SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-05-2009 23:29:14

JanRypal
Člen
Registrovaný: 14-05-2009
Příspěvky: 1

Triodyn 320

Zdravím všechny. Dostala se ke mně svářečka Triodyn 320. Na foru jsem našel manuál a po důkladném vyčištění, vyškrábání, dotažení a namazání to vypadá, že funguje tak jak má. Podotýkám, že jsem téměř úplný začátečník. Do teď jsem svařoval jen pár drobností s levnou trafosvářečkou, tak jak mi ji někdo nachystal a dal někdo do ruky. Sváry mi vychází celkem pěkné, vím zhruba co a jak, co mi ale zcela chybí je nějaká teorie. Takže pokud mi někdo poskytně nějaké rady, budu rád.
1. Jaké elektrody budou na Triodyn ideální. (popř. i jaké na trafo, protože musim koupit a paní v železářství vypadala také zmateně).
2. V manuálu k Triodynu jsem se dočetl, že elektroda se připojuje ke svorce minus "ve většině případů". Tedy proč k minus a v jakých případech se připojuje k plus?
3. Jaké proudy použít u Triodynu k jakému průměru elektrody? (na trafu je to sice napsané, ale platí to i pro dynamo?)
Popř. nemáte někdo odkaz na nějakou stránku, kde by byly všechny základy postupně vysvětleny? Díky.

Offline

 

#2 14-05-2009 23:58:45

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Triodyn 320

1. Triodyn -> bázické na +, rutilové -; Trafo -> rutilové
2. Navazuje na jedničku.
3. Proudy jsou psány u balíků eletrod které ve zmíněném železářství zakoupíte. Popřípadě nejjedodušší přepočet (průměr elektrody)*40=?A
Je to pouze na odraz určitě donastavit podle materiálu který vaříte.


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#3 03-07-2009 20:15:48

Zenďour
Člen
Registrovaný: 10-06-2009
Příspěvky: 5

Re: Triodyn 320

Nazdar Kamaráde, s uvedenou svařečkou jde svařovat každou elektrodou. Každá elektroda je vhodná na určitý materiál. Na domácí potřeby je nejlepší použít bazické elektrody. Doporučuji na běžné svařování ( úhelník, jackely, pásoviny, trubky to znamená konstrukční ocely tř. 10 a 11. Elektroda E- B 121; průměr 2,5. Perfektní ovládání ve všech polohách A jsou uvedeny na obalu elektrod - krabici. Tyto elektrody dobře svařují i mírně korodovaný materiál. Drž oblouk co nejkratší. Nejlépe by bylo udělat si aspon základní kurz na svařování obalenou elektrodou. druhá možnost - svařéván pokud nemáš zkušenosti můžeš použít raději elektrody s rutilovým obalem. mají malý průvar např. E- R 117, také se musíš dívat na polaritu na jaký pol to znamená kleště nastaví a to buď přepínačem nebo na svorkách káblů. U baziských elektrod + pol, a většinu speciálních elektrod. Na - pol musíš mít přepnutou polaritu na rutilové, kyselé. Elektrod je obrovské množství, které musíš používat na různé materiály. Ty polarity se používají u stejnosměrného proudu. Některé elektrody jsou i na střídavý proud, kde je to jedno kde dáš kleště s elektrodou. Nevhodný proud pro polaritu elektrody poznáš hned a to tak, že při správné vzdálenosti el. od materiálu butou velice prskat. Jinak triodyna 320 bere ohromné množství proudu. nevím to už přesně, ale na plný výkon 14 kw. Jinak to jsou vynikající svařečky s minimální poruchovostí. O svařování by jsme si mohli povídat celé dny. Chce to hlavně koukat jak svařuje výborný svařeč a naučíš se co potřebuješ. Pokud budeš potřebovat radu, pokusím se ti pomoci. Zenďour

Offline

 

#4 04-07-2009 08:07:23

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Triodyn 320

Problém bude inde.Neviem sice kde s tou mašinou chcete zvarovať ale treba si uvedomiť že má nemalý príkon.Bežná elektroinštalácia napr. v rodinnom dome to asi dlho nevydrží,ak sa vôbec bude dať zapnúť.Výmena ističov za vätší to nevyrieši.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#5 04-07-2009 09:56:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Triodyn 320

Platí zákon zachování energie, jestli triodyna by měla odebírat 14 kw, tak se to musí někde teplem projevit. Triodyna bude mít ztrátový příkon plácnu 1000 - 1500 watt, ten bude odebírat, ať se svařuje nebo ne a k tomu potom bude odebírat příkon, který dává do místa svařování. Při proudu 100 ampér a běžných elektrodách to bude zhruba 2500 až 3000 wattů, při prudu 200 ampér dvakrát víc. Při svařování proudem 200 ampér tedy bude triodyna odebírat celkem 6 - 8 kilowatt. Při třífázovém zapojení do trojúhelníku to odpovídá odebíranému proudu maximálně 7 ampér, při hvězdě maximálně 13 ampér na fázi. To není pro obyčejný třífázový rozvod žádný problém, akorát kotouček elektroměru bude mít docela otáčky. A 200 ampér, to jsou obr elektrody pr 4 nebo dokonce ještě větší, to je tak na svařování kolejnic a podobně.  Problém bude jedině rozběh, kdy triodyna, než se to všechno uvnitř roztočí na potřebné otáčky, bude odebírat maximální proud.

Offline

 

#6 05-07-2009 10:18:58

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Triodyn 320

Pokial viem tak motor ak má menovitý príkon 14 kW tak ho bude odoberať aj bez záťaže v tomto prípade aj keď sa nebude zvárať.Vychádza to pri zapojení do hviezdy na niečo vice 20 A a pri delte nad 30 A.Netreba zabudnúť aj na fakt že rozbehový prúd motora môže byť aj 8-10 násobok menovitého.A to už naozaj nieje málo.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#7 05-07-2009 11:03:34

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Triodyn 320

huat napsal(a):

Pokial viem tak motor ak má menovitý príkon 14 kW tak ho bude odoberať aj bez záťaže

Chyba! Asynchronní motor při běhu naprázdno odebírá činný výkon pouze k pokrytí ztrát ( průchodem proudu ve vinutí, ztrátami v železe,  + mechanické ztráty třením ) k pohonu chladícího ventilátoru.... Naprázdno má velký zdánlivý příkon ( dáno malým účinikem = velký jalový magnetizační proud ). Pokud nemáš watmetr, změříš pouze zdánlivý příkon který nic neříká o skutečném činném příkonu.

Offline

 

#8 05-07-2009 22:56:35

nemo
Člen
Registrovaný: 21-05-2009
Příspěvky: 11

Re: Triodyn 320

Alofok má úplnú pravdu. Pri správnom zapojení a rozbehu hviezda trojuholník by to nemalo robiť žiadny problém. Asynchrónny motor symetricky zaťažuje sieť,  čo je výhoda oproti dvojfázovým zváracím usmerňovačom napr.: WTU 200. Mne to robilo obrovské problémy dokiaľ som nenamontoval Softstart. Teraz je to už super.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče