se kt. to nastavime i na V1. Toho jsem zatim nezval, stehuju se, ale jsem zvedav, jestli to budou brat jako reseni "jejich" problemu, nebo budou chtit vyjezd platit.
No, zatim jsem ani nekoupil CuSi drat. Nemel by nekdo zbytek, maly navin na prodej? smile Potrebuju to zkusit, jestli to je reseni pro me, abych neskoncil s drahou spulkou v regale...

diky!

Offline

 

#18 26-02-2020 23:10:10

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

> fofo

diky za tip. Kurt Haufe jsem nasel jen u solika (kam jsem napsal), jinak ani na nemeckym ebayi ani zminka.
Neni problem se spotrebakem? Chapu, ze hubice budou stejny, ale bowden muze mit jine provedeni kratke casti, a hlavne co mezikusy a ta keramika? Jelikoz to prestali vyrabet v roce 2002, tak to muze byt casem problem, pokud to neni schodne s novejsimi...
radove jaka byla cena dejme tomu v porovnani s Abimig T 155...? Na nem me bavi i moznost m12 hubice, co bude pocitam zase o kapanek mensi a sikovnejsi, nez m14.
diky!

Offline

 

#19 27-02-2020 07:01:16

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

to karmazine:

otacanie krku nepouzivam, vyskusal som ci to funguje, otacat sa to da, ide to na mojom horaku dost tazko. to ovladanie z horaku vyskusam, ked bude teplejsie vonku...

s migatronic servis mam tiez skusenost, velmi velmi pozitivnu. nevedel som volit tie podprogramy na Al, Cu, CuSi tak som napisal na migatronic.com, anglicky cez vykend, v po vykende sa mi ozvala pani z ceskeho migatronicu dohodol som s nou, ze mi moze zavolat technik, ten mi nieco vysvetlil, podla toho som to nevedel urobit tak sa ponukol, ze sa zastavi u mna a vsetko predvedie, len zrovna bol v nitre strojarsky veltrh a mali tam aj rallymig, tak mi volal odtial a spolu po telefone, krok po kroku sme presli tie nastavenia co ma zaujimali.... teda super pristup v mojom pripade.


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#20 27-02-2020 11:17:13

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

780622>

jo, kdyz uz se clovek propracuje k servisakum, tak ti jsou supr.
ale ta "urednicka" vrstva v zastoupeni, ty sekretarky, nebo kdo tam svecko dela, proste "bily limce" u tech mam zatim zkusenost vesmes spatnou. a temdle ty maily bohuzel chodi.
Prijde mi absurdni, ze kdyz chce s nimi clovek neco zaridit, tak musi psat do Danska.. Kdo toho neni schopen, tak ma zkratka asi smulu. Fakt uzasna firemni kultura. :-/

horak - prvnich par svarovani jsem ani nevedel, ze je otocny, v navodu nic. Prisel jsem na to nahodou, nejdriv jsem myslel, ze jsem neco rozbil.. :-D
ale pri vareni na tezko pristupnych mistech je to vazne hodne dobry.
jde ti to ztuha - to mozna neni spatne, precejen neni zadouci, aby se to tocilo kdyz nechces.
Spoust ti pritom teda nelita?

Diky!

Offline

 

#21 27-02-2020 17:15:23

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

nic mi nevakla ani nelieta.

tu je rozborka toho horaku co mame... https://www.migatronic.com/media/1332/5 … ml-161.pdf


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#22 27-02-2020 18:26:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Dobrý den, když už tady je řeč o hořácích, nevíte prosím někdo, jestli se dá někde koupit samostatně ta převlečná matka eurozástrčky, ale s mosazným závitem? Mám hořák Binzel MB15, bohužel je tam taky celoplastová, chtěl bych tam dát právě tu mosaznou uvnitř.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 27-02-2020 23:11:49

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Varok ale to kupis v kazdom poriadnom obchode s zvaracimi potrebami a ked by ju nemali tak objednaju a do3dni ju mas . Ze taku banalitu sa nemusis pytat tu na svarfore  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#24 02-03-2020 00:44:46

karmazine
Člen
Registrovaný: 28-02-2015
Příspěvky: 12

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

Zdravim,

tak Kurt Haufe uz nemaji ani u Solika. Nabidli RB, ci co, co dle kat.cisla byl jasnej Binzel.

Horak migatronic - diky za pdf.
Poexperimentuju s tim otacenim. myslim, ze vyskakovani mi zapricinuje klinek, ktery jsem oznacil cervene. ten je soucasti dilu, ktery jsem nazelenil.
Pri pohledu na schema me napadlo, ze se ma modra trubice mozna otacet nezavisle na zelenocervenem dilu.
Zabrat jen za ni jsem neskousel, myslel jsem, ze povytazeni celku modra+zeleno-cervena smerem ven odblokuje otaceni, ale mozna tam je ten domnely "index" prave proto, aby se zelenocerveny dil neotacel.
Ted nejsem u masiny, tak to hned nezkusim.
780622 > Tobe se krk otaci jen ciste modra trubka, nebo i se zelene oznacenym krouzkem? (doopravdy je cernej)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/6297_miga_horak_schema.jpg


Zajimavy je, ze ovladaci vodice jsou jen dva, viz konektor dole, takze stelovani je asi realizovany pulsama, neco nejakym jinym elektrokouzlem, takze teoreticky by mozntaz Eurosteckeru mohla byt hladka, alespon stran spousteni/regulace. Ty dva vodice by byly v "vidlici" eurokonektoru na horaku a ve svarecce v "samici" by byly zezadu vyvedeny do puvodniho konektoru ve svarecce.

Prekvapuje me mnozstvi O krouzku... Jasne, neco na plyn, to bude ten vnitrni, ale 20 a 21 budou proti prachu...? Mozna na vykresu divny a v realu uplne jasny... smile
Jinak z Migatronicu mi obratem odpovedeli, ze mi zavolaji  servisaci. Uz je to 11 dni a stale nic. Ciste ze slusnosti jsem jim prave poslal pripomenuti, ale zase to zavani mailem do Danska, nebo panu rediteli.
Asi to je holt klasicka pisnicka, ze dokud si clovek nekoupi stroj za mnoho desitek tisic, tak pro vyrobce neni zajimavy a tim padem s nim nechce ztracet cas.

Editoval karmazine (02-03-2020 01:44:36)

Offline

 

#25 02-03-2020 10:26:44

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Poradte prosim s MIG/MAG horaky

to karmazine: myslim, ze sa mi otaca len ten krk horaka - modra trubka, skusal som to povytiahnut cez vykend ale netocil som to... su tam tie spominane o kruzky, tie som videl.


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče